تا دو دهه دیگر برنج شمالی نابود می‌شود / ماجرا چیست؟

تا دو دهه دیگر برنج شمالی نابود می‌شود / ماجرا چیست؟

کشاورزیایلنا نوشت:نماینده مازندران در شورای عالی استان ها به مشکلات کشاورزان این استان از جمله هزینه های بالای سموم و کودها و دستمزد کارگران در 2 سال اخیر اشاره کرد و گفت: در 2 دهه آینده شاهد عدم کاشت برنج ایرانی در شمال کشور خواهیم بود به حدی که شالیکاران به جز مصرف خودشان برنجی برای فروش به مابقی کشور نخواهند داشت.

نماینده مازندران در شورای عالی استان ها به مشکلات کشاورزان این استان از جمله هزینه های بالای سموم و کودها و دستمزد کارگران در 2 سال اخیر اشاره کرد و گفت: در 2 دهه آینده شاهد عدم کاشت برنج ایرانی در شمال کشور خواهیم بود به حدی که شالیکاران به جز مصرف خودشان برنجی برای فروش به مابقی کشور نخواهند داشت.

صادق برزویی اظهار داشت: در بیشتر مناطق شمال کشور کشاورزی با مشکل بی آبی مواجه است. کشاورزان شمالی همیشه کشت دوم داشته‌اند که هم اکنون این اجازه را ندارند. قبلا از آب رودخانه‌ها برای کشت برنج و غیره استفاده می‌کردند که در حال حاضر متاسفانه به دلیل بی آبی و کم عمق شدن رودخانه این امکان وجود ندارد. قبلا اگر عرض رودخانه‌ها به 20 متر می‌رسید هم اکنون به یک متر رسیده و به معنای واقعی کم آب شده‌اند و به همین دلیل کشاورزان با مشکل مواجهند.

حفر چاه‌های غیر مجاز در شمال کشور یکی از دلایل کم آبی

وی گفت: موضوع مهم دیگر که باعث کم آبی در استان‌های شمالی کشور شده حفر چاه‌های غیر مجاز است. بسیاری از خوش نشینان در مناطق مختلف شمال برای اینکه بتوانند استخرهای‌شان را پر آب کنند، چاه‌های غیر مجاز حفر کرده‌اند و این چاه‌های غیرمجاز باعث کم شدن آب سفره‌های زیرزمین شده و این هم یک موضوع دیگری است که باعث کم آبی در حوزه کشاورزی شده و این مشکلات حدودا دو دهه است ادامه دارد و به دلیل عدم توجه در طولانی مدت امروز خودش را نشان می‌دهد و در آینده نزدیک هم بسیار شدیدتر می‌شود.

نماینده مازندران در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: برای کشت برنج در 2 الی 3 سال اخیر با افزایش 1000 برابری قیمت سموم و کودهای کشاورزی روبه رو هستیم و هزینه‌های کشت برنج افزایش یافته است. بدون سموم کشاورزی هم با آفاتی که وجود دارد محصول خوبی به عمل نمی‌آید و قابل برداشت نیست و با استفاده از سموم و کود برای کشاورز به صرفه نیست که بتواند این محصول را کشت کند. و اگر هم از کود و سموم استفاده کند باید برنج را هر کیلویی بیش از 200 هزار تومان بفروشد که برایش بصرفد که در این صورت بازار گنجایش این قیمت را ندارد.

شالیزارهای برنج را از روی ناچاری به باغ مرکبات تبدیل کرده‌اند

برزویی اضافه کرد: مسيولان متاسفانه با واردات برنجی که انجام می‌دهند در موقع برداشت این محصول در شمال کشور قیمتش را کاهش می‌دهند و شرایط کشت برنج بسیار کم شده است. کشاورزان شالیزارهایی که در آنها برنج می کاشتند را از روی ناچاری به باغ مرکبات تبدیل کرده‌اند که این باغ مرکبات هم البته در این چند ساله به دلیل بالا رفتن قیمت کود و سموم هزینه‌های‌شان افزایش یافته و با عدم صادرات برای کشورهای حوزه خلیج فارس، روسیه و کشورهای حاشیه دریای خزر به مشکل خورده‌اند.

کاشت درختان بی ثمر برای فروش چوب آنها

عضو شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: پاییز سال 1401 محصولات باغی مثل پرتقال با هزینه کارگر کیلویی کیلویی 5 هزار تومان به فروش می رسید و در واقع کشاورز این محصول را فقط چیده که درخت‌هایش آسیب نبیند و یکی از اتفاقاتی که در شمال کشور بسیار دارد رخ می‌دهد این است که کشاورزان هم کشت برنج و هم مرکبات را متوقف کرده‌اند و روی به کاشت درخت‌های بی ثمر آورده‌اند که بتوانند با فروش چوب آنها درآمدزایی و امرار معاش کنند.

مشکلات گوارشی با مصرف برنج‌های وارداتی

وی عنوان کرد: همه ما مصرف کننده برنج هستیم حالا یکی کمتر و یکی بیشتر و کیفیت برنج‌های وارداتی از هندوستان، پاکستان و امریکای جنوبی بسیار پایین است و مردم با مصرف این برنج‌ها دچار بیماری‌های گوارشی زیادی می‌شوند. ما که مازندرانی هستیم و عادت داریم که برنج با کیفیت ایرانی مصرف کنیم، گاهی که برنج وارداتی مصرف می‌کنیم دچار مشکلات گوارشی می‌شویم و همه همینطور هستند، تنها به علت عادت شاید متوجه نمی‌شوند. ولی در هر صورت بیماری‌های گوارشی برای مردم هست.

برزویی ادامه داد: واردات برنج باعث شده که برنج کاران شمال کشور دیگر برای‌شان نصرفد برنج بکارند و فکر نمی‌کنم در یک دهه آینده دیگر برنجی به غیر از مصرف شخصی خودشان برای دیگر استان‌ها محصول برنجی برای ارايه داشته باشند.

با مکانیزه کردن آبیاری 80 درصد از هدر آب جلوگیری می‌شود

وی گفت: مهم ترین نکته برای کشاورزی برنج، آب است که اگر آبیاری مکانیزه جایگزین آبیاری سنتی شود از 80 درصد هدر رفت آب جلوگیری می‌شود که البته برای این کار کشاورز از پس هزینه‌های مکانیزه کردن برنمی آید و بانک‌ها باید پای کار بیایند و به کشاورزان تسهیلات کم بهره، بی بهره و یا بلند مدت پرداخت بکنند که بتواند کشاورزی شان را مکانیزه کنند.

عضو شورای عالی استان ها با اشاره به اینکه امروزه علم کشاورزی پیشرفت کرده است، افزود: در گذشته درختی 5 الی 10 کیلو بیشتر نارنگی نمی‌داد و امروز با وجود سموم و کودهای شیمیایی هر درخت بیش از 50 کیلو بار می‌دهد. اما امروز با توجه به قیمت های سرسام آور این کود و سموم برای کشاورز نمی‌صرفد که چنین هزینه‌هایی بکند که البته اگر باغات سم پاشی هم نشوند با وجود مگس مدیترانه‌ای همه درختان مرکبات از بین می‌رود و گاهی شاهدیم از یک هکتار باغ که بیش از 500 درخت دارد همه محصول شان از بین می‌رود و وقتی برای دفع آفت از سموم استفاده می‌کنند بیش از 1000 برابر باید هزینه کنند.

برزویی اضافه کرد: هزینه‌ها در بخش کشاورزی به قدری در 2 سال اخیر افزایش یافته که کشاورز با فروش هر کیلو نارنگی 4 الی 5 هزار تومان متضرر می شود به طور مثال کارگری که 5 سال پیش 50 هزار تومان روزمزد کار می کرد امروز 400 الی 500 هزار تومان کار می‌کند. تراکتور هر هکتار زمینی را 400 الی 500 هزار تومان شخم می زد ولی هم اکنون 4 میلیون تومان می‌گیرد و همه این هزینه ها چند هزار برابر شده‌اند. و موقع فروش کشاورز محصولش را هر کیلویی 5000 تومان می‌فروشد که البته تا به دست مردم برسد خیلی افزایش قیمت می یابد ولی خب باز هم برای خود کشاورز این مبلغ خیلی کم است.

نماینده مازندران در شورای عالی استان ها ادامه داد: به طور مثال مردم سیب را کیلویی 40 الی 50 هزار تومان می‌خرند و پیاز را 20 الی 30 هزار تومان ولی پرتقال را در بازار کیلویی 15 هزار تومان می خرند در حالی که از کشاورز کیلویی 4 هزار تومان خریداری می شود و با این قیمت پایین کشاورزی دچار مشکل شده که اگر دولت پای کار نیاید و بانک ها را مکلف به وام های کم بهره، بی بهره و بلند مدت آن هم حداقل 10 ساله نکند و از بخش کشاورزی حمایت نکند در فصل برداشت واردات را افزایش ندهد کمر کشاورز زیر بار این همه هزینه شکسته می شود. اگر قرار است تنظیم بازار انجام بگیرد دولت باید محصول باغی را از کشاورزان مثل محصول گندم خریداری کند و برای اینکه مردم ضرر نکنند قیمت را پایین بیاورد.

وی افزود: دولت باید کود را به صورت سوبسید در اختیار کشاورزان قرار دهد، آبیاری شان را مکانیزه و شرکت تعاونی تاسیس کند و در هر روستا 4 تراکتور در اختیار کشاورزان بگذارد که مجبور نباشند برای هر هکتار از زمین شان 4 میلیون تومان بپردازند و این نرخ برای شان دولتی حساب شود. اگر هزینه‌های کشاورزان را پایین تر بیاورند آن موقع می توان گفت از آنها حمایت کرده اند و این یعنی حمایت نه اینکه به بهانه مردم بیایند واردات کنند، پول تو جیب خیلی ها بریزند، سموم و کود های شیمیایی را وارد کنند و بعد با 2 برابر قیمت به آنها بفروشند و بازار تنظیم کنند و تنها از جیب مردم هزینه کنند. این اقدامات فقط باعث نابودی کشاورزان می شود.

بیشتر بخوانید:

  • قند و شکر گران شد/ هر کیلو گوشت مرغ 87 هزار و 400 تومان

35217

local_offerبرچسب‌ها:
قیمت جدید آهن آلات در بازار +جدول تویوتا ارزان‌ترین سوخت جهان را جایگزین بنزین می‌کند! / عکس قیمت جدید برنج اعلام شد/ میزان کاهش قیمت‌ها چقدر بود؟ کاردانو طوفان به پا کرد / افزایش 30 درصدی قیمت... زغال سنگ در لبه پرتگاه شوک اجاره‌ مسکن به سبد خوراک مستاجران توضیحات مهم وزارت صمت درباره حضور روسیه در معادن ... کاهش قیمت گوشت در راه است؟ حدود 94 درصد مودیان، مالیات صفر یا کمتر از 10 میلیون تومان می پردازند/ برخی مشاغل فقط یک پنجم مالیات... کاهش سریع قیمت مسکن با اطلاعات دقیق خانه های خالی/ تعداد خانه‌های خالی در ایران 10 درصد بیشتر از است... سهامداران عدالت بخوانند/ سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت... صنایع کوچک «برون‌مرزی» شد سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت می‌شود؟ گل رونالدو برای صرافی بایننس ورق در بازار رمزارز برگشت/ بیت‌کوین سد مقاومت را می‌شکند؟ قیمت خانه در محله نارمک تهران +جدول مهلت ثبت‌نام هنرمندان در سامانه نهضت ملی مسکن تمدید شد جزییات سبد سرمایه‌گذاری والماس تشریح شد | ثانیه شماری برای عرضه 15 درصد سهام والماس سود سهام عدالت چه زمانی پرداخت می‌شود؟ این خودروها را بدون قرعه‌کشی بخرید قیمت جدید 25 مدل خودروی سایپا و ایران خودرو ریزش 20 میلیونی محبوب‌ترین ماشین ایران سورپرایز برای متقاضیان وام فوری | وام فوری 100 میلیونی تنها با یک سپرده کوتاه مدت افزایش 2 برابری طول خطوط لوله انتقال گاز کشور میعانات گازی ذخیره شده روی آب به صفر رسید پیش بینی معاملات بورس 7 خرداد 1402/ افزایش حساسیت بورس به اخبار ببینید | تاثیر انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران چیست؟ اجاره خانه 60 متری در سعادت آباد چند؟ +جدول اختلاف قیمت خودرو‌ در سامانه یکپارچه با بازار آزاد بازار مسکن در بخش از تهران کساد است ایرانی ها بیشتر برای غذا پول دادند، اما کالری کمتری دریافت کردند / در 1400 دهک دهم بیش از 2 برابر ده... بهره‌‎برداری خودروسازان خارجی از دانش مهندسان نخبه ایرانی دولت کدام معادن را واگذار می‌کند؟ چگونه چین کشورهای آفریقایی را در دام بدهی می اندازد؟! سوییچ کلید خورد اما روشن نشد طلا هفته را کاهشی شروع کرد پیش بینی بازار طلا و سکه 7 خرداد 1402 | خریداران و فروشندگان طلا و سکه منتظر چه اتفاقی هستند؟ قیمت این خودروهای سایپا ارزان شد + جدول قیمت مرغ در میادین میوه و تره‌بار تهران افزایش روزانه قیمت مسکن در این محله تهران استقبال کشاورزان نخبه و پیشرو از اجرای الگوی کشت قیمت مرغ در میادین میوه و تره‌بار تهران اعلام شد رشد 18 درصدی صادرات به کشورهای آسیای میانه، قفقاز و روسیه در 1401 حقوق‌ها با سطح تورم همخوانی ندارد/ اقدامات اقتصادی دولت خلاف میل مردم رقم خورده پیش‌ بینی بورس فردا 7 خرداد 1402 | فردا هم بازار قرمزپوش می‌شود؟ تورم 3رقمی برای مردم / مرکز آمار تورم را 51.1درصد اعلام کرد، مردم 116.7درصد حس کردند! انگلیس احتمالا سال آینده وارد رکود می‌شود کاهش چشمگیر قیمت برنج ایرانی دارندگان مجوز مشاغل خانگی نیازی به دریافت پروانه کسب مجازی ندارند مجمع غگلپا 1402 | چه میزان سود تقسیم شد؟