قوانین خلق‌الساعه‌ باعث تاخیر در بازگشت بورس به روند طبیعی می‌شود

قوانین خلق‌الساعه‌ باعث تاخیر در بازگشت بورس به روند طبیعی می‌شود

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه قوانین خلق‌الساعه‌ مانند دامنه نوسان نامتقارن (6+ تا 2-) باعث تاخیر در بازگشت بورس به روند طبیعی می‌شود، گفت: در زمان روند صعودی و روند منفی بازار، مداخلاتی در معاملات صورت می‌گیرد...

«امیرعلی امیرباقری» امروز (شنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به انتقاد برخی از کارشناسان و تحلیلگران نسبت به دامنه نوسان نامتقارن، افزود: این اقدام به عنوان قوانین خلق الساعه‌ای تلقی می شود که باعث تاخیر در بازگشت بازار  به روند طبیعی می شود، مسوولان و سایر ارگان ها نباید با اقداماتی که به کار می گیرند باعث دخالت در روند بازار شوند.

وی با بیان اینکه همه کشورهای دنیا و بازارها با سرعت هر چه بیشتر در حال حرکت به سمت بازار آزاد هستند، گفت: در ایران همچنان در مورد کالا و بازارها به بهانه حمایت از مصرف کنندگان به دنبال اجرای خدمات و قیمت گذاری دستوری از طریق تصویب قوانین خلق الساعه هستند که این امر باید اصلاح شود.

امیرباقری با بیان اینکه اجرای قوانین دستوری نوعی جنگیدن با روند و علم اقتصاد است، افزود: تاکنون هیچگاه اجرای این قانون با نتیجه مثبت همراه نبوده است، به همین دلیل نباید انتظار داشت که شاهد نتیجه ای مثبت در اجرای این اقدام برای آینده باشیم.

 این کارشناس بازار سرمایه گفت: در مورد بازار سرمایه باید سازمان بورس با واقعیات کنار بیاید و دست از دخالت های بی مورد در بازار بردارد تا بتوان از این طریق شاهد بازگشت بازار به روند طبیعی خود در معاملات باشیم.

وی با بیان اینکه نهادها در ایران به نوعی خود را در مقابل نوسانات بازار، مسوول می‌دانند، خاطرنشان کرد: در زمان روند صعودی و روند منفی بازار مداخلاتی در معاملات صورت می گیرد که در بلندمدت باعث ایجاد اثرات معکوس در بازار خواهد شد.

امیرباقری با اشاره به روند معاملات بورس در بازار هفته گذشته اظهار داشت: روند معاملات بورس در ابتدای هفته گذشته با اقبال نسبی سهامداران مواجه شد و در انتهای هفته به دلیل تغییر دامنه نوسان و افزایش سمت مثبت آن تا 6 درصد باعث شد تا قیمت ها به سطوحی برسند که سهامداران تصمیم به شناسایی سود بگیرند و این امر منجر به فشار فروش در بازار شود.

نرخ بازده مورد انتظار، مهمترین شاخص ارزش‌گذاری برای سهام

وی با بیان اینکه در مورد بازار سرمایه، سرمایه گذاران و سایر فعالان بازار باید به این موضوع آگاه باشند که این بازار از ابتدا با ریسک های زیادی همراه بوده است، افزود: افراد نمی توانند از این بازار، سود بدون ریسک را  کسب کنند و سرمایه گذاران به هیچ عنوان نباید به روندهایی که هر چند سال یکبار در بازار رخ می دهد استناد و همیشه با تکیه بر آن روندها به بازار نگاه کنند.

امیر باقری با بیان اینکه این روزها سوالی ذهن اکثر فعالان بازار را به  خود مشغول کرده است مبنی بر اینکه آیا اکنون قیمت های موجود در بازار طبیعی و جذاب است یا خیر؟ گفت: مطرح شدن چنین سوال هایی در بازار از اساس اشتباه است، زیرا یکی از مهمترین شاخص‌های ارزش‌گذاری برای سهام، نرخ بازده مورد انتظار است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه این موضوع با توجه به ریسک پذیری افراد متغیر است، ادامه داد: در بازار همیشه شاهد خریدار و فروشنده هستیم، در این بازار خریدار تصور می کند که قیمت ها جذاب است و برعکس فروشنده چنین تصوری را دارد که قیمت ها به بالاتر از ارزش ذاتی خود رسیدند، بنابراین با توجه به چنین مسایلی نرخ بازده مورد انتظار و افق زمانی سرمایه گذاری بین سرمایه گذاران متفاوت است.

وی افزود: ممکن است موقعیت بازار سرمایه از نظر برخی افراد چندان ارزشمند نباشد و در مقابل شخصی دیگر معتقد باشد که این بازار در موقعیت فعلی برای سرمایه گذاری ارزشمند است؛ بنابراین اینکه اعلام می شود اکنون قیمت ها در بازار بسیار جذاب است و افراد می توانند بدون هیچ و تحلیلی اقدام به خرید کنند تحلیل درستی نیست.

امیرباقری با اشاره به اینکه بازار سرمایه وجود چنین پارادایم هایی را در بازار قبول ندارد و اگر قرار باشد به دنبال قیمت گذاری دستوری پیش رود دیگر شاهد معاملات معقول در بازار نخواهیم بود، اظهار داشت: با وجود قیمت گذاری دستوری دیگر بازار نمی تواند در میان مدت و بلندمدت به سمت کارایی پیش رود.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: این تصور باید اصلاح شود و افراد بدانند سودآوری در بازار سرمایه کوتاه مدت و برای یک یا دو روز نیست؛ سرمایه گذاران باید برای سرمایه گذاری در بورس دید بلندمدت داشته باشند و همچنین لازم است تا میزان ریسک آنها مشخص شود.

سرمایه‌گذاری در بورس با مسوولیت سهامداران

وی با بیان اینکه سهامداران باید در چیدمان پرتفوی خود منطق و علم را ملاک عمل قرار دهند و یک بار برای همیشه از سیگنال های داده شده در فضای مجازی دست بکشند،  گفت: در اکثر موارد این سیگنال ها در جهت منافع شخصی افرادی است که صاحبان کانال ها هستند و حتی تحلیل سازی انجام می دهند؛ بنابراین سهامداران آگاه باید در نهایت به این نکته توجه کنند که مسولیت نهایی برای معامله سهام با خود افراد است و مقصر دانستن دولت یا سازمان بورس از اساس اشتباه است.

امیرباقری تاکید کرد: بسیاری از افراد معتقدند که به دنبال صحبت‌های مطرح شده از سوی دولت وارد این بازار شده‌اند و سرمایه‌های خود را به بورس بسپردند، انسان آگاه به یک بخش از سخنان استناد نمی کند بلکه همه مسایل مطرح شده را بابد در نظر بگیرد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه مطرح شدن چنین موضوعی که گروه یا فردی خاص سهامداران را ملزم به خرید سهام در بورس کرده است عینیت و واقعیت ندارد، خاطرنشان کرد: سرمایه گذار با مسوولیت خود اقدام به خرید سهام در بازار می‌کند و فرافکنی‌های اخیر چندان معقول نیست.

وی افزود: در بازار سرمایه و دیگر بازارها عرضه و تقاضا تعیین کننده معاملات است؛ حمایت مصنوعی و حمایتی که بازار را خلاف روند طبیعی هدایت کند اقدام نامعقول و نا به جایی است که به هیچ عنوان نباید در دستور کار قرار گیرد.

وی تفاوت معاملات بورس در 6 ماه نخست و 6 ماه دوم سال را در بنیاد و زیرساخت ها دانست و افزود: با در نظر گرفتن روند معاملات در 6 ماه نخست سال متوجه می شویم که قیمت دلار روز به روز در حال افزایش بود و چشم انداز دلار و تورم رقم بالایی بود اما این موضوع باید مدنظر قرار می گرفت که اتمسفر اقتصاد بالاخره روزی تغییر می کند و رکود امری غیرقابل انکار در اقتصاد کشور است.

امیرباقری با بیان اینکه خوش‌بینی افراطی در پاره‌ای از موارد به بدبینی افراطی تبدیل می‌شود، گفت: افرادی که در بازار واقع نگر باشند و تحلیل را ملاک عمل خود قرار دهند در این بازار برنده خواهند بود؛ بنابراین نباید انتظار داشت اتفاقاتی که در 6 ماه نخست سال رخ داد دوباره تکرار  شوند.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: روز گذشته اعلام شد که دولت فعلی، دولت را بدون تحریم به دولت بعدی تحویل می دهد و از طرفی هم بحث آزاد شدن منابع ارزی مطرح است که همه این مسایل بر چشم انداز اقتصادی و پارامترهای آتی برای سرمایه گذاری در بورس تاثیرگذار خواهد بود و سرمایه گذاران باید انتظارات خود را با وقایع روز و چشم انداز آتی تعدیل کنند.

روند معاملات بورس در هفته پایانی سال 99

وی روند معاملات بورس در هفته جاری را پیش بینی کرد و گفت: انتظار می رود در هفته جاری روند معقول و باثباتی را در بازار شاهد باشیم و خرید و فروش سنگینی در بازار رخ  ندهد.

امیرباقری اظهار داشت: وجود مسایلی ناشی از فضای سیاسی انتخابات باعث شده است تا خریدار محتاط تر در بازار سهام حرکت کند، به همین دلیل نباید فعلا در انتظار معاملات سنگین در این بازار باشیم.

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

تاثیر مذاکرات جدید بر نرخ ارز / نرخ ایده‌آل دلار چقدر است؟

به اعتقاد مهدی سوری حتی اگر برجام بتواند تاثیر چشم‌گیری هم داشته باشد و نرخ ارز را دچار ریزش شدید کند، این ریزش اکنون به نفع اقتصاد نیست. او می‌گوید: نرخ ایده‌آل دلار اکنون 20 تا 22 هزار تومان است؛ بی...

TejaratNews.com/
قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: کاهش نرخ ارز تقریبا منتفی شده است و این جزو سیاست‌های دولت بود که در انتهای دوره خدمت خود از لحاظ روانی در بازار سرمایه اثر بگذارد.

Bartarinha.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
بورس تا کی تعطیل است؟

بورس تا کی تعطیل است؟

شنبه هفته بعدی یعنی هفتم فروردین ماه اولین روز کاری بازار سهام است. این بازار با بازدهی بیش از 150 درصدی در سال 99 بیشترین بازدهی را بین بازارها داشته است.

TejaratNews.com/
صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود

صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود

بورسعرضه سهام صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس از طریق خرید و فروش واحدهای صندوق ذخیره فرهنگیان انجام می‌شود و مهم‌ترین مزیت پذیرش صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس، شفافیت مالی و همچنین آنلاین شدن تمامی مراحل...

Irna.ir/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
کارشکنی برخی شهرداری‌ها در اجرای طرح ملی مسکن تغییر در روش انتشار EPSها/ بررسی تغییر دامنه نوسان عرضه 920 تن اسیداستیک "شفن" افت 1.5 درصدی نرخ فروش پلی پروپیلن جم در بورس کالا چرا نوسانات دلار محدود شده است؟ / واکنش‌ مردم به « نرخ کارشناسی دلار» کرونا کدام پرواز‌های خارجی را ممنوع می‌کند؟ افت نرخ فروش محصولات پتروشیمی مارون در بورس کالا جزيیات بسته جدید سیاست ارزی بانک مرکزی افزایش 80 درصدی قیمت روغن مایع و 146 درصدی قیمت روغن جامد باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟ قیمت روز خودرو را اینجا دنبال کنید رشد 6 درصدی نرخ پلی اتیلن سنگین پتروشیمی امیرکبیر عدم تغییر چشمگیر در عملکرد پتروشیمی خراسان در بورس کالا افزایش 400 تنی میزان فروش آرتوزایلین پتروشیمی برزویه بورس در هفته‌ای که گذشت/ تزریق 24 هزار میلیارد تومانی هم تاثیری روی بازار نداشت بازدهی سالیانه 77 درصدی صندوق "سهامی ثروت آفرین تمدن " جوجه یک روزه کمیاب و گران شد/ هشدار درباره افزایش دوباره قیمت مرغ جزيیات پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت آخرین وضعیت قیمت و واردات روغن 3 اقدام تاثیرگذار در خروج معاملات بورس از رکود بازدهی 86.6 درصدی سالانه صندوق "بذر امیدآفرین" عرضه صکوک اجاره 10 هزار میلیارد ریالی صبا تامین سقوط نفت به 40 دلار تا 10 سال آینده بازار سرمایه نقش کلیدی در تحقق شعار سال دارد سلامت و معیشت مردم، رفع تحریم‌ها و افتتاح طرح‌های ملی 4 هدف اصلی در 100روز پایانی دولت است محصولات معدنی وارد روند واقعی‌سازی قیمت شده‌اند امکان تنظیم بهینه بازار با تحلیل داده‌های شفاف بورس کالا ارزش 370 میلیارد ریالی صندوق "مشترک گنجینه مهر" زنگنه: 21.5 میلیون تن از تعهد افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی محقق شد یک هفته با بورس کالا پلاستیک دوباره گران شد ارزش صندوق بانک گردشگری از 101 هزار میلیارد ریال فراتر رفت معاملات بورس در روزهای پایانی فروردین ماه مثبت می‌شود؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/27 بازدهی یک‌ساله صندوق‌ها به کمتر از 92 درصد رسید قرارداد ترکمانچای فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تولیدکنندگان ایرانی ها حدود 1600 خانه در ترکیه خریدند ارزش صندوق‌های مختلط به 24 هزار میلیارد ریال رسید ولخرجی دولت با دلارهای بلوکه / «به جای طلبمان واکسن بدهند» آیا با دستمزد 4 میلیون تومانی می‌توان زندگی کرد؟ ایرانی‌ها بیشترین خریدار خانه در ترکیه هستند ادامه روند تقاضای ضعیف محصول تختال فولاد خوزستان آثار مالیات خانه‌های خالی بر بازار مسکن نقدینگی در کشور به وضعیت انفجار رسید/ هدایت نقدینگی باید از روز اول دولت آینده آغاز شود یک هفته با صنایع بورسی رودخانه‌ای در ولز، پر از شیر شد چرا یارانه رمضان کم واریز شد؟ حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه قیمت خودرو امروز 26 فروردین 1400

در حال بارگیری...