تاثیر بورس بر شرکت‌های دانش‌بنیان

تاثیر بورس بر شرکت‌های دانش‌بنیان

مبلغ تادیه شده‌ سرمایه‌ صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و جسورانه از مبلغ 939 میلیارد ریال یه 7.380 میلیارد ریال رسیده که...

علی دره‌شیری کارشناس تامین مالی با بیان اینکه امروزه ساز و کارهای متعددی جهت تامین مالی شرکت‌ها و طرح‌های دانش‌بنیان وجود دارد گفت: از مهم‌ترین این ساز و کارها می‌توان به تامین‌مالی از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر، سامانه‌های تامین‌مالی جمعی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی اشاره کرد.

وی افزود: در سال‌های اخیر و در راستای پاسخ به نیازهای شرکت‌ها، مجموعه‌هایی مانند پارک‌های علم و فناوری و صندوق‌های پژوهش و فناوری نیز ایجاد شده‌اند که در حال حاضر نقش بسیار مهمی در پیشبرد اهداف ملی، توسعه فناوری و نوآوری در زیست‌بوم دانش‌بنیان ایفا می‌کنند.

دره شیری بیان کرد: سازمان بورس و اوراق بهادار در طی سال‌های گذشته با تسهیل اخذ مجوز صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و صندوق‌های جسورانه به رشد تامین‌مالی شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کرده است؛ همچنین روند تادیه سرمایه صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و جسورانه در 3 سال گذشته نشان دهنده‌ این موضوع است.

به گفته این کارشناس تامین مالی از سال 1398 تا اواخر سال 1400 مبلغ تادیه شده‌ سرمایه‌ این صندوق‌ها از مبلغ 939 میلیارد ریال یه 7.380 میلیارد ریال رسیده که افزایش حدود 8 برابری داشته است؛ همچنین رشد این سرمایه‌گذاری، به وضوح توسعه تخصیص سرمایه‌ را به این صندوق‌ها به عنوان تاثیرگذارترین ارکان بازارسرمایه در تامین‌مالی شرکت‌های کوچک و متوسط نشان می‌دهد.

وی تصریح کرد: با این وجود، با توجه به افزایش نیاز شرکت‌ها به تامین مالی و بررسی روند تامین‌مالی به نظر می‌رسد هنوز بین بازارهای مالی به عنوان دارندگان منابع مالی مازاد و زیست بوم شرکت‌های دانش‌بنیان به عنوان متقاضیان اصلی، پیوند مناسبی وجود ندارد؛ از طرفی استانداردهای نهادهای مالی برای ارايه تسهیلات و سرمایه‌گذاری در این بازار تا حد زیادی سخت‌گیرانه بوده و در عمل شرکت‌های دانش بنیان به راحتی نمی‌توانند از این خدمات بهره‌مند شوند؛ بنابراین به منظور ارتقای بهره‌وری تامین مالی شرکت‌های دانش‌بنیان و در راستای توسعه موثر این اکوسیستم، صندوق‌های پژوهش و فناوری می‌توانند نقش مهمی در جهت پیشبرد اهداف ملی در این حوزه ایفا کنند.

دره شیری اظهار کرد: صندوق‌های پژوهش و فناوری در کنار مراکز نوآوری به عنوان بازوی اصلی توسعه اکوسیستم دانش بنیان در استان‌ها، در کنار اعطای تسهیلات به شرکت‌ها، از ارتباط سازنده و مناسبی با صنعتگران، سرمایه‌گذاران و ذی‌نفعان این اکوسیستم برخوردارند. این صندوق‌ها می‌توانند با استفاده از این توانایی به تسهیل تامین‌مالی شرکت‌های نوپا کمک کرده و در صورت مشارکت با نهادهای سرمایه‌گذاری و تعامل پویا با شرکت‌هایی با پتانسیل بالا، به تامین‌مالی و رفع نیازهای فناورانه این شرکت‌ها کمک کنند.

وی افزود: استان‌های مرکزی کشور با داشتن بزرگ‌ترین شهرک‌های صنعتی و حضور در مسیر اصلی‌ترین شاهراه‌های کشور، نیاز فراوانی به حضور نهادهای مالی به منظور تامین، تجهیز و تزریق منابع در جهت پیشرفت موثر صنایع به‌ویژه در شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های کوچک و متوسط دارند؛ این استان‌ها باوجود پتانسیل‌های بسیار مناسب صنعتی، نیازمند توسعه یکپارچه در بخش‌های مختلف صنعتی هستند.

این کارشناس تامین مالی بیان کرد: بنابراین باتوجه به نیاز هر استان، طی چندسال اخیر علاوه بر شکل‌گیری زیست بوم دانش‌بنیان در قالب پارک علم و فناوری، صندوق پژوهش و فناوری استان‌ها نیز تاسیس شده‌اند. همچنین در حال حاضر این صندوق‌ها به عنوان بازوی اصلی ارايه‌دهنده خدمات مالی، از جمله اعطای تسهیلات، صدور ضمانت‌نامه و سرمایه‌گذاری خطرپذیر در استان‌ها مشغول فعالیت هستند؛ این صندوق‌ها با وجود سرمایه انسانی متخصص و ترکیب سهامداری متنوع خود در صنایع مختلف، در تلاش هستند در کنار پارک‌های علم و فناوری استان‌ها و مراکز رشد دانشگاهی، با تمرکز بر صنایع پیشرو و ارايه انواع خدمات مالی به رشد اشتغال در شرکت‌های دانش‌بنیان کمک کنند.

حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید