معاون‌ ريیس‌جمهور: وابستگی به درآمدهای نفتی مانع نوآوری است

معاون‌ ريیس‌جمهور: وابستگی به درآمدهای نفتی مانع نوآوری است

معاون علمی و فناوری ريیس‌جمهور گفت: وابستگی به درآمدهای نفتی موجب شده است تا به طور ساختاری در کشور با نوآوری مبارزه شود.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، سورنا ستاری امروز در بیست و سومین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه نوآوری و محصول با پول بخش خصوصی شکل می‌گیرد، اظهار داشت: ما با کشوری مواجه هستیم که 100 سال پول نفت در آن جاری بوده و به‌ طور ساختاری با نوآوری مبارزه کرده است.

معاون علمی و فناوری ريیس جمهور بیان داشت: اگرچه از حمایت از کارآفرین و توسعه صادرات صحبت می‌کنیم اما قوانین به‌صورت ذاتی حمایت کننده واردات است و با کارآفرینی مخالفت می‌کند و با توجه به پشتوانه پول نفت ساختارهای دولتی را توسعه می‌دهد.

وی افزود: روابط دست و پاگیر دولت چاق و قوانین متناقض ساختارهایی است که به ارث رسیده است.

معاون علمی و فناوری ريیس جمهور بیان داشت: تغییر رویکردها نیازمند مبارزه مستمر است، هنگام شروع کار شرایط بسیار سخت بود اما امروز شاهد شرکت‌های دانش بنیان در کشور هستیم بنابراین این مبارزه مستمر باید ادامه یابد.

ستاری به تفاوت صنعت و کارخانه اشاره کرد و گفت: ضمن نگاه به جایگاه کارخانه‌ها در دهه 40 نیاز امروز کشور صنعت است.

معاون علمی و فناوری ريیس جمهوری بیان داشت: بخش دولتی به‌صورت ساختاری با نوآوری مشکل دارد و در تمام دنیا نیز همین گونه است. ساختارهای سنتی بخش خصوصی هم با نوآوری مخالفت می‌کنند البته مقاومتشان کمتر است زیرا ساختار سنتی بخش خصوصی بعد از مدتی متوجه می‌شود که باید پیشرفت کنند.

وی افزود: چالش جدی ما در سال‌های اخیر این بوده که بخش خصوصی به جای سرمایه گذاری در دلار و سکه وارد سرمایه‌گذاری در حوزه‌های دانش بنیان شود. اگر زیرساخت‌ها مهیا شود سرمایه‌گذار وارد عمل می‌شود پس لازم است اکوسیستم مناسب را فراهم کرد.

ستاری بیان داشت: ما در تمام این سال‌های سعی کرده‌ایم مشکلات را احصا کنیم و تمام این مسايل را وارد قانون جهش تولید دانش بنیان تجمیع کرده‌ایم که این قانون حاصل سه سال کار است که در این قانون حمایت‌های مناسبی از شرکت‌های دانش بنیان شده است به گونه‌ای این قانون تغییر ریل در در اقتصاد آینده است.

وی بیان داشت: در تدوین آیین نامه اجرایی قانون وارد عمل شده‌ایم و با اتاق ایران در این زمینه همکاری داریم تا در این بخش نیز عملکرد مناسبی داشته باشیم.

انتهای پیام/ ت 50

ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟ اما و اگرهای واگذاری شرکت های خودرو سازی رکورد تاریخی بالاترین نرخ تورم در دولت ريیسی