8 مطالبه فعالان بورس از سیاست‌گذاران

8 مطالبه فعالان بورس از سیاست‌گذاران

چنانچه در چند ماهه پیش رو، شاهد سنگ‌اندازی برخی عوامل از قبیل محدودیت در‌ عرضه انرژی و سوخت صنایع، فروش بی‌رویه اوراق دولتی، ورود متداوم عرضه‌های اولیه بزرگ و در نهایت افزایش نرخ رشد سود بین بانکی نباشیم، امیدها بر ترس حاکم بر بازار فايق آمده که این امر نوید روزهای بهتری برای بازار سرمایه خواهد بود.

به گزارش بورس نیوز، به رغم تورم و اکثر کالاها و خدمات و رشد سودآوری بسیاری از شرکت‌های بازار سرمایه حال بازار سهام خوب نیست و امروز هم با افت 25 هزار پله شاخص‌کل مواجه بودیم. این شرایط، فعالان بازار سرمایه را دلسرد کرده است.

امین صالحی ، مدیرتحلیل و سرمایه گذاری شرکت کارگزاری ایساتیس پویا در گفتگو با بورس نیوز در خصوص وضعیت بازار سرمایه بیان کرد: همواره طی سالیان گذشته بازارسرمایه با نوسانات زیادی همراه بوده است. این نوسانات بالا و عدم ثبات رویه، چه خوب و چه بد، منجر به فرصت های مناسب برای سرمایه گذاری در این بازار گردیده است.  تغییر های شدید قیمت طی یک سال گذشته هرچند غیرمنطقی بنظر می رسد، اما در نهایت معلول تصمیمات نهاد بالادستی و سرمایه گذاران این حوزه است. اما در نهایت با کاهش تلاطم‌ها، فضای منطق و تحلیل کم کم نمایان شده و سرمایه گذاران می توانند در این فضا تصمیمات مناسب تری اتخاذ کنند.

وی افزود: در حال حاضر با خروج بخش بزرگی از نقدینگی بازار سرمایه؛ پول هوشمند بصورت دوره ای متناسب با اخبار مثبت پیرامون صنایع خودنمایی میکند. در این فضا، سرمایه گذار با دید نوسانگیری به بازار ورود می کند که این امر چندان غیرمنطقی به نظر نمی رسد. در این راستا با تحقق شعار پیشبینی پذیر شدن اقتصاد فضای تحلیلی منطبق با واقعیت های اقتصادی همسوگردیده و نهایتا با فرهنگ سازی و افزایش سواد تحلیلی سهامداران منجر به پویایی بازار سرمایه خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه در مورد دلیل درجا زدن های بازار سرمایه گفت: ابهامات موجود از بعد اقتصاد کلان یعنی ترس از سیاست های انقباضی دولت در‌مهار تورم و در نهایت رکود ناشی از این سیاست ها و همچنین ابهامات سیاسی گوناگون از جمله مذاکرات برجامی و منطقه ای، تصمیمات در خصوص حذف  ارز 4200 تومانی و قیمت گذاری های دستوری، نحوه تامین بودجه سال 1401 و از همه مهمتر خدشه دار شدن اعتماد سرمایه گذاران طی بیش از یک سال گذشه همگی باعث تعلل سرمایه گذاران برای ورود به بازار سرمایه و نهایتا درجا زدن بازار‌گردیده است.

وی با اشاره به خوش بینی نسبت به رشد بازار سرمایه در 4 ماه باقیمانده از سال، عنوان کرد: معمولا در‌ اواخر سال توام با افزایش انتظارات تورمی، شاهد فضای مثبتی در بازار سرمایه بوده ایم. چنانچه در  چند ماهه پیش رو، شاهد سنگ‌اندازی برخی عوامل از قبیل محدودیت در‌ عرضه انرژی و سوخت صنایع، فروش بی‌رویه اوراق دولتی، ورود متداوم عرضه‌های اولیه بزرگ و در نهایت افزایش نرخ رشد سود بین بانکی نباشیم، امیدها بر ترس حاکم بر بازار فايق آمده که این امر نوید روزهای بهتری برای بازار سرمایه خواهد بود.

صالحی تصریح کرد: قطعا تصمیمات و پیگیری های متولیان و سیاست گذاران  این حوزه در کنار مطالبه گری سهامداران، نقش سازنده ای در رفع ابهامات موجود و بهبود بازار سرمایه خواهد داشت. برخی از مطالبات اهالی بازار سرمایه عبارتند از:

  1. حذف رانت ناشی از ارز 4200 تومانی و قیمت گذاری دستوری
  2. پرداخت سود شرکت ها در قالب سجام
  3. کاهش رویه پیچیده افزایش‌سرمایه شرکت ها و کوتاه شدن این بازه زمانی
  4. عدم اعمال سلیقه در گشایش و توقف نمادها از سوی ناظرین و وضع قوانین مشخص در این حوزه
  5. عدم اظهار نظر های غیرکارشناسی برخی مسولین خارج از بازار
  6. هماهنگی تیم اقتصادی در اتخاذ تصمیمات هدفمند
  7. عدم دستکاری نرخ بهره بین بانکی و تعیین تکلیف نرخ تسعیر ارز بانک ها
  8. ایجاد هزینه برای دلالان بازارهای غیر مولد

مدیر تحلیل کارگزاری ایساتیس پویا در معرفی صنایع جذاب برای سرمایه گذاری میان مدت گفت: با توجه به اقدامات مجلس و اراده شکل گرفته در تیم اقتصادی دولت جهت رفع موانع تولید و به تبع آن حذف قیمت گذاری دستوری صنایع از جمله صنعت خودرو، این صنعت  می تواند در ماه های باقی مانده از سال، صنعت پیشرو در بازار سرمایه باشد.

وی اضافه کرد: همچنین فروش اموال مازاد بانک ها بر صنعت بانکداری و نیز حذف تدریجی و هدف مند ارز 4200 تومانی بر صنایع دارویی و غذایی تاثیر بسزایی خواهد داشت. بنظر می رسد این صنایع با اخبار مثبت پیرامون در میان مدت با استقبال مناسبی از سوی سهامداران روبرو باشند.

صالحی در پایان خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است صنایع p/e محور در دوره پیشین عملکرد مناسبی داشته و تداوم این روند با چشم انداز مناسب این صنایع در بلند مدت دور از ذهن نخواهد بود.

شاخص بورس قرمزپوش ماند

شاخص بورس قرمزپوش ماند

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (شنبه، 6 آذرماه) با 27 هزار و 441 واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و 366 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
عقب‌نشینی 27 هزار و 442 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 5.3 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

عقب‌نشینی 27 هزار و 442 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو باز...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند ریزشی با کاهش 27 هزار و 443 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
جبران کسر بودجه با فروش اموال مازاد دولت

جبران کسر بودجه با فروش اموال مازاد دولت

وزیر اقتصاد و دارایی گفت: پیشنهاد جدی ما برای جبران کسری بودجه در سال 1400 تمرکز کردن بر فروش اموال مازاد دولت است.

Irinn.ir/
جزيیات بودجه 1401 شرکت‌های دولتی/7 ابرشرکت 3 درصد درآمدشان مالیات و سود می‌دهند

جزيیات بودجه 1401 شرکت‌های دولتی/7 ابرشرکت 3 درصد درآمدشان مالیات ...

جزيیات بودجه 1401 شرکت‌های دولتی در بخش اقتصادی نشان می‌دهد هفت ابر شرکت دولتی که سهم 36 درصدی از درآمد شرکت‌ها دارند تنها 3 درصد آن را مالیات و سود به دولت می‌دهند.

FarsNews.ir/
لایحه بودجه 1401 بدون کسری بسته شد

لایحه بودجه 1401 بدون کسری بسته شد

ريیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بودجه سال آینده بر اساس منابع پایدار و بدون کسری بسته شده و مجلس هم از این سیاست دولت حمایت کرد.

Bartarinha.ir/
میرکاظمی: لایحه بودجه 1401 بدون کسری بسته شد

میرکاظمی: لایحه بودجه 1401 بدون کسری بسته شد

ريیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بودجه سال آینده بر اساس منابع پایدار و بدون کسری بسته شده و مجلس هم از این سیاست دولت حمایت کرد.

Irinn.ir/
شاخص بورس منفی شد

شاخص بورس منفی شد

شاخص کل بازار بورس امروز (سه‌شنبه، دوم آذر ‌ماه) با 2 هزار و 521 واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و 404 هزار واحدی قرار گرفت.

JameJamOnline.ir/

عقب‌نشینی 2521 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 5.7 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

شاخص بورس منفی شد

شاخص بورس منفی شد

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (سه‌شنبه، دوم آذر ‌ماه) با 2 هزار و 521 واحد کاهش، در جایگاه یک ‌میلیون و 404 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
رشد 20 هزار و 192 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به مدد فروش اوراق از 71 هزار میلیارد تومان گذر کرد

رشد 20 هزار و 192 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به ...

شاخل کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با 20 هزار و 192 واحد افزایش یافت.

FarsNews.ir/
سیر تا پیاز بودجه 1401 شرکت‌های دولتی

سیر تا پیاز بودجه 1401 شرکت‌های دولتی

بودجه سال 1401 شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات دولتی از نظر منابع و مصارف نسبت به مدت مشابه سال جاری 74 درصد افزایش یافته و تعداد شرکت‌های زیان‌ده کاهشی شده است.

FarsNews.ir/
رشد کم‌جان شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 5.5 هزار میلیارد تومان رسید

رشد کم‌جان شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار به 5.5 هزار میلی...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز در یک روند کاملا نوسانی با رشد کم‌ جان 3292 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
بازگشت شاخص بورس به مدار رشد

بازگشت شاخص بورس به مدار رشد

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (یکشنبه، 30 آبان‌ماه) با سه‌هزار و 480 واحد افزایش در جایگاه یک ‌میلیون و 386 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
عقب‌نشینی 27 هزار و 293 واحدی شاخص بورس تهران/ورود شاخص به کانال یک میلیون و 300 هزار تایی

عقب‌نشینی 27 هزار و 293 واحدی شاخص بورس تهران/ورود شاخص به کانال ی...

شاخص بورس اوراق بهادار تهران در یک روند ریزشی با عقب‌نشینی 27 هزار و 293 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته

افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بازار بورس امروز (شنبه، 29 آبان‌ماه) با 27 ‌هزار و 292 واحد کاهش در جایگاه یک ‌میلیون و 383 هزار واحدی قرار گرفت.

Irna.ir/
کندل سیاه بزرگ و امروز، روز سرنوشت! "وتجارت" صورت سودوزیان شرکت صرافی تجارت را منتشر کرد توقف نماد "وزمین" و بازگشایی تا 2 روز آینده توقف "وحکمت" به دلیل افشای اطلاعات گروه (ب) "وسقم"،"وسخوز"،"وسرضوی"مشمول رفع گره معاملاتی صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک خاورمیانه مجمع برگزار می کند مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی دارا داریوش در هفته آینده سهامداران صندوق سرمایه گذاری طلای سرخ نو ویرا به مجمع می روند " فنفت" صورت مالی میاندوره ای شرکت تابعه خود را منتشر کرد "وایرا" صورت سود و زیان زیرمجموعه اش را منتشر کرد انتشار صورت مالی 6 ماهه "گدنا" "فجام" صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟ تیر خلاص دولت به طرح حذف ارز 4200تومانی؟ عربی‌ترین خودروی «بی ام و» روانه امارات می‌شود! سعید محمد: یکی از مریض‌ترین اقتصاد‌ها را داریم کم‌کاری صندوق تثبیت بازار در بازارگردانی سهام عدالت/ مخابرات و مپنا سود سهام عدالت را ندادند اعلام نرخ ارز بدون ذکر منبع ممنوع شد میرکاظمی: فقیر، فقیرتر و دارا، داراتر شد شرایط فروش و قیمت پیکاپ کلوت اعلام شد +جدول رونمایی از کیا‌ نیرو 2023/ مدل جدید چه ویژگی‌هایی دارد؟ شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال 207 اتوماتیک 480میلیون تومان قیمت خورد بلیط هواپیما ارزان نشد که هیچ، گران‌تر هم شد! محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06 شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار" عضو جدید هیيت عامل سازمان خصوصی سازی منصوب شد "فنفت" صورت مالی میاندوره ای زیرمجموعه را منتشر کرد واردات لوازم خانگی کره‌ای همچنان به‌صورت قانونی رشد 40 درصدی تجارت خارجی کشور عربی‌ترین شاسی‌بلند ب‌ ام‌ و روانه امارات می‌شود! سقوط قیمت نفت با ظهور کرونای جدید کراس جدید سوزوکی معرفی شد