مستاجران سرگردان بین تصمیمات دولت و بانک‌ها/ تسهیلات ودیعه مسکن عملا پرداخت نمی‌شود

مستاجران سرگردان بین تصمیمات دولت و بانک‌ها/ تسهیلات ودیعه مسکن عملا پرداخت نمی‌شود

مستاجران واجد شرایط دریافت تسهیلات ودیعه مسکن در حال حاضر امکان انتخاب بانک را نداشته و تنها بانک ارايه‌دهنده تسهیلات در اقدامی صد در صد غیرقانونی، خود به تایید صلاحیت مستاجران می‌پردازد.
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، تامین سرپناه به عنوان یکی از اساسی‌ترین نیاز غیر قابل جایگزین هر خانوار در 8 سال گذشته به مسيله‌ای دشوار بدل شده است. در این بین اقدامات و سیاست‌های غلط و بی‌اثر سیاستمداران از یک سو و بی‌توجهی به اصل مسيله و راهکار واقعی و در مان قطعی از سوی دیگر سبب شده تا شرایط در 2 سال اخیر بیشتر از گذشته برای مردم سخت شود.

در این بین مردادماه سال گذشته بود که در پی افزایش نجومی قیمت اجاره‌بها و به دنبال رکود حاکم بر اقتصاد کشور ناشی از شیوع بیماری کرونا، وزارت راه و شهرسازی از پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن به مستاجران خبر داد.

این تسهیلات که در گام ابتدایی با اشکالات شرعی مواجه شد، پس از تصمیم شورای فقهی بانک مرکزی از تسهیلات ودیعه مسکن به عقد مرابحه کالا و خدمات تغییر نام داد.

بر اساس جزيیات منتشر شده از سوی وزارت راه و شهرسازی گروه‌های مشمول دریافت تسهیلات موضوع این مصوبه شامل کارگران و حقوق بگیران ثابت، (با اولویت ازدواج‌های جدید و خانواده‌های 5 نفره و بیشتر)، مشمولان تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره)، سازمان بهزیستی کشور و زنان سرپرست خانوار بودند.

* شبکه بانکی علاقه‌ای به پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن ندارد

نکته قابل توجه در روند پرداخت تسهیلات مسکن از سال گذشته تاکنون بی‌انگیزه بودن نظام بانکی کشور در مواجه با این تسهیلات و پرداخت آن به مردم بود. برای مثال پیگیری خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس در شهریورماه گذشته و با گذشت 1 ماه از طرح مشخص کرد از 10 بانک مهم کشور نشان می‌دهد هنوز بخشنامه اعطای وام ودیعه مسکن به شعب 7 بانک ابلاغ نشده و در باقی بانک‌ها که بخشنامه ابلاغ شده است، فرآیند اعطای وام هنوز آغاز نشده است.

تسهیلات ودیعه مسکن که روند پرداخت آن از سال گذشته آغاز شده بود، در سال جاری نیز تداوم یافت و بر اساس آخرین اطلاعات مخابره شده از ستاد کرونه بنا شد تا مهلت ثبت نام مستاجران برای دریافت این تسهیلات تا آذرماه سال 1400 تمدید شود، همچنین نظام بانکی نیز موظف است تا انتهای بهمن ماه سال 1400 نسبت به پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن اقدام کند.

به گزارش فارس بر اساس اظهارات محمود محمودزاده، معاون مسکن ساختمان وزارت راه و شهرسازی، تا انتهای شهریورماه سال 1400، 1 میلیون 200 هزار متقاضی برای تسهیلات ودیعه مسکن ثبت نام کرده‌اند و بر این اساس حدود 340 هزار متقاضی مدارک خود را بارگذاری و 17 هزار نفر تسهیلات ودیعه مسکن را دریافت کرده‌اند.

*بررسی مشکلات مستاجران در روند دریافت وام ودیعه مسکن

نکته قابل توجه در روند پرداخت تسهیلات مسکن آن است که این تمام ماجرا تلقی نشده و بسیاری از متقاضیان دریافت تسهیلات ودیعه مسکن در حال حاضر با مشکل بسیار بزرگی مواجه شده‌اند.

در حال حاضر مستاجرانی که در سامانه ثبت نام تسهیلات ودیعه مسکن ثبت نام کرده و شرایط دریافت تسهیلات را از سوی وزارت راه و شهرسازی به عنوان مرجع قانونی بررسی دریافت کرده‌اند، در مرحله انتخاب بانک با پیغام قابل توجهی مواجه می‌شوند.

در حال حاضر در روند انتخاب بانک تنها 4 بانک کوثر، اقتصاد نوین، ملل و سامان قابلیت انتخاب شدن را دارا هستند. بر این اساس در شرایطی که متقاضی 3 بانک اقتصادنوین، ملل و کوثر را انتخاب کند با پیغامی مبنی بر اینکه «به دلیل اتمام اعتبار بانک، در حال حاضر امکان انتخاب شعه برای شما مقدور نمی‌باشد، لطفا در زمان دیگری مراجعه کنید مواجه می‌شود.»
 


*اقدام صددرصد غیر قانونی بانک سامان در پرداخت تسیهلات ودیعه مسکن

در همین رابطه تنها بانکی که اجازه انتخاب شعبه را به متقاضی می‌دهد، بانک سامان است، اما بر اساس مشاهدات میدانی، انتخاب بانک سامان مصداق ضرب المثل از چاله درآمدن و به چاه افتادن است، زیرا بانک سامان در شرایط دشوار معیشتی مستاجران تبیدل به مرجع قانون‌گذاری شده و شان خود را از بالاترین دستگاه‌های قانون‌گذاری کشور بالاتر دیده و در اقدامی صددرصد غیر قانونی، نظام بررسی صلاحیت مجزایی را به کار راه اندازی کرده است.

بر ان مبنا مستاجران متقاضی دریافت تسهیلات ودیعه مسکن که پیشتر بر اساس قانون از سوی وزارت راه و شهرسازی به عنوان متقاضی واجد شرایط به بانک معرفی شده‌اند، باید امتیاز خاصی را از سمت بانک کسب کرده تا بانک سامان روند پرداخت تسهیلات به آن‌ها را از سر بگیرد.

بر مبنای گزارشات میدانی، تعداد منبع درآمد یکی از مواردی است که بانک در پرداخت تسهیلات مسکن به آن توجه می‌کند، علاوه بر این به گفته یکی از کارمندان بانک سامان، این بانک تاکنون هیچ تسهیلات ودیعه مسکنی پرداخت نکرده است.

به نظر می‌رسد، نظام بانکی کشور که به پرداخت تسهیلات به شرکت‌ها و هلدینگ‌های زیر مجموعه خود عادت کرده است، اطلاعی از مشکلات عدیده مستاجران نداشته و در این شرایط بر خلاف قانون مستاجران را هر روز با شرایط دشوارتری مواجه می‌سازد.

بدون شک، ستاد ملی مقابله با کرونا و همچنین وزارت راه و شهرسازی به عنوان متولیان این حوزه باید هرچه سریع‌تر امکان اجرای قانون تسهیلات ودیعه مسکن را مهیا کرده و از ایجاد فشار مضاعف بر مستاجران جلوگیری کنند.
local_offerبرچسب‌ها:
فروش اموال مازاد دولت کلید خورد/مهلت یک ماهه دستگاه‌‌ها برای معرفی اموال مازاد

فروش اموال مازاد دولت کلید خورد/مهلت یک ماهه دستگاه‌‌ها برای معرفی...

طبق بخشنامه‌ اجرایی تامین منابع مالی دولت از طریق فروش اموال و املاک مازاد، دستگاه‌های اجرایی یک ماه مهلت دارند فهرست آن را در اختیار وزارت اقتصاد قرار دهند و اگر دستگاهی همکاری نکرد به ستاد هماهنگی ا...

FarsNews.ir/
ماجرای ورشکستگی دولت چیست؟

ماجرای ورشکستگی دولت چیست؟

چند روز قبل، گزارشی منتسب به سازمان برنامه و بودجه منتشر شد که می‌گفت دولت ایران در آستانه ورشکستگی است و اگر تحریم‌ها رفع نشود، دلار 285 هزار تومانی هم بعید نیست. گزارشی که البته تکذیب شد. اما سوالات...

TejaratNews.com/
تفریغ بودجه 99| دولت روحانی 12.5 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به ثروتمندان داد+سند

تفریغ بودجه 99| دولت روحانی 12.5 هزار میلیارد تومان یارانه نقدی به...

دولت‌های یازدهم و دوازدهم 12 هزار 576 میلیارد تومان یارانه نقدی به سه دهک بالای درآمدی داد در حالی که باید طبق قانون حذف می‌شدند.

FarsNews.ir/
اعلام بانک‌هایی که وام ودیعه مسکن می‌دهند / اختلال سامانه رفع شد

اعلام بانک‌هایی که وام ودیعه مسکن می‌دهند / اختلال سامانه رفع شد

مشکلی که در مرحله انتخاب بانک های عامل وام ودیعه مسکن، در سامانه مربوطه وجود داشت برطرف شده است و متقاضیان می‌توانند روند ثبت‌نام خود را تکمیل کنند.

TejaratNews.com/
رابطه سرد بانک‌ ها با وام ودیعه مسکن

رابطه سرد بانک‌ ها با وام ودیعه مسکن

افزایش قیمت مسکن طی سال‌های گذشته باعث‌شده وام مسکن کارایی خود را از دست بدهد و از سال گذشته دولت به‌منظور حمایت از اقشار کم درآمد، تسهیلات ودیعه مسکن را در نظر گرفت.

JameJamOnline.ir/
افزایش حقوق سال 1401 کارکنان دولت علی‌الحساب 10 درصد/عیدی یک‌میلیون و 650 هزار تومان

افزایش حقوق سال 1401 کارکنان دولت علی‌الحساب 10 درصد/عیدی یک‌میلیو...

براساس بخشنامه بودجه سال 1401 و پیوست‌های آن، حقوق سال 1401 کارکنان دولت و شرکت‌های دولتی علی الحساب 10 درصد افزایش خواهد یافت.

FarsNews.ir/
پیشنهاد اختصاص باقیمانده سهام خودرویی و فولادی دولت به ‌جاماندگان سهام عدالت‌

پیشنهاد اختصاص باقیمانده سهام خودرویی و فولادی دولت به ‌جاماندگان ...

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی با تبیین منابعی که باید به جاماندگان سهام عدالت داده شود، گفت: دولت می‌تواند باقیمانده سهام خود در شرکت‌های خودروسازی و فولادی که قرار بود به صورت ETF به فروش...

FarsNews.ir/
بانک‌ها تاکنون چقدر وام ودیعه مسکن داده‌اند؟

بانک‌ها تاکنون چقدر وام ودیعه مسکن داده‌اند؟

وزارت امور اقتصادی و دارایی آمار وام ودیعه مسکن اعلام کرده است که بر اساس آن، بانک‌ها و موسسات اعتباری دولتی و خصوصی، تا نیمه اول مهر 1400 حدود شش هزار و 400 میلیارد تومان تسهیلات ودیعه مسکن را به 267...

TejaratNews.com/
بهترین وثیقه برای وام ودیعه مسکن چیست؟

بهترین وثیقه برای وام ودیعه مسکن چیست؟

دبیر کانون بانک‌های خصوصی گفت: ملک بهترین وثیقه برای دریافت وام دیعه مسکن است، چنین اتفاقی به شرط رعایت مسايل قانونی اگر به وقوع پیوندد می‌تواند رابطه سه جانبه‌ای را میان بانک و مالک و مستاجر پدید آور...

TejaratNews.com/
وام ودیعه همچنان بی‌اعتبار!/ چرا بانک‌ها وام اجاره را پرداخت نمی‌کنند؟

وام ودیعه همچنان بی‌اعتبار!/ چرا بانک‌ها وام اجاره را پرداخت نمی‌ک...

این روز‌ها بازار اجاره مسکن، به بهانه دریافت وام ودیعه بسیار داغ شده اما هنوز بسیاری از متقاضیان این وام نتوانستند از مشاوران املاک، کد رهگیری دریافت کنند.

TejaratNews.com/
تدارک ساخت چهار میلیون خانه در دولت سیزدهم

تدارک ساخت چهار میلیون خانه در دولت سیزدهم

وزیر راه و شهرسازی گفت: در اجرای قانون جهش تولید مسکن، احداث چهار میلیون واحد مسکونی در برنامه چهارساله دولت سیزدهم برنامه‌ریزی شده است.

Irinn.ir/
کمتر از 10 درصد متقاضیان وام ودیعه مسکن دریافت کردند

کمتر از 10 درصد متقاضیان وام ودیعه مسکن دریافت کردند

معاون وزیر راه و شهرسازی: آمارها نشان می دهند که بانک‌ها در پرداخت تسهیلات ودیعه مسکن همکاری لازم را انجام نمی‌دهند.

TejaratNews.com/
وام ودیعه مسکن پرداخت می‌شود؟

وام ودیعه مسکن پرداخت می‌شود؟

مستاجران واجد شرایط دریافت تسهیلات ودیعه مسکن اکنون امکان انتخاب بانک را ندارند و تنها بانک ارايه‌ دهنده تسهیلات در اقدامی صد در صد غیرقانونی، خود به تایید صلاحیت مستاجران می‌پردازد.

TejaratNews.com/

تمدید مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن ابلاغ شد

خبری از گرانی بنزین نیست آغاز پیش فروش عادی ایران خودرو از امروز نرخ سود وام مسکن به 21٫5 درصد رسید قطار افزایش سرمایه در مجمع به " پکویر " رسید نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 29 مهر اوراق فروشی، فشار فروش بورس را بالا می‌برد در مجمع شستا چه گذشت؟ / شستا چقدر سود تقسیم کرد؟ اصلاح قیمت مرغ در راستای افزایش نرخ مولفه‌های تولید " ولراز " از رهن یک دستگاه آپارتمان گفت خرید بیت کوین در کمترین زمان با ایرانیکارت " وتوسم " سهام " وبانک " را واگذار کرد سود کارگزاری‌های چقدر است؟ " تپکو " بالاخره قرارداد فروش افشا کرد درس عبرت از دخالت چینی در بازار مسکن پتروشیمی‌ها، نوار بهداشتی را گران کردند! بخش خصوصی مشکل برق را حل می‌کند؟ / برق گران می‌شود؟ " کلوند" کاشی‌های کف را 20 درصد گران کرد عرضه‌های دلار جنب کوچه "ارباب جمشید" 200 کیسه پول زیر آوار شعبه بانک مرکزی عراق قیمت رهن کامل آپارتمان در مناطق 7 و 12 تهران تولیدکنندگان تایر 48 ساعته مستندات ارايه کنند قیمت مرغ برای مصرف کننده: کیلویی 31هزار تومان راغفر: با حذف ارز 4200 تومانی آبان 98 تکرار می‌شود جزيیات دقیق ثبت‌نام در جهش مسکن + لینک‌های دسترسی پرکشیدن کالاهای اساسی از سفره‌ی مستمری‌بگیران قیمت تایر افزایش می‌یابد؟ معاملات الگوریتمی، چاقوی دولبه برای بورس شرایط جدید پیش فروش محصولات ایران خودرو اعلام شد بنزین گران نمی‌شود/ 3000 تومان قیمت واقعی بنزین است؟ قیمت خودروهای کارکرده نیم میلیاردی در بازار / پژو 2008 کارکده 790 میلیون تومان عربستان در این بازار مهم نفتی جایگزین ایران شد تخفیف بیمه شخص ثالث خودرو منتقل می‌شود؟ قیمت سکه تمام طرح قدیم به 11300000 تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/28 پرواز ارز‌های دیجیتال با پرچمداری بیت‌کوین فملی 156 درصد سود بیشتری ساخت کارشناسان می‌گویند نفت به 200 دلار هم می‌رسد شرایط نامطمين بازار سکه / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 29 مهر بورس‌بازها منتظر اقدامات تیم مدیریتی جدید هستند 10 هزار ثبت نام موفق در سامانه تقاضای مسکن کلاهی برای بورس 3 پیش‌بینی کارشناسان از آینده بورس / کدام گروه‌ها رشد بیشتری دارند؟ «وملل» تبدیل به بانک می‌شود بیت کوین به مرز 64 هزار و 500 دلار رسید صادرات گوجه فرنگی آغاز شد / گوجه فرنگی ارزان می‌شود هفته گیج کننده بورس/ حقیقی‌ها فروشنده بودند بدون خلق پول پرداخت‌های ماهیانه را انجام می‌دهد بورس هفته را با چراغ قرمز به پایان برد بروزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی خرید و فروش امتیاز طرح ملی مسکن ممنوع شد رشد 180 درصدی درآمد شرکت‌های بورس