جای خالی حسابداران رسمی در شورای عالی بورس

جای خالی حسابداران رسمی در شورای عالی بورس

اخیرا پیش‌ نویس طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار که به تصویب کارگروه تخصصی بازار سرمایه رسیده، در فضای مجازی منتشر شده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین ، عباس وفادار حسابدار رسمی، در دنیای اقتصاد نوشت؛ یکی از مهم‌ ترین اصلاحات آن، تغییر در اعضای شورای عالی بورس به عنوان بالاترین رکن سازمان بورس و اوراق بهادار است. قانون بازار اوراق بهادار، هدف از تشکیل شورای عالی بورس را حمایت از حقوق سرمایه‌گذاران و با هدف ساماندهی حفظ و توسعه بازار شفاف، منصفانه و کارای اوراق بهادار ذکر کرده است. کاملا مشخص است که سرمایه‌گذاران به عنوان ذی‌نفعان اصلی در بازار بورس به دنبال اطلاعاتی هستند که به موجب آن بتوانند تصمیمات خود در مورد سرمایه‌گذاری را به بهترین نحو ممکن اتخاذ کنند.

پر واضح است که عمده اطلاعات موردنیاز سرمایه‌گذاران در صورت‌های مالی شرکت‌ها ارايه می‌شود و بر این اساس است که هدف صورت‌های مالی، ارايه اطلاعاتی درباره وضعیت مالی، عملکرد مالی و انعطاف‌پذیری مالی این شرکت‌ها تعریف شده است که برای طیفی گسترده از استفاده‌کنندگان صورت‌های مالی به‌خصوص سرمایه‌گذاران، در اتخاذ تصمیمات اقتصادی، مفید واقع می‌شود.

حال این سوال مطرح می‌شود که آیا صورت‌های مالی تهیه شده توسط مدیران شرکت‌ها عاری از هرگونه ارايه نادرست ناشی از تقلب و اشتباه است؟ و آیا سرمایه‌گذاران برای اتخاذ تصمیمات خود می‌توانند به این صورت‌های مالی اتکا کنند؟ اینجاست که نقش بی‌بدیل حسابرسان در اعتبار بخشی به این اطلاعات، خود را نمایان می‌کند. حسابرسان نسبت به صورت‌های مالی اظهارنظر می‌کنند و با انجام برنامه‌ریزی و اجرای حسابرسی، در این مورد که آیا صورت‌های مالی عاری از هرگونه ارايه نادرست بااهمیت هستند یا خیر، و اینکه تقلب یا اشتباه بااهمیت در این اطلاعات رخ داده است یا خیر، اطمینان معقولی کسب می‌کنند و با اظهارنظر خود نسبت به این صورت‌های مالی، منجر به اعتبار این صورت‌های مالی می‌شوند.

بر این اساس، حسابرسان اصلی‌ترین بازوی اجرایی سازمان بورس در تحقق اهداف عالیه آن هستند و از سوی دیگر یکی از ذی‌نفعان اصلی در شرکت‌های بورسی تلقی می‌شوند؛ زیرا کار آنها بر موفقیت یا شکست اقدامات و چشم‌انداز و ماموریت شرکت‌ها تاثیر می‌گذارد. به‌رغم اهمیت اساسی و نقش بی‌بدیل موسسات حسابرسی در بازار سرمایه، متاسفانه کماکان شاهد این هستیم که جایگاه آنان در ساختار شورای عالی بورس در پیش‌نویس اصلاح قانون بازار اوراق بهادار نادیده گرفته شده است.

در بند 8 ماده 1 این پیش‌نویس، حضور سه نفر خبره مالی منحصرا از بخش غیردولتی به پیشنهاد اعضای حقوقی شورای عالی بورس و تصویب هیات وزیران به عنوان اعضای شورای عالی بورس پیش‌بینی شده است. کاملا روشن است که خبره‌ترین افراد مالی در کشورمان، حسابداران رسمی هستند که با دارا بودن دانش و تجربه فراوان و گذراندن آزمون‌های حرفه‌ای، موفق به کسب این عنوان شده‌اند و همچنین می‌دانیم جامعه حسابداران رسمی ایران هم تنها نهاد قانونی ناظر و مقررات‌گذار بر حرفه حسابرسی مستقل است.

بنابراین، به اعضای محترم کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی پیشنهاد می‌شود اصلاحات زیر را با هدف رفع نقیصه پیش‌گفته، در متن پیش‌نویس طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار انجام دهند:

1-متن بند 10 ماده 1 پیش‌نویس مذکور به شرح زیر تغییر یابد: «دو نفر خبره مالی از بین حسابداران رسمی به پیشنهاد اعضای حقوقی شورای عالی بورس و تصویب هیات وزیران.»

2-یک بند به ماده 1 اضافه شود: «دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران»

طبعا با حضور دبیرکل جامعه حسابداران رسمی ایران به عنوان یک عضو ثابت شورای عالی بورس و نیز انتخاب دو خبره مالی از بین حسابداران رسمی، شاهد تخصصی‌تر بودن ساختار شورای عالی بورس، کیفیت بالای تصمیمات اتخاذ شده توسط آنان و نیز شفافیت بیشتر بازار سرمایه خواهیم بود.

منبع:دنیای اقتصاد
مصوبه کمیسیون تلفیق درباره منابع هدفمندی یارانه‌ها فشار گرانی باعث خواهد شد بورس از یاد مردم برود! روغن در بازار کمیاب شد؟ واکنش اتاق ایران به شايبه‌های درآمدی این نهاد تجارت مشکوک یار غار عبدالناصر همتی با انگلیسی‌ها و حامیان اسرايیل +سند شرایط صادرات مجدد فلفل دلمه به روسیه مدیر عامل بانک تجارت:پرداخت وام به حقوق بگیران شاغل از شعب، تا سقف 100 میلیون تومان حقوق کارکنان خودروسازی‌ها چقدر است؟ سهامداران بخوانند/تصمیم رییس بورس برای پرداخت شود سهامداران خوش به حال این سهامداران شد پیشنهاد ویژه برای تیم اقتصادی دولت ريیسی سود سهام عدالت 99 کی پرداخت می شود؟ اگر در قرعه کشی برنده نمی شوید بخوانید گران‌ترین موبایل‌های بازار کدامند؟ / جدول نرخ‌ها هفته ای سرنوشت ساز برای سرمایه گذاران طلا پرداخت تسهیلات به حقوق بگیران شاغل از شعب، تا سقف یک میلیارد ریال بر اساس اعتبارسنجی سیگنال سازمان برنامه و بودجه برای بازار سرمایه خبر جدید از پرداخت سود سهامداران کدام بانک‌ ها وام بدون ضامن می ‌دهند؟ راهکارهای تويیتری برای بورس خونین قرعه‌کشی عرضه 6 محصول سایپا در دو طرح پیش فروش برگزار شد کچاد؛ ارزنده و سودساز | هیجان فروش حقیقی دامن کچاد را هم گرفت پرداخت سود سنوات گذشته سهامداران از طریق سجام انجام می‌شود عوارض صادراتی کالاهای نفتی با حضور کارشناسان بررسی شود این 2 خودرو دوباره گران شدند | جدول قیمت خودروهای داخلی در بازار 9 میلیون قطعه محصولات ایران خودرو ردیابی می‌شوند زمینه‌سازی ریزش بورس با تصمیمات همتی کمیاب‌ترین مرسدس بنز دنیا در ایران نامه مهم عشقی به مجلس پیش بینی کارشناسان از روند نرخ رمزارزها /بیت کوین تا... باید از ظرفیت زنان در سطح کارشناسی و مدیریتی استفاده شود/حضور بانوان در دخانیات افتخار است واکنش تند دو نماینده مجلس به مواضع ريیس اتاق... قرعه‌کشی عرضه 6 محصول سایپا در دو طرح پیش فروش برگزار شد مجمع دالبر | آیا ثبت افزایش سرمایه به مجمع عمومی عادی شرکت می‌رسد؟ اتصال 1000 روستا به شبکه پایدار و اینترنت لوکس‌سواران منتظر پیامک باشند شرایط استثنایی دریافت وام اعلام شد وضعیت عجیب 750 کامیون که در یک مرز، زمین گیر شده اند معاملات مشکوک دو پترو پالایشی در بورس هزینه رهن و اجاره خانه در دزاشیب +جدول منابع هدفمندی یارانه ها در بودجه مشخص شد جهش قیمت خودروهای پژو و رانا در بازار کارکنان بخش خصوصی هم مشمول دریافت وام بدون ضامن شدند کاهش قیمت خودروهای داخلی | قیمت‌گذاران بازار عقب‌نشینی کردند اعلام برندگان قرعه‌کشی دو طرح پیش فروش و مشارکت در تولید 6 محصول سایپا آخرین وضعیت جاده‌‌های کشور/ 34 محور به دلیل کاهش ایمنی مسدود است اقدام مشترک دولت و مجلس برای هدفگذاری خودروسازی مدیرعامل منطقه آزاد چابهار بازداشت شد کار مشترک مجلس و دولت برای صنعت خودرو جهش قیمت خودروهای پژو و رانا در بازار/ جدول قیمت‌ها