تخته گاز سهام در مسیر کاهش

تخته گاز سهام در مسیر کاهش

شاخص کل تالار شیشه‌ای 8/ 1 درصد دیگر افت کرد و حالا تنها 7/ 0 درصد تا از دست دادن مرز حساس یک میلیون و 100 هزار واحد فاصله دارد. دیگر متغیرهای بازار نیز چنگی به...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، ارزش معاملات خرد بورس تهران که مدت‌هاست به شدت کاهش یافته و به میانگین سال 98 رسیده، حالا چند روزی است که به صورت متوالی زیر 2هزار میلیارد تومان است. در این میان افزایش ترس و ناامیدی سهامداران سبب سنگین شدن صف‌های فروش و خروج سرمایه‌های خرد از بازار سهام شده است. دیروز نیز با وجود نقدشوندگی نامناسب بازار، باز هم شاهد ثبت خالص فروش 490 میلیارد تومان نقدینگی از سوی سهامداران حقیقی بودیم.

در این میان گرچه کلید راهگشای بازار سهام در دستان سیاستگذاران است اما تعلل آنان برای گره‌گشایی از مشکلات و بحران این روزهای بازار سهام جای سوال دارد؟ مگر نه اینکه بهانه تعلل آنان در حذف دامنه نوسان؛ به عنوان تک عاملی برای بازگشت بورس به تعادل، حفظ منفعت سهامداران و جلوگیری از افت بیشتر بازار است، پس چرا همچنان شاهد افت بیش از پیش نماگرها و آب شدن سرمایه سهامداران هستیم؟ شاید بهتر باشد برای یک بار هم که شده به دور از هر گونه مداخله و حمایت دستوری به بورس فرصت بازیابی بدهیم، تا شاهد شکوفایی آن باشیم، آن وقت است که اعتماد و سرمایه‌های مولد مجددا به آن بازگردانده خواهد شد.

به هر روی در جریان دادوستدهای روز یکشنبه طبق یک روند تکراری شاهد ریزش نماگرها آن هم با قوت بیشتر بودیم. شاخص کل بورس معاملات دیروز را با افت 8/ 1 درصدی (4/ 20 هزار واحدی) پایان داد و کف قبلی را پایین‌تر کشاند. شاخص کل هموزن نیز یک درصد عقب‌تر نشست. در فرابورس نیز شاهد روند بهتری نبودیم و از ارتفاع نماگر اصلی این بازار 9/ 0 درصد کاسته شد.

از جمله موارد عجیبی که در معاملات روز یکشنبه شاهد آن بودیم، عدم بازگشایی نماد بانک ملت (وبملت) آن هم پس از اعلام بازگشایی نماد بود. در حالی که نکته عجیبی در روند معاملات این نماد ایجاد نشد، ناظر بازار مجددا نماد را به حالت ممنوع- متوقف بازگرداند.

در این خصوص برخی عنوان کردند ترس سیاستگذار درخصوص از دست رفتن مرز یک میلیون و 100 هزار واحد دلیل عدم بازگشایی «وبملت» بوده است.

به هر روی پس از ساعت معاملاتی ناظر بازار در پیامی عنوان کرد: «نماد معاملاتی بانک ملت (وبملت) به علت ورود سفارش فروش با حجم های نامتعارف از سوی برخی سهامداران و ‌همچنین ورود سفارش فروش با قیمت های نامتعارف از جمله یک ریال که باعث کشف قیمت نامناسب می‌شد، بازگشایی نشد. لازم به ذکر است ایستگاه معاملاتی آن دسته از مشتریانی که نسبت به ورود سفارش فروش با قیمت‌های نامتعارف در نماد فوق اقدام کردند مسدود شد.»

ناامیدی حقیقی‌های بورس

روز یکشنبه میزان فروش حقیقی‌ها به نسبت روز قبل کاهش داشت که البته این امر به واسطه ناتوانی آنان در فروش به دلیل رکود در معاملات و حجم صف‌های فروش رقم خورد. سهامداران عمده نیز خالص خرید 490 میلیارد تومانی را رقم زدند.

در این روز گروه دستگاه‌های برقی و منسوجات تنها صنایعی بودند که در لیست خرید حقیقی‌ها قرار گرفتند که البته تنها شاهد خالص خرید 472 میلیون تومانی این دسته از معامله‌گران بودند.

در آن سوی بازار اما پالایشی‌ها شاهد خروج 128 میلیارد و 595 میلیون تومانی سهامداران خرد بودند و پس از آن بیشترین خالص فروش حقیقی به دو صنعت بانک و فلزات اساسی جمعا به میزان 104 میلیارد و 631 میلیون تومان اختصاص پیدا کرد.

بورس یکشنبه از دریچه آمار

در روزی که شاخص کل بورس تهران با افت 8/ 1 درصدی همراه شد، از 287 نماد معامله شده، قیمت پایانی 17 سهم (9/ 5 درصد) مثبت بود و در مقابل 216 سهم (2/ 75 درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار 7 نماد (4/ 2 درصد) صف خریدی به ارزش 4/ 11 میلیارد تومان تشکیل دادند. اما در مقابل شاهد شکل‌گیری صف فروش در 200 نماد بورسی (6/ 69 درصد) به ارزش 2423 میلیارد تومان بودیم.

در فرابورس ایران اما در روزی که آیفکس افت 9/ 0 درصدی را ثبت کرد، 114 نماد معامله شدند که در این میان قیمت پایانی 6 سهم (2/ 5 درصد) مثبت و 89 سهم (78 درصد) منفی بود. در این بازار 5 نماد (3/ 4 درصد) صف خریدی به ارزش 157 میلیارد تومان تشکیل دادند اما 90 نماد (79 درصد) نیز با صف فروشی به ارزش 1394 میلیارد تومان مواجه شدند.

بازار پایه نیز روز گذشته میزبان دادوستد 88 نماد بود. در این میان 9 سهم (2/ 10 درصد) مثبت ماندند و در مقابل شاهد دادوستد 60 سهم (68 درصد) در محدوده منفی بودیم.

در این بازار نیز 8 نماد (9 درصد) صف خریدی به ارزش 23 میلیارد تومان شکل دادند و صف فروش در این بازار به 67 نماد (76 درصد) با ارزشی بالغ بر 942 میلیارد تومان اختصاص پیدا کرد.

local_offerبرچسب‌ها:
پیش‌بینی هفتگی بازار سهام / کارشناسان هفته سوم خرداد ماه بورس را چگونه پیش‌بینی می‌کنند؟

پیش‌بینی هفتگی بازار سهام / کارشناسان هفته سوم خرداد ماه بورس را چ...

در هفته‌ای که گذشت بازار سهام، روندی متعادل و رو به صعود را پشت‌سر گذاشت و علاه بر رشد 3٫5 درصدی، ارزش معاملات هم بیشتر شد. اما این هفته کارشناسان روند بازار سرمایه را چگونه پیش‌بینی می‌کنند؟

TejaratNews.com/
سیگنال‌های مثبت برای بازار سهام

سیگنال‌های مثبت برای بازار سهام

معاملات هفته دوم فروردین ماه با روند نزولی و حالتی فرسایشی همراه شده و این در حالیست که پیش‌بینی می‌شد بازار سهام در هفته اول معاملات سال 1400 متعادل شود. چرا بورس متعادل نمی‌شود؟

TejaratNews.com/
تاثیر قیمت دلار بر بازار سهام / دلار چند شود بورس ضرر می‌کند؟

تاثیر قیمت دلار بر بازار سهام / دلار چند شود بورس ضرر می‌کند؟

بعد از خبر مذاکرات روز سه‌شنبه در وین قیمت دلار در بازار آزاد حدود هزار و 300 تومان ریزش کرد. حالا سوال اینجاست که ریزش بیشتر قیمت دلار چقدر محتمل است و این قیمت چه تاثیری بر بازار سهام دارد؟

TejaratNews.com/
نشانه‌های بازگشت امید به بورس / بازار سهام چه می‌شود؟

نشانه‌های بازگشت امید به بورس / بازار سهام چه می‌شود؟

در آخرین روزهای اسفند ماه وضعیت بازار سهام بهبود قابل توجهی داشته است. آیا این روند ادامه‌دار است و نشانه‌های برگشت امید پایدار هستند؟

TejaratNews.com/

5 پیش‌بینی از آینده بورس / بازار سهام پس از تعطیلات چه می‌شود؟

حذف دامنه نوسان، بهترین گزینه برای بهبود وضعیت بازار سهام

حذف دامنه نوسان، بهترین گزینه برای بهبود وضعیت بازار سهام

بورستهران- ایرنا- مدیرعامل فرابورس ایران به تغییر دامنه نوسان اشاره کرد و گفت: ممکن است زمانی اعلام شود که برای بهبود وضعیت بازار سرمایه، دامنه نوسان حذف شود یا دامنه نوسان 10 درصدی وجود داشته باشد، ک...

Irna.ir/
چرا بورس احیا نمی‌شود؟ / بازار سهام گرفتار در تله برجام!

چرا بورس احیا نمی‌شود؟ / بازار سهام گرفتار در تله برجام!

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است بازار سهام در این روزها در تله برجام افتاده و فاکتورهایی که اعلام می‌شود باعث افت عملکرد بازار شده است.

TejaratNews.com/
دلایل افت بازار سهام چه بود؟ / تبلیغات زیاد بازار را هیجانی کرد؟

دلایل افت بازار سهام چه بود؟ / تبلیغات زیاد بازار را هیجانی کرد؟

بازار سرمایه در سال 99 شرایط نوسانی زیادی را تجربه کرد و رفتارهای هیجانی زیادی چه در زمان صعود شاخص و چه در زمان نزولی بودن آن در بازار رخ می‌داد. اما دلیل این رفتارهای هیجانی چه بود؟

TejaratNews.com/
26 شرکت در سال 99 وارد بازار سهام شدند/ میانگین بازدهی 155 درصد

26 شرکت در سال 99 وارد بازار سهام شدند/ میانگین بازدهی 155 درصد

پرونده بورس تهران در سال 1399 در حالی با ثبت بازدهی 155درصدی بسته شد که بازار سهام در این سال پذیرای 26شرکت جدید در بورس و فرابورس ایران بود.

FarsNews.ir/
وضعیت بازار سهام در سال 1400 چه می‌شود؟

وضعیت بازار سهام در سال 1400 چه می‌شود؟

بازار سهام در جریان معاملات سال 1400 روند نوسانی را تجربه کرده است و کارشناسان معتقدند تا نتیجه برخی از فاکتورهای تاثیرگذاز مشخص نشود بازار روند فرسایشی را ادامه می‌دهد.

TejaratNews.com/
عملکرد بازار سهام در هفته مناظره‌های انتخاباتی چگونه بود؟

عملکرد بازار سهام در هفته مناظره‌های انتخاباتی چگونه بود؟

در پایان معاملات این هفته بازار سهام، شاخص کل بورس اگر چه رشد 0٫3 درصدی را تجربه کرد اما شاخص کل هم‌وزن منفی شد.

TejaratNews.com/

بهبود ارزش معاملات بازار سهام / اعتماد به بازار سهام بازگشته است؟

پایان هفته راکد بازار سهام / ارزش معاملات این هفته بورس معادل ارزش روزانه سال گذشته!

پایان هفته راکد بازار سهام / ارزش معاملات این هفته بورس معادل ارزش...

در پایان معاملات این هفته که با افت 3٫4 درصدی شاخص کل همراه بود، ارزش معاملات به کمترین میزان یکسال و نیم اخیر رسید.

TejaratNews.com/

روند معاملات بازار سهام چگونه بود؟ / آیا بازار سهام جمع شد؟

رشد یک‌دست بازار سهام / بانکی‌ها پیشرو بازار سهام بودند

رشد یک‌دست بازار سهام / بانکی‌ها پیشرو بازار سهام بودند

در پایان معاملات امروز بازار سهام شاخص کل با رشد 1٫72 درصد به یک میلیون و 540 هزار تومان رسید و رشد شاخص هم‌وزن نیز بیانگر رشد یک‌دست بازار سهام است.

TejaratNews.com/
تورم زمین تک‌رقمی شد نیمه مربیان زیر تابلوی بورس انتشار صورت‌های مالی 12 ماهه "وساپا" مهم‌ترین اخبار بورسی 25 اردیبهشت قبل از شروع بازار سبد معیشت حداقلی؛ 9میلیون و 120هزار تومان تا 10روز آینده برق خانگی محدودیت ندارد بیشتر بدهکاران، محصول دوره احمدی‌نژاد هستند پیش‌بینی بورس امروز 25 خرداد اگر روحانی نبود| کاهش 50 درصدی تقاضای عرضه اولیه در بورس/ از سود 300 درصدی تا صف فروش پس از یک هفته صاحبان املاک چقدر ضرر می‌کنند؟ / قطع یارانه فشار بیشتر روی مستاجران منابع ارزی سال‌های تحریم کجا خرج شد؟/ واردات مرغ شاخدار و سنگ‌پا! افزایش 15 تا 20درصدی کنسرو ماهی از تیرماه پاسخ وزیر اقتصاد به برخی اظهار نظرهای بورسی در مناظرات کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری قیمت خودرو افزایش یافت ارزش سبد سهام عدالت امروز 24 خرداد چقدر شد؟ قیمت نیم سکه به 5800000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/24 تاکید نماینده مجلس بر نقش موثر سایپا در رونق تولید کشور ماجرای آزادسازی قیمت خودرو چه شد؟ تورم سويیس بالاخره مثبت شد! پیش‌بینی قیمت طلا فردا 25 خرداد / احتمال کاهش قیمت طلا وجود دارد؟ یک اسباب کشی لاکچری/تاس گمشده شطرنج اقتصاد ایران رشد سنگین رمزارزها در معاملات امروز/ بیت کوین 12 درصد بالا رفت پیش‌بینی بورس 25 خرداد / نقدینگی جدید به بازار باید تزریق شود اعلام نتایج فروش فوق‌العاده محصولات سایپا + لیست برندگان سود 271 ریالی هر سهم "وتوس" چرا امروز بیت کوین و ارزهای مجازی مثبت شدند؟ "وسفارس" از محل واگذاری سهام درآمد نداشت قیمت هر متر آپارتمان در شیراز چقدر است؟ / قصرالدشت 33 میلیون تومان لوفت‌هانزا پرواز‌هایش به ایران را افزایش می‌دهد جلوگیری از رانت با عرضه کالاها در بورس دستگیری بیش از هزار نفر در چین به اتهام پولشویی با ارز دیجیتال قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | افزایش قیمت دلار در نیمه دوم بازار/ نگاه معامله... بازدید ريیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان کشور از پالایشگاه ایرانول افزایش قیمت بنزین تصمیم حاکمیتی بود پیش‌فروش بندر جاسک تکذیب شد هکر‌ها سراغ رمزارز مونورو رفتند احتمال کمبود برنج خارجی در کشور صدای مجمع "غکورش" به گوش می رسد زنگ مجمع "شفن" به صدا درآمد خدمتی نوین از بانک اقتصادنوین/ سامانه «نما چک» راه‌اندازی شد صندوق پیشتاز کارگزاری مفید در رتبه اول صندوق‌های سهامی بازار سرمایه "خمحور" در دوم تیرماه به مجمع می‌رود واکنش زنگنه به صحبت‌های کاندیدا‌ درباره قرارداد کرسنت بورس امروز 24 خرداد چگونه تمام شد؟ رشد پنج درصدی شستا در سومین روز معاملاتی هفته / شستا به صف خرید نشست سهامداران پارس خودرو بخوانند (24خرداد) / خپارس برای دومین روز متوالی صعودی شد شاخص بورس با رشد حدود 9 هزار واحدی مثبت شد سهامداران شپنا توجه کنند (24خرداد) / ادامه رشد شپنا با صف خرید 40میلیونی قراردادهای اجاره تمدید می‌شوند؟ ارزش سهام عدالت من (24خردادماه)

در حال بارگیری...