عرضه و تقاضا اثرگذار بر انواع پدیده‌های اقتصادی

عرضه و تقاضا اثرگذار بر انواع پدیده‌های اقتصادی

عرضه و تقاضا نشان‌دهنده رابطه میان قیمت یک کالا و خدمت و میزان تمایل افراد برای خریداری و فروش آن است.

به گزارش پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، عرضه و تقاضا، تقریبا بر تمامی چیزهایی که می‌خرید، می‌فروشید، کسب می‌کنید و انجام می‌دهید، اثرگذار است. عرضه و تقاضا از اصلی‌ترین موارد کنترل‌کننده انواع پدیده‌های اقتصادی هستند.

تقاضا چیست؟

"تقاضا((Demand به مقدار کالا یا خدماتی اطلاق می‌گردد که  که انسان‌ها می‌توانند با توجه به امکانات محدودی که در اختیار دارند، خریداری کنند. به صورت کلی، مصرف‌کننده با هدف کسب مطلوبیت، به مصرف کالاها و خدمات می‌پردازد. تقاضا به همراه عرضه یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در کنش‌های اقتصادی و سازوکارهای بازار به شمار می‌رود.

تعریف تقاضا

تقاضا برای یک کالا، نشان‌دهنده مقادیر مختلفی از  این کالا است که مصرف‌کنندگان حاضر می‌شوند در قیمت‌های مختلف و در دوره زمانی معین، خریداری کنند البته به شرط ثابت بودن سایر عوامل و شرایط تاثیرگذار.

یکی از نیروهای اقتصادی در بازار، عامل تقاضا است. همچنین، از مهم‌ترین اهداف اقتصاد، برطرف‌کردن نیازها با توجه به امکانات محدود است.

در حقیقت، فرد با نیاز به یک کالا یا خدمت تقاضا را احساس می‌کند و تقاضا برای آن کالا تا جایی ادامه می‌یابد که مصرف‌کننده با مصرف آن احساس سیری کند.

در نتیجه، از یک طرف عامل تقاضا ناشی از نیاز به مصرف کالاست و از طرفی دیگر مصرف‌کننده تا آنجا کالای موردنیازش را تقاضا می‌کند که از مصرف آن احساس رضایتمندی کند و بدون توجه به محدودیت‌ها تا نقطه سیری آن ‌را تقاضا کند.

از مهم‌ترین، انگیزه‌های ایجادکننده تقاضا مطلوبیت یا رضایتمندی است. از نظر مصرف‌کننده یک کالا تا زمانی ارزش دارد که بتواند با آن رفع نیاز کند و تا جایی کالا را مصرف می‌کند که با آن به احساس رضایتمندی و مطلوبیت برسد. در واقع، مصرف‌کننده برای کالایی که بیشترین نیازش را برطرف کند، ارزش بالاتری قايل می‌شود.

مطلوبیت چیست؟

رضایتمندی یا رضایت خاطری که مصرف کننده  از مصرف کالا یا خدمات بدست می‌آورد، مطلوبیت نامیده می‌شود. درجه رضایتمندی بدست‌آمده از مصرف یک کالا یا خدمت همان مطلوبیت است. در واقع بر اساس معیار رضایتمندی یا مطلوبیت، می‌توان منحنی تقاضا را استخراج کرد.

عوامل موثر بر مقدار تقاضا چه هستند؟

در ادامه مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر میزان تقاضا را معرفی می‌کنیم. این عوامل، از عوامل برون‌زا به شمار می‌روند. تعدادی از این عوامل را می‌توان به صورت کمی اندازه‌گیری کرد و بخشی از آن‌ها به صورت کیفی بر رفتار مصرف‌کننده در هنگام تقاضا، تاثیر می‌گذارند.

 • قیمت کالا
 • درآمد مصرف‌کننده
 • قیمت کالاهای ارتباطی یا مرتبط (قیمت کالاهای مکمل یا قیمت کالاهای جانشین)
 • قیمت انتظاری
 • تعداد متقاضیان بالقوه
 • عامل زمان
 • شرایط آب و هوا
 • تبلیغات
 • سن مصرف‌کننده
 • جنسیت مصرف‌کننده
 • محدودیت وجود کالا یا خدماتی خاص
 • سن مصرف‌کننده
 • جنسیت مصرف‌کننده
 • مد
 • سلیقه مصرف‌کننده
 • رنگ، طعم و ساختار کالا

عرضه چیست؟

عرضه (Supply) بخشی از محصولات یا خدمات تولیدشده به شمار می‌رود که توسط تولیدکنندگان در معرض فروش قرارداده شده است. به صورت کلی، امکان دارد بخشی از محصولات تولید شده، در انبار نگهداری و عرضه نشود. عرضه، همانند تقاضا، یکی از مهم‌ترین نیروهای اقتصادی بازار است.

عرضه کالایی معین، نشان‌دهنده این است که در هر قیمت (در صورت ثابت ماندن سایر شرایط)، تولیدکنندگان چه میزان از آن ‌را در معرض فروش قرار می‌دهند.

عوامل موثر بر مقدار عرضه چه هستند؟

در این قسمت، به مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار بر مقدار عرضه یک کالا یا خدمت، اشاره می‌کنیم:

 • قیمت کالا
 • تکنولوژی بکاررفته در تولید آن کالا
 • قیمت عوامل تولید آن کالا
 • هزینه تولید کالا
 • عرضه کالاهای مرتبط (کالاهای جانشین یا مکمل)
 • قیمت انتظاری
 • شرایط جوی و اقلیمی
 • تعداد عرضه‌کنندگان
 • اثر مالیات یا یارانه
 • سیاست‌گذاری‌های دولت
 • اکتشاف منابع جدید
 • زمان
local_offerبرچسب‌ها:
بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

بورس، بی‌حباب‌ترین بازار سرمایه/ حرکت رو به رشد بازار سهام از دی

یک کارشناس بازار سهام گفت: با پایان یافتن انتشار اوراق دولتی بازار رمق می‌گیرد. به نظرم شاخص کل تا قبل از سال جدید از کانال 1٫5 میلیون واحد نیز خواهد گذشت.

TejaratNews.com/
تاثیر مذاکرات بر بازار مسکن / پیش‌بینی روند بازار ملک

تاثیر مذاکرات بر بازار مسکن / پیش‌بینی روند بازار ملک

ایران و 4 قدرت جهانی مذاکرات برای احیای برجام را، امروز دوشنبه 8 آذر، بار دیگر آغاز می‌کنند. تحلیل کارشناسان از تاثیر مذاکرات بر بازار مسکن و روند قیمتی آن در ماه‌های پیش رو چیست؟

TejaratNews.com/
تاثیر مذاکرات بر بازار خودرو / پیش‌بینی روند بازار

تاثیر مذاکرات بر بازار خودرو / پیش‌بینی روند بازار

نشست ایران و چهار قدرت جهانی برای مذاکره در مورد احیای برجام، امروز دوشنبه 8 آذر، پس از چندین ماه، دوباره از سر گرفته می‌شود. تحلیل کارشناسان از تاثیر مذاکرات بر بازار خودرو و روند قیمتی آن در ماه‌های...

TejaratNews.com/
واکنش بازار طلا به مذاکرات / ثبات به بازار بازمی‌گردد؟

واکنش بازار طلا به مذاکرات / ثبات به بازار بازمی‌گردد؟

مذاکرات در نشست وین، پس از ماه‌ها توقف، فردا دوشنبه 8 آذر از سر گرفته می‌شود. اما واکنش بازار طلا به مذاکرات چیست؟ ريیس اتحادیه طلا عقیده دارد که اگر نشست پیش رو، نتیجه مثبتی داشته باشید می‌تواند ثبات...

TejaratNews.com/
بورس بدترین بازار آبان ماه لقب گرفت/ بلایی که خودرویی‌ها سر بازار سرمایه آوردند

بورس بدترین بازار آبان ماه لقب گرفت/ بلایی که خودرویی‌ها سر بازار ...

بورس در ماه‌های گذشته روند نوسانی داشته است. این مساله در آبان‌ماه نیز تکرار شده و این بازار را در کنار سایر بازارهای رقیب به عنوان بدترین بازار لقب داده است.

FarsNews.ir/
علت افزایش قیمت دلار در بازار امروز 3 آذر / سیگنال ريیسی به بازار دلار

علت افزایش قیمت دلار در بازار امروز 3 آذر / سیگنال ريیسی به بازار ...

قیمت دلار در بازار امروز چهارشنبه 3 آذر از ابتدای معاملات روند صعودی به خود گرفت و حدود 450 تومان افزایش قیمت داشت. قیمت دلار در بازار آزاد ظهر امروز 3 آذر به 29 هزار تومان هم رسید.

TejaratNews.com/
ثبات در بازار باعث بازگشت اعتماد سهامداران به بازار می‌شود

ثبات در بازار باعث بازگشت اعتماد سهامداران به بازار می‌شود

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه ثبات در بازار باعث بازگشت اعتماد سهامداران خرد و عمده به بازار می‌شود، گفت: سیاست دولت بر این است که ارز موجود در صندوق توسعه ملی به ریال تبدیل نشود، اعتق...

TejaratNews.com/
روند کاهشی در بازار طلا / قیمت طلا و سکه در بازار امروز 30 آبان

روند کاهشی در بازار طلا / قیمت طلا و سکه در بازار امروز 30 آبان

اونس طلا به دلیل تعطیلی بازارهای جهانی بدون تغییر ماند. قیمت طلا 18 عیار در بازار امروز کاهشی بود و به یک میلیون و 228 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
سیگنال مثبت هسته‌ای به بازار ارز / شرط ورود خریداران به بازار دلار

سیگنال مثبت هسته‌ای به بازار ارز / شرط ورود خریداران به بازار دلار

در آخرین روز هفته، دلار سطح‌های قیمتی مهمی را از دست داد که می‌تواند تکلیف بازار در ابتدای روز شنبه را نیز تحت تاثیر قرار دهد. روز پنج‌شنبه، دلار پس از 2 افزایش متوالی، طعم کاهش را چشید و 130 تومان از...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/
بازار سرمایه، بازار خبرمحور/ نهاد ناظر بازار سرمایه، در کنار اصحاب رسانه

بازار سرمایه، بازار خبرمحور/ نهاد ناظر بازار سرمایه، در کنار اصحاب...

دکتر قالیباف اصل معتقد است بازار سرمایه بازاری خبر محور است و شاید کمتر بخشی از اقتصاد همچون بورس به خبر و رسانه وابسته باشد.

Sena.ir/
سهم بازار سرمایه از بازار متشکل ارزی/ساز و کار سفارش‌ها در بازار پایه جدید

سهم بازار سرمایه از بازار متشکل ارزی/ساز و کار سفارش‌ها در بازار پ...

محسن خدابخش، از سهم 20 درصدی فرابورس در تاسیس شرکت سهامی مدیریت بازار متشکل معاملات ارزی خبر داد.

Sena.ir/
بازار سرمایه بهترین گزینه سرمایه گذاری/ بازار مسکن یکی از محرک های بازار سرمایه

بازار سرمایه بهترین گزینه سرمایه گذاری/ بازار مسکن یکی از محرک های...

تکانه های اقتصادی، تنش های بین المللی، ساختار بانکی ناکارآمد، اقتصاد غیر مولد و مسايلی از این دست همگی موانع اصلی تک نرخی شدن ارز است. آنچه اقتصاد امروز ایران برای عملیاتی شدن ارز تک نرخی نیاز دارد ثب...

Sena.ir/
بازار قراردادهای آتی رونق گرفته است/جبران ریسک های بازار نقد در بازار مشتقه

بازار قراردادهای آتی رونق گرفته است/جبران ریسک های بازار نقد در با...

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت:از آنجا که بازار پتروشیمی ما نیز تحت تاثیر قیمت نفت است، به نظر می رسد با کاهش قیمت نفت شاهد کاهش قیمت این محصولات و با افزایش آن شاهد افزایش قیمت محصولات پتروشیمی خواهیم...

Sena.ir/
تقویت متوازن بازار اولیه و بازار ثانویه/ حرکت اقتصاد از بانک محوری به بازار محوری

تقویت متوازن بازار اولیه و بازار ثانویه/ حرکت اقتصاد از بانک محوری...

محیط قانونی اطراف ما باید نگاه یکسانی به بانک و بازار سرمایه داشته باشد و مشخص شود که این دو رقیب هم نیستند و با همکاری در کنار یکدیگر به فعالیت خود ادامه دهند بنابراین باید نگاه تصمیم گیران کشور در س...

Sena.ir/
آغاز خرید حمایتی زرشک از هفته آینده سال آینده قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد قطع همه درگاه‌های الکترونیکی و کارت دو بانک اختلال دو روزه در پرداخت بهای بنزین برای چند کارت بانکی نحوه محاسبه گازبهای مشترکان پرمصرف گازبهای مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می‌شود؟ اختلال 2 روزه پرداخت پول در پمپ بنزین‌ها چه کسانی از پرداخت مالیات ارز معاف هستند؟ سقف عیدی امسال کارگران‌‌ اعلام شد ماکارونی هم دو نرخی شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها توزیع هوشمند کالاهای اساسی از 5 به 9 قلم جهش شاخص کل بورس در آخرین روز هفته دلار ارزان و طلا گران شد توزیع هوشمند لبنیات با 15 درصد تخفیف سال 2022 سال طلاست یا دلار؟ «بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار مشکل قطع گاز غرب تهران برطرف شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها یک هزار و 110 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد اختلال در پرداخت پول بنزین/ مردم پول نقد همراه داشته باشند! کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد افزایش سرمایه 700 درصدی "واحیا" در مجمع گذر تله مدیسین از پرونده سلامت قیمت گوشت قرمز کاهش یافته؟! توزیع هوشمند لبنیات تنظیم بازاری صرفه‌جویی 15 مگاواتی با تعدیل روشنایی ادارات تهران دیدار سهامداران "وتوصا" در مجمع "جم پیلن" هیات مدیره جدید را انتخاب کرد مجمع "وصنا" با موضوع افزایش سرمایه ارايه پیشنهادهایی درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد آغاز طرح‌های فروش‌ فوق‌العاده خودرو به صورت هفتگی آغاز طرح فروش فوق‌العاده 5 محصول سایپا آغاز پذیره نویسی واحد‌های سرمایه گذاری این صندوق سرمایه گذاری افزایش سرمایه "سمازن" منتظر گزارش حسابرس رشد 11 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته بازگشت پرقدرت شاخص بورس به مدار رشد نرخ 13 ارز افزایش یافت عرضه سهام غیرمدیریتی "بزاگرس" به صورت عمده شرکت بیمه زندگی کاریزما پذیره نویسی می شود صادرات 4.5 میلیارد دلاری آهن و محصولات مرتبط در 8 ماه چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟ نامه به صرافی‌ها برای اعلام نیاز‌های جدید ارزی بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته تکنولوژی جدید سامسونگ و بی‌ام‌دبلیو / گوگل گلکسی s21 را به سويیچ دیجیتال مجهز کرد قیمت‌های جدید ایران خودرو پس از افزایش پایان شاخص امروز با رنگ سبز بورس سبز پوش شد بورس سبز شد | افزایش 11 هزار و 349 واحدی شاخص کل