صنایع بورسی چند درصد تا سقف تاریخی خود فاصله دارند؟

صنایع بورسی چند درصد تا سقف تاریخی خود فاصله دارند؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: شاخص کل بورس بر روی پله یک میلیون و 489 هزار واحد قرار دارد و برای رسیدن به سقف تاریخی خود باید 37 درصد دیگر رشد کند.

علی ملک لی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این پرسش که، شاخص کل بورس بعد از ریزش بزرگ سال 99 چه میزان تا رسیدن به اوج خود فاصله دارد؟، اظهار کرد: در حال حاضر شاخص کل بورس بر روی پله یک میلیون و 489 هزار واحد قرار دارد و بعد از 13 ماه که از ریزش بازار سرمایه می‌گذرد، 37 درصد تا سقف قبلی خود (تراز 2 میلیون و 100 هزار واحد) فاصله دارد.

او بیان کرد: شاخص هم وزن نیز بر روی پله 450 هزار  و 59 واحد قرار دارد و بعد از 13 ماه که از ریزش بازار سرمایه می‌گذرد، شاخص هم وزن 15 درصد تا سقف قبلی خود (تراز 537 هزار واحد) فاصله دارد.

بیشتر بخوانید

  • صنایع پیشتاز و جامانده از رشد بورس را بشناسید

ملک لی با بررسی وضعیت شاخص صنایع بزرگ بورس گفت: شاخص صنعت خودرو و بانک، یک رابطه‌ی مستقیم با مذاکرات و برجام دارد که اگر گشایشی در این خصوص حاصل شود این دو صنعت در کانال صعودی قرار می‌گیرند و اقبال به سهام شرکت‌های این دو گروه افزایش می‌یابد. در حال حاضر به ترتیب شاخص گروه بانکی به 42 و شاخص گروه خودرویی به 164 درصد رشد، تا رسیدن به سقف تاریخی خود در مرداد ماه 99 فاصله دارند.

او بیان کرد: شاخص گروه فرآوره‌های نفتی (پالایشگاه‌ها) نیز تا سقف تاریخی خود 97 درصد فاصله دارد. البته چشم انداز صنعت پالایشی، با توجه به سوبسید‌هایی که توسط این شرکت‌ها از دولت برای نرخ خوراک دریافت می‌شود و همچنین صادرات و دور زدن تحریم‌ها، آینده بسیار خوبی خواهند داشت.


کارشناس بازار سرمایه افزود: شاخص گروه دارویی هم در حال حاضر بر روی تراز 137 هزار واحد قرار گرفته و تا رسیدن به اوج خود 24 درصد فاصله دارد. لازم به ذکر است با توجه به حذف ارز 4200 تومانی از صنایع دارویی، تهیه و ساخت واکسن، شاخص دارویی وضعیت بهتری نسبت به سایر صنایع داشته است و برخی از تک سهم‌ها مثل ایران دارو، سقف‌های قبلی خود را با احتساب افزایش سرمایه‌هایی که داشتند و سودی که تقسیم کردند، پس گرفتند.

او گفت: شاخص گروه سیمان تنها 20 درصد تا رسیدن به سقف خود فاصله دارد که با توجه به افزایش نرخ برق این صنعت، مازاد تولید سیمان در کشور و حذف رانت سیمان، شاخص صنعت سیمان حتما در آینده با چالش‌هایی رو به رو خواهد شد.

او تاکید کرد: البته اگر وعده‌های دولت جدید مبنی بر ساخت یک میلیون مسکن به تحقق بپیوندد قطعا چشم انداز این صنعت میتواند بهتر باشد. اما با توجه به اینکه مازاد تولید در صنعت سیمان داریم نمیتوانیم به سودآوری تمام شرکت‌های سیمانی امیدوار باشیم.

کارشناس بازار سرمایه بیان کرد: شایان ذکر است شاخص گروه محصولات شیمیایی (پتروشیمی)، سقف قبلی سال 99 عدد 111 هزار واحد بوده که هفته گذشته این سقف شکسته شد و این شاخص به عدد 113 هزار واحد رسیده است.

او تصریح کرد: شاخص صنعت فلزات اساسی نیز تا به حال رشد خوبی را تجربه کرده و با توجه به افزایش نرخ دلار به مرور میتوانند به سقف قبلی خود یعنی 141 هزار واحد برسد. در حال حاضر این شاخص فقط 20 درصد با سقف قبلی خود فاصله دارد.

او افزود: در میان صنایع بزرگ صنعت انبوه سازی کم‌ترین رشد را تا به حال داشته و با سقف قبلی خود 98 درصد فاصله دارد. از نظر من قیمت سهام اکثر شرکت‌های این صنعت سال‌ها طول می کشد تا سقف قبلی خود را لمس کنند.

لازم به ذکر است که، در جدول زیر می‌توانید میزان فاصله و رشد صنایع مختلف از سقف خود را مشاهده کنید.

در پایان ملک لی در پاسخ به این پرسش که تا به حال صنایع مختلف چه میزان رشد از کف را تجربه کردند؟، گفت: میزان رشد صنایع مختلف بعد از ریزش مرداد ماه به ترتیب، صنعت فرآورده نفتی با 72 درصد رشد، پتروشیمی با 62 درصد، فلزات اساسی 61 درصد، صنعت دارویی 44 درصد، صنعت سیمان 38 درصد، صنعت خودرو 33 درصد و شاخص بانک و انبوه سازی با 21 درصد همراه بوده است.

انتهای پیام/

 

 

شاخص کل بورس مثبت شد / سبزپوشی بیشتر گروه‌های بورسی

شاخص کل بورس مثبت شد / سبزپوشی بیشتر گروه‌های بورسی

بازار سهام امروز در نیم ساعت ابتدایی شروع به کار خود مثبت شد و شاخص کل بورس هم با حدودا چهار هزار واحد رشد در محدوده یک میلیون و 425 هزار واحد قرار گرفت

TejaratNews.com/
نقش عرضه‌‌‌های اولیه در ریزش بورس

نقش عرضه‌‌‌های اولیه در ریزش بورس

در حالی که یکی از لوازم حیات، رشد و بالندگی بازار سهام، عرضه‌‌‌‌‌‌های اولیه هستند اما در دو هفته اخیر برخی صاحبان کانال‌‌‌های بورسی و به تبع آن بعضی از سهامداران،...

EghtesadOnline.com/
افت 37 هزار واحدی شاخص کل بورس/کدام نمادها فردا معامله نمی‌شوند؟

افت 37 هزار واحدی شاخص کل بورس/کدام نمادها فردا معامله نمی‌شوند؟

امروز شاخص کل بورس با 37 هزار واحد منفی در محدوده یک میلیون و 450 هزار واحد قرار گرفت.

TejaratNews.com/
افت 37 هزار و 991 واحدی شاخص کل بورس

افت 37 هزار و 991 واحدی شاخص کل بورس

در جریان معاملات امروز، شاخص کل بورس با افت 37 هزار و 991 واحد، روی پله یک میلیون و 450 هزار واحدی قرار گرفت.

YJC.news/
شاخص کل به جای رشد عقب نشست؛ علت چه بود؟

شاخص کل به جای رشد عقب نشست؛ علت چه بود؟

نتیجه نظرسنجی هفته گذشته باشگاه خبرنگاران از 10 کارشناس بازار سرمایه در مقایسه با تغییرات شاخص کل، با اختلافاتی همراه بود که علت را جویا شدیم.

YJC.news/
شاخص کل بورس دوباره وارد کانال یک میلیون و 400 هزار واحد شد

شاخص کل بورس دوباره وارد کانال یک میلیون و 400 هزار واحد شد

در جریان معاملات امروز، شاخص کل بورس با افت 40 هزار و 466 واحد، روی پله یک میلیون و 489 هزار واحدی قرار گرفت.

YJC.news/
بورس رشد کرد؛ شاخص کل به یک میلیون و 530 هزار واحد رسید

بورس رشد کرد؛ شاخص کل به یک میلیون و 530 هزار واحد رسید

در جریان معاملات امروز، شاخص کل بورس با رشد 4 هزار و 510 واحد، روی پله یک میلیون و 530 هزار واحد قرار گرفت.

YJC.news/
شاخص کل بورس به سمت تراز 1/7 میلیون واحد حرکت خواهد کرد

شاخص کل بورس به سمت تراز 1/7 میلیون واحد حرکت خواهد کرد

اختری زاد گفت: مقاومت بعدی شاخص کل بورس در محدوده یک میلیون و 700 هزار واحد است که شاخص کل در روز‌های آینده به سمت آن حرکت خواهد کرد.

YJC.news/
افت 14 هزار واحدی شاخص کل / همه گروه‌ها اصلاح کردند

افت 14 هزار واحدی شاخص کل / همه گروه‌ها اصلاح کردند

شاخص کل در پایان بازار با یک درصد افت در کانال یک میلیون و 523 هزار واحد قرار گرفت.

TejaratNews.com/
روزی بدون هیجان در بورس همراه با رشد شاخص کل

روزی بدون هیجان در بورس همراه با رشد شاخص کل

بازار سهام در معاملات روز دوشنبه یک روز تقریبا متعادل را پشت‌سر گذاشت و در حالی‌که طی این روز در میان نمادهای معامله‌شده عرضه و تقاضا به‌شکلی متوازن جریان داشت، با...

EghtesadOnline.com/
شاخص کل بورس بعد از 2 روز مثبت شد

شاخص کل بورس بعد از 2 روز مثبت شد

روند شاخص کل بورس امروز مثبت بود و در پایان بازار در کانال یک میلیون و 538 هزار واحد قرار گرفت و هزار واحد مثبت و کمتر از 0٫10 درصد رشد را ثبت کرد.

TejaratNews.com/
جبران شاخص کل بورس / تعادل در بیشتر گروه‌های بورسی

جبران شاخص کل بورس / تعادل در بیشتر گروه‌های بورسی

امروز شاخص کل بورس در پایان بازار با 20 هزار واحد مثبت و حدودا 1٫5 درصد رشد در محدوده یک میلیون و 541 هزار واحد قرار گرفت.

TejaratNews.com/
شاخص کل بورس بین رشد محدود و درجا زدن، مردد خواهد بود!

شاخص کل بورس بین رشد محدود و درجا زدن، مردد خواهد بود!

در قالب یک نظرسنجی، پیش بینی 10 کارشناس بازار سرمایه درباره روند بازار و شاخص کل بورس در هفته آینده گردآوری شده است.

YJC.news/
ریزشی که در آخر هفته جبران شد/ شاخص کل بورس با 2 درصد منفی هفته را به پایان برد

ریزشی که در آخر هفته جبران شد/ شاخص کل بورس با 2 درصد منفی هفته را...

شاخص کل با وجود افت شدید در هفته معاملاتی گذشته، خود را بالای مقاومت یک میلیون و 520 هزار واحدحفظ کرد.

YJC.news/
شاخص کل بورس بعد از 4 روز معاملاتی، 24 هزار واحد رشد کرد

شاخص کل بورس بعد از 4 روز معاملاتی، 24 هزار واحد رشد کرد

در جریان معاملات امروز، شاخص کل بورس با رشد 24 هزار و 536 واحد، روی پله یک میلیون و 520 هزار واحد قرار گرفت.

YJC.news/
سامانه ایرانی معاملات بورس آماده عقد قرارداد/ ظرفیت معاملات 10 برابر می‌شود آغاز پروژه استحصال آب صنعتی از پساب شهری توسط فولاد مبارکه هشدار به ایرلاین‌ها درباره بلیت سفر به عراق فولادمبارکه، از صنعت خودروسازی کشور پشتیبانی می کند کدام صنایع بورسی بعد از برجام رشد می‌کنند؟ " اعتلا " هیات مدیره جدید انتخاب کرد یک عرضه اولیه دیگر فقط برای صندوق های بورسی شاخص هم وزن با افت 9 هزارواحدی مواجه است تقدم سرپناه بر غذا برای شهروندان ایرانی کدام خانه‌ها مشمول مالیات می‌شوند؟ آغاز بازارگردانی " تشتاد " به روش مبتنی بر حراج در فرابورس پیش بینی افزایش 5 دلار قیمت هر بشکه نفت کاهش نرخ 23 ارز رسمی/ نرخ 12 ارز افزایش یافت افزایش سرمایه " کدما " به ثبت رسید آغاز عرضه اولیه «شکام» / ثبت سفارس تا چه زمانی ادامه دارد؟ اثر واکسیناسیون عمومی بر بورس سایه کسری بودجه دولت و فرجام برجام بر سر بازار سرمایه " کیمیا " 44 میلیون سهم "فگستر" را وثیقه کرد رشد قابل توجه 157 درصدی سود خالص "سمازن" انعقاد قرارداد عملیات اجرایی پارکینگ در " کیسون " محدودیت دسترسی کارگزاران به نامک لغو شد عرضه صادراتی هیدروکربن سبک پتروپالایش نیک یزد در بورس انرژی سامانه جدید معاملاتی بومی در بورس آماده به کار شد سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 30 شهریور ماه فولادی‌ها با 250 هزار تن محصول به بورس کالا می‌آیند توسعه ویژه هسته معاملات برای عرضه‌های اولیه بورس و فرابورس شاخص افت 21 هزار واحدی دارد مجوز کارگزاری‌ها در صورت عدم تجمیع مجوزها، مرحله به مرحله لغو می‌شود دست پر فولادی ها برای عرضه در بورس کالا سامانه جدید معاملات بومی برای فعالیت آماده شد " دسبحا " در وضعیت سفارش گیری/ " کیمیاتک " متوقف شد سهامداران حکشتی بخوانند / 2 درصد افت در بخش سرمایه‌گذاری مناقصه اجرای عملیات یک پروژه در " بالاس " " وملل " 0.5 دانگ از دو زمین تملیکی را می فروشد هیدروکربن سبک پتروپالایش نیک یزد مهمان ویژه بورس انرژی عرضه اولیه با روش ترکیبی به یک شرط عرضه صادراتی «هیدروکربن سبک» پتروپالایش نیک یزد در بورس انرژی بورس 822 واحد افت کرد مردم مثل چینی‌ها، دوچرخه‌سوار بشوند مهمترین عوامل تاثیرگذار در تداوم رشد معاملات بورس تصمیمات مجمع عمومی "کترام" ثبت شد آیا پالایشی‌ها زیر شاخص را داغ می‌کنند سامانه جدید معاملاتی آماده کار شد "شدوص" از برگزاری مجمع فوق العاده منصرف شد ثبت تصمیمات مجمع فوق العاده "دحاوی" "بکهنوج" صورت مالی میاندوره ای حسابرسی شده منتشر کرد صورت مالی 12 ماهه "قلرست" منتشر شد مجمع صندوق سرمایه گذاری امین ملت در دهمین روز مهرماه مجمع صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری ورزشی پرسپولیس در مهرماه انتشار صورت مالی 12 ماهه "تپمپی"

در حال بارگیری...