کاهش قیمت لبنیات داوطلبانه بود

کاهش قیمت لبنیات داوطلبانه بود

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه با قیمت‌گذاری دستوری محصولات هم مخالف هستیم، گفت: اعضای اتحادیه‌های لبنی تصمیم گرفتند 10 درصد از قیمت سه قلم پرمصرف محصولات لبنی را کاهش دهند و این داوطلبانه بود.

به گزارش تجارت‌نیوز، سیدرضا ساداتی‌نژاد، وزیر جهاد کشاورزی، امروز در محل اتاق تعاون در جمع تعاونگران حاضر شد‌ و به مشکلات و نقطه‌نظرات آنها گوش داد.

وی در این جلسه با بیان اینکه بخش تعاون را جزيی از وزارت جهاد کشاورزی می‌دانیم، گفت: ما حاضریم نماینده‌ای از اتاق تعاون در جلسه وزارت کشاورزی حضور داشته باشد و همچنین نماینده‌ای از وزارت جهاد کشاورزی در جلسات اتاق تعاون ایران حاضر باشد.

ساداتی‌نژاد افزود: در قضیه کاهش قیمت برخی اقلام لبنی بدون اینکه دستوری در میان باشد، خود اعضای اتحادیه‌های لبنی تصمیم گرفتند 10 درصد از قیمت سه قلم پرمصرف محصولات لبنی را کاهش دهند و این داوطلبانه بود و در واقع یک آزمایشی بود که آیا می‌توان کارهای تشکل‌ها و اتحادیه‌ها را به خودشان واگذار کرد‌ و ما دیدیم که 10 درصد کاهش قیمت برخی اقلام لبنی اتفاق افتاد و موفق شد، ما نه آدمی در این کار گذاشتیم و نه ناظر انتخاب کردیم اما در عمل توسط اتحادیه‌ها انجام شد.

ساداتی‌نژاد گفت: اعتماد به تشکل‌ها با توجه به اینکه خود تشکل‌های کشاورزی با مردم سر و کار دارند و باید محصولات خود را به مردم بفروشند، کار درستی است و ما ملاحظه کردیم ظرف یک هفته با اعتماد به تشکل‌ها، قیمت برخی از محصولات لبنی کاهش یافت.

وی اظهار کرد: مجلس هم برای ساماندهی تشکل‌ها، قانونی پیش‌بینی کرده و به نظر من برای حذف دلالان و واسطه‌های بخش کشاورزی با دستور نمی‌توانیم اقدام کنیم بلکه با تقویت اتحادیه‌ها و تشکل‌های بخش کشاورزی خودبه‌خود دلال‌ها و واسطه‌های بخش کشاورزی کمرنگ می‌شوند.

‌وزیر جهاد کشاورزی افزود: اتحادیه‌های تعاونی اتاق تعاون می‌توانند با ريیس سازمان تعاون روستایی در ارتباط باشند و اگر حرف و نظری دارند، قبل از هر تصمیم و اقدام حرف‌های آنها شنیده شود و این تصمیم ما در وزارت جهاد کشاورزی است، البته عده‌ای به ما گفتند که سراغ تشکل‌ها نرویم اما مدلی که در صنایع لبنی جواب داد، به خوبی به ما می‌گوید که می‌توانیم ساماندهی بازار را هماهنگی خود تشکل‌ها انجام دهیم.

وزیر جهاد با توجه به اینکه کاظمینی به عنوان قايم مقام امنیت غذایی منصوب شده است، گفت: تشکل‌های اتاق تعاون هم می‌توانند در این قرارگاه حضور داشته باشند و به ویژه در زمینه تنظیم بازار اقلام اساسی، نماینده اتاق تعاون ایران را به آقای کاظمینی معرفی کنید.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: یکی از طرح‌های محوری ما این است که کشاورزی باید بر مبنای قرارداد باشد و هر چیزی که در بخش کشاورزی تولید می‌شود باید طبق قرارداد مشتری آن را بدانیم که آیا مشتری داخلی و یا صادراتی دارد و با توجه به افزایش هزینه‌های تولید بدون قرارداد و متقاضی نباید محصولی تولید و یا کشت شود.

وی نکته دوم را اینگونه عنوان کرد که برای تکمیل زنجیره ارزش، سرمایه‌گذارانی که عضو اتاق تعاون هستند، در جهت جذب ارزش افزوده اقدام کنند، زیرا بسیاری از کالاها در بخش کشاورزی تولید می‌شود که ارزش افزوده آن محصول را یا دیگران می‌برند و یا حتی خارجی‌ها به جیب می‌زنند، در حالی که باید ارزش افزوده به خود کشاورزان برگردد.

ساداتی‌نژاد با بیان اینکه ایران سومین کشور تولیدکننده خرما است، گفت: کشاورزان در فصل برداشت خرما با مشکل مواجه هستند و باید به وسیله تشکل‌ها مشکلات آنها را برطرف کنیم. در زمینه تسهیلات به کشاورزان، اراضی کشاورزی، صنایع تبدیلی و فرآوری باید تلاش شود که کار با کمک تشکل ها جلو برود. در زمینه صدور سند زمین‌های کشاورزی هم کمک می‌کنیم.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، در اجرای برخی قوانین دچار مشکل شده‌ایم اما می‌توان برخی از اختیارات متمرکز در وزارت جهاد کشاورزی را به استانها واگذار کرد تا بروکراسی اداری در این بخش کاهش یابد و ذهن تولیدکننده و کشاورز به چند جا مشغول نشود، بلکه فقط به تولید فکر کند. این کارها با دستور انجام نمی‌شود و ما با قیمت‌گذاری دستوری محصولات هم مخالف هستیم.

به گفته ساداتی‌نژاد، اتحادیه‌ها حامی مردم هستند چون زندگی آنها به تولید و مشتری وابسته است. دولت هم به عنوان دیده‌بان و ناظر بر روابط تولید و مصرف نظارت دارد.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین گفت: اگر صنایع تبدیلی و کارخانه‌های شالی‌کوبی اصلاح شود و بهره‌وری افزایش یابد، می‌توان یک میلیون تن برنج بیشتر تولید کرد و از ضایعات شالی‌کوبی و کارخانه‌های برنج جلوگیری کرد که این امر با تسهیلات بانک کشاورزی قابل انجام است.

به گفته ساداتی‌نژاد، عمده کارهای کشاورزی و دامپروری با بخش تعاون قرابت دارد و نقش تعاونی‌ها و تشکل‌ها در بازرگانی و توزیع محصولات کشاورزی بسیار مهم است.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی، با توجه به جایگاه تشکل‌های کشاورزی، ما به بخش خصوصی و تشکل‌ها اعتماد داریم، اما گاهی تشکل‌های کشاورزی دچار پراکندگی هستند. مثلا در یک موضوع هفت تشکل وجود دارد و ما چگونه می‌توانیم با آنها کار کنیم؟ باید خود تشکل‌های کشاورزی هم با یکدیگر ادغام شوند.

منبع: فارس

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در صفحه بازار تجارت‌نیوز بخوانید.

اعلام زمان کاهش قیمت لبنیات

اعلام زمان کاهش قیمت لبنیات

دبیر انجمن صنایع لبنی با تشریح دلایل عدم اعمال قیمت‌های جدید فرآورده‌های لبنی در بازار گفت: توزیع محصولات جدید و جایگزینی آنها در بازار بین یک تا دو هفته زمان می‌برد.

TejaratNews.com/
کاهش دستوری قیمت لبنیات؛ عجیب، اما واقعی

کاهش دستوری قیمت لبنیات؛ عجیب، اما واقعی

اولین کاهش قیمت دستوری در دولت ريیسی حسابی حاشیه‌ساز بود. جواد ساداتی‌نژاد، وزیر کشاورزی دولت سیزدهم در سفری به کرمان و در جمع روستاییان و عشایر گفته بود که «بنا به دستوری که ريیس‌جمهور در مورد ثبات ق...

Bartarinha.ir/

قیمت لبنیات از امروز تغییر کرد / کاهش قیمت‌ها موقتی است؟

افزایش قیمت لبنیات به اسم کاهش قیمت + سند

افزایش قیمت لبنیات به اسم کاهش قیمت + سند

بررسی‌ها نشان می‌دهد مساله‌ای که از آن به‌عنوان کاهش 10 درصدی قیمت لبنیات یاد می‌شود، در عمل افزایش نرخ مصوب سه محصول لبنی پرمصرف و آزادسازی قیمت دیگر محصولات است.

TejaratNews.com/
جزيیات کاهش قیمت لبنیات از شنبه

جزيیات کاهش قیمت لبنیات از شنبه

وزیر جهاد کشاورزی گفت: از شنبه، کاهش 10 درصدی قیمت در سه محصول اصلی شیر و پنیر و ماست عملیاتی خواهد شد.

Irinn.ir/
وعده کاهش 10 درصدی قیمت لبنیات از هفته آینده

وعده کاهش 10 درصدی قیمت لبنیات از هفته آینده

وزیر جهاد کشاورزی با ارايه وعده کاهش قیمت لبنیات، گفت: از شنبه، کاهش 10 درصدی قیمت در سه محصول اصلی شیر و پنیر و ماست عملیاتی می‌شود.

TejaratNews.com/
قیمت لبنیات در بازار چند؟!

قیمت لبنیات در بازار چند؟!

با وجود ابلاغ قیمت شیر خام اما هنوز قیمت فراورده های لبنی مشخص نیست.

Bartarinha.ir/
افزایش 70درصدی قیمت لبنیات از هفته آینده

افزایش 70درصدی قیمت لبنیات از هفته آینده

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی از افزایش 70 درصدی قیمت لبنیات طی هفته آینده خبر داد.

Bartarinha.ir/
افزایش دوباره قیمت لبنیات

افزایش دوباره قیمت لبنیات

کارخانه‌های لبنی برای چندمین بار از سال گذشته و علی‌رغم تاکید ريیس‌جمهور بر افزایش نیافتن قیمت‌ها، لبنیات را گران کردند.

TejaratNews.com/
تکذیب افزایش قیمت لبنیات

تکذیب افزایش قیمت لبنیات

مدیر عامل اتحادیه تعاونی‌های لبنی گفت: تاکنون هیچ مصوبه‌ای مبنی بر افزایش قیمت شیرخام و محصولات لبنی نداشته‌ایم.

TejaratNews.com/
افزایش قیمت لبنیات ممنوع شد

افزایش قیمت لبنیات ممنوع شد

دبیر ستاد تنظیم بازار از تذکر جدی به انجمن صنایع لبنی برای جلوگیری از افزایش قیمت خبر داد و گفت که اگر واردکنندگان کالاهای اساسی، کالای خود را بیش از یک ماه در گمرکات کشور نگهداری کنند، کالا تحویل ساز...

Bartarinha.ir/
افزایش قیمت لبنیات، متاثر از تحریم‌هاست

افزایش قیمت لبنیات، متاثر از تحریم‌هاست

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده های لبنی تحریم ها و افزایش قیمت ارز را از پارامترهای موثر در افزایش قیمت لبنیات دانست.

Bartarinha.ir/
احتمال افزایش قیمت لبنیات / آخرین قیمت لبنیات 27 آبان 99

احتمال افزایش قیمت لبنیات / آخرین قیمت لبنیات 27 آبان 99

افزایش قیمت لبنیات در تیرماه امسال هنوز تولیدکنندگان را راضی نکرده و انجمن صنایع لبنی ایران دوباره خواهان اصلاح قیمت برخی از اقلام لبنی است.

TejaratNews.com/
موج جدید افزایش قیمت لبنیات

موج جدید افزایش قیمت لبنیات

اخیرا قیمت شیر و در پی آن نرخ انواع لبنیات در کشور افزایش یافته این درحالی است که نرخ مصوب شیر خام هیچ تغییری نکرده است.

Bartarinha.ir/
ورود 60 تا 80 هزار خودروی خارجی از نیمه اول 1401 افزایش قیمت طلا و سکه در بازار/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/27 اعضای حقوقی هیات مدیره صندوق توسعه انتخاب شدند خانه‌ای برای بعد از خانه‌ی آخرت! برنج از ابتدای آذرماه ارزان می‌شود؟ امکان ثبت نام افراد در سامانه جدید مسکن تسهیل شد جزيیات ثبت‌نام طرح جهش تولید مسکن از فردا تولید لوازم خانگی نباید به سرنوشت خودروی داخلی دچار شود روند صعودی و آرام بورس تا پایان سال 1400 یک خیطی 200 میلیارد تومانی آینده 3 صنعت مهم بورسی در روزهای آینده چه می‌شود؟ برگزاری مجمع " کفرآور " در سومین روز آبان " شکلر " نرخ سود پرک را افزایش داد " خاور " محل افزایش سرمایه را تغییر داد " کساوه " از پروژه تولید کاشی پرسلان رونمایی کرد " سامان " برای فروش یک دستگاه ساختمان وکالت داد فروش اموال مازاد دولت کلید خورد/مهلت یک ماهه دستگاه‌‌ها برای معرفی اموال مازاد رکورد تاریخی قیمت سوخت در فرانسه چند هزار تن سرم در گمرک مانده است؟ سیگنال‌های ريیسی برای بورس چیست؟ رشد حجم و ارزش معاملات کالا‌های زیر مجموعه شستا در بورس کالا اعلام قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی تا پایان هفته مفهوم بازده در سرمایه‌گذاری در مجمع شستا چه گذشت؟ طریقه واریز سود سهام شستا اعلام شد ارزش سهام عدالت امروز 27 مهر‌ماه تسهیلات پرداختی بانک‌ها به بخش های مختلف اقتصادی 58 درصد افزایش یافت سرفصل دوره جدید شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی آغاز شد راهکارهای توازن قیمت ها در بازار وکیوم باتوم و قیر " کهمدا " در مجمع 400 ریال تقسیم کرد 407 درصد افزایش سود خالص "ثشاهد" فردا روز بازگشایی "کساوه" و "پتایر"/"خلنت" و "دروز" آماده انجام معامله شاخص کل بورس به روند صعودی خود ادامه داد با 500 میلیون تومان می‌توان در تهران خانه خرید؟ رشد 12554 واحدی شاخص بورس/ارزش معاملات دو بازار به 11هزار میلیارد تومان کاهش یافت صعود 12هزار واحدی شاخص بورس رشد 12 هزار واحد شاخص کل / کدام گروه عملکرد بهتری داشت؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 27 مهر ماه فعالیت اصناف منوط به تزریق واکسن شد سبزپوشی آیفکس در چهارمین روز هفته تداوم حرکت شاخص بورس بر مدار صعودی آغاز واکنش‌ها به تهاتر نفت با چای / «چرا با ارزهای دیجیتال تهاتر نمی‌کنند؟» بورس سبزپوش شد | افزایش 12هزار و 554 واحدی شاخص کل " ومهان " از سهامدارانش دعوت کرد نگاهی به آنچه در مجمع "شستا" گذشت مجمع " شفن " با موضوع افزایش سرمایه جزيیات کامل طرح جهش مسکن تولید خودرو به یک میلیون و 200 هزار دستگاه خواهد رسید رشد قیمت‌های جهانی؛ شمشیری دو لبه شاخص با رشد 12 هزارواحدی به کار خود پایان داد