کرونا چاه نابرابری اقتصادی را عمیق تر کرد!

کرونا چاه نابرابری اقتصادی را عمیق تر کرد!

ريیس دبیرخانه رصدخانه اجتماعی کووید 19، گفت: مطالعات نشان داد، نابرابری‌های اقتصادی در کرونا جلوه گر و پررنگ‌تر شد.

مهرداد فرخی، در دومین کنگره ملی رصد اجتماعی کووید 19، اظهار داشت: حمایت اجتماعی دولت و حاکمیت در کرونا و بحران‌ها، ضروری است و باید کرامت انسانی را در حمایت‌های اجتماعی لحاظ کرد.

عضو هیات ريیسه پنل «سلامت اجتماعی در حوادث، بلایا و رویدادهای بیولوژیک با تاکید بر همه گیری کووید 19» افزود: از سال 1390 تا سال 1398و به جز یکی دو سال، شاهد روند نزولی در بحث تولید ناخالص داخلی بودیم و با توجه به روند کوچکی اقتصاد ناشی از تحریم‌ها و … وضعیت اقتصادی خوبی در مقایسه با سال 1390 نداشتیم.

وی اظهار داشت: 7 درصد تولید ناخالص ملی برای حمایت از کرونا لحاظ شده اما با این وجود در کرونا بسیاری از افراد روزمزد، شغل خود را از دست دادند، بیکار شدند، برخی بیمار شدند، تعطیلی موقت برخی اصناف، هزینه گران ماسک در روزهای ابتدایی کرونا، هزینه نگهداری از بیمار کرونایی از تغذیه حاوی پروتيین و میوه جات تا هزینه الکل و شوینده‌ها و سایر ملاحظات، هزینه بردار است.

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سلامت در حوادث و بلایا گفت: فردی که با از دست دادن شغلش در پاندمی کرونا، بیکار شد تا کنون نیز بیکار مانده، پس اثرات پاندمی کرونا ادامه خواهد داشت و محدود به کرونا نبوده است.

وی با اشاره به مطالعات متعدد رصدخانه اجتماعی کووید 19 در حوزه سلامت اجتماعی در حوادث، بلایا و رویدادهای بیولوژیک با تاکید بر همه گیری کووید 19، افزود: مطالعات نشان داد، نابرابری‌های اقتصادی در کرونا جلوه گر و پررنگ‌تر شد، حدود 19 میلیون نفر از مردم کشور با فقر دست و پنجه نرم می‌کنند در حالی که آمار بالایی از افراد در رفاه مطلق هستند و این فاصله طبقاتی در کشور عواقب متعددی خواهد داشت.

فرخی با اشاره به نرخ بیکاری در بین زنان و مردان جامعه اظهار داشت: برای کاهش یا جلوگیری از عوارض اجتماعی کرونا باید دولت و حاکمیت، حمایت اجتماعی داشته باشند و در صورت عدم حمایت‌ها یا نبود ملاحظات خاص، فاصله طبقاتی بیشتر می‌شود و به نفع سلامت اجتماعی مردم نیست.

بیشترین افزایش قیمت آبان برای گوجه فرنگی و پیاز / تورم روغن علیرغم بیشترین افزایش قیمت سالانه، در آب... آخرین وضعیت قیمت طلای جهانی تورم نقطه به نقطه 43.2درصدی تولید در تابستان / کشاورزی صدرنشین تورم تولید حجم پایه پولی به حدود 713 هزار میلیارد تومان رسید سایه سنگین ابهام بر بازار نفت/ سقوط بی‌سابقه تقاضا... تسهیلات آنی بانک شهر بدون حضور در شعبه اوراق ارزی، پاسخگوی بخشی از تقاضای موجود در بازار ارز شرط مهم افزایش قیمت طلا چیست؟ بحران خاموشی در اتریش غذا را جیره بندی کرد اجاره‌های میلیاردی برای آپارتمان‌های نقلی! میانگین هزینه سرسام‌آور برای سفر به قطر اجاره های میلیاردی برای آپارتمان های نقلی شمال تهران ! اعلام شرایط مشارکت در بورس بین الملل مناطق آزاد سه بانک چک الکترونیک خود را رونمایی کرده اند قیمت خودرو چقدر بالا رفت؟ / لیست جدید را اینجا بب... وضعیت سبد سهام عدالت امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 آماده عرضه این خودروهای جدید در بورس باشید + اسامی ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است تغییر تعطیلات در کشور کلید خورد؟ آخرین جزییات از ادامه پرداخت یارانه نقدی / دریافت کالابرگ اختیاری یا اجباری؟ خودروهای وارداتی به مزایده گذاشته خواهد شد ريیس بانک مرکزی: وضعیت ارزی ما خوب است افزایش صادرات غیر نفتی در 7 ماه نخست سال شاید اکنون بهترین فرصت برای خرید بیت‌کوین باشد! فردا؛ سفر ريیس جمهور به کردستان استفاده از ظرفیت ابزار‌های مالی بانک مرکزی یک ضرورت است مصوبات جدید ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ابلاغ شد کاهش حقوق گمرکی کالا‌های مشمول از 4 به یک درصد مسکو و پکن در حال توسعه تسویه حساب‌ ها بدون سويیفت حراج جدید اوراق مالی اسلامی بانک مرکزی در هفته آینده رکود در منطقه یورو شدیدتر خواهد شد استفاده از کالابرگ اختیاری شد؛ می خواهید استفاده کنید نخواستید معادل ریالیش را برداشت کنید کالابرگ؛ وعده‌ای در میان اظهارات ضد و نقیض مسيولان / ريیس کمیسیون اقتصادی مجلس: کالابرگ به امسال نمی... تنها جایی که ريیسی اول شد! آهن الات ساختمانی تغییر قیمت داد رشد سرمایه‌گذاری طرح‌های صنعتی در بوشهر رکورد زد رشد بی‌رمق بورس در آخرین روز هفته قیمت روغن موتور در بازار چند؟ وزیر نیرو با ريیس جمهور ترکمنستان دیدار کرد تغییر قیمت لاستیک خودرو در بازار + جدول 4 مصوبه جدید برای رفع موانع تولید ابلاغ شد قیمت طلا، سکه و ارز امروز 9 آذرماه/ قیمت سکه پیش رفت نوسازی بافت تاریخی اولویت دولت دست به یکی شدن چین و روسیه برای دور زدن سويیفت آغاز ثبت نام نهضت ملی مسکن در این 16 استان استفاده مناسب از شیشه در نمای داخلی و خارجی ساختم... بانک توسعه تعاون پیشتاز ایجاد اشتغال در استان ها پرداخت بیش‌از 75هزار فقره تسهیلات توسط بانک سپه... معرفی برندگان نخستین مرحله قرعه‌کشی پیش‌بینی مسابقات جام‌جهانی در سامانه بانک‌پلاس سامانه افشای تخلفات در سازمان بورس فعال شد | نحوه افشای تخلفات مدیران چگونه است؟