عراق واردات 7 محصول ایران را متوقف کرد/ کاهش 30 درصدی خرید میوه باوجود فراوانی/ افزایش 100 تا 200 درصدی هزینه‌های کشاورزی

عراق واردات 7 محصول ایران را متوقف کرد/ کاهش 30 درصدی خرید میوه باوجود فراوانی/ افزایش 100 تا 200 درصدی هزینه‌های کشاورزی

ایلنا: ريیس اتحادیه بارفروشان اظهار داشت: بیش از 30 درصد افت خرید میوه در هفته‌های گذشته را تجربه کردیم. از سوی دیگر عراق نیز اعلام کرده است که دیگر خواهان گوجه...

مجتبی شادلو در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با بیان اینکه در سند چشم‌انداز 20 ساله، توسعه باغات به‌عنوان یک ضرورت دیده شده است، گفت: در 30 سال اخیر سیاست توسعه باغات را در حالی دنبال کردیم که برای فروش و مصرف محصولات باغی تولید شده در بازار داخلی و خارجی فکری نداشتیم.

وی با اشاره به بالا بودن میزان تولید محصولات باغی در 3 دهه‌ گذشته، خاطر نشان کرد: عمر بیشتر باغات در ایران از 30 سال گذشته است و این سخن به این معناست که باغات به یک پایداری اقتصادی رسیده‌اند از این‌رو بیش از نیاز داخلی محصولات باغی تولید و فرصت صادرات آنها وجود دارد این در حالیست که برای توسعه صادرات این محصولات برنامه‌ای تدوین نشده است.

شادلو با بیان اینکه محصولات باغی در بازار کشورهای پیرامونی جای خود را پیدا کرده‌اند، افزود: مازاد تولید محصولات باغی بیش از نیاز کشورهای هدف صادراتی است و باید به‌دنبال بازارهای بیشتری باشیم و در این راستا معاونت اقتصادی وزارت خارجه بسیار راهگشا است.

عضو هیات مدیره اتحادیه باغداران کشور با اشاره به نزدیکی فصل برداشت خرما، گفت: میزان تولید خرما در سال جاری قابل توجه است و اگر برای صادرات آن تمهیداتی اندیشیده نشود تولید در دست باغداران خواهد ماند.

وی با بیان اینکه مازاد تولید لیموترش در استان‌های جنوبی به یک چالش بزرگ تبدیل شده است، افزود: بیماری جاروک لیمو ترش باعث شد 15 سال پیش لیمو ترش کیلویی 20 هزار تومان وارد کشور شود. در حال حاضر این آفت دیگر در باغات لیمو ترش وجود ندارد اما از سوی دیگر لیمو در بازار داخلی خریدار ندارد و این محصول را کیلویی 8 هزار تومان از کشاورزان خریداری نمی‌کنند.

این فعال اقتصادی بااشاره به نبود بازار برای محصول لیمو ترش، تصریح کرد: کشاورزان در بازه زمانی برداشت نباید دغدغه بازار وفروش محصولات را داشته باشد اما همواره با این چالش درگیرند. دولت با خرید توافقی در غالب اتحادیه تعاونی روستای ورود کرده است اما این خریدها مسکن است و نمی‌تواند راهگشا باشد.

به گفته شادلو؛ فصل برداشت لیموترش در سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر آغاز شده است این در حالیست که عمده لیمو تولید شده در فارس و کرمان تولید می‌شود که در ماه آینده در بازار عرضه خواهد شد و این سخن به معنای مازاد بیشتر این محصول در بازار داخلی.

وی با بیان اینکه کاهش جمع‌ها خانوادگی و توان خرید مصرف‌کنندگان باعث ریزش میزان مصرف داخلی شده است، افزود: شرایط صادرات مشخص و شفاف نیست که بتوان قیمت فروش محصولات را با قیمت بازارهای کشورهای هدف تنظیم کرد. بازرگان کشورهای هدف با کمترین قیمت محصولات باغی را از کشاورزان خریداری و با نرخ‌های بالاتر در بازار خود عرضه می‌کنند؛ به عنوان مثال هندوانه را کیلویی 3 هزار تومان خریداری می‌کنند این در حالیست که در کشورهای خود کیلویی 40 هزار تومان می‌فروشند.

افت 20 درصدی قیمت میوه و تره‌بار

همچنین در این رابطه مصطفی دارایی‌نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، شنبه 1 مرداد حدود 17 هزار تن بار وارد میدان اصلی میوه و تره‌بار شد، گفت: 2 هزار تن از بار میوه و تره‌بار در میدان اصلی ماند این در حالیست که شاهد افت 20 درصدی قیمت انواع میوه و تره‌بار بودیم.

وی با اشاره به افت قیمت 10 تا 15 درصدی قیمت سیب‌زمینی و پیاز، خاطر نشان کرد: سیب‌زمینی کیلویی 10 تا 13 هزار تومان و پیاز کیلویی 5 تا 7 هزار تومان بفروش رسید.

این فعال صنفی تولید زیاد، گرمای هوا و کاهش قدرت خرید مردم را به‌عنوان دلایل مازاد میوه و تره‌بار در بازار معرفی کرد و افزود: بیش از 30 درصد افت خرید میوه در هفته‌های گذشته را تجربه کردیم از سوی دیگر عراق نیز اعلام کرده است که دیگر خواهان گوجه فرنگی، خیار، بادنجان، خربزه، طالبی، گرمک، هندوانه ایران نیست.

به گفته ريیس اتحادیه بارفروشان؛ الگوی کشت در ایران جدی گرفته نشده است و تا زمانی‌که برنامه‌ای برای میزان تولید و خرید تضمینی نداشته باشیم همواره با این مشکلات درگیر هستیم؛ متولی تدوین الگوی کشت وزارت کشاورزی است که متاسفانه در این زمینه تلاشی انجام نمی‌دهد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا کارخانه‌دارهای رب از خرید گوجه فرنگی امتناع می‌کنند؟ گفت: قیمت گوجه ریزش کرده است و به کیلویی 5 هزار 100 تومان رسیده است و چندین کارخانه امروز از میدان گوجه در حجم قابل توجه خریداری کردند زمانی که قیمت گوجه به کیلویی 10 تا 15 هزار تومان رسید خرید گوجه محدود شده بود.

دارایی نژاد با اشاره به افزایش 100 تا 200 درصدی هزینه‌های کشاورزی، خاطر نشان کرد: هزینه کرایه حمل و نقل، کارگری، بسته‌بندی، کاغذ کرافت بالا رفته است و پیش‌بینی می‌شود با کاهش فروش در ماه رمضان بسیاری از کشاورزان متضرر شوند.

حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو خودداری دو شرکت از پذیرش نمایندگان سهام عدالت دوربرگردان قانون جهش مسکن بخاطر یک بهانه/ پرونده متقاضیان مسکن در وزارت راه کجاست؟ اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت عرضه کنندگان گوشت قرمز از پرداخت مالیات معاف شدند تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... تحریم‌ها مانع پرداخت بدهی برقی افغانستان شدند تاکسی خودران بایدو مجوز گرفت چرا غرب از تحریم‌ها علیه نفت روسیه عقب‌نشینی کرد؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید