تالار برق سبز نخستین مدل در غرب آسیا

تالار برق سبز نخستین مدل در غرب آسیا

علی نقوی ضمن اشاره به اینکه توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر می‌تواند به رفع ناترازی برق کمک کند، گفت: بازار انرژی‌های تجدیدپذیر در دنیا بازاری روبه‌رشد است و ایران نیز اول خرداد 1402، به‌عنوان نخستین کشور غرب آسیا تالار برق سبز را راه‌اندازی کرد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی ایران در گفت‌وگو با برنامه «روی خط اقتصاد» برنامه رادیو اقتصاد توضیح داد: اگر در قیمت‌گذاری برق حرارتی، قیمت سوخت را نیز در نظر بگیریم، قیمت برق تجدیدپذیر حدود نصف قیمت تمام‌شده برق حرارتی می‌شود و بسیار به‌صرفه به شمار می‌رود.

نقوی در تشریح ساز و کار حاکم بر عرضه برق در بورس انرژی عنوان کرد: اگر عرضه‌کنندگان نتواند برق تولیدی را در بورس به فروش برسانند سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر 70 درصد قیمت کشف شده در بورس را به نیروگاه‌ها پرداخت خواهد کرد.

او افزود: با توجه به اینکه تولید برق تجدیدپذیر صرفه‌جویی‌هایی را حاصل می‌کند، هر یک کیلووات برق حدود 0/27 متر مکعب گاز یا 0/27 لیتر نفت خام صرفه‌جویی اتفاق می‌افتد. در نتیجه دولت قادر خواهد بود مشوق‌هایی را در چارچوب گواهی صرفه‌جویی و گواهی سپرده نفت خام برای سرمایه‌گذاران طراحی کند.

نقوی خاطرنشان کرد: وزارت نیرو برنامه‌ریزی کرده‌است که 4هزار مگاوات برق تجدیدپذیر را وارد مدار کند و تا پایان دولت سیزدهم این عدد را به 10 هزار مگاوات برساند.

مدیرعامل بورس انرژی ایران این موضوع را انگیزه‌ای برای عرضه‌کنندگان دانست و گفت: کلیه مشترکان بالای یک مگاوات موظف‌اند یک‌درصد از انرژی موردنیاز خود را از طریق تجدیدپذیرها تامین کنند و این رقم را تا پایان سال پنجم به پنج درصد برسانند.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد