لزوم اطلاع‌­رسانی و آموزش جهت همراهی مردم با قانون جدید چک

لزوم اطلاع‌­رسانی و آموزش جهت همراهی مردم با قانون جدید چک

یکی از مهمترین تکالیف قانون جدید چک که از ابتدای سال 1400 اجرایی شده است، الزام به ثبت و تايید چک در سامانه صیاد است و...

به گزارش برنا، سال­های سال است که از چک در معاملات استفاده می­شود و به تناسب شرایط معاملات با چک در بازار، قانون چک به منظور بهبود عملکرد افراد در زمینه صدور چک و همچنین افزایش اعتبار چک­های مبادله ­شده اصلاح می­گردد. اما اصلاحی که سال 1397 در قانون چک صورت گرفت، با رویکردهای متفاوتی به مشکلات ناشی از چک پرداخت و راهکارهای نوآورانه­ای را در این زمینه ارايه کرد.

هم اکنون نیز برخی از تکالیف قانون جدید چک از آذر ماه سال 1397 و به مرور زمان اجرایی شده است و مهمترین بخش قانون جدید چک، یعنی الزام به ثبت و تايید چک نیز از ابتدای سال 1400 توسط تمامی بانک­ها در حال اجرا است.

الزام به ثبت و تايید چک، مهمترین تکلیف اجراشده­ی قانون

بنابر ماده 21 مکرر قانون جدید چک مصوب سال 1397، از این پس جهت معامله با چک­های جدید صیادی و بنفش رنگ، صادرکننده چک باید علاوه بر تکمیل اطلاعات درج شده بر روی برگه چک شامل هویت گیرنده، مبلغ و تاریخ سررسید چک، اطلاعات مذکور را در سامانه صیاد بانک مرکزی نیز ثبت کنند.

اما این نکته همه­ی کار نیست؛ چراکه بعد از ثبت چک در سامانه صیاد توسط صادرکننده، گیرنده چک نیز باید صحت این اطلاعات را در سامانه صیاد بانک مرکزی تايید کند. اهمیت این مهم در آن است که ثبت و تايید چک در سامانه صیاد این امکان را فراهم می­کند که در معاملات بعدی، سابقه معاملاتی صادرکننده برای گیرنده چک قابل استعلام شده و با ایجاد تقارن اطلاعاتی بین صادرکننده و گیرنده چک، ریسک دریافت چک بلامحل کاهش یابد. البته این نکته به نفع صادرکنندگان چک نیز خواهد بود؛ زیرا از این طریق نه تنها افراد خوش حساب در معاملات شناخته شده و می­توانند در معاملات خود اعتماد طرف معامله را به خود جذب کنند، بلکه از جعل، مفقود و سرقت نشدن چک­هایشان توسط سودجویان نیز مطمين خواهند شد.

از این رو، آمنه نادعلی­زاده، سخنگوی اجرای قانون جدید چک، وجود سامانه صیاد در کنار فیزیک چک را امری مفید و مثمر ثمر دانست و گفت: ثبت اطلاعات چک در سامانه صیاد و نگهداری سیستمی زنجیره انتقالات چک در این سامانه می‌تواند راهکار مناسب برای مقابله با جعل یا کلاهبرداری باشد. از سوی دیگر چنانچه فیزیک چک مفقود شود، باتوجه به ثبت سیستمی اطلاعات چک توسط صادرکننده، پیگیری روند قضایی آن ساده‌تر از گذشته خواهد بود.

وی افزود: در این خصوص می‌توان به حادثه حریق ساختمان پلاسکوی تهران اشاره کرد که در آن حادثه، برخی اسناد تجاری و از جمله چک‌ها طعمه حریق یا مفقود شدند. در گذشته با توجه به عدم وجود چنین سیستمی، پیگیری امور مربوط به چک‌های مفقود شده دشوار بود، لیکن با وجود این سامانه قاعدتا مشکلاتی از این دست کاهش می‌یابد. ضمن این که این سامانه شفافیت اطلاعاتی را در کشور ایجاد می‌کند، که در امر مبارزه با پولشویی اقدامی موثر قلمداد می‌شود.

تاثیر مثبت الزام به ثبت و تايید چک در افزایش اعتبار چک

آمارهای بانک مرکزی نشان می­دهند که بعد از سال 1400 و با اجرای الزامی شدن ثبت و تايید اطلاعات چک در سامانه صیاد، نسبت چک­های برگشتی به مبادله­شده با کاهش چشمگیری مواجه شده است.

در این رابطه، آمنه نادعلی­زاده، سخنگوی اجرای قانون جدید چک با اشاره به اثرات مثبت قانون جدید چک بر فضای کسب و کار گفت: از ابتدای سال تا پایان شهریورماه، نسبت چک­های برگشتی در دسته چک­های قدیمی برابر با 9 درصد و در دسته چک­های جدید برابر با 5 درصد بوده است.

وی در مورد آمار چک­های برگشتی بیان کرد: قانون جدید چک از ابتدای فروردین سال1400 به طور رسمی اجرایی و چک­های جدید بنفش رنگ نیز روانه بازار شد. لازمه­ی تبادل این چک­های جدید بنفش رنگ، ثبت آن­ها در سامانه صیاد توسط صادرکننده و تايید آن­ها توسط گیرنده چک است.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک افزود: ثبت و تايید الکترونیکی چک در سامانه صیاد، مهمترین بخش قانون جدید چک بود که باعث شد تا از جعل چک، کلاهبرداری یا سوءاستفاده از چک­های مفقودشده جلوگیری شود. فایده دیگر ثبت و تايید الکترونیکی چک در سامانه صیاد این است که در معاملات بعدی که صادرکننده چک انجام می­دهد، سوابق وی در معاملات قبلی برای گیرنده چک قابل استعلام است. همچنین اگر صادرکننده، سابقه چک برگشتی رفع سوءاثر نشده داشته باشد، اجازه ثبت چک جدید در سامانه صیاد به وی داده نمی­شود. این موارد باعث می­شود تا آمار چک­های برگشتی در دسته چک­های جدید و قدیمی تفاوت چشم­گیری داشته باشد.

نادعلی­زاده در ادامه صحبت­های خود اذعان کرد: تاکنون بخش­های مهمی از قانون جدید چک اجرایی شده است. تا قبل از اجرای قانون جدید چک، افراد می­توانستند تا برگ آخر دسته چک خود را استفاده کنند، حتی اگر همه برگه چک­های صادرشده توسط آنها برگشت می­خورد. در حالی که بعد از اجرای قانون جدید چک، در صورتی که چکی برگشت بخورد، سامانه صیاد به صادرکننده اجازه ثبت چک جدید را نمی­دهد که این اثر زیادی در کاهش چک­های برگشتی دارد.

ضرورت اطلاع­‌رسانی به مردم جهت عدم دریافت چک ثبت نشده در صیاد

از آنجایی که اگر چک در سامانه صیاد بانک مرکزی ثبت نشده باشد، طبق قانون جدید چک امکان وصول آن برای گیرنده چک توسط بانک­ها مهیا نیست، از این رو بانک­ها باید با اطلاع­رسانی گسترده و تبلیغات متنوع در صدا و سیما و به خصوص در شعب بانکی، مردم را از دریافت چک ثبت نشده در سامانه صیاد بر حذر دارد.

سخنگوی اجرای قانون جدید چک در این مورد تاکید کرد: توصیه اکید بانک مرکزی به هموطنان این است که چک‌های جدید صیادی که ثبتش در سامانه صیاد انجام نشده است را قبول نکنند.

مشکلات سرمایه گذاران در مناطق آزاد / دستور کار سازمان منطقه آزاد کیش چه خواهد بود؟

مشکلات سرمایه گذاران در مناطق آزاد / دستور کار سازمان منطقه آزاد ک...

سیزدهمین نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری کشور و هشتمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه با حضور جمعی از مسيولان اقتصادی افتتاح شد.

EghtesadOnline.com/
بورس ایده‌های نو را تبدیل به کسب و کار می‌کند

بورس ایده‌های نو را تبدیل به کسب و کار می‌کند

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: طی یک سالی که از شکل گیری سکو‌های تامین مالی جمعی در ایران می گذرد 9 طرح بر روی سکو‌های تامین مالی جمعی منتشر شده است.

YJC.news/
عشقی؛ مانعی برای تسهیل فضای کسب و کار

عشقی؛ مانعی برای تسهیل فضای کسب و کار

پیچیدگی های بوروکراتیک در ایران همواره به عنوان یکی از موانع توسعه کسب و کار و اشتغالزایی بوده و فعالان اقتصادی از لزوم اخذ مجوزهای عجیب و غیرضروری شکایت کرده اند.

EghtesadOnline.com/
لزوم توجه به مشکلات بانکی کشاورزان

لزوم توجه به مشکلات بانکی کشاورزان

ريیس مجلس در پاسخ به اخطار یکی از نمایندگان درخصوص مشکلات کشاورزان در بازپرداخت وام در سال‌های خشکسالی گفت: سازمان مدیریت بحران به مشکلات بانکی کشاورزان در زمان تدوین لایحه بودجه توجه کند.

Irinn.ir/
اولویت دولت‌ برای اصلاح قانون بورس چیست؟

اولویت دولت‌ برای اصلاح قانون بورس چیست؟

سهامداران در روزهای اخیر شاهد اظهارنظراتی مبنی بر لزوم اصلاح ساختاری قوانین بازار سرمایه از تریبون های مجلس و وزارت اقتصاد هستند. البته این موضوع در ادوار گذشته...

EghtesadOnline.com/
رضایی برای حل مشکلات بورس راهکار داد

رضایی برای حل مشکلات بورس راهکار داد

معاون اقتصادی رییس‌جمهور بر اهمیت ثبات مالی و همکاری نزدیک بانک‌ها و بازار سرمایه در زمینه ثبات بازار مالی تاکید کرد.

EghtesadOnline.com/
جزيیات زمان اجرای کامل قانون جدید چک

جزيیات زمان اجرای کامل قانون جدید چک

ريیس کل بانک مرکزی گفت: تا قبل از پایان آبان امسال، درباره بخش‌های باقی مانده از قانون جدید چک و زمان اجرای کامل این قانون، اطلاع رسانی خواهم کرد.

Irinn.ir/
دورخیز آمریکا برای اعمال قانون بر بازار ارزهای مجازی

دورخیز آمریکا برای اعمال قانون بر بازار ارزهای مجازی

به نظر می‌رسد، دولت آمریکا تحت فشار کمیسیون بورس و کنگره این کشور بالاخره دست به اقدام برای کنترل بازار جهانی ارزهای مجازی خواهد زد.

FarsNews.ir/
جزيیات طرح تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار

جزيیات طرح تسهیل صدور مجوز‌های کسب و کار

ريیس کمیسیون ویژه جهش تولید مجلس: مجوز کسب کار نباید مانع کار تولیدی شود.

Irinn.ir/
رقابتی شدن اقتصاد با سهولت فضای کسب و کار

رقابتی شدن اقتصاد با سهولت فضای کسب و کار

نایب ريیس کمیسیون ویژه جهش تولید و حمایت از تولید ملی در مجلس گفت: با تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار، زمینه برای رقابتی شدن فراهم می شود.

Irinn.ir/
لزوم تدوین قانون برای آبخیزداری

لزوم تدوین قانون برای آبخیزداری

وزیر جهاد کشاورزی گفت: قانونی برای اجرای طرح آبخیزداری در کشور وجود ندارد و ما برای تصویب لایحه مربوط به آن نیازمند حمایت مجلس شورای اسلامی هستیم.

Irinn.ir/
خرید و فروش مجوز‌ کسب و کار تا 100میلیارد تومان!

خرید و فروش مجوز‌ کسب و کار تا 100میلیارد تومان!

ريیس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب و کار وزارت امور اقتصاد و دارايی گفت: مجوزی که هزینه و قیمت واقعی آن یک برگ کاغذ با یک هزینه کارشناسی خیلی مرسوم است، ممکن است تا 100 میلیارد تومان نیز قیمت...

Bartarinha.ir/
کارگروهی برای حل مشکلات مخابرات تشکیل شود

کارگروهی برای حل مشکلات مخابرات تشکیل شود

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با مدیرعامل و جمعی از مدیران شرکت مخابرات ایران، پیشنهاد تشکیل کارگروهی برای حل مشکلات مخابرات در این وزارتخانه را داد.

Irinn.ir/
فیش حقوقی نجومی مدیرعامل یک شرکت بورسی/ مدیر مالی شرکت: پرداخت‌ها براساس قانون بود

فیش حقوقی نجومی مدیرعامل یک شرکت بورسی/ مدیر مالی شرکت: پرداخت‌ها ...

جمع حقوق و مزایا مدیرعامل شرکت گروه مدیریت سرمایه گذاری امید در تیرماه به غیر از فیش تجمیعی تیرماه وی، بیش از 70 میلیون تومان بوده و طبق توضیحات مدیر مالی این شرکت، پرداخت این حقوق براساس قانون بوده ا...

FarsNews.ir/
طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری/ «اقتصاد ترکیه ایرانی‌ها را نجات می‌دهد؟» تامین مالی «منفی 7 هزار میلیارد تومانی» دولت از فروش اوراق در بورس! نرخ 12 ارز ثابت است/ افزایش نرخ 20 ارز پذیره نویسی شرکت بیمه اتکایی تهران رواک به مدت 15 روز داد و ستد بیش از 4 میلیارد برگه بهادار رونق دلال بازی با کد ملی در بازار خودرو روزهای سرخ بورس پایان ندارد / ثاثیر منفی 2 هزار واحدی «فارس» بر شاخص کل مسکن ملی چند متری است؟ ریزش 17 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات بررسی و آسیب‌شناسی قطعی گاز صنایع افزایش احتمالی قیمت گوشت هشدار نسبت به کمبود گوشت در آینده دلایل ریزش ارزش سهام عدالت / رمزارزها در تابلوی فرابورس و شفاف معامله شوند "زاگرس" واحد اول تولیدی را تعطیل کرد افزایش سرمایه "فرابورس" به ثبت رسید شاخص های نزولی وال استریت/بورس های آسیایی هم کاهشی بود تحلیلگران نفت 75 دلاری را پیش بینی کردند رینگ داخلی بورس انرژی میزبان دو محصول دادوستد 2 هزار میلیارد ریالی در معاملات بورس انرژی عرضه 50 هزار تن شمش بلوم فولاد خوزستان در قابلب کشف پریمیوم