سالانه 400 میلیارد یورو انرژی در کشور تلف می‌شود

سالانه 400 میلیارد یورو انرژی در کشور تلف می‌شود

ایلنا: مدیر عامل گروه مپنا اظهار داشت: سالانه 400 میلیارد یورو انرژی و آب را به ثمن بخس تلف می‌کنیم

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، عباس علی آبادی در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ما یکی از کشورهای پیشرو در صنعت برق هستیم، اظهار داشت: در دیدارهایی که طی یک ماه گذشته با ابرکمپانی‌های بین المللی داشتیم همه معتقد بودند ما در مقیاس جهانی هستیم و متقاضی فناوری ما بودند. ما به نقطه‌ای رسیدیم که در پیچیده ترین ماشین فناوری دنیا در رتبه سوم جهانی هستیم و اندیشه و تفکر امام و انقلاب را به منصه ظهور نزدیک کنیم.

وی افزود: علیرغم اینکه ما در توانایی تخصصی و سرمایه گذاری خوب بودیم اما همچنان در تابستان نگران خاموشی هستیم و علت آن هم اقتصاد برق است و تا حل نشود مسابقه تولید و مصرف ادامه دارد و این مصرف کننده است که برنده است.

مدیر عامل گروه مپنا تصریح کرد: تولید یک میلیارد کیلووات ساعت برق ثروت عظیمی است که می توان با آن کشور را اداره کرد اما ما با تداوم مصرف به ناکجاآباد می‌رویم. هر سال چندین مگاوات نیروگاه اضافه می‌کنیم اما انرژی را اسراف می‌کنیم، به طوری که سالانه 400 میلیارد یورو انرژی و آب را به ثمن بخس تلف می‌کنیم و این در حالی است که تولید سالانه برق در کشور ما یک میلیارد کیلووات ساعت، یک میلیارد متر مکعب تولید گاز، 200 میلیون لیتر گازوییل و بنزین و 100 میلیارد متر مکعب در سال آب تولید می‌کنیم.

علی آبادی در ادامه با بیان اینکه 167 پروژه نیروگاهی که 75 درصد ظرفیت را شامل می‌شود در دستور کار داریم، گفت: از این میزان در حال حاضر 246 مگاوات در حال احداث و 61 واحد نیروگاهی در دست ابلاغ داریم.

وی بیان داشت: از پیک سال گذشته تاکنون 3300 مگاوات واحد جدید به مدار آوردیم و تا پایان سال 2 هزار مگاوات اضافه می‌کنیم بعبارت دیگر از پیک سال قبل تا پیک سال جاری 5300 مگاوات ظرفیت جدید اضافه خواهیم کرد. همچنین از پیک 1400 تا 1401، 45 واحد( 6929 مگاوات) ارتقا نیروگاهی داریم و 7 واحد معاول 293 مگاوات را افزایش ظرفیت دادیم و به این ترتیب 5800 مگاوات از پیک سال  گذشته تا پایان سال افزایش ظرفیت خواهیم داشت.

مدیر عامل مپنا خاطرنشان کرد: از ابتدای سال 540 مگاوات برق در عراق سنکرون کردیم که 300 میلیون یورو ارزش دارد. اولین واحد نیروگاه حلب را که داعش منهدم کرده بود، بازسازی کردیم، در همین مدت 2 واحد دیگر در عراق نصب و آماده سنکرون است، در لاذقیه 3 واحد در حال نصب داریم و بتدریج وارد مدار خواهند شد.

علی آبادی گفت: مجموع واحدهای نیروگاهی که در یک سال در کشورهای همسایه اجرا کردیم 5668 مگاوات بوده که رکورد خوبی و معادل 2.5 میلیارد یورو صادرات بوده است.

وی با اشاره به چالش زباله در شهرهای بزرگ بیان داشت: اولین کار ما در این زمینه طراحی توربین بخار 30 تا 90 مگاواتی است و چنانچه چنانچه شهرهای بزرگ ابلاغ کنند نیروگاه زباله سوز را با تکنولوژی بومی احداث خواهیم کرد و در شهرهای کوچک نیز نیروگاه‌های کوچک مقیاس با روش بایومس احداث می کنیم.

خبر در حال تکمیل می باشد...
کاهش 12 درصدی ارزش یورو در سال جاری

کاهش 12 درصدی ارزش یورو در سال جاری

در حالی در بازار جهانی ارزش دلار فقط یک قدم کوچک تا برابری با یورو فاصله دارد که در بورس مسکو ارزش دلار بیشتر از یورو شده است.

FarsNews.ir/

برابری ارزش یورو با نرخ دلار پس از 20 سال

چهار کشور خریدار بنزین ایرانی در چهار ماه‌ اخیر

چهار کشور خریدار بنزین ایرانی در چهار ماه‌ اخیر

امارات با خرید 269 هزار تن، افغانستان با 59هزار تن ، عراق با 34 هزار تن و ارمنستان با چهار هزار تن‌، چهار کشور خریدار...

Bartarinha.ir/
بورس انرژی به کمک صنعت برق می آید

بورس انرژی به کمک صنعت برق می آید

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت که با خرید و فروش برق در بورس انرژی کمکی به توسعه نیروگاه‌های بیشتر در کشور می...

Gostaresh.news/
اجرای آزمایشی طرح یارانه بنزین در کیش تمام شد

اجرای آزمایشی طرح یارانه بنزین در کیش تمام شد

ستاد هماهنگی طرح بازتوزیع یارانه بنزین، طی اطلاعیه‌ای از اتمام دوره...

Isna.ir/

اتمام اجرای آزمایشی طرح یارانه بنزین در کیش

زمان واریز سهیمه بنزین مردادماه

زمان واریز سهیمه بنزین مردادماه

کارت سوخت تمام خودروها نیمه شب امشب شارژ می‌شود.

Bartarinha.ir/
عقب نشینی روبل در برابر دلار و یورو

عقب نشینی روبل در برابر دلار و یورو

جهانبه دلیل تعدیل انتظارات تورمی، کاهش تقاضای مصرف کننده و کاهش بیش از حد فعالیت های تجاری بانک روسیه، روبل روسیه در برابر دلار آمریکا 2.7 درصد تضعیف شده است.

KhabarOnline.ir/
صادرات 64 میلیون یورو پسته ایران به اروپا در 4 ماه

صادرات 64 میلیون یورو پسته ایران به اروپا در 4 ماه

مرکز آماری اروپا اعلام کرد صادرات پسته ایران به اروپا در 4 ماهه نخست 2022 به 64 میلیون و 228 هزار یورو رسید.

Borna.news/

میزان صادرات عجیب و غریب بنزین از ایران

قیمت روز دلار و یورو امروز 13 مرداد

قیمت روز دلار و یورو امروز 13 مرداد

قیمت فروش دلار امروز (پنجشنبه) در صرافی‌های بانکی بدون تغییر نسبت به روز گذشته(چهارشنبه)، 27 هزار و 919 تومان مبادله م...

Gostaresh.news/
تصمیم جدید دولت برای قیمت بنزین | قیمت بنزین چه تغییری می کند؟

تصمیم جدید دولت برای قیمت بنزین | قیمت بنزین چه تغییری می کند؟

دبیر کل اتحادیه صادرکنندگان فراورده‌های نفت، گاز و پتروشیمی گفت: اینکه قیمت‌ها باید باتوجه به افزایش قیمت جهانی انرژی...

MosalasOnline.com/
صدور قانون الحاق سوریه به توافقنامه ایجاد ايتلاف بین المللی انرژی خورشیدی

صدور قانون الحاق سوریه به توافقنامه ایجاد ايتلاف بین المللی انرژی ...

ريیس جمهور سوریه قانون الحاق سوریه به توافقنامه چهارچوب ایجاد ايتلاف بین المللی انرژی خورشیدی را صادر کرد.

FarsNews.ir/
برنامه ریزی ایران خودرو برای جایگزینی TF21 به جای پژو 206 / هر خودرو میانگین 1750 یورو ارزبری دارد

برنامه ریزی ایران خودرو برای جایگزینی TF21 به جای پژو 206 / هر خود...

مدیرعامل شرکت ساپکو گفت: قیمت دستوری موجب شده تا ایران‌خودرو برای تولید هر دستگاه خودرو 206 تیپ دو 45 میلیون تومان...

Borna.news/
معامله هزار و 506 تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری در بورس انرژی

معامله هزار و 506 تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری در بورس انرژی

بورس انرژی ایران امروز شاهد معامله هزار و 506 تن انواع فراورده‌های هیدروکربوری به ارزش 193 میلیارد و 970 میلیون و 991 هزار و 226 ریال بود.

MehrNews.com/
هنر آن است که بتوانیم با مردم ناراضی گفت‌وگو کنیم قیمت‌های متفاوت غذای نوزاد/ هزینه خرید سرلاک چقدر است؟ 80 درصد کالاها برای صادرات مشکل دارند/ خبر خوش به صادرکنندگان ثبت تقاضای 68 هزار مگاوات در روز‌های پایانی زمان اوج مصرف اعتراض اعضای کمیسیون انرژی به عملکرد وزارت نفت جزيیات وام 50 میلیون تومانی خبرنگاران/ اختصاص وام لوازم خانگی به زوج‌های تازه رفع ممنوعیت صادرات محصولات طیور به عراق پس از 6 سال سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد بابایی کارنامی رییس هیات تحقیق و تفحض از شستا شد پیش بینی بورس دوشنبه 24 مرداد 1401 | برجام ورق بورس را برمیگرداند مجمع کروی 1401 | برنامه شرکت برای افزایش سرمایه چیست؟ برنامه ریشه کنی 5 بیماری مشترک انسان و دام اجرا می شود رستوران‌های معمولی، لاکچری شدند/ فلافل هم دست نیافتنی شد! ده خبر مهم برای بورس فردا دوشنبه 24 مرداد | خبری مهم برای خریداران خودرو از بورس کالا سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد اعطای 200 متر زمین و وام به مردم برای ساخت مسکن پرداخت 2500 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پرفروش‌ترین موبایل‌های بازار چند؟ حباب برنج ایرانی ترکید/ کاهش 15 تا 25 هزار تومانی قیمت برنج فروش ماشین آلات خطوط تولید و صنعتی در مزایده مردادماه پیش بینی قیمت ارز سولانا | وقت خرید سولانا است؟ اخبار مهم کدال یکشنبه 23 مرداد 1401 | خبری مهم برای بورس تهران علل افزایش تورم/ حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد شکست پروژه آلمان برای جایگزین کردن گاز روسیه با گاز قطر هشدار امداد خودرو سایپا به متقاضیان خدمات امدادی سخنگوی دولت: وضعیت اقتصادی کشور در مسیر اصلاح قرار گرفته است قیمت فیله مرغ به 100 هزار تومان رسید/ افزایش قیمت سینه مرغ + جدول قیمت ببینید | اظهارنظر جنجال‌ساز محمدرضا پهلوی: سیستان ارزش اقتصادی ندارد! پیش بینی قیمت سکه | هشدار به خریداران سکه انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه افزایش یافت روزانه 2 هزار کامیون نفت نیجریه به سرقت می‌رود وام فوری 200 میلیون تومانی بدون ضامن | شرایط دریافت وام فوری با سود کم برای همه رشد 15 درصدی سود خالص "کچاد" طی 3 ماه نخست برای حضور در اربعین در "سماح" ثبت نام کنید انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی/ حرف حساب منتقدان چیست؟ اقتصاد ایران نیازمند بازتعریف اولویت‌هاست خروج سرمایه از کشور به دلیل نبود روند واحد درصدور مجوز ایجاد کسب و کار لیست قیمت خودرو امروز در بازار | ثبات قیمت خودرو امروز در بازار حباب قیمت برنج ایرانی ترکید مشکل آب چهار محال و بختیاری تا فردا برطرف می‌شود شاخص هم‌وزن افت کمتری به نسب شاخص کل ثبت کرد جراحی اقتصادی منجر به قطع عضو نشود! معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران منصوب شد قیمت این پنیر، 215 هزار تومان ناقابل! همه خودروهای وارداتی و داخلی در بورس کالا عرضه شوند شرایط تجمیع کارت‌های بانکی/ بانک مرکزی موافق تجمیع کارت‌هاست؟ خبرهای جدید از پرداخت سود سهام عدالت تامین خودروهای جایگزین سمند و تیبا با واردات خوردن صبحانه هم لاکچری شد/ قیمت این پنیر 215 هزار تومان ناقابل!