درخواست اعمال محدودیت واردات پنبه در فصل برداشت

درخواست اعمال محدودیت واردات پنبه در فصل برداشت

وزارت جهاد کشاورزی خواستار محدودیت واردات پنبه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمان برداشت این محصول از مزارع داخلی شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از وزارت جهاد کشاورزی، ابراهیم هزارجریبی، مجری طرح پنبه کشور با بیان این که برداشت وش پنبه در استان گلستان و به طور جزيی در استان‌های اردبیل، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی آغاز شده است، از وزارت صنعت، معدن و تجارت خواست در زمان برداشت این محصول از مزارع داخلی، واردات پنبه را محدود و متناسب با نیاز صنایع ریسندگی انجام دهد.

وی افزود: متاسفانه همزمان با برداشت وش پنبه، واردات پنبه همچنان صورت می‌گیرد و ممکن است به تولید داخل لطمه وارد کند.

وی اظهار داشت: ما با انجام مکاتباتی با وزارت صنعت، معدن و تجارت و مجموعه وزارت جهاد کشاورزی خواسته‌ایم درباره این مساله چاره‌اندیشی شود.

هزارجریبی، پنبه را جز کالاهای اساسی و اولویت‌دار عنوان و تصریح کرد: سال گذشته به علت واردات بی رویه پنبه و مسايل بازرگانی برای پنبه تولید شده در کشور مشکلاتی ایجاد شد.

وی با اشاره به این که به علت بروز مسايلی در بازرگانی پنبه در سال گذشته، خشکسالی و گرمای شدید، محدودیت آب و قطعی برق چاه‌های آب کشاورزی، امسال پیش‌بینی تولید پنبه کمتر از سال 1401 و برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی است، گفت: برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی برای تولید وش پنبه در سال جاری 330 هزار تن بود که با توجه به مسايل یاد شده برآورد می‌کنیم تولید به 300 هزار تن برسد.

مجری طرح پنبه کشور، نیاز سالانه صنایع ریسندگی کشور به پنبه را حدود 150 هزار تن برآورد کرد و اذعان داشت: 80 هزار تن پنبه در داخل تولید می‌شود و از این رو فقط به واردات 70 هزار تن پنبه نیاز است.

وی درباره برداشت وش پنبه در استان گلستان نیز پیش‌بینی کرد: در این استان حداقل 30 هزار تن وش پنبه تولید شود و از این میزان، حدود 10 هزار تن پنبه در کارخانه‌های پنبه پاک‌کنی بدست آید.

به گفته هزارجریبی، هر سال برداشت وش پنبه در استان گلستان از ابتدای شهریور آغاز می‌شد، اما امسال به دلیل گرما و خشکسالی، برداشت این محصول 15 روز زودتر آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، ممنوعیت واردات در فصل برداشت برای برنج اجرایی شده است که موافقان و مخالفانی دارد. فعالان بازار عنوان می‌کنند بخش خصوصی باید همزمان خرید محصول داخل و واردات را انجام دهند تا بازار تامین بوده و کمبودی رخ ندهد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد