بدون دانش و با کم‌ترین ریسک، بیشترین بازدهی را در بورس کسب کنید

بدون دانش و با کم‌ترین ریسک، بیشترین بازدهی را در بورس کسب کنید

کارشناس بازار سرمایه گفت: سرمایه گذاران با توجه به میزان تحمل ریسک و انتظارات خود از میزان بازدهی، صندوقی را جهت سرمایه گذاری انتخاب کنند.

مهرزاد جهانی کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در پاسخ به این پرسش که، آیا بازار سرمایه با توجه به همه نوسانات قیمتی که دارد مناسب سرمایه گذاری برای عموم مردم است؟، اظهار کرد: بازار سرمایه همواره یکی از مقاصد فعالان اقتصادی به منظور سرمایه گذاری است که به شرکت‌های تولیدی و خدماتی فعال در بازار سرمایه در جهت تامین منابع مالی و بهبود کسب و کار و توسعه زیرساخت‌ها کمک فراوانی می‌کند و این امکان را به پول‌های خرد می‌دهد تا در سودآوری شرکت‌های بزرگ سهیم باشند؛ بنابراین این ساز و کار در صورت توسعه درست و سیستماتیک، می‌تواند یکی از ابزار قدرتمند سیاست‌های کلان اقتصادی باشد.

بیشتر بخوانید

  •  درخواست اولویت دار سازمان بورس و فعالان بازار از دولت سیزدهم

او بیان کرد: لازمه ورود به بازار سرمایه و کسب انتفاع از آن، آموزش حرفه‌ای و علمی نحوه سرمایه گذاری است؛ بنابراین اگر افراد با صرف زمان کافی به درجه علمی مورد نیاز رسیدند، میتوانند شخصا اقدام به سرمایه گذاری کنند و از همه پتانسیل‌های این بازار در جهت کسب منفعت برخوردار شوند.

کارشناس بازار سرمایه افزود:، اما اگر زمان و توان کافی برای آموزش حرفه‌ای جهت ورود به بازار سرمایه را ندارند، می‌توانند از صندوق‌های سرمایه گذاری فعال در بازار سرمایه استفاده کنند که تیمی حرفه‌ای و باتجربه مدیریت این صندوق‌ها را بر عهده دارند.

جهانی در خصوص انواع صندوق‌های سرمایه گذاری گفت: صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت، صندوق سرمایه گذاری مختلط و صندوق سرمایه گذاری سهامی از صندوق‌های مورد توجه فعالان بازار هستند که سرمایه گذاران بر مبنای میزان تحمل ریسک و انتظارات آن‌ها را انتخاب می‌کنند.او بیان کرد: البته در کنار این سه صندوق، صندوق‌های سرمایه گذاری در طلا، صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان، صندوق سرمایه گذاری پروژه، صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری، صندوق سرمایه گذاری شاخصی، صندوق سرمایه گذاری جسورانه نیز در بازار سرمایه فعال هستند.

کارشناس بازار سرمایه در خصوص صندوق‌های سرمایه گذاری با درآمد ثابت اظهار کرد: صندوق‌های با درآمد ثابت، بنابرماهیت آن برای افراد ریسک گریز مناسب است. این صندوق‌ها حداقل 75 درصد از دارایی‌های خود را در سپرده‌های بانکی و اوراق با درآمد ثابت سرمایه گذاری می‌کنند و حداکثر 25 درصد از دارایی‌های خود را مطابق با مصوبات سازمان بورس، می‌توانند در سهام سرمایه گذاری کنند.

او بیان کرد: بنابراین با توجه به ترکیب دارایی‌های این صندوق ها، سرمایه گذاران آن‌ها از نوسانات شدید سهام در شرایط غیر متعارف مصون می‌مانند و بازدهی معقولی را (که معمولا بیشتر از سود سپرده بانکی می‌باشد) کسب می‌کنند؛ بنابراین می‌توان گفت، این صندوق‌ها مورد توجه تمام سرمایه گذارانی است که، میزان تحمل ریسک آن‌ها پایین است، اما خواستار کسب بازدهی بیشتر از نرخ سود بانکی هستند.

جهانی در پاسخ به این پرسش که، صندو‌های سرمایه گذاری سهامی چیست؟، گفت: صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی، نوع دیگری از صندوق‌های مورد توجه سرمایه گذاران است که مناسب افراد ریسک پذیر است. افرادی که میزان تحمل ریسکشان بالاست و انتظار بازدهی بالاتری نسبت به صندوق‌های با درآمد ثابت و مختلط دارند و ریسک آن را نیز می‌پذیرند.

او بیان کرد: صندوق‌های سرمایه گذاری سهامی، حداقل 70% از دارایی‌های خود را در سهام سرمایه گذاری می‌کنند و مابقی نیز به اختیار مدیر صندوق در سهام، اوراق مشارکت، سپرده بانکی یا سایر اوراق بهادار با درآمد ثابت سرمایه گذاری می‌شود. این کار باعث می‌شود که ریسک این نوع صندوق‌ها نسبت به صندوق‌های با درآمد ثابت بیشتر شود. به دلیل اینکه بخش زیادی از دارایی‌های این نوع صندوق ها در بورس سرمایه گذاری می‌شود. این صندوق‌ها بیشتر مناسب افرادی هستند که قصد سرمایه گذاری در بورس را دارند، اما فرصت یا اطلاعات کافی برای این کار را ندارند.

کارشناس بازار سرمایه در خصوص صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط اظهار کرد: صندوق‌های سرمایه گذاری مختلط نیز یکی دیگر از صندوق‌هایی است که در بازار سرمایه رواج دارد و مورد اقبال قرار می‌گیرد. این صندوق‌های از لحاظ ماهیت ریسک پذیری مابین صندوق‌های با درامد ثابت و صندوق‌های سهامی قرار می‌گیرد.

او بیان کرد: این نوع از صندوق‌ها حداکثر 60% از دارایی خود را در سهام سرمایه گذاری می‌کنند و حداقل 40% از دارایی صندوق نیز در اوراق با درآمد ثابت مثل، اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی سرمایه گذاری می‌شود. سرمایه گذاری در این نوع از صندوق‌ها به افرادی با سطح ریسک متوسط توصیه می‌شود.

او افزود: سرمایه گذاران با توجه به میزان تحمل ریسک و انتطارات خود از میزان بازدهی، یکی از انواع صندوق‌ها را به منظور سرمایه گذاری انتخاب می‌کنند.

جهانی در پاسخ به این پرسش که، افراد به چه صورتی در صندوق‌های سرمایه گذاری می توانند اقدام به سرمایه گذاری کنند؟، گفت: صندوق‌های فعال در بازار به دو گونه "صدور و ابطالی" و "قابل معامله در بورس" هستند. افراد به منظور خرید واحد‌های صندوق‌های "صدور و ابطالی" باید به سایت این صندوق‌ها مراجعه می‌کنند و پس از احراز هویت، به صورت اینترنتی درخواست خرید میزان واحد‌های مد نظر خود را ثبت کنند.

او بیان کرد: کارشناسان صندوق پس از محاسبه NAV (خالص دارایی‌های صندوق به ازای هر سهم) در روز معاملاتی بعد، درخواست شما را برمبنای NAV محاسبه شده تایید می‌کنند. به منظور ابطال واحد‌های سرمایه گذاری شده نیز همین رویه طی می‌شود. اما صندوق‌های قابل معامله در بورس یا همان ETF‌ها قابلیت خرید و فروش آنلاین در بستر سامانه معاملاتی فرابورس را دارند و قیمت معامله نیز بر مبنای عرضه و تقاضای بازار تعیین می‌شود. البته قیمت معامله بسیار نزدیک به NAV صندوق است و معمولا بازارگردان‌ها اجازه ایجاد شکاف بین قیمت تابلو و NAV را نمی‌دهند.

کارشناس بازار سرمایه در خصوص مزایای سرمایه گذاری در صندوق‌های سرمایه گذاری اظهار کرد: از مزیت‌های صندوق‌های قابل معامله در بورس می‌توان به سهولت در خرید و فروش، به روز بودن NAV صندوق‌ها در بازه‌های زمانی کوتاه (برخلاف صندوق‌های صدور و ابطالی)، نقدشوندگی بالاتر و کمتر بودن هزینه‌های عملیاتی اشاره کرد.

انتهای پیام/

عدم پذیرش شرکت‌های با ریسک بالا در بورس تهران/ تغییر روند عرضه اولیه‌ها بعید به نظر می‌رسد

عدم پذیرش شرکت‌های با ریسک بالا در بورس تهران/ تغییر روند عرضه اول...

صحرایی گفت: بعید به نظر می‌رسد که بورس تهران شیوه عرضه برای عرضه اولیه‌ها را تغییر دهد.

YJC.news/
علی رغم نزول هر 12 شاخص بورس تهران، ارزش معاملات 50 درصد افزایش داشت

علی رغم نزول هر 12 شاخص بورس تهران، ارزش معاملات 50 درصد افزایش دا...

کارشناس بازار سرمایه گفت: ارزش کل معاملات بورس تهران در هفته معاملاتی گذشته با 50 درصد افزایش به 61 هزار و 290 میلیارد تومان رسید.

YJC.news/
تمام 12 شاخص بورس تهران مثبت شدند!/ بیش از 2 تا 6 درصد رشد در یک هفته

تمام 12 شاخص بورس تهران مثبت شدند!/ بیش از 2 تا 6 درصد رشد در یک ه...

کارشناس بازار سرمایه گفت: ارزش کل معاملات بورس تهران در هفته معاملاتی گذشته با 147 درصد افزایش به 41 هزار و 4 میلیارد تومان رسید.

YJC.news/
عبور ارزش معاملات بورس تهران از 108 میلیارد تومان در مرداد ماه

عبور ارزش معاملات بورس تهران از 108 میلیارد تومان در مرداد ماه

در پایان معاملات مردادماه شاخص کل بورس، نسبت به تیر ماه، 15.58 درصد رشد داشت.

YJC.news/
زمان معاملات صندوق ها در شرکت بورس تهران تغییر می کند!

زمان معاملات صندوق ها در شرکت بورس تهران تغییر می کند!

اطلاعیه مهم درخصوص تغییر زمانبندی جلسه معاملاتی بازارصندوق های سرمایه گذاری قابل معامله و بازار اوراق بدهی در بورس اوراق بهادار تهران صادر شد.

EghtesadOnline.com/
کاهش 3797 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 22 هزار میلیارد تومان رسید

کاهش 3797 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 22 هزار ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 3797 واحد شاخص بورس تهران مواجه شد.

FarsNews.ir/
رونق ارزی بورس تهران

رونق ارزی بورس تهران

دلار روز چهارشنبه با اثرپذیری از سه بالابر «خلا خبرهای مثبت از مذاکرات»، «رشد نقدینگی در ماه‌های گذشته» و «خلا سیاستگذاری درست برای کنترل شرایط در دوره انتقال...

EghtesadOnline.com/
بورس تهران انتظار چه مسیری را می‌ کشد؟

بورس تهران انتظار چه مسیری را می‌ کشد؟

بازار جهانی کالاها حال و روز خوبی ندارد و در داخل کشور نیز دلار در محدوده‌ای مشخص به نوسان ادامه می‌دهد.

EghtesadOnline.com/
پیشرانان بزرگ بورس تهران

پیشرانان بزرگ بورس تهران

خریداران بازار سهام در هفته گذشته کماکان دست بالا را داشتند تا دوران انتظار برای انتقال قدرت و مشخص‌شدن ترکیب کابینه در بورس تهران با خوش‌بینی طی شود.

EghtesadOnline.com/
فرهنگ سازی و ارتقای سواد مالی؛ هدف گذاری شرکت بورس تهران

فرهنگ سازی و ارتقای سواد مالی؛ هدف گذاری شرکت بورس تهران

با توجه به استقبال علاقه‌مندان از دوره‌های آموزشی شرکت بورس تهران طی سال‌های اخیر، اجرای پروژه های جدید در این حوزه در دستور کار مدیریت توسعه فرهنگ سرمایه گذاری...

EghtesadOnline.com/
جدال امید و تردید در بورس تهران

جدال امید و تردید در بورس تهران

معاملات هفته گذشته بورس تهران با رشد 8/ 1درصدی شاخص کل به پایان رسید.

EghtesadOnline.com/
صعود اصطکاکی بورس تهران

صعود اصطکاکی بورس تهران

9 روز متوالی است که میانگین وزنی قیمت سهام در تالار شیشه‌ای رو به افزایش بوده و در این مدت بیش از 8درصد بر ارتفاع شاخص کل افزوده شده است.

EghtesadOnline.com/
یک رکوردشکنی در بورس تهران

یک رکوردشکنی در بورس تهران

جذاب ترین نماد بازار هم

BourseNews.ir/
تکرار غفلت در بورس تهران

تکرار غفلت در بورس تهران

با ثبت رشد 2/ 2درصدی شاخص کل در روز چهارشنبه و بازگشت این نماگر به ابرکانال 2/ 1میلیون واحدی، بیشترین رشد هفتگی بورس تهران در سال‌جاری رقم خورد تا امید به پایان...

EghtesadOnline.com/
سردترین بهار بورس تهران

سردترین بهار بورس تهران

پرونده بورس تهران در بهار 1400 در حالی بسته شد که شاخص کل سهام با ثبت افت 6/ 10درصدی عنوان منفی‌ترین بهار تاریخ بورس را در اختیار گرفت.

EghtesadOnline.com/
زیر و بم ورود به بورس کالا | چه کسانی می‌توانند در بورس کالا معامله کنند؟ اعلام نتیجه هجدهمین حراج اوراق مالی اسلامی دولتی خبر مهم برای سهامداران فملی / افزایش سرمایه فملی چقدر است؟ شاخص قرمزپوش شد بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟ | سهامداران هیجانی نشوند سهمیه بنزین مهر 1400 کی واریز می‌شود؟ نرخ سود وام مسکن چقدر است؟ عرضه 495 هزار کیلووات ساعت برق در بورس انرژی نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی مهلت ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟ سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 31 شهریور ماه مانع تراشی بانک‌ها برای پرداخت وام ودیعه مسکن فرصت‌های اقتصادی ایران از حضور در سازمان "شانگهای" تعداد و مبلغ چک‌های برگشتی زیاد شد موافقت هیات مدیره " سبزوا " با واگذاری سهام افزایش نرخ 22 درصد برخی محصولات " کماسه " افتتاح پروژه خط مایعات جدید در " دالبر " " تپکو " قرارداد فروش 29 محصول را منعقد کرد زمان واریز سهمیه بنزین مهرماه اتفاق مهم برای سهامداران کچاد / رشد 27 درصدی فروش چادرملو فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بورس شاخص با رشد 2 هزار واحدی سبز است بورس 976 واحد رشد کرد بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟ اوراق سلف نفت خام وزارت امور اقتصادی و دارایی به فروش رسید احتمال ورود خودروسازان به واردات خودرو موج جدید کلاهبرداری‌ با رمزارزهای جعلی مجموع ماهانه یارانه پنهان برای هر ایرانی اوراقی که مانند نهنگ بازدهی بورس را می‌بلعد! صورت مالی میاندوره‌ای 9 ماهه "سهرمز" منتشر شد انتشار صورت مالی 3 ماهه " تاپیکو " مجمع صندوق سرمایه گذاری زمرد آگاه برگزار می شود برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری جسورانه رشد یکم پیشگام در دهم مهرماه زمان مجمع صندوق سرمایه گذاری مشترک افق مشخص شد "تدبیر" تصمیمات مجمع را ثبت کرد صورت مالی میاندوره ای "وغدیر" منتشر شد " وسبحان " صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد حرکت طلا و نفت معکوس شد " پترول " تصمیمات مجمع را ثبت کرد " وشهر " صورت مالی تلفیقی منتشر کرد بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / پیش‌بینی بورس امروز 31 شهریور شرکت‌های برق چین به مرز ورشکستگی رسیدند بازگشت بورس به قیمت‌های شاخص 1 میلیونی/ سهامداران در معاملات خود دقت کنند آمریکا یک شرکت مبادله رمزارز را تحریم کرد توضیح بانک مرکزی درباره محدودیت تراکنش‌ها ضرورت ثبت معاملات خودرو در سامانه عرضه 177 میلیون دلار در سامانه نیما تحریم دولت بایدن علیه رمزارزها رسمی شد گشایش در تخلیه کالای ملوانی از بنادر آبادان دریافت خدمت واریز شناسه دار از طریق خودپردازها امکان پذیر است

در حال بارگیری...