پادشاه ارز دیجیتال در سقوط کامل |‌ ریزش قیمت بیت...

پادشاه ارز دیجیتال در سقوط کامل |‌ ریزش قیمت بیت...

بعد از چند ماه پایداری در قیمت بیت کوین، این ارز دیجیتال در روزهای اخیر بزرگترین اصلاح خود را از اواخر سال 2022 تجربه...

در حال حاضر بیت کوین بیش از 26٪ پایین‌تر از اوج تاریخی خود معامله می‌شود. با این حال، این کاهش نسبت به دوره‌های گذشته کمتر شدت دارد. در حال حاضر بیش از 2.8 میلیون بیت کوین با قیمت خرید آنها در ضرر قرار دارند. با این حال، در حالی که فشار مالی بر سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت افزایش می‌یابد، تمایل کمتری به فروش در ضرر نسبت به دوره‌های قبلی وجود دارد.

بررسی عملکرد بیت کوین

چرخه سال 2023-2024 بیت کوین نسبت به چرخه‌های قبلی شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارد. پس از ورشکستگی صرافی FTX، بازار حدود 18 ماه افزایش قیمت ثابت را تجربه کرد و پس از ثبت رکورد 73٬000 دلاری به دنبال تایید ETFها، سه ماه تثبیت شد. در نهایت بین ماه‌های می و جولای، بازار شدیدترین اصلاح چرخه را تجربه کرد و بیش از 26٪ نسبت به اوج فاصله گرفت.

در حالی که این ریزش بخش زیادی از سرمایه‌گذاران را متضرر کرده، شدت آن به طور قابل توجهی نسبت به چرخه‌های قبلی کمتر بوده که ساختار بازار نسبتا قوی و کاهش نوسانات بیت کوین به دنبال بلوغ این کلاس دارایی را نشان می‌دهد.

اگر عملکرد قیمت بیت کوین را نسبت به کف هر چرخه ارزیابی کنیم، می‌بینیم بازار 2023-2024 به طور قابل توجهی مشابه با دو چرخه اخیر (2018-2021 و 2015-2017) رفتار کرده است. در مورد اینکه چرا بیت کوین از چنین مسیر مشابهی پیروی می‌کند می‌توان دلایل مختلفی آورد اما همچنان چارچوب ارزشمندی را برای تحلیلگران فراهم می‌کند تا در مورد ساختار چرخه و مدت زمان آن فکر کنند.

با این حال، اگر به عملکرد بیت کوین از زمان هاوینگ در چرخه‌های قبلی نگاه کنیم، می‌بینیم چرخه فعلی یکی از بدترین عملکردها را داشته است. البته این بدان دلیل است که قیمت بیت کوین برای اولین بار در تاریخ پیش از هاوینگ خود رکوردشکنی کرد. 

 

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد