قاسمی: با این بودجه پروژه عمرانی نداریم

قاسمی: با این بودجه پروژه عمرانی نداریم

قاسمی وزیر راه و شهرسازی گفت: حتما از بودجه وزارت راه و شهرسازی در سال 1401 اطلاع دارید و می‌دانیم که با این اعتبارات امکان اجرای پروژه‌های عمرانی وجود ندارد و در این روز‌ها با بدهی به کارگران و کارکنان در حوزه ساخت مواجه هستیم. طبق فرموده حضرت محمد (ص) دستمزد کارگر بلافاصله داده شود و امروز شرایط معیشتی به گونه‌ای است که اگر کارگری یک ماه حقوق نگیرد حتی تخم مرغ هم نمی‌تواند بخورد.

انتخاب: وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ترانزیت زغال سنگ در مسیر روسیه- هند اظهار داشت: سالانه حدود 20 میلیون تن زغال سنگ در این مسیر جابه‌جا می‌شود که اگر تبادل این کالا از مسیر ایران انجام شود ما به هر تن زغال سنگ 20 تا 30 دلار تخصیص می‌دهیم، اما با احتساب همین تخصیص‌ها هم تنها درآمد ایران از تبادل این کالا بین هند و روسیه به 6 میلیارد دلار می‌رسد.

رستم قاسمی در نشست با فعالان و پیمانکاران حوزه راهسازی در شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل در هفته حمل و نقل اظهار داشت: حتما از بودجه وزارت راه و شهرسازی در سال 1401 اطلاع دارید و می‌دانیم که با این اعتبارات امکان اجرای پروژه‌های عمرانی وجود ندارد و در این روز‌ها با بدهی به کارگران و کارکنان در حوزه ساخت مواجه هستیم.

وی ادامه داد: طبق فرموده حضرت محمد (ص) دستمزد کارگر بلافاصله داده شود و امروز شرایط معیشتی به گونه‌ای است که اگر کارگری یک ماه حقوق نگیرد حتی تخم مرغ هم نمی‌تواند بخورد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: امروز نامه‌ای را در رابطه با بخش حمل و نقل خطاب به آقای مخبر و ريیس جمهور تنظیم کردم و امیدوارم که توجه ویژه‌ای به بخش حمل و نقل شود.

قاسمی با بیان اینکه پیمانکاران کشور از این شرایط آسیب دیده‌اند، بیان کرد: پیمانکاران، سرمایه‌گذاران کشور ما هستند و زیرساخت‌های کشور با همت و تلاش پیمانکاران به اجرا می‌رسد.

وی از اضافه کردن تبصره‌هایی برای بخش حمل و نقل به بودجه سال آینده خبر داد و گفت: برای جذاب شدن سرمایه‌گذاری در بخش حمل و نقل، تبصره‌هایی برای بودجه سال آینده در نظر گرفته‌ایم. هنوز بودجه به کمسیون تلفیق هم نرفته است و تبصره‌هایی برای بخش حمل و نقل در قانون بودجه 1401 پیش‌بینی کرده‌ایم که تا یکشنبه فعالان حمل و نقل می‌توانند نظرات خود در این باره را به ما ارايه دهند.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه با بودجه‌های عمرانی نمی‌توان پروژه‌ها را پیش برد و پروژه‌ها بسیار کند پیش می‌ر‌وند، اذعان داشت: باید شرایط برای حضور سرمایه‌گذاران در این بخش فراهم شود.

قاسمی با اشاره به جلسه روز گذشته با سفیر هند توضیح داد: توافقاتی با هند برای سرمایه‌گذاری این کشور در چابهار داشته‌ایم و معتقدیم باید از بحث ترانزیت حداکثر استفاده را داشته باشیم و ترانزیت می‌تواند منشا درآمد برای کشورمان باشد.

وی با اشاره به ترانزیت زغال سنگ در مسیر روسیه- هند اظهار داشت: سالانه حدود 20 میلیون تن زغال سنگ در این مسیر جابه‌جا می‌شود که اگر تبادل این کالا از مسیر ایران انجام شود ما به هر تن زغال سنگ 20 تا 30 دلار تخصیص می‌دهیم، اما با احتساب همین تخصیص‌ها هم تنها درآمد ایران از تبادل این کالا بین هند و روسیه به 6 میلیارد دلار می‌رسد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه امروز به 1500 دستگاه لکوموتیو برای بخش ریلی نیاز داریم، گفت: در حال حاضر 500 دستگاه لکوموتیو در کشور ما فعال است که ما به 1500 دستگاه لکوموتیو نیاز داریم و در حالی که با تعدد پروژه‌ها مواجه هستیم، کل بودجه وزارت راه و شهرسازی 16 هزار میلیارد تومان است که حتی با این رقم نمی‌توانیم چراغ پروژه‌های عمرانی را روشن نگه داریم.

قاسمی یادآور شد: ما در کشورمان ثروت کمی نداریم و تنها از فروش اراضی می‌توانیم 100 هزار میلیارد تومان منابع به صندوق توسعه حمل و نقل و صندوق ملی مسکن واریز کنیم که اگر این اراضی به فروش نرسد در طی سال‌ها تصرف خواهد شد.

وی ادامه داد: ما در وزارت راه و شهرسازی به دنبال پول نیستیم، اما از دولت و مجلس مجوز می‌خواهیم و در بخش حمل و نقل به ویژه ناوگان، مصوبات خوبی گرفته‌ایم که تا زمان نهایی شدن آن اطلاع‌رسانی نخواهیم کرد.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به ضرورت نوسازی در ناوگان حمل و نقل تصریح کرد: امروز سرعت قطار‌های ما در دنیا غیراستاندارد است و ما درباره نوسازی ناوگان مذاکرات مهمی با سران قوا و شخصیت‌های مهم کشور داشته‌ایم.

قاسمی با تاکید بر اینکه بنده در شرایط بسیار سخت‌تر هم مسيولیت‌های دیگری داشته‌ام، بیان داشت: برای پذیرفتن وزارت راه و شهرسازی تمایلی نداشتم و در واقع از پذیرفتن این سمت در رفته بودم و امروز هم ترسی ندارم و به دنبال حفظ مسيولیت نیستم.

وی تاکید کرد: شرکت زیرساخت از مجموعه‌های مهم کشور است و سقف اعتبارات کمی هم ندارد و می‌تواند در بحث اشتغال بسیار اثرگذار باشد از این رو باید به سمت ساختار‌های نوین برویم.

وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: امروز هیچ کسی نمی‌تواند بگوید که پیشرفت پروژه‌های پارس جنوبی با متخصصان داخلی مانند توتال نیست و تجهیزات بسیار دقیقی در پارس جنوبی با توان داخل ایجاد شده که کیفیت آن‌ها به اندازه توتال است. در صنعت نفت به سمت تجهیزات نوین رفته‌ایم و باید در بخش مسکن و حمل و نقل هم از تجهیزات نوین استفاده کنیم.

قاسمی اذعان کرد: امروز در حالی که مرکز تحقیقات 27 هکتار از بهترین زمین‌های تهران را در اختیار گرفته و نیروی انسانی زیادی هم دارد، اما کیفیت ساخت و ساز کشورمان اینچنین است.

وی اضافه کرد: امروز عمر مفید ساختمان در ایران بین 15 تا 20 سال است و ما در صنعتی‌سازی مراحل 2 و 3 را طی نکرده‌ایم، در دنیا 7 و 8 را هم گذرانده‌اند. امروز در دنیا با تکنولوژی صنعتی‌سازی تنها در 6 ماه ساختمان‌های 12 طبقه می‌سازند، اما در ایران ساخت یک ساختمان بیش از 2 سال طول می‌کشد.

خبر خوش دولت به مردم/ اعلام جزییات پرداخت وام بدون... رایزنی اروپا برای منابع جایگزین گاز روسیه رشد 29 دلاری قیمت نفت ایران در سال 2021 ابهامات طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای تولیدی/امکان سوء‌استفاده مفسدان‌ به اسم حمایت از تولید افزایش قیمت شکر در بازار رشد بی رمق بورس در نخستین روز هفته تکمیل حدود 9 هزار خودرو ناقص در یک هفته قیمت جدید انواع یخچال در بازار + جدول عامل گرانی برنج اعلام شد همتی درمورد رشد تند پایه پولی؛ من آنچه شرط بلاغ است... وام و تسهیلات عالی فرزندآوری اعلام جزيیات پرداخت وام بدون ضامن در بانک ها | چه کسانی می توانند بدون ضامن وام بگیرند؟ آغاز پرداخت بدون ضامن وام‌های زیر 100میلیون ابراز تمایل ريیس جمهوری ترکیه به توسعه روابط اقتصادی با ایران طرحی داخلی برای حمایت از سیگار خارجی! قیمت دنا ریخت؛ سمند بالا رفت نرخ سود بین بانکی کاهش یافت بانک‌ها مکلف به پرداخت تسهیلات بدون ضامن شدند خاندوزی: پرداخت وام‌های بدون ضامن آغاز شد با فیلترشکن ببینید 1400/11/02 دنا ریخت؛ سمند بالا رفت/ جدول قیمت‌ها نحوه عمل‌کردن ایربگ در خودروهای داخلی! تغییر شرایط ورود به عراق برای مسافران هوایی/همه پروازها به لندن انجام می شود خبر خوش بانک مرکزی برای بدهکاران بانک‌ها ارزان قیمت‌ترین آبگرمکن در بازار + جدول هدفگذاری بانک مرکزی برای لغو اخذ سود از دیرکرد اقساط تسهیلات گاز رایگان خانوارهای محروم، معطل کاغذبازی وضعیت قابل قبول ذخایر ارزی کشور ذخیره سازی 20 میلیارد مترمکعب آب در سدها بررسی لغو اخذ سود از دیرکرد اقساط وام‌ها در بانک مرکزی برق واحدهای فولادی از امروز قطع شد فرافکنی در بورس ممنوع! پایان یک ابهام در مورد بازنشستگان در بودجه 1401 پرتقاضاترین کالای ایرانی در هند را بشناسید ادعای تازه در مورد آینده تورم در ایران پیش‌ بینی مهم از آینده قیمت طلا و دلار توسعه میادین نفت و گاز ایران با مشارکت شرکت‌های ر... هشدار همتی در مورد رشد تند پایه پولی جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی | آخرین قیمت پژو، ساینا و کويیک ؛ 2 بهمن 1400 هدیه اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران در بهمن/ تخفیف ویژه برای بانوان به مناسبت ولادت حضرت فاطمه ... معاملات مشکوک دو دارویی در بورس خرید تبلت ایسوس چقدر خرج برمی دارد؟ + جدول قیمت علت نوسان قیمت دلار در معاملات امروز چه بود؟ طرح درج قیمت تولیدکننده متوقف نشده بلکه پرقدرت‌تر در حال اجراست آغاز به کار نمایشگاه مجازی کتاب تهران با حمایت بانک صادرات ایران اتهامات تازه علیه برادر حسن روحانی بورس فردا مثبت است یا منفی؟ خبر مهم درباره معاملات بیت کوین مجمع یک عرضه اولیه | افزایش سرمایه کزغال چه شد؟ آماده باش ناوگان امدادخودرو ایران هم‌زمان با هشدار سازمان هواشناسی