فراخوان دریافت نظرات در خصوص پیش نویس لایحه "مدیریت تضاد منافع در بازار اوراق بهادار"

فراخوان دریافت نظرات در خصوص پیش نویس لایحه "مدیریت تضاد منافع در بازار اوراق بهادار"

فراخوان دریافت نظرات در خصوص پیش نویس لایحه

به گزارش بورس نیوز، امین بدیع صنایع، ريیس اداره پیشگیری و ارتقای سلامت بازار سرمایه در یادداشتی اعلام کرده است:

با توجه به ضرورت و اهمیت ساماندهی شرایط قبولی سمت و تصمیم‌گیری در صورت وجود تعارض منفعت در اشخاص و بنگاه‌های اقتصادی در بازار سرمایه به عنوان یکی از موضوعات مهم در جهت ارتقای سلامت بازار سرمایه، پیش نویس لایحه "مدیریت تضاد منافع در بازار سرمایه" و "هنجار‌ها و اصول رفتاری مدیران اشخاص تحت نظارت در مدیریت تضاد منافع" پس از انجام مطالعات و برگزاری جلسات و مباحث کارشناسی تدوین شد و در اجرای ماده 3 قانون بهبود مستمر فضای کسب و کار و بند 16 قسمت "د" سند پیشگیری از وقوع تخلفات و جرایم در حوزه بازار سرمایه مصوب 1398/06/26 شورای عالی بورس مبنی بر " تقویت و توسعه بهره گیری از مشاوره و خرد جمعی" و استفاده از نظرات صاحب‌نظران به فراخوان عمومی گذاشته شد.

ساماندهی شرایط تصمیم گیری در صورت وجود"تعاض و تضاد منفعت" بنگاه‌های اقتصادی در بازارسرمایه از موضوعات بسیار مهم و گلوگاهی ارتقاء سلامت بازار سرمایه بوده و بر این اساس از سال گذشته با تعریف طرح مطالعاتی مربوط از جانب معاونت حقوقی سازمان بورس و اوراق بهادار به مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان آغاز گردید. تاکید اصلی طرح مذکور بر تعیین باید‌ها و نباید‌های تصمیم گیری در شرایط تعارض منافع، ارتقاء وضعیت کنونی مدیریتی و مقرراتی، ارايه راهکار‌های مصون سازی بازار سرمایه از آثار و عواقب مربوطه، تنظیم گری تصدی به سمت‌های مدیریتی و عضویت در جلسات تصمیم گیری در وضعیت تعارض منافع و نحوه رفع شايبه‌های تاثیرگذاری بر تصمیمات در شرایط تعارض منافع و حل مسايل گلوگاهی در این حوزه بوده است.

اداره پیشگیری و ارتقاء سلامت بازار سرمایه سازمان بورس و اوراق بهادار، جهت تدوین مقررات مربوطه، پس از ارسال نتایج طرح مطالعاتی و اخذ نظرات از ارکان بازار سرمایه، بیش از 20 جلسه کارشناسی با حضور کارشناسان ارشد و برخی از مدیران بازار سرمایه برگزار نمود. در نهایت متن پیش نویس «لایحه مدیریت تضاد منافع در بازار اوراق بهادار» تدوین و مقرر گردید جهت ارتقاء متن پیش نویس مذکور و اخذ و اعمال نظرات کلیه اشخاص و ذی نفعانی که نظرات آن‌ها به هرعلتی در فرآیند تدوین، اخذ نشده در قالب فراخوان عمومی منتشر گردد. کلیه اشخاص می‌توانند جهت استفاده و اطلاع از نتایج طرح مطالعاتی نیز به آدرس https://cmr.seo.ir/FrmRule.aspx?Id=50943 مراجعه کنند.

به موازات تدوین پیش نویس لایحه فوق، در جهت تسهیل بهره برداری از مقررات پیشنهادی و تاکید بر موارد مهم و کلیدی در تصمیم گیری مدیران در مدیریت تعارض منافع و همچنین بیان برخی از مواردی که به اجرای هرچه بهتر مدیریت تعارض منافع کمک نموده و در قالب مقررات قابل تصریح نیستند، اصول و هنجار‌های رفتاری مدیران اشخاص تحت نظارت نیز تحت عنوان "هنجار‌ها و اصول رفتاری مدیران اشخاص تحت نظارت در مدیریت تضاد منافع" تهیه و آماده شده است که پیش نوس اولیه آن نیز جهت دریافت نظرات فعالان بازار سرمایه و ذی نفعان منتشر و در دسترس عموم قرار گرفته است.

صاحبنظران، متخصصین، فعالان و ذی نفعان محترم می‌توانند جهت مشاهده متن لایحه و هنجار‌ها و اصول رفتاری به آدرس‌های ذیل مراجعه کرده و این سازمان را از نظرات ارزشمند و مفید خود بهره‌مند نمایند:

پیش نویس لایحه "مدیریت تضاد منافع در بازار سرمایه" به آدرس: https://cmr.seo.ir/FrmRule.aspx?Id=50943

پیش نویس "هنجار‌ها و اصول رفتاری مدیران اشخاص تحت نظارت در مدیریت تضاد منافع" به آدرس: https://cmr.seo.ir/FrmRule.aspx?Id=50943

امید است با بررسی دقیق کارشناسی، جمع‌آوری نظرات صاحب‌نظران و فعالان بازار سرمایه، مصوبه و ابلاغیه متقن، شفاف و موثر تنظیم و ابلاغ شود تا راه برای برداشتن گام‌های بیشتر برای ارتقاء سلامت بازار سرمایه و پیشگیری از وقوع ناهنجاری‌ها میسر شود. همچنین به دلیل اهمیت اجرای هرچه زودتر مقررات مذکور و انجام تشریفات قانونی لازم، مهلت 30 روزه جهت اخذ نظرات در نظر گرفته شده و شایسته است صاحبنظران و متخصیصن مهلت فوق را مدنظر قرار دهند.

اوضاع بازار ارز از نگاه ريیس کل بانک مرکزی آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو + جدول فروش و جزيیات پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از بازار ارز/ آرامش در انتظار بازار ارز است علی رستمی مدیر عامل شستا کیست؟ افزایش جوجه‌ریزی در آبان ماه/ مرغ ارزان می‌شود؟ 60 ثانیه 5 آبان 1400 اعلام جزيیات توافق ایران و ترکمنستان قرعه‌کشی 5 محصول طرح فروش فوق‌العاده سایپا دستورالعمل درج قیمت بر کالاها ابلاغ شد احداث نیروگاه 400 مگاواتی برق در ترکمنستان قطعی پمپ‌بنزین‌ها، مرغ را کمیاب کرد آخرین وضعیت از جایگاه‌های سوخت/ 340 جایگاه به سامانه هوشمند متصل شد آخرین وضعیت جایگاه‌های سوخت سراسر کشور سکه تمام بهار 75 هزار تومان گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/5 قیمت‌های عجیب قوری و کتری‌های لاکچری آغاز فصل جدید روابط همه جانبه ایران و ترکمنستان توزیع سود 170 شرکت سهامی از طریق سامانه سجام اتصال 340 جایگاه عرضه سوخت کشور به سامانه هوشمند تولید روزانه 940 میلیون مترمکعب گاز در زمستان امسال سود سهام شستا واریز شد بهره گیری صحیح از فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران سناریو کلاغ ها برای بازار سرمایه فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا 2 پیش‌بینی از روند هفته آینده بورس/ شاخص رشد می‌کنند؟ بهره گیری صحیح فناوری‌های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟ «فیدلیتی» به تالار بورس کالا نزدیک شد وقتی وزیر نفت هم از حضور سرزده ريیسی غافلگیر شد در سایه سکوت مسيولان، شاخص کل بورس حدود 3 درصد ریخت آیا بنزین گران می‌شود؟ + ویديو عذرخواهی وزیر نفت از مردم برای اختلال در سامانه هوشمند سوخت شرط مهم حذف یارانه پردرآمد‌ها گزارش عملکرد مهرماه بیمه دانا منتشر شد از مردم به خاطر اینکه در برخی جایگاه‌ها معطل شدند عذرخواهی می‌کنم اصول سرمایه‌گذاری رکود در بازار خودرو افزایش سرمایه بانک ایران زمین تایید شد قیمت گذاری دستوری خودرو را حذف کنید هفت ماه طلایی در کارنامه ونوین ثبت شد بازار سرمایه در آخرین روز معاملاتی هفته سبز شد؛ رشد 9 هزار واحدی شاخص کل بورس بهره گیری صحیح فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور علی رستمی مدیر عامل شستا شد شاخص گروه بیمه تا جبران زیان سهامدارانش 70 درصد فاصله دارد! معاملات الگوریتمی بلای جان بورس یا عامل ارتقای نقدشوندگی؟/ 5 کارکرد معاملات الگوریتمی در بازار سرمای... نامه ريیس سازمان بورس به وزیر صمت درباره قیمت گذاری خودرو جزيیات وام جهش تولید مسکن اعلام شد بورس چگونه به مسیر صعودی بازمی گردد؟ هشدار عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره اتفاقات اخیر رشد 9 هزار واحدی شاخص بورس / تاثیر مثبت شیمیایی‌ها در شاخص