اجتناب از سفرهای برون شهری و اتراق در حاشیه رودخانه‌ها

اجتناب از سفرهای برون شهری و اتراق در حاشیه رودخانه‌ها

سازمان هواشناسی کشور با صدور هشدار سطح نارنجی از تشدید فعالیت سامانه بارشی طی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه خبر داد که...

به گزارش خبرگزاری برنا؛ سازمان هواشناسی برای دو سامانه فعالیت شدید بارشی و تقویت گرادیان فشاری هشدار سطح نارنجی صادر کرد که بر اساس آن، تشدید فعالیت سامانه بارشی روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه سبب رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف و کولاک برف می‌شود.

تمرکز این سامانه روز سه‌شنبه در کردستان، کرمانشاه، ایلام، لرستان، شمال شرق خوزستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری، تهران، البرز، ارتفاعات در استانهای قزوین و زنجان و روز چهارشنبه در کردستان، کرمانشاه، شمال ایلام، لرستان، زنجان، شرق و شمال شرق خوزستان و چهارمحال و بختیاری خواهد بود.

این سامانه مخاطراتی از جمله لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف و بهمن، خسارت به صنعت کشاورزی و اختلال در انتقال منابع انرژی از جمله گاز و برق را به دنبال دارد. به همین منظور توصیه می‌شود هموطنان از سفرهای برون شهری واتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کنند.

همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها در نواحی سردسیر و آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه در این شرایط ضروری است.

تقویت گرادیان فشاری نیز ورزهای دوشنبه و سه‌شنبه موجب وزش باد شدید، رخداد تندبادهای لحظه‌ای و در نواحی مستعد همراه با خیزش گردوخاک خواهد شد.

منطقه اثر این سامانه برای روز دوشنبه استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان و کردستان و روز سه‌شنبه زنجان، کردستان، مرکزی، جنوب آذربایجان شرقی و جنوب آذربایجان غربی پیش‌بینی شده است.

کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل، خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنرها و تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت و سقوط اشیاء از ارتفاعات و آسیب به صنعت کشاورزی از مخاطرات این سامانه است و نسبت به اجتناب از حضور در فضای باز و سفرهای غیر ضروری، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، تعطیل کردن فعالیت‌های عمرانی، عدم عبور و مرور و پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهن‌سال توصیه شده است.