کمیته فقهی بورس از ظرفیت‌های خوب بازار سرمایه است

کمیته فقهی بورس از ظرفیت‌های خوب بازار سرمایه است

قرآن و معارفتهران- ایرنا- رییس سازمان بورس و اوراق بهادار یکی از ظرفیت‌های خوب بازار سرمایه را کمیته فقهی این سازمان دانست.

مجید عشقی درباره عملکرد کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار به خبرنگار معارف ایرنا گفت: خوشبختانه یکی از کمیته هایی که از اوایل تاسیس سازمان بورس راه اندازی شد، کمیته فقهی بورس بوده که اعضای آن را افراد کاملا سرشناس و متخصص در امور اقتصادی و فقه تشکیل می دهند.

وی افزود: تمام ابزارهایی که در بازار سرمایه تعریف و راه اندازی می شود، قبل از این که عملیاتی شود و حتی در مرحله طراحی در کمیته فقهی بورس مورد بحث و سپس به تصویب می رسد و آنگاه به اجرا در می آید. در واقع این کمیته یکی از ظرفیت های خوب بازار سرمایه است که این فرایند در مورد تمام ابزارهای سرمایه طی می شود.

رییس سازمان بورس اضافه کرد: ما سعی کردیم تمام مصوبات فقهی را در قالب جزوات و کتاب هایی منتشر کنیم که معمولا شامل بحث های پژوهشی و علمی می شود و اساتید و دانشجویان از آن استفاده می کنند. البته بیشتر این مصوبات به صورت عمومی مورد استفاده مردم قرار نمی گیرد ولی برای طراحی ابزارها و اجرایی کردن آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

به استناد بند 13 ماده 7 قانون بازار اوراق بهادار که یکی از وظایف شورای عالی بورس و اوراق بهادار را پیشنهاد و به کارگیری ابزارهای جدید مالی در بازار اوراق بهادار ذکر کرده و همچنین تشکیلات مصوب هشتم آذر 1385 هیيت وزیران در خصوص تشکیل کمیته‌های تخصصی هیيت مدیره‌ سازمان بورس و اوراق بهادار، کمیته‌ تخصصی فقهی توسط هیيت مدیره‌ سازمان تشکیل شد.

در طراحی این کمیته و بررسی ضرورت وجود آن، مطالعات تطبیقی در مورد سایر بازارهای مالی در کشورهای مسلمان از جمله مالزی و بحرین و چند کشور دیگر انجام شده است. ساختار فعالیت‌های این کمیته به گونه‌ای طراحی شده است که مطالعات کارشناسی در مدیریت پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی انجام می‌ شود و نتیجه‌ تحقیقات برای اظهار نظر و اصلاحات به این کمیته تقدیم می‌شود.

تجار ایران و روسیه ارتباط مستقیم با یکدیگر ندارند رایزنی ایران و عراق در مورد پرداخت بدهی‌ها مبنای محاسبه ارزش گمرکی از 4200 به ETS تغییر کرد برگزاری دوره‌های مهارتی برای جویندگان شغل در بازار سرمایه برخورد با اقدامات سودجویانه در حوزه تغییر کاربری اراضی کشاورز تاسیس دفتر مرکزی توسعه صادرات روسیه در ایران امضای موافقتنامه آزاد تجاری ایران و روسیه تا آذر 1401 هند به ایران خودرو برقی می فروشد؟ | قیمت خودرو برقی هندی نرخ رسمی 22 ارز افزایشی شد دعوت‌ از فعالان اقتصادی روس برای سرمایه‌گذاری در ایران روابط جدیدی میان ایران و رسیه وضع می‌شود عربستان: هر کاری می‌توانستیم برای بازار نفت انجام دادیم سیگنال جدید آمریکا به بازار ارز ایران/ دلار کانال عوض می‌کند؟ جهش 7 درصدی تولید تختال در فولاد هرمزگان مجلس شورای اسلامی در حوزه قانونگذاری، یاریگر صنعت فولاد است نوتیفیکیشن‌های ویندوز را چطور مدیریت کنیم؟ نرخ 22 ارز افزایش یافت | 4 خرداد 1401 پرداخت تسهیلات با 3 نرخ مختلف به بنگاه‌های تولیدی دام و طیور ورود شبکه‌های نسل ششم به بازار تا 8 سال دیگر پیش بینی قیمت سکه امروز 4 خرداد ایست قیمت در بازار خودرو/ رکود سنگین بر بازار حاکم است صف خرید و فروش سهام در چهارم خرداد زمینه فعالیت سرمایه گذاران روس در ایران را فراهم می‌کنیم افزایش سقف اعتباری دامدارکارت به 200 میلیون تومان عرضه چک موردی با اصلاح قانون چک سود 13 شرکت غیربورسی سهام عدالت در آینده نزدیک واریز خواهد شد پیش بینی جذاب از قیمت دلار امروز 4 خرداد نرخ رسمی 46 ارز اعلام شد / 4 خرداد منتظر واردات خودروهای جدید با این قیمت باشید صادرات تولیدات معدن و صنایع معدنی چقدر رشد داشته ... تعاونی‌ها 400 هزار واحد مسکونی می‌سازند دولت ؛ کاهش مواد اولیه را دریابد جدید ترین قیمت دوغ بعد از گرانی لبنیات آمار امیدبخش چک های مبادله شده در اولین ماه سال/ کاهش 40 درصدی چک های برگشتی نسبت به قبل قانون جدید هجوم خالی‌فروش‌ها به بازار سکه/ پیش‌بینی جدید قیمت سکه در بازار تسهیلات گمرک روسیه برای صادرکنندگان ایرانی گزارش فعالیت ماهانه "سابیک" منتشر شد تصمیمات مجمع فوق العاده "غمینو" ثبت شد یارانه ای که منجر به نجات ملی شد تحلیل شتران امروز 4 خرداد 1401 حجم مبادلات ایران و روسیه به 10 میلیارد دلار می‌رسد روس‌ها علاقمند به تعمیق روابط با ایران هستند/ اهمیت دسترسی به خلیج فارس از طریق کریدور شمال-جنوب/ مح... سهام شبکه‌های اجتماعی 135 میلیون دلار آب رفت احتمال افزایش حجم مبادلات ایران و روسیه به 25 میلیارد دلار/ تحولات منطقه‌ای منجر به همکاری بیشتر دوج... الزامات دستگاه‌های دولتی برای راه‌اندازی پنجره خدمات دولت هوشمند شیر مازاد دامداران برای مدارس خریداری می شود نفت خام سنگین ایران به ونزويلا رسید کاهش 20 تا 30 درصدی مصرف میوه/ افزایش قیمت سیب‌زمینی به 20 هزار تومان منتظر افزایش قیمت این ارز دیجیتال باشید خبر خوش معاون وزیر صمت به شهرک های صنعتی کشور