افزایش نرخ بهره و غروب رونق مسکن در سرتاسر جهان

افزایش نرخ بهره و غروب رونق مسکن در سرتاسر جهان

افزایش نرخ بهره در کشورهای مختلف جهان، رونق جهانی مسکن را که در طول همه گیری کرونا فراتر از ایالات متحده گسترش یافته...

اقتصاد آنلاین – اکرم شعبانی؛ به گزارش وال استریت ژورنال، از اروپا تا آسیا و آمریکای لاتین، بازارهای املاک و مستغلات مسکونی در حال فروپاشی است و در برخی موارد شاهد کاهش ارزش مسکن هستیم، چرا که بانک‌های مرکزی هزینه‌های استقراض را افزایش داده‌اند تا رشد قیمت مصرف کننده را کاهش دهند.

میانگین قیمت خانه با تعدیل فصلی در کانادا در ماه ژوين نسبت به اوج خود در اوایل سال جاری نزدیک به 8 درصد کاهش داشت. در نیوزیلند، قیمت‌ها در ژوين 8 درصد نسبت به اوج خود در اواخر سال 2021 کاهش یافته بود. قیمت‌ها در سويد در ماه می 1.6 درصد نسبت به ماه قبل کاهش یافت که بزرگترین کاهش ماهانه از زمان شروع همه‌گیری بود.

برای بانک‌های مرکزی جهان، کوچکتر شدن حباب بازارهای مسکن، همه نبرد برای کنترل تورم است. کاهش قیمت مسکن معمولا منجر به کاهش هزینه‌های مصرف کننده می‌شود، چرا که صاحبان خانه‌ها شاهد تبخیر ثروت و کاهش فشار صعودی بر تورم هستند. با کاهش میزان ساخت و ساز، بانک‌ها وام‌های کمتر و همزمان فروش کمتر فعالان املاک و مستغلات، فعالیت‌های اقتصادی کلی باید کند شود.

انتظار می‌رود که ما شاهد مقداری تعدیل در فعالیت مسکن باشیم. تیف ماکلم رییس بانک مرکزی کانادا ماه گذشته اعلام کرد: صادقانه بگویم این مسیری سالم خواهد بود زیرا اقتصاد در حال گرم شدن بیش از حد است.

اقتصاددانان معتقدند ریسک این است که بانک‌های مرکزی بیش از حد تهاجمی حرکت می‌کنند و این باعث کندی بازار جهانی مسکن می‌شود که با اثرات غیرقابل پیش‌بینی به یک شکست تبدیل می‌شود.

برخی از اقتصاددانان می‌گویند کشورهایی از جمله کانادا، نیوزیلند، استرالیا و سويد بر اساس معیارهایی مانند سهم املاک و مستغلات از اقتصاد، میزان رونق اخیر و حساسیت مالکان خانه به افزایش سریع نرخ بهره، به ویژه آسیب پذیر به نظر می‌رسند.

تحلیل‌گران می‌گویند که خطر انفجار مسکن در مقیاس بحران مالی 2009 – 2008 بسیار دور از ذهن به نظر می‌رسد. اکنون بانک‌ها و وام‌گیرندگان در وضعیت مالی بسیار بهتری قرار دارند.

با این حال، رکود بیش از حد انتظار مسکن می‌تواند به معنای کندی عمیق‌تر از آنچه بانک‌های مرکزی برای مهار تورم در نظر دارند، باشد.

کوچک شدن بخش املاک و مستغلات به معنای اخراج کارگران ساختمانی و تقاضای ضعیف‌تر برای فولاد و سایر کالاهای مرتبط است. کاهش قیمت مسکن همچنین به ترازنامه خانوارها و بانک‌ها آسیب می‌رساند که تاثیر بزرگی بر سایر بخش‌های اقتصاد خواهد داشت. در موارد شدیدتر این مساله می‌تواند حتی باعث ایجاد مشکلات مالی شود.

در مواجهه با این خطرات، برخی از بانک‌های مرکزی ممکن است تصمیم بگیرند که نمی‌توانند نرخ بهره را به اندازه‌ای که سرمایه‌گذاران در حال حاضر انتظار دارند افزایش دهند. برخی دیگر حتی ممکن است افزایش نرخ بهره را متوقف یا معکوس کنند تا از گسترش رکود املاک و مستغلات جلوگیری کنند.

نیل شیرینگ اقتصاددان ارشد کپیتال اکونومیکس در لندن در این باره معتقد است: رکود متوسط مسکن به عنوان بهایی که باید برای کاهش تورم پرداخت شود، قابل تحمل است. او گفت: با این حال رکودهای شدیدتر می‌تواند بانک‌های مرکزی را برای تغییر سیاست دچار مشکل کند.

ایالات متحده با وجود نرخ‌های بالاتر وام مسکن، همچنان رشد قوی قیمت مسکن را تجربه می‌کند، چرا که رقابت شدید از عرضه محدود پیشی گرفته است. بر اساس شاخص ملی قیمت مسکن اس‌اندپی که میانگین قیمت خانه را در کلان‌شهرها اندازه گیری می‌کند، میانگین قیمت خانه در ایالات متحده در ماه آوریل نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20.4درصد افزایش یافت.

مقامات فدرال رزرو عزم خود را برای کاهش تورم در ایالات متحده، حتی در صورت خطر ایجاد رکود، ابراز کرده‌اند.

قیمت جهانی مسکن در سال‌های 2020 و 2021 افزایش یافت، زمانی که بانک‌های مرکزی نرخ‌های بهره را کاهش داده و دولت‌ها هزینه‌های زیادی برای حفظ شرکت‌ها و کارگران در طول همه‌گیری صرف کردند.

شاخص قیمت جهانی مسکن که توسط شرکت مشاور املاک نایت فرانک گردآوری شده، نشان می‌دهد که قیمت‌ها در سرتاسر جهان بین سه ماهه اول سال 2020 تا سه ماهه اول سال جاری، 19 درصد و یا 10 درصد پس از تعدیل تورم، افزایش یافته است اگرچه برخی از بازارها افزایش بسیار قوی‌تری را ثبت کرده‌اند.

این شاخص نشان داد که رشد قیمت تعدیل شده بر اساس تورم جهانی در سه ماهه اول 2022 نسبت به مدت مشابه سال قبل به 3.9 درصد کاهش یافت. تحقیقات نایت فرانک نشان می‌دهد که در همان دوره، قیمت واقعی مسکن در کشورهایی از جمله برزیل، شیلی، اسپانیا، فنلاند، آفریقای جنوبی و هند کاهش یافته است.

این کندی همزمان با سیاست‌های انقباضی نرخ بهره در بسیاری از نقاط جهان و انتظارات بیشتر در آینده است.

پس از افزایش زودهنگام نرخ بهره در سال جاری، بانک مرکزی کانادا چهارشنبه گذشته نرخ بهره خود را با یک واحد درصد کامل افزایش به 2.5 درصد رساند و اعلام کرد که افزایش بیشتر نرخ‌ها ضروری است. فرماندار ماکلم در این باره گفته است که خنک کردن بخش مسکن برای کاهش تورم از بالاترین سطح 39 ساله 7.7 درصدی در ماه می ضروری است.

بر اساس گزارش انجمن املاک و مستغلات کانادا، با توجه به اینکه نرخ وام مسکن کانادا در بالاترین سطح خود از سال 2009 قرار دارد، فروش خانه در ماه ژوين نسبت به سال قبل 24درصد کاهش یافته است.

کارگزاری املاک و مستغللات ریلوسوفی در این باره اعلام کرده است: فروش تورنتو در ماه می 40 درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته و اکنون به پایین‌ترین سطح خود در 20 سال گذشته رسیده است. متوسط قیمت یک خانه در تورنتو، بدون احتساب مالکیت‌های مشترک، تقریبا 20 درصد از اوج فوریه کاهش یافته است.

دنیل فوچ یک مشاور املاک و مستغلات که بر حومه‌های تورنتو تمرکز می‌کند، در این باره عنوان کرد: حال و هوای خریداران بالقوه «تا حدودی تلخ و شیرین است، زیرا بسیاری از آنها شاهد کاهش قیمت‌ها هستند و به این فکر می‌کنند که پس از سال‌ها می‌توانم از پس هزینه خرید خانه بربیایم.»

آقای فوچ تصریح کرد: مشکل زمانی است که آنها به دنبال تامین مالی هستند و متوجه می‌شوند که قدرت خرید هم به همان میزان کاهش یافته است.

اقتصاددانان انتظارات خود را از اقتصاد کانادا کاهش داده‌اند چرا که مسکن حدود یک پنجم رشد تولید ناخالص داخلی را در سال گذشته به خود اختصاص داده بود.

بانک اینترنشنال ستلمنت که بسیاری از بانک‌های مرکزی برتر جهان را گرد هم می‌آورد، در ماه ژوين اعلام کرد که ممکن است مدتی طول بکشد تا کشورهایی مانند ایالات متحده که اکثر وام‌های مسکن در آن دارای نرخ‌های ثابت هستند، تاثیر نرخ‌های بالاتر را احساس کنند.

اما این امر در مورد کشورهایی که در آنها طبق داده‌های این بانک، وام‌های مسکن با نرخ شناور که با افزایش نرخ بهره تعدیل می‌شوند – رایج‌تر است، مصداق ندارد. در استرالیا 85 درصد وام‌های مسکن با نرخ شناور هستند، در لهستان این سهم 98 درصد است.

بانک مرکزی استرالیا در حال حاضر با بیشترین سرعت نزدیک به سه دهه اخیر بهره را افزایش می‌دهد. برخی عقب‌نشینی‌ها در قیمت مسکن می‌تواند مشکلات مربوط به قدرت خرید را کاهش دهد، اما اقتصاددانان می‌گویند هر گونه اشاره به سقوط بازار در آینده به سرعت باعث می‌شود که بانک مرکزی استرالیا از تشدید سیاست‌های پولی خودداری کند.

وام‌گیرندگان بیش از حد یک نگرانی خاص هستند.

فیلیپ لو رییس بانک مرکزی استرالیا در یک سخنرانی در مورد این وام گیرندگان عنوان کرد: اینها افرادی هستند که اولین وام مسکن خود را سال گذشته دریافت کرده یا در چند سال گذشته خانه بزرگتری خریداری کرده و به اندازه‌ای که بانک به آنها وام می‌دهد، وام‌ دریافت کرده‌اند.

اقتصاددانان می‌گویند دلایلی هم برای خوش بینی در مورد مسکن وجود دارد. افزایش قیمت‌ها عمدتا ناشی از نرخ‌های بهره پایین و ترجیح مشتریان در حال تحول، برای در اختیار داشتن فضای بیشتر بوده است نه کاهش استانداردهای وام‌دهی یا ریسک‌پذیری بیش از حد که در بحران 2009 – 2008 به اوج خود رسید. عرضه مسکن در حال حاضر محدود است.

در نیوزیلند که قیمت مسکن 45 درصد نسبت به سال‌های 2020 و 2021 افزایش یافته است، میانگین قیمت مسکن در ژوين حدود 8 درصد از بالاترین قیمت خود در نوامبر 2021 یعنی 925 هزار دلار نیوزیلند (معادل حدود 565 هزار و 500 دلار) کاهش یافته است.

این تغییر پس از آن اتفاق افتاد که بانک مرکزی نیوزیلند شروع به افزایش نرخ بهره معیار خود در ماه اکتبر کرد و در نتیجه وام دهندگان استانداردهای استقراض را تشدید کردند.

آصف عباس مهدی یک صاحب کسب و کار در منطقه لبنیات وایکاتو نیوزیلند در این باره گفت چهار ماه است که در تلاش برای فروش یک خانه شهری سه خوابه با دو حمام بوده است.

در ابتدا او این خانه را 730 هزار دلار نیوزیلند (450 هزار دلار آمریکا) و سپس 680 هزار دلار نیوزیلند (معادل 419 هزار دلار) قیمت‌گذاری کرده بود اما تمایلی به کاهش قیمت به کمتر از این ندارد.

آقای مهدی تاکید کرد: اگر همچنان در سطح 680 هزار دلاری خریداری برای این واحد مسکونی یافت نشود، مجبورم این خانه را از لیست فروش خارج کنم.

انتخاب سخت بانک مرکزی؛ نرخ بهره بین بانکی زیر 20 درصد یا کنترل تورم

انتخاب سخت بانک مرکزی؛ نرخ بهره بین بانکی زیر 20 درصد یا کنترل تور...

تداوم افزایش نرخ بهره بین بانکی در چند وقت گذشته، نشان از افزایش تقاضای بانک‌ها برای تامین مالی دارد.

EghtesadOnline.com/
زمین برای ساخت 2.8 میلیون واحد نهضت ملی مسکن تامین شد

زمین برای ساخت 2.8 میلیون واحد نهضت ملی مسکن تامین شد

معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه زمین برای ساخت 2 میلیون و 800 هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن تامین شد، گفت: تامین اراضی 4 میلیون واحد مسکونی باید حداکثر تا پایان مرداد به اتمام برسد.

MehrNews.com/

خبر خوش وزیر راه در مورد ساخت مسکن در کشور

نهضت مسکن به نازک‌کاری رسید/جدیدترین وضعیت استان‌ها

نهضت مسکن به نازک‌کاری رسید/جدیدترین وضعیت استان‌ها

آخرین وضعیت پروژه نهضت ملی مسکن حاکی از آن است که حدود 430 هزار واحد در 31 استان به مرحله فونداسیون، 200 هزار واحد به مرحله‌ی سقف و 63 هزار واحد به نازک‌کاری رسیده است.

Isna.ir/
قیمت 40 میلیونی هر متر مسکن در تهران/ آغاز پرداخت وام ودیعه مسکن

قیمت 40 میلیونی هر متر مسکن در تهران/ آغاز پرداخت وام ودیعه مسکن

بر اساس اعلام بانک مرکزی قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در پایتخت به متری 39 میلیون و 400 هزار تومان رسیده که رشد ماهانه بیش از 8 درصدی را برای اولین بار در دو سال اخیر تجربه کرد.

MehrNews.com/

رشد تورم ماهانه مسکن نزولی شد

خبر مهم درباره افزایش وام نهضت ملی مسکن/ جزییات تازه...

خبر مهم درباره افزایش وام نهضت ملی مسکن/ جزییات تازه...

مسکنوزیر راه و شهرسازی از ارايه پیشنهاد افزایش وام نهضت ملی مسکن به 700 میلیون تومان به شورای پول و اعتبار خبر داد. وام این طرح در زمان حاضر 450 میلیون تومان است.

KhabarOnline.ir/
هزینه‌‌های درمان و مسکن‌ از میزان مالیات پرداختی مردم کسر می‌شود

هزینه‌‌های درمان و مسکن‌ از میزان مالیات پرداختی مردم کسر می‌شود

براساس لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم که از سوی وزارت اقتصاد به دولت تقدیم شده، هزینه‌های درمان، آموزش، اجاره مسکن یا اقساط وام مسکن جزء هزینه‌های قابل قبول مالیاتی تلقی شده است و از سطح میزان پر...

FarsNews.ir/
گران ترین محله تهران برای خرید مسکن کجاست؟

گران ترین محله تهران برای خرید مسکن کجاست؟

آمارهای بانک مرکزی نشان می دهد روند افزایش قیمت مسکن در خرداد ماه نیز ادامه داشته است مناطق 7، 22 و 15 سه منطقه‌ای...

Gostaresh.news/
وزیر راه و شهرسازی: 60 هزار مسکن آماده شده است

وزیر راه و شهرسازی: 60 هزار مسکن آماده شده است

وزیر راه و شهرسازی در تببین آخرین وضعیت پروژه های نیمه تمام مسکن‌ مهر اعلام کرد: 60 هزار مسکن آماده شده است و 60 هزار واحد دیگر در حال آماده سازی انشعابات آب و برق است .

Isna.ir/
دو بانک برای پروژه نهضت مسکن پای کار آمدند

دو بانک برای پروژه نهضت مسکن پای کار آمدند

پس از گذشت حدود 9 ماه از آغاز پروژه نهضت ملی مسکن، سرانجام دو بانک دیگر بجز بانک مسکن وارد فرآیند پرداخت تسهیلات شده و البته انعقاد قرارداد عاملیت را به بانک مسکن واگذار کرده‌اند.

Isna.ir/
برخی بانک‌ها در اعطای تسهیلات به نهضت ملی مسکن همکاری نمی‌کنند

برخی بانک‌ها در اعطای تسهیلات به نهضت ملی مسکن همکاری نمی‌کنند

وزیر راه و شهرسازی گفت: بر اساس قانون جهش تولید مسکن بانک ها باید سالانه 20 درصد تسهیلات خود را به ساخت مسکن بدهند که در حال حاضر برخی بانک ها با وزارت راه و شهرسازی همکاری نمی کنند.

MehrNews.com/
رکوردزنی نرخ بهره بین بانکی در سال 1401

رکوردزنی نرخ بهره بین بانکی در سال 1401

نرخ بهره بین بانکی در سال جاری به بیشترین میزان در سال 1401 رسیده است.

MashreghNews.ir/
خرید مسکن با سرمایه 3 میلیارد تومان در شرق تهران

خرید مسکن با سرمایه 3 میلیارد تومان در شرق تهران

در گزارش زیر به بررسی مشخصات آپارتمان‌های 3 میلیاردی شرق تهران خواهیم‌ پرداخت.

MosalasOnline.com/
دستورالعمل اجرایی ودیعه مسکن ابلاغ شد

دستورالعمل اجرایی ودیعه مسکن ابلاغ شد

ایلنا: بانک مرکزی در بخشنامه‌ای به شبکه بانکی، سقف تسهیلات کمک ودیعه مسکن را برای مشمولان در تهران 100 میلیون تومان، کلانشهرها 70 میلیون تومان و سایر شهرها 40 میلیون...

Ilna.ir/
گرانی قیمت بنزین تصویب شد؟ | قیمت بنزین لیتری چند؟ قیمت بنزین 8 هزار تومانی در راه است؟ | قیمت بنزین بعد از آزادسازی قیمت چقدر می شود؟ واریزی جدید به‌ حساب بازنشستگان | این گروه از بازنشستگان پولدار شدند چند میوه دست نیافتنی شد / جماعتی در حسرت میوه خوردن! فروش فوری سایپا با تحویل 30 روزه | فروش فوری سایپا بدون قرعه کشی به قیمت کارخانه سقوط وحشتناک بیت کوین در آستانه وقوع! +قیمت رمزار... آمار باورنکردنی از درآمد داوران لیگ برتر / هر... افزایش نرخ بهره آمریکا ادامه دارد؟ بلاتکلیفی واردات خودرو/ قیمت طلا و سکه ریزشی شد صعود طلای جهانی تحت تاثیر کاهش دلار خطری که دارندگان بیت‌کوین را تهدید می‌کند سند خانه بیاورید وام اجاره بگیرید! رد پای هکرهای کره شمالی در ممنوعیت تورنادوکش! 90 بورسی | 5 خبر پر حاشیه بورس در هفته‌ای که گذاشت! + فیلم یک اتفاق جدید برای سهام عدالتی‌ها پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت