تامین مالی جمعی راهی برای مشارکت مردم در ایده‌ های نو

تامین مالی جمعی راهی برای مشارکت مردم در ایده‌ های نو

مدیر نهادهای مالی فرابورس گفت: «بحث عرضه اولیه استارتاپ‌ها اخیرا مطرح شده که نیازمند بازار مناسب با خود است، چون فضاهای استارتاپی بسیار پر ریسک هستند و ترازنامه...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا، مدیر نهادهای مالی فرابورس ایران در رابطه با تامین مالی شرکت های استارتاپ توضیحاتی ارايه داد و گفت: مسیرهای متعددی برای تامین مالی حوزه استارتاپی وجود دارد، با توجه به شرایط رشدی و پیشرفتی که استارتاپ‌ها داشتند، خیلی از این روش‌های تامین مالی توسط مشاوران مالی به کسب وکارها پیشنهاد می‌شود.

وی افزود: کارهایی که بتوان برای افراد در حوزه استارتاپ، ایده و طرح نو انجام داد، تامین مالی در قالب بازار دارایی فکری، گواهی شراکت تامین مالی جمعی، صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه و خصوصی، اوراق بدهی و سهام است.

کارشناس بازار سرمایه تشریح کرد: شرایط کسب و کار باعث ایجاد غربالگری در تعیین روش می‌شود و اینکه افراد کدام یک از ابزارها را انتخاب کنند نیز مهم است، ممکن است فرد یک طرحی نوآورانه را تدوین کرده و فقط ایده خودش را ثبت کرده باشد و در حال حاضر توان راه اندازی کار را نداشته باشد، چون هدفش راه اندازی کسب وکار نیست و فقط می‌خواهد ایده اش را واگذار کند، در این مرحله می‌تواند ایده خود را به بازار دارایی فکری فرابورس عرضه کند.

وی افزود: یک کسب وکاری از مرحله طرح جلوتر رفته و فرد ایده طراحی شده را با پول خود به محصول اولیه می‌رساند، اما برای ادامه فرآیند احتیاج به پول و تامین مالی دارد، در این موقعیت می‌تواند از تامین مالی جمعی برای جذب منابع کمک بگیرد که در این روش تامین مالی، مردم با توجه به اطمینان و چشم انداز روشنی که به طرح مورد نظر دارند، سرمایه‌های خرد خود را در آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

علیقلی‌پور گفت: در این روش، تامین مالی استارتاپ‌ها در قالب گواهی شراکت اتفاق می‌افتد و مردم سرمایه مشترکی درگیر کسب وکار استارتاپ می‌کنند که ریسک‌های استارتاپ را نیز سرمایه گذاران متقبل می‌شوند و کنار آن در بازدهی هم مشارکت می‌کنند.

مدیر نهادهای مالی فرابورس تصریح کرد: حال ممکن است کسب وکاری با استفاده از سرمایه‌های مردم جلوتر برود، در اینجا به این افراد صندوق‌های جسورانه را پیشنهاد می‌دهیم که در حال حاضر نزدیک به 12 صندوق جسورانه با حدود 700 تا 800 میلیارد تومان سرمایه داریم.

کارشناس بازار سرمایه در رابطه با صندوق‌های سرمایه گذاری جسورانه گفت: صندوق‌های جسورانه به دنبال فرصت سرمایه گذاری هستند و کمبود منابع وجود ندارد. 7 عدد صندوق جسورانه دیگر نیز منتظر پذیره نویسی هستند و زمانی که شرایط بازار مساعد شود این صندوق‌ها هم وارد بازار می‌شوند تا منابع را برای شرکت‌های استارتاپی جذب کنند.

وی افزود: خیلی از صندوق‌های جسورانه روی استارتاپ‌های مشهور سرمایه گذاری کرده اند، اما اگر استارتاپی از این مرحله هم بالاتر آمده باشد، ولی شرایط پذیرش در بازار سرمایه را نداشته باشند، احتیاج به یک شریک دارد تا کمک کند استارتاپ به مرحله بهتری از رشد برسد که در این مرحله نیز ابزاری تحت عنوان صندوق‌های خصوصی داریم.

مدیر نهادهای مالی فرابورس بیان کرد: بحث عرضه اولیه استارتاپ‌ها نیز اخیرا مطرح شده است که نیازمند بازار مناسب با خود است، چون فضاهای استارتاپی بسیار پر ریسک هستند و ترازنامه استارتاپ‌ها متفاوت از ترازنامه شرکت‌های تولیدی است و این کسب وکارها با نوسانات و متغیرهای اقتصادی ممکن است ریسک‌های شدیدی را به سرمایه گذاران وارد کنند که در عین حال می‌توانند بازدهی‌های بیشتری نیز داشته باشند. در فرابورس سازوکار ورود این استارتاپ‌ها به بازار هدف دنبال می‌شود.

وی به همایش اقتصاد هوشمند که در دانشگاه شهید بهشتی برگزار شد نیز اشاره کرد و گفت: در یکی از نشست‌های این همایش، موضوع موانع مقرراتی طرح شد مبنی بر اینکه گاهی یک سری از مانع زدایی‌های مقرراتی است؛ برای مثال یک شرکت استارتاپی می‌خواهد شکل بگیرد، اما به دلیل نوآوری که در کسب و کارش ایجاد کرده، قوانین فعلی این نوآوری را پوشش نمی‌دهد.

علیقلی پور در پایان تشریح کرد: اتفاقی که در بازار سرمایه رخ داد و آینده امیدوار کننده‌ای در حوزه فین تک و استارتاپ‌های مالی به وجود آورد، محیط‌های آزمون یا سند باکس‌های بازار سرمایه بود که در این محیط‌های آزمون، افرادی که دارای طرح‌های نوآور، ولی مغایر با قوانین کشور هستند، می‌توانند طرح خود و مسیری را برای کسب و کار خود، داخل این محیط‌های آزمون، طراحی و اجرا کنند تا بتوانند ریسک‌های خود را کنترل و قوانین را رعایت کنند و فعالیت خود را ادامه دهند.

local_offerبرچسب‌ها:
ثبت کشتیرانی «والفجر» در فرابورس ایران

ثبت کشتیرانی «والفجر» در فرابورس ایران

شرکت کشتیرانی «والفجر» در شرکت فرابورس ایران ثبت شد.

Sena.ir/
نگاهی به معاملات امروز فرابورس ایران

نگاهی به معاملات امروز فرابورس ایران

شاخص کل در فرابورس ایران، امروز با رشد 24 واحدی، به عدد 17 هزار و 796 واحد رسید.

Sena.ir/
رشد 191 درصدی تامین مالی فرابورس در سال 99

رشد 191 درصدی تامین مالی فرابورس در سال 99

بورستهران- ایرنا- تامین‌ مالی فرابورس در مجموع از چهار طریق عرضه اولیه، پذیره‌نویسی، افزایش سرمایه شرکت‌ها و اسناد خزانه اسلامی در سال 99 با 191 درصد رشد نسبت به سال گذشته همراه شد.

Irna.ir/

رشد 191 درصدی تامین مالی در فرابورس

آغاز بازارگردانی 2 شرکت در فرابورس

آغاز بازارگردانی 2 شرکت در فرابورس

عملیات بازارگردانی نمادهای معاملاتی «وکادو» و «واحیا» از سه‌شنبه این هفته در فرابورس ایران آغاز می‌شود.

TejaratNews.com/

توقف چند نماد معاملاتی در فرابورس ایران

عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی در نماد (اخزا9111) در بازار فرابورس ایران

عرضه اولیه اسناد خزانه اسلامی در نماد (اخزا9111) در بازار فرابورس ...

اوراق با نام اسناد خزانه اسلامی با تاریخ سررسید 6 آذر 1402 در نماد معاملاتی (اخزا9111)، برای اولین بار امروز از طریق بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران عرضه می شود.

Sena.ir/
سورپرایز یا شوک به سهامداران "وسدید"/ "فرابورس" مراقب سرمایه ما باشد
BourseNews.ir/
درج شرکت سرمایه گذاری هامون صبا در بازار اول فرابورس ایران

درج شرکت سرمایه گذاری هامون صبا در بازار اول فرابورس ایران

شرکت سرمایه‌گذاری هامون صبا با نماد «وهامون» در بازار اول فرابورس ایران درج شد.

EghtesadOnline.com/

عرضه‌های جدید در فرابورس/210 هزار نفر با فرابورس، خانه‌دار شدند

چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟ ارايه 2 طرح ویژه برای حمایت از بورس امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27 بنیانگذار علی بابا، نقاش می‌شود؟ جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق پیش‌بینی بورس هفته آخر خرداد 1400 / چه نمادهایی بعد از توافقات برجام پیش‌رو هستند؟ فروش 4محصول زامیاد از روز شنبه ماشین‌های برقی به ایران می‌آید؟ مهلت ثبت‌نام و سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن آخرین خبرها از انفجار خط انتقال برق ایران به عراق/ وضعیت صادرات برق سایپا با تنوع در طراحی به دنبال جلب رضایت است تعداد و ارزش چک‌های برگشتی زیاد شد ارزش سهام عدالت در هفته گذشته چه تغییراتی کرد؟ رکورد خردادی معامله سهام در بورس مازندران شکسته شد جردن؛ محله شمالی بی‌آرام! وام ودیعه مسکن، مردم را خانه‌دار می‌کند؟ / «وزیر با این وام می‌تواند خانه اجاره کند؟» بازار آرام و کم‌نوسان بورس در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد پالایشی | اهداف قیمتی شبندر کجاست؟ افت ناچیز شاخص کل بورس در این هفته / کدام نمادها بیشترین بازدهی هفتگی را داشتند؟ "مبین" و انتشار صورت‌های مالی تلفیقی "فزرین" صورت‌های مالی 12 ماهه منتشر کرد فروکش هیجانات قیمت فلزات اساسی در بازارهای جهانی+ جدول

در حال بارگیری...