کاهش دستوری قیمت لبنیات؛ عجیب، اما واقعی

کاهش دستوری قیمت لبنیات؛ عجیب، اما واقعی

اولین کاهش قیمت دستوری در دولت ريیسی حسابی حاشیه‌ساز بود. جواد ساداتی‌نژاد، وزیر کشاورزی دولت سیزدهم در سفری به کرمان و در جمع روستاییان و عشایر گفته بود که «بنا به دستوری که ريیس‌جمهور در مورد ثبات قیمت‌ها صادر کردند از شنبه کاهش 10 درصدی قیمت در سه محصول اصلی شیر و پنیر و ماست عملیاتی می‌شود.» دیروز شنبه خبر کاهش قیمت برخی اقلام لبنیات روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت اما این خبر با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد.

توسعه ایرانی: اولین کاهش قیمت دستوری در دولت ريیسی حسابی حاشیه‌ساز بود. جواد ساداتی‌نژاد، وزیر کشاورزی دولت سیزدهم در سفری به کرمان و در جمع روستاییان و عشایر گفته بود که «بنا به دستوری که ريیس‌جمهور در مورد ثبات قیمت‌ها صادر کردند از شنبه کاهش 10 درصدی قیمت در سه محصول اصلی شیر و پنیر و ماست عملیاتی می‌شود.» دیروز شنبه خبر کاهش قیمت برخی اقلام لبنیات روی خروجی رسانه‌ها قرار گرفت اما این خبر با واکنش‌های متفاوتی روبرو شد.

پیش‌تر البته مانور خبری بالایی بر موضوع کاهش قیمت سیمان صورت گرفت اما انچه مسلم بود بازگشت قیمت سیمان به وضعیت عادی پس از خروج از بحران برق بود. دولت سیزدهم اما از این اتفاق خوراک تبلیغی پر و پیمانی را تدارک دید.

مانور جدید بر قیمت لبنیات در حالی صورت می‌گیرد که گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که اقلام لبنی در شهریور ماه امسال نسبت به سال گذشته بین 61 تا بیشتر از 107 درصد افزایش قیمت داشته‌اند!

فقط سه قلم کالا کاهش قیمت دارند

گویا دولت سیزدهم برخلاف توصیه‌های کارشناسی راهکار کاهش دستوری قیمت‌ها را برای مهار تورم در نظر گرفته است. راهکاری که البته دهه‌هاست در ایران تجربه می‌شود و بی‌نتیجه بوده است. در همین زمینه دیروز محمدرضا بنی‌طبا، سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی توضیح داده است که کاهش 10 درصدی قیمت محصولات لبنی، فقط در رابطه با 3 قلم کالا اعمال خواهد شد.

او در ادامه به ایلنا توضیح داده است: صنعت‌گران خواهان کاهش قیمت 15 درصدی این 3 قلم بودند اما ازآن‌جایی که دامداران آمادگی اعمال کاهش 5 درصدی را نداشتند، شبکه توزیع فروشگاه‌های زنجیره‌ای و اصناف و صنایع لبنی 5 درصد از سود مشروع و قانونی خود را کاهش دادند.

به گفته این مقام صنفی، سه قلم لبنی که قیمت آن کاهش داشته است، عبارتند از ماست ساده 2 و نیم کیلو گرمی، پنیر یو.اف 400 گرمی و شیر پاستوریزه ساده کیسه‌ایی 900 گرمی.

بنی‌طبا البته درباره کاهش قیمت سایر اقلام لبنی گفته است که دامداران هنوز نتوانستند نهاده با قیمت مصوب را دریافت کنند و از این رو نتوانستند در زمینه کاهش قیمت همراهی کنند. همچنین اینکه باید قیمت شیرخام و سایر مولفه‌های تولید مانند بسته‌بندی و هزینه‌های سربار و حقوق و دستمزد ثابت بماند تا همچنان شاهد این کاهش قیمت باشیم.

او تاکید کرده است: اگر قیمت شیرخام برای کارخانه‌داران بیشتر از6600 شود بدون شک ادامه کاهش قیمت مقدور نخواهد بود از این‌رو ما انتظار از معاونت دامی وزارت جهاد کشاورزی انتظار داریم که مهم‌ترین مولفه تغییر قیمت محصولات لبنی یعنی شیر خام تثبیت شود.

براین اساس قیمت شیر نایلونی 900 گرمی 7400 تومان، ماست دبه‌ای 2500 گرمی 30600 تومان و پنیر لیوانی 400 گرمی 20 هزار تومان برای مصرف‌کننده است.

10 درصد کاهش در مقابل چند درصد افزایش؟

جالب است که بدانید کاهش 10 درصدی سه قلم کالای لبنی در حالی رخ می‌دهد که در ماه گذشته لبنیات بین 61 تا بیش از 107 درصد گران شده‌اند که بالاترین میزان افزایش قیمت مربوط به کره بوده است. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران ماست 75.7 درصد در شهریور ماه افزایش قیمت داشته است و هر یک کیلو ماست در شهریورماه به طور متوسط 17 هزار و 300 تومان فروش رفته و حتی تا 21 هزار و 800 تومان هم قیمت خورده است؛ در حالی که در شهریور پارسال متوسط قیمت هر کیلوماست 9850 و در مرداد امسال 14 هزار و 100 تومان بوده است؛ بنابراین ماست نسبت به مرداد 18.3 و در مقایسه با شهریور پارسال 75.7 درصد افزایش قیمت داشته است.

گویا دولت سیزدهم برخلاف توصیه‌های کارشناسی راهکار کاهش دستوری قیمت‌ها را برای مهار تورم در نظر گرفته است. راهکاری که البته دهه‌هاست در ایران تجربه می‌شود و بی‌نتیجه بوده است

همچنین بهای یک لیتر شیر در شهریور امسال نسبت به شهریور سال گذشته 69.2 درصد افزایش قیمت داشته است. هر بطری یک لیتری شیر نیز در شهریور به طور متوسط 13 هزار تومان بوده و تا 15 هزار و 700 تومان هم فروخته شده است.

اما پنیر دیگر کالایی است که نسبت به سال گذشته افزایش زیادی داشته و تا 68.4 درصد برای آن ثبت شده است؛ به طوری که هر نیم کیلو پنیر در شهریور پارسال 14 هزار تومان بوده که در شهریور امسال به طور متوسط 23 هزار و 600 تومان و حداکثر 28 هزار و 400 تومان رسید.

هر نیم کیلو پنیر در مردادماه حدود 20 هزار و 500 تومان قیمت داشته که در ماه بعد با افزایش 15.4 درصدی قیمت همراه شد.

و کره کالای پرحاشیه‌ای که در ماه گذشته افزایش قیمت برای آن رقم خورد هر بسته 100 گرمی آن تا 12 هزار و 800 تومان فروش رفته و به طور متوسط در شهریورماه 11 هزار و 300 تومان قیمت داشته است که نشان می‌دهد نسبت به پارسال که حدود 5450 تومان بوده 107.5 درصد افزایش قیمت داشته است. همچنین قیمت خامه با 69.7 درصد افزایش نسبت به شهریور پارسال مواجه شده است و دوغ در همین مدت 61.4 درصد گران شده است.

تورم 40 قلم خوراکی در مرحله بحران

البته افزایش سرسام‌آور قیمت مواد غذایی فقط به لبنیات خلاصه نمی‌شود و آخرین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد که از 53 قلم کالای خوراکی 40 قلم کالا در محدوده بحران قرار گرفته‌اند و رشد تورم ماهانه بالای 2 درصد را تجربه کرده‌اند. مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌گوید هرگاه قیمت یک کالا در هر ماه رشد بالای 2 درصد را تجربه کند یا اینکه در یک بازه زمانی یک ساله رشد قیمت بالای 24 درصدی داشته باشد، نشان می دهد قیمت این کالا ها از کنترل خارج شده و می تواند باعث جهش تورم شود، زیرا قیمت به مرحله یا حد بحران رسیده است.

بر اساس این گزارش بالاترین نرخ تورم نقطه به نقطه کالا‌های خوراکی را هویج با رشدی 294 درصدی تجربه کرده است و پس از آن هندوانه با 145 درصد، گوجه‌فرنگی با 132 درصد، نخود با 112 درصد، قارچ و کره پاستوریزه هرکدام با 108 درصد، پیاز با 102 درصد و هلو با 100 درصد قرار دارند.

مرکز آمار ایران تایید کرده که قیمت کالاهایی، چون خربزه، نوشابه گازدار، ماهی قزل‌آلا و روغن نباتی جامد در شهریور امسال نسبت به شهریور پارسال رشدی بالای 90 درصد داشته است. رشد قیمت کالاهایی، چون روغن مایع، ماست پاستوریزه، شیرخشک، شکر، قند و سس مایونز در شهریور امسال نسبت به شهریور پارسال براساس روایت آمارگیران مرکز آمار بالای 70 درصد بوده و کالاهایی که رشد قیمت آن‌ها در بازه زمانی مورد نظر در دالان بالای 60 درصد بوده شامل لپه، چای خارجی بسته‌ای، دوغ پاستوریزه، خیار و انار می‌شود.

کاهش قیمت‌ها ادامه‌دار است؟

سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی حالا شرط تداوم این روند را ماندگاری قیمت شیرخام در محدوده 6400 تا 6600 تومان می‌داند و گفته است در این صورت می‌توان تا شش ماه این قیمت‌ها را پایدار نگه داشت. بی‎تردید به تدریج شروط دیگر صنایع لبنی نیز رونمایی خواد شد. برخی ناظران بازار اما معتقدند کاهش قیمت این سه محصول لبنی می‎توان زمینه‌ساز افزایش قیمت سایر محصولات لبنی در سبد خانوار باشد چرا که سود از دست رفته در این محصولات ر جایی دیگر جبران خواهد شد. هر چه هست تجربه سالیان طولانی اجرای سیاست قیمت‎گذاری دستوری نشان می‌دهد این سیاست همواره با درهای بسته روبرو شده است . باید صبر کرد و دید بازار لبنیات از پس این تصمیم عجیب روی آرامش را خواهد دید و از فاز افزایش لحظه‌ای قیمت بیرون خواهد آمد.

local_offerبرچسب‌ها:
اعلام زمان کاهش قیمت لبنیات

اعلام زمان کاهش قیمت لبنیات

دبیر انجمن صنایع لبنی با تشریح دلایل عدم اعمال قیمت‌های جدید فرآورده‌های لبنی در بازار گفت: توزیع محصولات جدید و جایگزینی آنها در بازار بین یک تا دو هفته زمان می‌برد.

TejaratNews.com/
کاهش قیمت لبنیات داوطلبانه بود

کاهش قیمت لبنیات داوطلبانه بود

وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه با قیمت‌گذاری دستوری محصولات هم مخالف هستیم، گفت: اعضای اتحادیه‌های لبنی تصمیم گرفتند 10 درصد از قیمت سه قلم پرمصرف محصولات لبنی را کاهش دهند و این داوطلبانه بود.

TejaratNews.com/
وعده کاهش 10 درصدی قیمت لبنیات از هفته آینده

وعده کاهش 10 درصدی قیمت لبنیات از هفته آینده

وزیر جهاد کشاورزی با ارايه وعده کاهش قیمت لبنیات، گفت: از شنبه، کاهش 10 درصدی قیمت در سه محصول اصلی شیر و پنیر و ماست عملیاتی می‌شود.

TejaratNews.com/
قیمت لبنیات در بازار چند؟!

قیمت لبنیات در بازار چند؟!

با وجود ابلاغ قیمت شیر خام اما هنوز قیمت فراورده های لبنی مشخص نیست.

Bartarinha.ir/
موج جدید افزایش قیمت لبنیات

موج جدید افزایش قیمت لبنیات

اخیرا قیمت شیر و در پی آن نرخ انواع لبنیات در کشور افزایش یافته این درحالی است که نرخ مصوب شیر خام هیچ تغییری نکرده است.

Bartarinha.ir/
اعتراض شدید به قیمت لبنیات: قانون جنگل است؟

اعتراض شدید به قیمت لبنیات: قانون جنگل است؟

روزنامه جوان در یادداشتی از افزایش بی‌سابقه قیمت لبنیات گلایه کرد.

Bartarinha.ir/
تخم مرغ ارزان شد؟ زیان 1٫9 هزار میلیارد تومانی دارا یکم در 6 ماه / بازدهی دارا یکم در نیمه اول امسال چقدر بود؟ حذف قیمت‌گذاری دستوری خودرو پیگیری می‌شود نرخ جدید مرغ اعلام شد هزینه خانوار‌ها در مهرماه کاهش یافت درج یک شرکت ساختمانی در فرابورس ایران برنامه‌ریزی خوب سایپا در تولید و برنامه‌ریزی مالی ارزش سهام عدالت امروز 1 آبان چرا بورس امروز منفی شد؟ کودکان چگونه می‌توانند درآمد کسب کنند؟ چه کسانی مشمول وام 12 میلیونی هستند؟ رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران مسکن نیمی از هزینه‌های خانوار‌ها را می‌بلعد! راه اندازی صندوق املاک و مستغلات در گام آخر قیمت مسکن حمایتی چقدر است؟ ساختمانی‌ها توان رشد ندارند! رشد حجم و ارزش معاملات در بورس کالای ایران مجلس در انتظار بررسی تغییر قیمت‌گذاری دلاری پتروشیمی‌ها شاخص کل بورس در اولین روز آبان 28 هزار واحد ریخت ورود چین به پروژه‌های مسکن در ایران تايید شد صندوق‌های بورسی املاک و مستغلات، در آستانه راه‌اندازی تاریخ واریز سود شستا افزایش قیمت طلا و سکه افت شاخص بورس در نخستین روز آبان‌ماه شاخص در آستانه از دست دادن کانال 1٫4 میلیون واحدی / بورس کی مثبت می‌شود؟ اصلاح ابلاغیه شرایط موسسین یا سهامداران نهادهای مالی بانک ملت کنفرانس اطلاع رسانی برگزار کند " وبملت " تا نیمه آبان تعلیق شد/فردا، بازگشایی "کلوند"، "خمهر" و "دانا" آتش‌سوزی بزرگ در بندرعباس و قطع برق چندین محله یک گام تا راه‌اندازی صندوق املاک و مستغلات در بازار سرمایه بانک رفاه کارگران، مسابقات دوره ای "هوش حفاظتی" برگزار می کند وضعیت سبد سهام عدالت در اولین روز آبان ماه آیفکس قرمز ماند 7 میلیارد برگه بهادار دست‌به‌دست شد ریزش 28 هزار واحدی شاخص کل بورس در اولین روز هفته زمان واریز سود سهامداران شستا هشدار درباره احتمال تبدیل ایران به واردکننده گاز! آخرین وضعیت جاماندگان سهام عدالت ربات ها را خاموش کنید تا بورس نفس بکشد ریزش 28688 واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 15.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت تصمیمی جدی برای تغییر فرمول محاسبه پتروشیمی‌ ها اعلام نشده است نمای پایانی بورس(1 آبان1400) / شاخص کل با افت 28هزار واحدی معاملات را به پایان برد جزییات تغییر فرمول قیمت‌ گذاری محصولات پتروشیمی «صندوق پروژه‌ها» روش مناسب سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن قرمزی شاخص کل در نخستین روز آبان ماه صندوق املاک و مستغلات در آستانه راه اندازی اطلاع‌رسانی ابعاد تغییر فرمول قیمت‌گذاری محصولات پتروشیمی؛ به زودی خبری برای پر مصرف‌های تهرانی چینی‌ها در ایران خانه می‌سازند؟ سازمان بورس بانک ملت را ملزم به برگزاری کنفرانس اطلاع‌ رسانی کرد