رمزارز ملی بازار را بر هم می زند؟

رمزارز ملی بازار را بر هم می زند؟

یک رمزارز ملی با پشتوانه که قابلیت تبادل بین‌المللی داشته باشد می‌تواند در رشد و توسعه اقتصادی یک کشور نقش بسزایی...

در حقیقت با توجه به اینکه ایجاد رمزارز ملی در دستور اقدامات بانک مرکزی قرار گرفته و مصوبات مجلس یازدهم به دولت در زمینه ایجاد رمزارز ملی ابلاغ شده است اما، ایجاد یک رمزارز ملی نیازمند تمهیدات لازم است. نباید از ذکر این نکته مهم غافل شد که حرکت کشورها به سوی توسعه صنعت رمزارز و بلاکچین سرعت بالایی به خود گرفته است اما، ایران همچنان با چالش‌های قانون‌گذاری وایجاد رمزارز ملی روبروست. برای اینکه راهکاری موردنظر به منظور تسریع در اجرای قانون‌گذاری در صنعت رمزارز و بلاکچین از یک طرف و ایجاد یک رمزارز ملی با زیرساخت مناسب و غیرقابل تحریم را از طرف دیگر بررسی کنیم با دو تن از کارشناسان حوزه رمزارز گفت‌وگو کرده‌ایم تا نظر آنها را درباره این موضوعات مهم جویا شویم.

    آمریکا قدرت تحریم رمزارزملی ایرانی را ندارد، زیرا تعاملات ایران با کشورهای همسایه و کشورهای دوست آنقدر قوی است که آمریکا نتواند رمزارز ملی را تحریم کند

خلاء قانون‌گذاری عامل سردرگمی فعالان رمزارزی

فرزین فردیس، عضو کمیسیون اقتصاد نوآور و تحول اتاق بازرگانی تهران با اشاره به اینکه تولید رمزارز ملی نیازمند ایجاد زیرساخت‌هایی است که باید در تامین این زیرساخت‌ها کارشناسان بخش خصوصی هم دخیل باشند، گفت: به رسمیت شناختن رمزارز ملی در بیرون از مرزهای کشور اهمیت ویژه‌ای دارد، زیرا بسیاری از صادرکنندگان و واردکنندگان ایرانی قصد انجام معاملات با استفاده از رمزارز را دارند که به همین دلیل باید بتوانند از رمزارزملی استفاده کنند که در خارج از مرزهای ایران قابلیت تبادل داشته باشد.

وی تصریح کرد: آمریکا قدرت تحریم رمزارزملی ایرانی را ندارد، زیرا تعاملات ایران با کشورهای همسایه و کشورهای دوست آنقدر قوی است که آمریکا نتواند رمزارزملی را تحریم کند.

فردیس با اشاره به اینکه تنها بانک مرکزی نباید در ایجاد زیرساخت و تولید رمزارزملی فعالیت کند، گفت: باید سازمان امور مالیاتی و حسابرسان کشور هم برای حسابرسی رمزارزها باید نظرهای خودشان را برای تولید رمزارزملی به بانک مرکزی ارايه دهند.

فردیس افزود: شناخت مردم نسبت به استفاده از رمزارز ملی در زندگی روزانه موضوع مهم بعدی است که باید از سوی دولت و رسانه‌ها فرهنگ‌سازی شود، زمانی که رمزارزها وارد کشور شدند برای بسیاری از فعالان استفاده از پول دیجیتال مفهوم نداشت اما به تدریج شناخت و فرهنگ‌سازی از این نوع پول در بین مردم رواج پیدا کرد که در این زمینه نهادهای دولتی و رسانه‌ها خیلی دیر وارد عمل شدند.

وی تاکیدکرد: برای گسترش چگونگی استفاده از رمزارزها باید کار فرهنگی عمیق شود، هرچند نباید از ذکر این موضوع مهم غافل شویم که عدم قانون‌گذاری در حوزه رمزارز در کشور موجب شده است تا شاهد نوعی سردرگمی بین فعالان و حتی علاقمندان به این حوزه باشیم. بسیاری از صرافی‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی رمزارزی همچنان با مشکلات متعددی که بیشتر آنها ناشی از خلاء قانون گذاری است، دست وپنجه نرم می‌کنند و مسيولان باید نسبت به حل این مشکلات، راهکارهای اساسی و مهمی را در نظر بگیرند.

    کشورهایی که توسعه صنعت بلاکچین را در دستور قرار دادند به دنبال این هستند که از این صنعت به عنوان یک راهکار اساسی به منظور ایجاد تاثیر مثبت در زندگی مردم به صورت بهینه بهره ببرند

تورم وحشتناک آمریکا عامل اصلی ریزش ارزش رمزارزها

ابوالفضل قاسمی، کارشناس حوزه رمزارز با بیان اینکه بهترین زمان برای انجام قانون‌گذاری در حوزه رمزارز تا پایان سال 2022 میلادی است، گفت: با توجه به اینکه شرایط بازار رمزارز تداوم روند نزولی تا پایان سال 2022 میلادی بر طبق تحلیل‌های متعدد کارشناسان است، به نظر بنده باید برای قانون‌گذاری در حوزه رمزارز و ابلاغ آن به فعالان سرعت بخشید.

وی افزود: افزایش نرخ تورم در آمریکا یکی از مهمترین دلایل ریزش در بازار رمزارزهاست، زیرا دولت آمریکا برای مقابله با این تورم وحشتناک باید نرخ بهره بانکی را افزایش دهد که نتیجه آن سقوط شاخص سهام در بورس آمریکا و به دنبال آن نزول ارزش رمزارزها است.

این کارشناس برجسته حوزه رمزارز افزود: نباید از ذکر این نکته مهم غافل شویم که صنعت بلاکچین و رمزارز در حوزه‌هایی همچون متاورس می تواند موجب دگرگونی شرایط جهانی به خصوص به لحاظ اقتصادی شود.

قاسمی اضافه‌کرد: کشورهایی که توسعه صنعت بلاکچین را در دستور قرار دادند به دنبال این هستند که از این صنعت به عنوان یک راهکار اساسی به منظور ایجاد تاثیر مثبت در زندگی مردم به صورت بهینه بهره ببرند.

این کارشناس برجسته حوزه رمزارز گفت: موضوع تولید رمزارزملی چند سالی است که بین دولت و مجلس شورای اسلامی به عنوان نهادهای حاکمیتی مطرح شده است، اما پس از ابلاغ دستور مجلس یازدهم به بانک مرکزی شاهد روند کندی برای ایجاد رمزارزملی هستیم.

قاسمی گفت: پشتوانه رمزارزملی و بین المللی بودن آن مهم است زیرا یک رمزارزملی که قابلیت تبادل بین‌المللی داشته باشد می‌تواند در رشد و توسعه اقتصادی یک کشور نقش بسزایی داشته باشد.

وی تاکیدکرد: موضوع تحریم‌ها برای ایران جدید نیست و همواره این گونه تحریم‌ها وجود داشته است که به اعتقاد بنده می‌تواند به عنوان یک محرک لازم محسوب شود تا سایر کشورهای جهان به قدرت ایران در منطقه خاورمیانه پی ببرند.

این کارشناس حوزه رمزارز با پیش‌بینی سقوط بیشتر بیت‌کوین طی چند ماه آینده گفت: سال آینده میلادی برای بازار رمزارزها سرنوشت‌ساز است زیرا، شاهد رشد ارزش این بازار خواهیم بود، فقط امیدوارم که تا آن زمان، مشکل قانون‌گذاری در صنعت رمزارز و بلاکچین کشور حل شده باشد.

 

پیش بینی قیمت بیت کوین تا پایان ماه / رمز ارز به کدام سمت می‌رود؟

پیش بینی قیمت بیت کوین تا پایان ماه / رمز ارز به کدام سمت می‌رود؟

اقتصاد کلاناقتصاد نیوز نوشت: بیت‌کوین (BTC) طی این هفته به بالاترین سطح هفت روزه بالای 24هزار دلار همچنین بالاترین سطح قیمت خود از اواسط ژوين رسید.

KhabarOnline.ir/
پایان همکاری فطانت با بانک مرکزی در بانک آینده/ سرپرست جدید معرفی شد

پایان همکاری فطانت با بانک مرکزی در بانک آینده/ سرپرست جدید معرفی ...

با پایان ماموریت 31 ماهه بانک مرکزی به محمد فطانت در بانک آینده، نهاد ناظر بازار پولی کشور برای این بانک بحران زده به دنبال سکاندار جدیدی است.

MehrNews.com/
قیمت دلار ترمز برید | آخرین گزارش ها از قیمت دلار

قیمت دلار ترمز برید | آخرین گزارش ها از قیمت دلار

دلار آمریکا در مقایسه با ارزهای اصلی جهان قوی تر می شود. در سال 2022 تا به امروز، ارزش دلار به سطوحی رسیده که از اوایل...

MosalasOnline.com/
ایستادن در گرما برای سود 2 میلیون تومانی /عرضه میلیونی دلار بدون مشتری

ایستادن در گرما برای سود 2 میلیون تومانی /عرضه میلیونی دلار بدون م...

در روزهای اخیر صف‌هایی مقابل برخی از صرافی‌های مجاز که اقدام به خرید و فروش دلار با نرخ توافقی می‌کنند تشکیل شده است که این صف ها برای سود تقریبا دو میلیون تومانی تشکیل شده است.

MehrNews.com/
چرا دلار به این اندازه قوی است؟

چرا دلار به این اندازه قوی است؟

این ایام، روزهای خوبی برای توریست‌های آمریکایی است تا تعطیلات تابستانی خود را در اروپا بگذرانند. در اوایل جولای، یورو...

EghtesadOnline.com/
دولت ريیسی به دلار جهانگیری برگشت که 28 هزارمیلیاردتومان از درآمدش کم نشود؟

دولت ريیسی به دلار جهانگیری برگشت که 28 هزارمیلیاردتومان از درآمدش...

اقتصاد کلانشرق نوشت:پشیمانی دولت برای حذف ارز چهارهزارو 200 تومانی، خبری است که به‌تازگی روی خروجی بسیاری از رسانه‌های ایران قرار گرفته است.

KhabarOnline.ir/
مدیریت بازار ارز و انضباط پولی در دولت سیزدهم

مدیریت بازار ارز و انضباط پولی در دولت سیزدهم

سیاستگذار پولی در دولت سیزدهم مجموعه اقداماتی با هدف کاهش بدهی بانک ها و اضافه برداشت آنها از منابع بانک مرکزی را در...

Borna.news/
دلار و طلا ترمز کشیدند

دلار و طلا ترمز کشیدند

جهانایسنا نوشت: قیمت طلا امروز سه‌شنبه با دور ماندن سرمایه‌گذاران به دلیل کاهش چشم‌انداز تورم و افزایش قریب‌الوقوع نرخ بهره از سوی بانک‌های مرکزی، عمدتا بدون تغییر بود.

KhabarOnline.ir/
ریزش سنگین دلار نزدیک است؟

ریزش سنگین دلار نزدیک است؟

بازار ارز روز گذشته با تغییر تاکتیک بازارساز روبرو بود. خیلی از قدیمی‌های بازار می‌گویند بازار در حال حاضر جای...

Bartarinha.ir/
قیمت طلا، سکه و ارز 1401.04.9/ جهش قیمت طلا و سکه

قیمت طلا، سکه و ارز 1401.04.9/ جهش قیمت طلا و سکه

بازار مالیاز ابتدای امروز روند قیمت‌ها در بازار طلا و سکه صعودی شده است و سکه به کانال 15 میلیون تومانی بازگشته است.

KhabarOnline.ir/

قیمت طلا، سکه و ارز در بازار امروز

قیمت طلا، سکه و ارز 1401.04.4/ ریزش قیمت طلا در بازار

قیمت طلا، سکه و ارز 1401.04.4/ ریزش قیمت طلا در بازار

بازرگانیروند قیمت طلا در اولین روز هفته در بازار ریزشی شد.

KhabarOnline.ir/
پیش بینی جذاب از قیمت دلار / 4 تیر

پیش بینی جذاب از قیمت دلار / 4 تیر

در گزارشی با اشاره به کاهش 170 تومانی نرخ دلار در روز 5 شنبه نوشت: به عقیده بسیاری از تحلیلگران ارزی بازگشت دلار به...

Gostaresh.news/
آخرین قیمت دلار در بازار آزاد / 13 مرداد

آخرین قیمت دلار در بازار آزاد / 13 مرداد

دلار در بازار آزاد امروز با افزایش 0.22 درصدی، از 31,170 (سی و یک هزار و یکصد و هفتاد ) تومان به 31,240 (سی و یک هزار...

Gostaresh.news/
جزییات جلسه مشترک ريیس کل بانک مرکزی و ريیس...

جزییات جلسه مشترک ريیس کل بانک مرکزی و ريیس...

مجید عشقی، ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: قرار بر این شد که در خصوص نرخ بهره بین بانکی، موضوع مدیریت شود و با...

Gostaresh.news/
افزایش نرخ بهره آمریکا ادامه دارد؟ بلاتکلیفی واردات خودرو/ قیمت طلا و سکه ریزشی شد صعود طلای جهانی تحت تاثیر کاهش دلار خطری که دارندگان بیت‌کوین را تهدید می‌کند سند خانه بیاورید وام اجاره بگیرید! رد پای هکرهای کره شمالی در ممنوعیت تورنادوکش! 90 بورسی | 5 خبر پر حاشیه بورس در هفته‌ای که گذاشت! + فیلم یک اتفاق جدید برای سهام عدالتی‌ها پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امروز | حقوق بازنشستگان چند میلیونی شد؟ پیش‌بینی جدید نایب رییس اتحادیه طلا از قیمت‌ها/ طلا... برای خرید مونوپاد چقدر هزینه کنیم؟ بورس کالا دست دلالان خودرو را از سود بادآورده کوتاه می‌کند کاهش قیمت مرغ تازه در میادین تره بار هشدار 5 رییس کل اسبق بانک مرکزی به قالیباف: طرح بانکداری سلطه دولت بر بانک مرکزی را تشدید می‌کند هشدار یک اقتصاددان به یک اتفاق خطرناک ارزی/ قیمت واقعی... افشای جزيیات جدید درباره آیفون 15 و پرو مکس پیشتازی گروه خودرو، شاخص کل را مثبت نگه داشت! شروط رییس‌جمهور برای ترمیم حقوق اعلام شد/ بازنشستگان هنوز چشم به راه هستند برجام، تهدید یا فرصت برای بورس؟ یک بیت‌ کوین بدهید؛ بوگاتی تحویل بگیرید! آخرین قیمت خودروهای پرفروش در بازار امروز (26... قیمت خودروهای فردا ارزان شد! خودرو رکورد صدور کد معاملاتی در بورس کالا را شکست عرضه بلیت پروازهای اربعین با نرخ مصوب فقط در 10 روز پایانی شهریور خبر خوش دولت برای این افراد | ماجرای وام بانکی کم‌بهره خبرنگاران چیست؟ حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام معلمان از ثبت نام در سامانه رتبه بندی جا نمانند | سامانه رتبه‌بندی معلمان شروع به کار کرد حکمرانی ریال و اصلاح نظام بانکی به طور قاطع پیگیری می‌شود تصمیم نهایی دولت برای بازنشستگان | تکلیف مستمری‌بگیران تامین اجتماعی روشن می‌شود؟ دو خط پدافندی آب شرب شهرکرد وارد مدار شد گزارش بازار‌ها امروز 26 مرداد 1401 |بیت کوین همانند طلا و سکه کاهش یافت! خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و پاکستان بعد از 5 سال برگزار شد خریداران ملک گوش بزنگ باشند | قیمت آپارتمان در تهران؛ 26 مرداد 1401 حال و هوای خیابان فردوسی پس از اخبار برجام/ ریزش عجیب دلار در بازار تهران جزيیات پیش فروش محصولات زامیاد اعلام شد نرخ تورم انگلیس دو رقمی شد کدام بانک وام سربازی پرداخت می‌کند؟ | نحوه ثبت نام چگونه است؟ تعطیلی دوماهه کارگروه ویژه سهام عدالت جاماندگان سهام عدالت گوش بزنگ باشند | از این طریق سهام عدالت دریافت کنید افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته بازنشستگان از دریافت وام جا نمانند | وام بازنشستگان افزایش یافت امکان استفاده از دستگاه رادیولوژی دندان برای مراکز درمانی آزاد شد برای خرید میز ناهارخوری چقدر هزینه کنیم؟ تالار املاک و مستغلات در بورس کالا ایجاد می‌شود طرح فروش اقساطی لوازم خانگی برای زوج‌های جوان خرید تضمینی گندم از 7 میلیون تن گذشت افزایش پروازهای ایران و پاکستان به 15 پرواز در هفته قیمت گوشی هواوی امروز 25 مرداد+ لیست قیمت