بندر سالیانکا پایگاه راهبردی توسعه تجارت دریایی ایران و روسیه

بندر سالیانکا پایگاه راهبردی توسعه تجارت دریایی ایران و روسیه

رونق کریدور شمال-جنوب وابسته به توسعه تجارت با کشور‌های حاشیه خزر به ویژه روسیه است که سالانه 300 میلیارد دلار واردات دارد، برای توسعه هرچه بیشتر کریدور شمال-جنوب تمرکز فعالان اقتصادی و حمل و نقلی کشور بر این کشور معطوف است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، بندر سالیانکا در کنار بنادر ماخاچ کالا (قلعه) و بندر علیا سه بندر اصلی روسیه در دریای خزر هستند که در کنار دیگر بنادر کوچک روسی دریای خزر هشت میلیون تن کالا در سال عملیات تخلیه و بارگیری دارند. در این میان سهم بندر سالیانکا یک میلیون تن است که با اجرای طرح توسعه آن از سوی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و رونق تجاری بین دو کشور ایران و روسیه این رقم بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

* مختصات بندر ایرانی-روسی

بندر سالیانکا بندری سیصد ساله است. این بندر هم اکنون مهمترین بندر استان آستاراخان روسیه و یکی از سه بندر مهم این کشور در حاشیه دریای خزر به شمار می‌رود. گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران طی دو سال اخیر فعالیت خود را در بندر سالیانکا به عنوان یکی از بنادر روسی حاشیه دریای خزر توسعه داده است.

مساحت کل بندر 150 هزار متر مربع است که با موافقت نخست وزیر جمهوری فدراتیو روسیه به زودی سه هزار هکتار به آن افزوده شده و به رقم 180 هزار متر مربع ارتقاء خواهد یافت؛ ضمن اینکه این بندر دارای پنج اسکله است که در خط اسکله‌ای به طول 740 متر قرار دارند و 6 خط آهن به طول 4325 متر نیز در محوطه بندر موجود است. این خطوط آهن امکان قابل توجهی برای تسریع در عملیات بندری است. ریل موجود در این بندر، به صورت کامل تعمیر شده و همزمان توسعه آن نیز در دست اقدام است که متعاقب آن طول خط آهن به 4600 متر افزایش می‌یابد.

ظرفیت انبار‌های سرپوشیده بندر سالیانکا 11 هزار و 600 تن ارزیابی شده است که از این مقدار مساحت انبار کالا‌های وارداتی هفت هزار متر مربع است که در پایان طرح توسعه بندر از سوی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران که در حال اجرا است، به 17 هزار متر مربع خواهد رسید. این افزایش ظرفیت در انبار کالا‌های وارداتی بندر سالیانکا در راستای کمک به توسعه صادرات ایران به روسیه خواهد بود.

تجهیزات بندری گروه کشتیرانی، توسعه بندر در بخش تجهیزات را همزمان با توسعه محوطه در دستور کار دارد. بندر سالیانکا، مجهز به ترمینال غلاتی به ظرفیت 40 هزار تن است که طبق برنامه ریزی جدید به زودی ظرفیت آن به 55 هزار تن افزایش خواهد یافت؛ ضمن اینکه دستگاه‌های الویتور این ترمینال کاملا بازسازی شده‌اند. جرثقیل‌های پرتابل نیز تعمیر اساسی شده‌اند و جرثقیل 32 تنی جدید نیز برای جابه‌جایی کانتینر در حال نصب است؛ ضمن اینکه جرثقیل‌های دروازه‌ای و جرثقیل ماشینی، از دیگر دارایی‌های بندر، تعمیر و بازسازی شده‌اند.

از دیگر امکانات قابل توجه بندر سالیانکا وجود چمبر یا خشک کن چوب است. این دستگاه‌ها قابلیت خشک کردن و آفت زدایی 1425 متر مکعب چوب در روز را دارند که برای واردات و صادرات چوب به/از روسیه بسیار اهمیت دارد؛ همچنین بندر مجهز به دو دستگاه لکوموتیو است که آن‌ها نیز پس از انجام تعمیرات در وضعیت عملیاتی قرار دارند.

انبار کالا‌های فاسد شدنی و کریدور سرد از دیگر امکانات قابل توجه بندر سالیانکا هستند. این امکانات صادرکنندگان ایرانی مواد غذایی را در بازار پر‌کشش روسیه بسیار یاری خواهد رساند؛ چرا‌که از موادغذایی پروتيینی و آبزیان گرفته تا میوه و سبزیجات تولید داخل در شرایط بسیار بهتری نسبت به قبل وارد روسیه خواهند شد.

*حجم سرمایه گذاری در بندر سالیانکا

بندر سالیانکا 20 درصد از حجم عملیات بندری در بنادر استان آستاراخان روسیه را به خود اختصاص داده است. بار‌های عمده‌ای که در این بندر تخلیه و بارگیری می‌شوند، شامل غلات، بار‌های کانتینری، فلزات، چوب، روغن خوراکی و مواد غذایی است.

میزان سرمایه‌گذاری صورت گرفته در بندر سالیانکا از سوی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران حدود 10 میلیون دلار است که بخشی از این رقم صرف خرید شناوری با قابلیت حمل 270 دستگاه کانتینر شده است که قسمت اعظم هزینه خرید آن، از طریق اعتبارات بانکی روسیه تامین خواهد شد. برخی از تجهیزات نو مورد نیاز در بندر نیز با سرمایه گذاری صورت گرفته، تهیه شده‌اند. اسکله‌ها و جاده‌های داخلی بندر کاملا بازسازی شده‌اند و با نصب صفحات بتنی 10 هزار متر مربع از محوطه گمرکی، بهسازی شده و محوطه مناسبی برای عملیات کانتینری فراهم شده است.

بازدیدکنندگان از بندر سالیانکا وضعیت کنونی این بندر را برای توسعه همکاری‌های تجاری دو کشور بسیار خوب ارزیابی کرده‌اند. میزان عملیات تخلیه و بارگیری این بندر تا پیش سرمایه گذاری صورت گرفته 50 هزار تن در ماه بوده است که انتظار می‌رود با سرمایه‌گذاری صورت گرفته این رقم تا 70 درصد افزایش یافته و به رقم 85 هزار تن عملیات تخلیه و بارگیری در ماه برسد.

طبق اعلام روابط عمومی گروه کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، طی 9 ماهه سال جاری میلادی 470 هزار تن عملیات بندری در بندر انجام شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل 30 درصد افزایش نشان می‌دهد؛ ضمن اینکه عمده این کالا‌ها مبادلات تجاری ایران و روسیه بوده‌اند.

کالای وارداتی از ایران به بندر سالیانکا طی مدت یاد شده 35 هزار تن بوده که این رقم نسبت به سال قبل 45 درصد رشد داشته است همچنین حمل کانتینری بار نیز در 9 ماهه سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال قبل 150 درصد افزایش یافته است.

نکته قابل توجه این است که رکورد‌های به دست آمده همزمان با انجام طرح توسعه بندر بوده است و طی مدت انجام بازسازی و توسعه بندر، عملیات تخلیه و بارگیری بدون وقفه در حال انجام بوده و ابدا متوقف نشده است.

کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران به عنوان راهبر بندر سالیانکا، این بندر را پایگاه راهبردی ایران در جهت توسعه روابط تجاری با روسیه ارزیابی می‌کند و در این راستا دفتر نمایندگی خود را در روسیه در قالب یک شرکت توسعه داده و نمایندگی تمام شرکت‌های تابعه خود را در این دفتر متمرکز ساخته است.

یکی از مهمترین ماموریت‌های این شرکت را توسعه فعالیت‌های گروه کشتیرانی و بندر سالیانکا در کریدور شمال-جنوب عنوان شده است. شرکت یاد شده در کانون‌های تجاری روسیه مانند مسکو و سن‌پطرزبورگ دفاتری را تاسیس نموده است تا مراودات تجاری این کشور در متن کریدور شمال-جنوب به مقاصدی مانند هند، چین، امارات، کشور‌های حوزه CIS و... تسهیل کند.

پایان پیام/

زمان پرداخت مرحله اول سود سهام عدالت اعلام شد | سود سهام عدالت چقدر است؟ پیش بینی بورس فردا 19 آذر 1401 | کدام گروه‌ها مثبت و کدام منفی معامله خواهد شد؟ زمان واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی پیش‌بینی یک اقتصاددان درباره بودجه سال آینده در هفت ماه سال جاری چقدر سهام در بورس معامله شد؟ 10 خبر مهم برای بورس فردا 19 آذرماه | خبری برای سهامداران خپارس پیش‌بینی یک اقتصاددان درباره بودجه سال آینده/ حاتمی‌یزدی:... سود سهام عدالت اواسط دی ماه واریز می‌شود زمان واریز مرحله اول سود سهام عدالت اعلام شد اعلام زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت | مرحله دوم کی واریز می شود؟ اگر زمان رانندگی بنزین تمام شد، چه کنیم؟ سهم کدام بانک‌ها از تراکنش های شبکه پرداخت بیشتر است؟ با 4میلیارد تومان کجای تهران می‌شود خانه خرید؟ کاهش هزینه کشاورزان با حمایت از ارقام کشاورزی پربازده با 4 میلیارد تومان کجای تهران می شود خانه خرید؟ از بازار میوه شب یلدا چه خبر؟ از بازار میوه شب یلدا چه خبر؟| هر کیلو انار، خرمالو، نارنگی و هندوانه چند؟ یک ساز‌و‌کار جالب اقتصادی؛ اثر سوپر استار قیمت انواع شیر کم چرب در بازار +جدول تامین اجتماعی، بانک و مالیات بزرگترین مشکلات تولید/ قیمت سیمان در بورس کالا کاهشی است/ اجازه واردات ... مقایسه 50 ساله اقتصاد ایران، ترکیه و عربستان رشد قیمت بیت کوین/قیمت به کانال 17 هزار دلاری برگشت آسمان 11 استان بارانی و برفی می‌شود زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت اعلام شد کاهش هزینه کشاورزان با حمایت از ارقام کشاورزی پربازده لایروبی بنادر شمالی کشور با فناوری جدید زمان واریز مرحله نخست سود سهام عدالت اعلام شد نسخه رییس بانک مرکزی برای ساماندهی بازار ارز/ نرخ دلار... قیمت یک خانه 100 متری در نیاوران چند؟ افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی چه زمانی اعمال می‌شود؟ خرید طلای کارکرده به صرفه تر است یا طلای نو؟ جزییات زمان واریز حقوق بازنشستگان اعلام شد روند ریزش قیمت نفت متوقف شد پیش بینی قیمت ها در بازار طلا و سکه | حباب سکه چقدر زیاد شد؟ آغاز پرداخت 38 هزار میلیارد تومان از مطالبات بازنشستگان فراخوان جذب نیروهای تازه در صنعت نفت/ 17 هزار نیروی صنعت نفت تا 1408 بازنشسته می‌شوند 5 ابرچالش وزیر جدید راه و شهرسازی/ تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام 50 سال زمان می‌خواهد! قیمت آپارتمان های صد متری در نیاوران چقدر است؟‌ اگر پاداش بازنشستگی را دریافت نکرده اید بخوانید سرمایه گذاری و توجه به منابع انسانی را رها نمی کنیم/تولید صیانتی روزانه 5 میلیون بشکه نفت تحقق یافتن... تصویری از فقر؛ معاوضه وسایل خانه با برنج و مرغ ورود 8 فروند شناور تازه نفس به ناوگان کشتیرانی دریای خزر هماهنگی کامل وزارت صمت با وزارت نفت در بخش گاز صنایع زمان واریز حقوق بازنشستگان اعلام شد سایپا سهند یا ساینا اس، کدام ماشین بهتری است؟ / عکس اتلاف 55 درصدی آب در کشاورزی و 30 درصدی در شرب آیا مسکن بالاخره از زنجیر رکود تورمی خلاص می‌شود؟ 2000 قطعه زمین به متقاضیان واگذار شد تجربه تامین مواد اولیه فولادی‌ها در صنایع پتروشیمی امیدها برای افزایش راندمان آب کشاورزی با طرح «تحویل حجمی»