روند تغییرات تجارت ایران با ترکیه/ کدام کالاها بین دو کشور مبادله می‌شود؟

روند تغییرات تجارت ایران با ترکیه/ کدام کالاها بین دو کشور مبادله می‌شود؟

بررسی گزارش اتاق بازرگانی تهران نشان می‌دهد که ترکیه طی سال‌های گذشته...

به گزارش ایسنا،  معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در گزارشی تحت عنوان «بررسی وضعیت تجارت با ترکیه»،  ضمن نگاهی به وضعیت تجارت ترکیه با جهان، روابط تجاری این کشور با ایران را مورد تحلیل قرار داده و در پایان به وضعیت صادرات ایران به ترکیه در هفت رشته فعالیت کلیدی، طی سال‌های اخیر پرداخته است.

بر اساس این گزارش به طور کلی در سال 2022، تجارت ترکیه بالغ بر 618 میلیارد دلار بوده که 41 درصد آن را (معادل 254 میلیارد دلار) صادرات و مابقی آن معادل 364 میلیارد دلار را واردات تشکیل داده است. با وجود اینکه طی دهه گذشته تراز تجاری ترکیه همواره منفی بوده،  این کشور علیرغم مواجهه با بحران کووید -19، توانسته سطح صادرات خود را حفظ کند و پس از آن حتی با سرعت بیشتری افزایش دهد که این اتفاق نه تنها طی این بحران، بلکه طی دو دهه گذشته نیز صادق بوده و ترکیه همواره تحت تاثیر بحران‌های اقتصادی قرار نگرفته است.

آلمان و آمریکا شرکای اصلی تجارت ترکیه در هر دو سمت صادرات و واردات محسوب می‌شوند. ارزش تجارت ترکیه با این دو کشور در سال 2022 بالغ بر 77 میلیارد دلار بوده که 12.5 درصد از کل ارزش تجارت این کشور را تشکیل می‌دهد.

جایگاه ایران در بازار ترکیه

اما درباره جایگاه ایران اول باید به این نکته اشاره کرد که  طی دهه گذشته بین سال‌های 2013 تا 2022، علیرغم اینکه ترکیه سومین شریک تجاری مهم ایران محسوب می‌شود، اما ایران نتوانسته جایگاه خود را در بازار کالای ترکیه حفظ کند؛ به گونه‌ای که از رتبه 7 در میان مبادی وارداتی ترکیه در سال 2013 به رتبه 23 در سال 2022 رسیده است. سهم ایران در بازار ترکیه نیز از 4 درصد از کل ارزش واردات این کشور در سال 2013 به حدود 0.9 درصد در سال 2022 کاهش یافته که یکی از علل این کاهش را می‌توان جایگزین کردن روسیه به جای ایران در واردات نفت و گاز و همچنین کشف منابع جدید گازی در ترکیه عنوان کرد.

این در حالی است که کشور ترکیه طی سال‌های گذشته از شرکای مهم تجاری ایران محسوب شده به گونه‌ای که مطابق با آمار منتشر شده توسط گمرک ایران، این کشور طی 10 سال گذشته همواره جزو پنج کشور نخست در عمده مبادی وارداتی ایران بوده است و از سال 1395 توانسته در صادرات هم جایگاه خودش را در پنج مقصد مهم صادراتی ایران تثبیت کند. پس از آن نیز از سال 1398 تا 5 ماهه نخست 1402 همواره سومین شریک تجاری ایران پس از چین و امارات متحده عربی بوده است.

بر اساس بررسی‌های اتاق بازرگانی تهران، دلایل گوناگونی منجر به کاهش تجارت ایران با ترکیه شده که از جمله آنها می‌توان به ظهور بازارهای جدید برای صادرات محصولات پتروشیمی ایران و همچنین به وجود آمدن تغییراتی در نیازهای بازار ترکیه اشاره کرد که در واقع تولید صادراتی مناسب با بازار ترکیه شکل نگرفته است.  یکی دیگر از دلایل کاهش تجارت ایران به ترکیه طی سال‌های اخیر را می‌توان به جایگزین شدن روسیه به جای ایران در بازار واردات گاز به این کشور نسبت داد که جنگ روسیه و اوکراین این عامل را تشدید کرده؛ زیرا در حال حاضر روسیه گاز خود را به قیمتی پایین‌تر به ترکیه عرضه می‌کند و امتیازات ویژه‌ای برای صادرات به این کشور در نظر گرفته است. عدم موفقیت موافقتنامه تجارت ترجیحی ایران و ترکیه و همچنین بحران‌های جهانی طی سال‌های گذشته نظیر همه‌گیری کووید -19 را می‌توان به عنوان دلایل دیگر از مشکلات تجارت ایران با این کشور بیان کرد.

چه کالاهایی بین ایران و ترکیه مبادله می‌شود؟

به طور کلی مطابق با آمار گمرک ترکیه، کل مبادلات تجاری ایران و ترکیه در سال 2022 حدود 5.4 میلیارد دلار بوده که حدود 3 میلیارد دلار آن متعلق به صادرات بوده و 2.4 میلیارد دلار آن را نیز واردات تشکیل می‌دهد. طی 12 سال منتهی به سال 2022 تراز تجاری بین دو کشور، به جز دو سال 2016 و 2020 به نفع ایران بوده است.

صادرات ایران به ترکیه را اغلب مواد اولیه خام تشکیل می‌دهد به گونه‌ای که مطابق با آمارهای گمرک ایران در سال 1401 «گاز طبیعی مایع شده» مهمترین کالای صادراتی ایران به ترکیه بوده و سهم حدود 41 درصدی از کل ارزش صادرات بدون نفت خام ایران به ترکیه را به خود اختصاص داده است. «آلومینیوم» و «سایر اوره حتی به صورت محلول در آب» پس از گاز طبیعی، حدود 17 درصد از ارزش صادرات بدون نفت خام ایران در سال 1401 را تشکیل می‌دهند.  به طور کلی بررسی کالاهای صادراتی ایران به ترکیه در سال 1401 نشان می دهد که صادرات به این کشور از تنوع زیادی برخوردار نبوده و 10 قلم کالای عمده صادراتی ایران به این کشور حدود 79 درصد از کل ارزش صادرات کالایی آن را تشکیل می دهند.

نکته قابل توجه در خصوص گروه کالایی های صادراتی ایران به ترکیه سهم حدود 2.3 درصدی صادرات «سوخت‌های معدنی، روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آنها» به ترکیه بوده است. این اتفاق در حالی رخ داده که تنها طی حدود 10 سال سهم ایران در بازار ترکیه در این گروه کالایی از 88 درصد در سال 2011 به این رقم در سال 2022 رسیده که نشان دهنده از دست دادن بازار ترکیه در این گروه کالایی است.

همچنین هفت رشته فعالیت مهم در نظر گرفته شده در این گزارش (محصولات صنایع غذایی، محصولات معدنی، محصولات صنایع شیمیایی، پوست خام، چرم، پوست‌های نرم و اشیای ساخته شده از این مواد، مواد نسجی، ماشین آلات و وسایل مکانیکی و وسایل نقلیه) به ترتیب در سال های 1399، 1400 و 1401 سهم حدود 29 درصد، 54.5 درصد و 64.5 درصد از ارزش صادرات بدون نفت خام ایران به ترکیه را به خود اختصاص داده اند که در میان آنها ایران تنها توانسته در صادرات "مواد معدنی" و "محصولات صنایع شیمیایی و صنایع وابسته به آن" عملکرد بهتری داشته باشد. به طوری که این دو بخش سهم بالای 90 درصد از ارزش هفت رشته فعالیت مورد بررسی دارند.

در این میان آمارهای گمرک ایران در سال 1401 نشان می‌دهد که مهمترین کالای وارداتی ایران از ترکیه، 349 هزارتن «روغن دانه آفتابگردان، روغن گلرنگ یا زعفران کاذب، خام» به ارزش 671 میلیون دلار بوده که سهم حدود 11 درصد از کل ارزش وار دات ایران از این کشور را تشکیل می‌دهد و پس از این کالا «تراکتورهای جاده‌ای برای نیمه تریلرها»   و «ذرت دامی» به ترتیب با سهم حدود هشت درصد و چهار درصد، عمده کالاهای وارداتی از ترکیه هستند.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد