توسعه امر اتفاقی نیست/ بلوک‌های جدید اقتصادی جهان پس از کرونا معرفی شدند

توسعه امر اتفاقی نیست/ بلوک‌های جدید اقتصادی جهان پس از کرونا معرفی شدند

اقتصاد کلانقرن نو نوشت: معاون اسبق سازمان توسعه تجارت براین باور است که دیپلماسی سیاسی می‌تواند جاده صاف کن دیپلماسی اقتصادی و دیپلماسی تجاری باشد و مشکلات مربوط به این حوزه را تعدیل و حل و فصل کند.

کیومرث فتح الله کرمانشاهی افزود: امروز اقتصاد جهان با وضعیتی تازه روبروست، با توجه به موقعیت ویژه اقتصاد ایران باید شرایط جدید را درک کنیم تا درگیر بحران‌های تازه نشویم.
وی در این خصوص گفت: بعد از کرونا یک دوره رکود شروع شد که در نهایت چین، روسیه و هند به عنوان بلوک‌های جدید اقتصادی خودشان را به جهان معرفی کردند و امریکا و اروپا نیز بلوک اقتصادی دیگر شدند.
وی در توضیح این مطلب ادامه داد: در این بین نیز جنگ اوکراین و مباحث انتقال گاز روسیه به اروپا و اتفاق‌هایی که در این باره افتاده موجب شد تا در نهایت دنیا با رکود اقتصادی تازه‌ای روبرو باشد.

اقتصاد سلیقه‌بردار نیست

کرمانشاهی با تاکید بر اینکه اقتصاد محل سلیقه نیست و باید اسناد بالادستی روشن کننده مسیر حرکت باشند، گفت: باید با درک شرایط جدید، برنامه‌ای برای تحمیل تنش کمتر به اقتصاد تدوین شود اما در ایران چنین ضروریاتی مورد توجه نیست.
وی گفت: حتی در سطح کلان‌تر نیز با این بحران روبرو هستیم. به عبارت دیگر شاهدیم که با تغییر دولت‌ها جهت‌گیری‌های اقتصادی نیز تغییر می‌کنند در حالی که ماهیت اسناد بالادستی این است که هدف عوض نشود و دولت‌ها راهکارهای مختلف را برای رسیدن به مقصود به کار گیرند.

کرمانشاهی افزود: این در حالی است که اقتصاد با تغییر دولت‌ها به جای تغییر مسیرها، با تغییر اهداف روبرو می‌شود و این نکته است که ما را با بحران جدی مواجه می‌کند.
کرمانشاهی ادامه داد: عن‌قریب باید برنامه هفتم تدوین و نهایی شود. باید در این برنامه‌ها ضمن تعیین تکلیف حوزه صنعت و معدن و تجارت و خدمات، استراتژی‌مان را نیز مشخص کنیم.
وی گفت: البته باید به این مساله توجه داشت که لازم است برنامه حاوی اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت باشد چرا که شرایط پیچیده جهان لزوم تدوین اهداف کوتاه‎‌مدت را آشکار کرده است.
وی افزود: اما این خطر هست که دولت مطابق سلیقه خود نه مطابق موقعیت اقتصاد ایران برنامه را تدوین کند و در عمل نیز نتیجه این است که با تغییر مقامات و مسيولان ، کلیت برنامه زیر سيوال رود.
او تاکید کرد: باید بپذیریم که توسعه اتفاقی نیست بلکه توسعه نیاز به برنامه و آموزش و راهبرد دارد. اگر اینها باشد می‌تواند اتفاق‌های خیلی خوبی شکل گیرد. ولی اگر بخواهیم به صورت روزمره امور را اداره کنیم قطعا مشکلات نیز قابل حل نخواهد شد.

سیاست باید جاده صاف‎‌کن تجارت و اقتصاد باشد

کرمانشاهی اشاره کرد: وقتی در مورد دیپلماسی اقتصادی و به تبع آن دیپلماسی تجاری صحبت می‌کنیم نمی توانیم اینها را نادیده بگیریم، اما اینکه در این شرایط باید چه کرد؟ معتقد هستم دیپلماسی سیاسی می‌تواند جاده صاف‌کن دیپلماسی اقتصادی و دیپلماسی تجاری باشد و مشکلات مربوط به این حوزه را تعدیل و حل و فصل کند ولی تحریم هستیم و مشکلات حاکم به اقتصاد دنیا هم وجود دارد.

223227

رشد تراکنش‌های بانکی در تیر ماه / جابجایی 686 هزار میلیارد تومان آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار رژیم صهیونیستی وادار به بازگشایی گذرگاه‌های غزه شد نذری‌های عاشورا و تاسوعا، سیب زمینی را گران کرد؟ عواقب تورمی به دلخواه ما نیست! 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد لیست جدیدترین افزایش سرمایه‌ها | پیشنهاد افزایش سرمایه 62 درصدی نماد پالایشی مونسون چگونه می‌تواند حیات‌بخش باشد؟ قیمت محبوب ترین بنزها در بازار خودروی ایران +... خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو نذری های عاشورا و تاسوعا ، سیب زمینی را گران کرد؟ اقتصاد جهان در تاریکی فرو می رود؟ کاهش بهای جهانی غلات در پی تداوم صادرات اوکراین 10 عامل موثر بر بورس فردا | خبری برای سهامداران دارویی آینده اقتصاد ایران با احیای برجام اعتصاب یک روزه بانک‌ها در لبنان وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه‌های تهران در 5سال وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه های تهران در پنج سال / افزایش قیمت 800 درصدی ملک در پایتخت آینده اقتصاد ایران با احیای برجام/ نرخ تورم و بورس چه تغییری می کنند؟ پشت‌پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو + جدول ترافیک سنگین در محورهای شمالی/ جاده چالوس یک طرفه شد پشت پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار / اقتصاد دستوری حتی حریف دستمال کاغذی هم نیست! عادت به نوسان های برجامی پایان می یابد؟ / مسیر بورس پس از توافق احتمالی برای احیای برجام طرح جدید برای صرفه‌جویی اقتصادی؛ از چوبی کردن صندلی‌های اتوبوس‌های واحد تا اخذ مالیات از نوار کاست پیش بینی بورس فردا از دریچه تابلو | آیا زمان ورود به بورس است؟ + فیلم افزایش حقوق بازنشستگان قطعی شد / حقوق‌ها چند درصد افزایش می یابد؟ فارس من| مطالبه اصلاح و بهبود بورس از دولت مصرف سرانه گوشت کارگران ایران به سه کیلو در سال رسیده چین به 53 کیلو! جهش قیمت تازه‌های بازار خودرو/ تارا 50 میلیون تومان... با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید سرگردانی 4 ماهه مسيولان دولتی در قیمت گذاری رب / تولیدکنندگان : مصرف کنندگان ضرر می کنند فارس من| مطالبه پرداخت سریع وام فرزندآوری/ 2 دستور بانک مرکزی برای تسهیلات فرزندآوری با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید/عکس فارس من| مطالبه مردمی برای رفع مشکل شماره‌گذاری 207 ام سی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران: با رویکرد انقلابی و جهادی می‌توان موانع را پشت سر گذاشت گام سوم برای حذف قیمت‌گذاری دستوری از اقتصاد اخبار مهم کدال دوشنبه 17 مرداد 1401 | کدام شرکت ها شفاف سازی می کنند؟ قیمت گوشت پايین می آید؟ / معافیت مهم برای عرضه کنندگان گوشت قرمز پیام متفاوت مدیرعامل ایران‌خودرو به مناسبت روز خبرنگار فارس من| شرکت سایپا به تعهدات گارانتی خود عمل نمی‌کند خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد! فارس من| مطالبه مردمی برای جلوگیری از تولید و عرضه پوشاک نامتعارف بده بستان پنهانی بانک ها با بورسی ها ؟ / معمای رشد خرید بانک ها از دولت فارس من| مطالبه حذف تاریخ انقضاء از کارت‌های بانکی تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت سیگنال برجام به بورس/ اصرار بر کاهش نرخ سودبانکی برای اصلاح بورس منطقی است؟ پرواز تهران – چین: 175 میلیون تومان؛ چرا؟ بانک‌های تجاری چقدر وام قرض‌الحسنه داده اند؟ / کارنامه تسهیلات زیر ذره بین آمار