دست و دل سهامداران به خرید نمی‌رود / وجود ابهام در بازار

دست و دل سهامداران به خرید نمی‌رود / وجود ابهام در بازار

وجود ابهام در بازار سرمایه همچنان گریبان‌گیر سهامداران بوده و باعث شده تا رکودی سنگین بر بازار سایه بیندازد. تجربه نشان داده سهامداران در چنین شرایطی نسبت به کلیت...

اقتصادآنلاین - هانا پاکمند؛ ابراهیم نوایی، کارشناس و فعال بازار سرمایه در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین، وضعیت بازار را بررسی کرده و گفت: این روزها به دلیل ابهاماتی که در سود بانکی و سود بین بانکی، قدرت اثرگذاری دولت بر قیمت‌ها و شرایط نامشخص نتیجه مذاکرات برجام و لغو ترحیم ها حاکم است، بازار در وضعیت خوبی به سر نمی‎برد. از طرفی دیگر برنامه دولت برای کسری‌بودجه سال جاری و همچنین برنامه پیشنهادی سال 1401 نامشخص است و همه این موارد دست‌به‌دست هم داده تا بازار از شفافیت لازم برخوردار نباشد.

وی افزود: تا زمانی‌که این ابهامات برطرف نشوند، نمی‌توان انتظار داشت که بازار سهام، روند مشخصی داشته و روند رو به رشدی را در پیش بگیرد. ولی در مجموع از نظر پتانسیل شرکت‌های فعال در بازار، شرایط خوبی بر بازار حاکم است و صرفا به خاطر مبهم بودن موارد مورد اشاره، بازار و سهامداران رغبتی برای شدت بخشیدن به روند معاملات ندارند.

شرایط رکودی تا کجا ادامه دارد؟

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره بر کافی نبودن نقدینگی موجود در بازار گفت: نقدینگی زمانی وارد بازار می‌شود که سهامداران نسبت به بازار احساس امنیت داشته باشند. اگر شرایطی به‌وجود بیاید که ابهامات کاهش یافته و شفافیت در بازار حاکم شود، همچنین شرایط زیان‌ده شرکت‌ها به علت قیمت‌گذاری دستوری برطرف شود، سرمایه‌گذاران دیگر ترسی از سرمایه‌گذاری نخواهند داشت و بالطبع شروع به معامله می‌کنند.

نوایی در ادامه بیان کرد: از طرفی حقوقی‌ها هم باید این اعتماد را پیدا کنند که در صورت کسری بودجه، دولت آنها را ملزم به خرید دستوری اوراق دولتی نخواهد کرد و حقوقی‌ها می‌توانند بر اساس صرفه صلاح خود در بازار سرمایه فعالیت کنند.​

این کارشناس و فعال بازار سرمایه چشم‌اندازی مثبت برای بازار متصور شده و به اقتصاد آنلاین گفت: با توجه به اینکه بیش از یک سال است که بازار در رکود به سر می‌برد، سهم‌ها بازدهی مناسبی نسبت به عملکرد خود نداشتند. همچنین گزارش عملکرد شرکت‌ها در سال جاری، نسبت به سال مالی قبل به مراتب وضعیت بهتری دارد. از طرفی نرخ ارز رو به افزایش گذاشته و دلیلی برای نزولی شدن قیمت دلار طی چند ماه آینده وجود ندارد. همچنین تورم، باعث شده قیمت سهم‌ها نسبت به سایر دارایی‌های موازی بسیار ارزنده باشد. ارزش جایگزینی بسیاری از شرکت‌ها نیز نسبت به سال گذشته زیر ارزش ذاتی است. بنابراین با در نظر گرفتن همه این موارد اینگونه استنباط می‌شود کلیت بازار سرمایه ارزنده است و صرفا باید ابهامات از میان برداشته شود تا بازار به روند صعودی بازگردد.

در این بین صنایعی که در صورت‌های مالی‌ خود، با افزایش سود ریالی همراه شدند، شرکت‌های صادرات‌محور مثل پتروشیمی‌ها که بر اساس نرخ ارز فعالیت می‌کنند یا  شرکت‌هایی که بر اساس رشد نرخ‌های جهانی مثل کامودیتی‌ها با افزایش سوددهی همراه شدند، برای سرمایه‌گذاری مناسب تر هستند. 

البته گفتنی است که این صنایع در صورتی با افزایش سوددهی همراه می‌شوند که دولت مجاب شود نرخ‌های دستوری را طوری لغو کند که شرکت‌های زیان‌ده مثل خودروسازان به سوددهی برسند، همچنین در صورت لغو ارز ترجیحی و یکسان شدن ارز واردات موارد اولیه، شرکتهای فعال در زمینه دارویی و غذایی هم پتانسیل رشد خوبی خواهند داشت. در صورت برقراری چنین شرایطی قطعا آنها هم به وضعیت سوددهی مطلوبی خواهند رسید.

«بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار

«بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار

یک کارشناس بازار سهام گفت: بازار سرمایه به نقطه‌ای رسیده که حتی به حرکت دلار هم واکنش نشان نمی‌دهد. سرمایه‌ها از بورس خارج شده و الان مثل فرد رو به موت است.

TejaratNews.com/
بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته

بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌ه...

بورس در روزهایی که حال و روز خوشی ندارد، چشم انتظار مشخص شدن شرایط اقتصادی کشور است تا این بازار نیز به روزهای متعادل خود بازگردد.

FarsNews.ir/
خساپا مثبت 5 بازگشایی شد / سهامداران چقدر سود کردند؟

خساپا مثبت 5 بازگشایی شد / سهامداران چقدر سود کردند؟

بعد از حدود یک ماه از توقف معاملات نمادهای خودرویی در بورس، امروز بعد از بازگشایی مثبت خودرو، نماد خساپا هم در دقایق پایانی معاملات، بدون محدودیت دامنه نوسان بازگشایی شد.

TejaratNews.com/
نماد خودرو بازگشایی شد/ سهامداران چقدر سود کردند؟

نماد خودرو بازگشایی شد/ سهامداران چقدر سود کردند؟

بر اساس اطلاعیه منتشر شده در سایت کدال نماد معاملاتی شرکت ایران‌خودرو در بورس قابل معامله شد.

TejaratNews.com/
خوش‌ آمدگویی بورس کالا به خودروهای لوکس

خوش‌ آمدگویی بورس کالا به خودروهای لوکس

ورود خودروهای لوکس به بورس کالا، چنانچه با مدیریت و نظارت درستی صورت گیرد به نحوی که قیمت این خودروها براساس عرضه و تقاضا مشخص شود به طور قطع جذابیتی که برای فروشنده و سهامداران به دنبال می آورد می تو...

Sena.ir/
بورس کالای مشترک ایران و سوریه راه‌اندازی می‌شود

بورس کالای مشترک ایران و سوریه راه‌اندازی می‌شود

طبق مذاکرات انجام شده قرار است بورس کالای مشترک ایران و سوریه با همکاری مراجع ذیربط در دو کشور تاسیس و راه اندازی شود.

Sena.ir/
تمامی محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه می‌ شود

تمامی محصولات زنجیره فولاد در بورس کالا عرضه می‌ شود

نابسامانی بازار فولاد موجب شد، کمیسیون صنایع و معادن مجلس طرح توسعه، تولید و نظارت زنجیره فولاد را تدوین کند تا براساس آن عرضه تمامی محصولات زنجیره فولاد در بورس...

EghtesadOnline.com/
آخرین خبرها از راه‌ اندازی بورس بین‌الملل

آخرین خبرها از راه‌ اندازی بورس بین‌الملل

راه‌اندازی بورس بین‌الملل بعد از حدود سه سال از سوی مسيولان مطرح شده و به نظر می‌رسد این موضوع در شورای عالی مناطق آزاد و هیات مدیره سازمان بورس در حال بررسی است. ...

EghtesadOnline.com/
آغاز خرید حمایتی زرشک از هفته آینده سال آینده قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد قطع همه درگاه‌های الکترونیکی و کارت دو بانک اختلال دو روزه در پرداخت بهای بنزین برای چند کارت بانکی نحوه محاسبه گازبهای مشترکان پرمصرف گازبهای مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می‌شود؟ اختلال 2 روزه پرداخت پول در پمپ بنزین‌ها چه کسانی از پرداخت مالیات ارز معاف هستند؟ سقف عیدی امسال کارگران‌‌ اعلام شد ماکارونی هم دو نرخی شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها توزیع هوشمند کالاهای اساسی از 5 به 9 قلم جهش شاخص کل بورس در آخرین روز هفته دلار ارزان و طلا گران شد توزیع هوشمند لبنیات با 15 درصد تخفیف سال 2022 سال طلاست یا دلار؟ «بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار مشکل قطع گاز غرب تهران برطرف شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها یک هزار و 110 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد اختلال در پرداخت پول بنزین/ مردم پول نقد همراه داشته باشند! کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد افزایش سرمایه 700 درصدی "واحیا" در مجمع گذر تله مدیسین از پرونده سلامت قیمت گوشت قرمز کاهش یافته؟! توزیع هوشمند لبنیات تنظیم بازاری صرفه‌جویی 15 مگاواتی با تعدیل روشنایی ادارات تهران دیدار سهامداران "وتوصا" در مجمع "جم پیلن" هیات مدیره جدید را انتخاب کرد مجمع "وصنا" با موضوع افزایش سرمایه ارايه پیشنهادهایی درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد آغاز طرح‌های فروش‌ فوق‌العاده خودرو به صورت هفتگی آغاز طرح فروش فوق‌العاده 5 محصول سایپا آغاز پذیره نویسی واحد‌های سرمایه گذاری این صندوق سرمایه گذاری افزایش سرمایه "سمازن" منتظر گزارش حسابرس رشد 11 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته بازگشت پرقدرت شاخص بورس به مدار رشد نرخ 13 ارز افزایش یافت عرضه سهام غیرمدیریتی "بزاگرس" به صورت عمده شرکت بیمه زندگی کاریزما پذیره نویسی می شود صادرات 4.5 میلیارد دلاری آهن و محصولات مرتبط در 8 ماه چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟ نامه به صرافی‌ها برای اعلام نیاز‌های جدید ارزی بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته تکنولوژی جدید سامسونگ و بی‌ام‌دبلیو / گوگل گلکسی s21 را به سويیچ دیجیتال مجهز کرد قیمت‌های جدید ایران خودرو پس از افزایش پایان شاخص امروز با رنگ سبز بورس سبز پوش شد بورس سبز شد | افزایش 11 هزار و 349 واحدی شاخص کل