اوراق سلف مسکن در مرحله تدوین دستورالعمل است

اوراق سلف مسکن در مرحله تدوین دستورالعمل است

رییس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس گفت: سال گذشته اوراق سلف استاندارد مسکن پس از بررسی و اخذ تاییدیه فقهی در کمیته فقهی، وارد مرحله تدوین...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا، مهدی زمانی سبزی به گفت: در راستای تحقق ثبات در بازار سرمایه، تقویت بورس‌های کالایی کشور می‌تواند نقش بسزایی ایفا کند.

وی با بیان اینکه روند پر نوسان شاخص بورس اوراق بهادار تهران در سال 1399 اهمیت ثبات در بازارهای مالی را بیش از پیش نشان داد، افزود: لازمه ثبات در مفهوم عام آن، عمق بخشی به بازارها و پرهیز از اقدامات و موضع‌گیری‌های شتابزده است.

 زمانی سبزی، بورس های کالایی را یکی از ارکان اصلی بازار سرمایه دانست و خاطر نشان کرد: بورس های کالایی، محلی برای کشف قیمت و معاملات انواع کالاها و اوراق بهادار مبتنی بر کالا و مشتقات مالی اند که در کشور ما دو بورس کالا و انرژی در این فضا فعالیت می کنند.

حمایت از تولیدکننده و سهامدار با حذف قیمت گذاری دستوری

وی با بیان اینکه در راستای تحقق ثبات در بازار سرمایه، تقویت بورس‌های کالایی کشور می‌تواند نقش بسزایی را ایفا کند، افزود: اگر تقویت بورس‌های کالایی را در دو بخش بازار فیزیکی و بازار مالی دسته بندی کنیم، در بازار فیزیکی مطابق ماده 18 "قانون توسعه ابزارها و نهادهای مالی جدید به منظور تسهیل اجرای سیاست‌های کلی اصل چهل و چهارم قانون اساسی"، دولت مکلف است کالای پذیرفته‌شده در بورس را از نظام قیمت‌گذاری خارج کند.

 رییس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس ادامه داد: این درحالی بود که در سال 99 نیز همچون سال‌های گذشته بازار سرمایه با فشار تعیین قیمت دستوری و تحدید قیمت کشف شده در بورس مواجه بود. درصورتی که اگر مقید به قانون و تبعیت از نظام عرضه و تقاضای بازار باشیم، منفعت تولیدکننده و سهامدار تامین شده و فرصت رانت از بین می‌رود، از طرفی شاهد نوسانات غیر موجه قیمت سهام ناشی از مداخله‌ در قیمت نخواهیم بود.

اقدامات توسعه ای بورس های کالایی

زمانی سبزی با اشاره به اقدامات توسعه ای بازار اظهار داشت: در بازار مالی، محلی که اوراق بهادار مبتنی بر کالا و مشتقات مالی معامله می‌شوند همکاران ما در بورس کالا و بورس انرژی اقدامات چشم‌گیری را جهت توسعه و تقویت این بخش انجام داده‌اند.

وی همچنین به عملکرد بورس کالا در سال گذشته اشاره کرد و  افزود: در سال 99 شاهد تاسیس صندوق‌های کالای کشاورزی بودیم که به تعمیق بازار گواهی سپرده کالای کشاورزی کمک کرد. همچنین پس از ماه‌ها بررسی دستورالعمل خرید دین کالایی، بستر مقرراتی این اوراق به عنوان نوعی از اوراق خرید دین که مخصوص دین ایجاد شده ناشی از فروش نسیه کالا در بورس کالا و انرژی است مهیا و آماده انتشار شد.

رییس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس ادامه داد: نماد قرارداد آتی نقره  نیز در ماه پایانی سال در بورس کالا گشایش یافت تا به بازار قراردادهای آتی بورس کالا تنوع بخشد. علاوه بر این ، دستورالعمل قرارداد آتی بورس انرژی در کمیته تدوین مقررات سازمان بورس بررسی و جهت تصویب به دبیرخانه هیات مدیره محترم سازمان ارسال شد.

زمانی سبزی همچنین افزود: اوراق سلف استاندارد مسکن پس از بررسی و اخذ تاییدیه فقهی در کمیته محترم فقهی وارد مرحله تدوین دستورالعمل شد که جلسات فشرده کارشناسی با هدف تدوین فرآیندی جهت فروش واحد ساختمانی به صورت سلف، امکان انجام معاملات در بازار ثانویه و تخصیص واحد به دارندگان اوراق برگزار شد.

 وی اظهار داشت: پیچیدگی کار در اینجا است که هدف، ایجاد قابلیت معامله دارایی غیر همگن و سپس تخصیص آن به دارندگان ورقه سلف بود ؛ امیدواریم در سال 1400 پس از تصویب در هیات مدیره سازمان بورس، با استقبال انبوه سازان مواجه شود.

به گفته زمانی سبزی، از دیگر اقدامات توسعه‌ای در بورس انرژی نیز طرح گواهی صرفه‌جویی انرژی بود که پس از اخذ تاییدیه فقهی این اوراق در کمیته تخصصی فقهی، شورای عالی بورس با تصویب این اوراق بعنوان یک ابزار مالی جدید موافقت کرد.   

local_offerبرچسب‌ها:
اوراق سلف مسکن در بورس کالا، مردم را صاحب‌خانه می‌کند

اوراق سلف مسکن در بورس کالا، مردم را صاحب‌خانه می‌کند

بازار مسکن همیشه در رونق نیست و خیلی وقت‌ها هم در رکود است. در زمانی که مسکن در رکود به سر می‌برد مهم‌ترین موضوع برای سازنده تامین مالی است؛ در این شرایط با...

EghtesadOnline.com/
انتشار اوراق سلف مسکن و چند پرسش سازندگان از وزارت راه

انتشار اوراق سلف مسکن و چند پرسش سازندگان از وزارت راه

در حالی معاون وزیر راه از انتشار اوراق سلف مسکن خبر داده که دبیر کانون سراسری انبوه‌ سازان با طرح چند پرسش، تردیدهایی را به اثرگذاری این برنامه وارد کرد.

EghtesadOnline.com/
افزایش 200درصدی قیمت مسکن/ اوراق سلف مسکن به زودی در بورس کالا رونمایی می‌شود

افزایش 200درصدی قیمت مسکن/ اوراق سلف مسکن به زودی در بورس کالا رون...

مدیرکل دفتر برنامه ریزی اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: به زودی طی هفته‌های آینده با همکاری سازمان بورس و اوراق بهادار، اوراق سلف موازی استاندارد مسکن را...

EghtesadOnline.com/
احتکار مسکن توسط موسسات مالی/ جزيیات تعویض خانه با زمین مجمع "دپارس" با محور افزایش سرمایه خبر جدید از همکاری ایران و کره "تماوند" تا 10 روز دیگر به مجمع می‌رود سوددهی "غمارگ" از نیمه اردیبهشت ماه قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین وجود بیش از 3‌هزار و 600 طرح نیمه‌تمام صنعتی بالای 80 درصد پیشرفت آخرین وضعیت قیمت‌گذاری سیمان با امید به تعیین نرخ تا 30 روز آینده + آمار صادرات تغییر مالکیت 510 میلیون اوراق بهادار مالی ارزش پالایشی یکم 25 فروردین 1400 کاهش ارزش سهام عدالت در آخرین روز هفته سوم فروردین قیمت روز خودرو در 25 فروردین قیمت روز خودرو‌های صفر بالای یک میلیارد آتش بی‌تدبیری در خرمن نمادهای کوچک "بورس" نرخ جدید دلار و یورو/ سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدنی بورس فعالیت مجدد مزرعه استخراج رمز ارز رفسنجان عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی آرمان 4 شاخص در پایان ریزش 1365 واحدی داشت موفقیت نخستین عرضه صادراتی آلومینیوم در بورس کالا/ فلز نقره‌ای آغازگر صادرات فلزات از مسیر بورس غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود گوشت و مرغ گران نمی‌شوند! قیمت طلا امروز 25 فروردین 1400/ صعود 150 هزار تومانی قیمت سکه تاثیر منفی "شپنا"،"فملی" و "شبندر" بر شاخص میزان افزایش قیمت سیمان مشخص می‌شود/ رایزنی برای عرضه سیمان در بورس کالا راه اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی روند نرخ طلا و سکه صعودی شد یارانه رمضان امشب واریز می‌شود رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بازار سرمایه دستگیری اعضای باند زمین‌خواری در کشور نرخ جدید دلار/ دومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 واردات واکسن کرونا با ارز نمایی سرمایه "گوهران" 62 درصد افزایش می‌یابد معاملات منفی "اخابر" همراه با افت 2درصدی "همراه" در صفر تابلو منفی است "ولشرق" همراه با افت یک درصدی نرخ ارز اندکی افزایش یافت «متانول» پرفروش‌ترین محصول "شفن" قیمت دلار امروز 25 فروردین 1400 چقدر شد؟

در حال بارگیری...