شوخی عجیب با بازار خودرو / چقدر خودرو می‌توان وارد کرد؟

شوخی عجیب با بازار خودرو / چقدر خودرو می‌توان وارد کرد؟

آزادسازی واردات خودرو به مرحله نهایی رسیده و احتمالا به زودی واردات خودرو به کشور آزاد می‌شود. اما آزادسازی واردات خودرو مشروط به صادرات خودرو و قطعات آن است. اما ایران چقدر خودرو صادر می‌کند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، آنگونه که آمارهای گمرک ایران نشان می‌دهد در سال 98، تنها 1300 دستگاه خودرو از ایران به 9 کشور صادر شده است. ارزش دلاری صادرات ایران در این سال هم 5 میلیون و 722 هزار دلار بوده است.

اما چرا میزان صادرات خودرو در این طرح مهم است؟ چون شرط مهم شورای نگهبان برای آزادسازی واردات خودرو به کشور این بود که هیچ ارزی از کشور خارج نشود. پس در این صورت واردات خودرو یا از طریق ارزهای خارجی انجام می‌شود یا واردات در قبال صادرات خودرو و قطعات آن.

اما ایران به کدام کشورهای جهان خودرو صادر می‌کند و میزان این صادرات چقدر است که بتواند در مقابل صادرات خودرو و قطعات آن، خودروی خارجی وارد کند؟

واردات 800 هزار خودرو در سال!

اما این عدد یعنی چقدر و با ارز حاصل از آن چقدر می‌توان خودرو وارد کرد؟ بر اساس آمار وزارت صمت میزان تولید خودرو در 7 ماهه سال جاری، 560 هزار دستگاه خودرو تولید شده. یعنی هر ماه به طور متوسط 80 هزار دستگاه خودرو و هر روز حدود 2600 دستگاه خودرو تولید شده.

صادرات ایران در سال 98 اما فقط 1300 دستگاه خودرو بوده. یعنی میزان صادرات خودروی ایران، نصف تولید یک روز بوده است.

درآمد ارزی ایران از محل صادرات خودرو فقط 5 میلیون و 722 هزار دلار بوده. ارزانترین خودروی بازار جهانی 7 هزار دلار است و با فرض ثابت بودن میزان صادرات ایران در قبال این درآمد، فقط می‌تواند 800 دستگاه خودرو وارد کند!(مشروط به اینکه هیچ هزینه‌ای صرف واردات نشود.)

اما وزیر صمت وعده افزایش صادرات را داده و گفته صادرات خودرو در سال 1404 به یک میلیون دستگاه در سال می‌رسد. این وعده یعنی افزایش 770 برابری صادرات خودرو.

جدای از اینکه آیا ایران ظرفیت تولید این تعداد خودرو را دارد یا نه، سوال دیگر این است که کدام کشورها تا کنون مشتری خودروی ایران بوده‌اند و صادرات خودروی ایران به این کشورها چقدر بوده است؟

مطالعه بیشتر: سیتروين هم‌قیمت تیبا / ارزانترین خودروهای دنیا در ایران چند است؟ + جدول
صادرات 500 خودرو به عراق!

در سال 98 و سال مورد بررسی (قبل از همه‌گیری کرونا) عراق اولین مقصد صادرات خودروهای ایرانی بوده. ما در این سال 3 میلیون و 122 هزار دلار خودرو به عراق صادر کرده‌ایم.
بعد از آن آذربایجان قرار دارد که میزان صادرات خودرو به این کشور هم یک میلیون و 159 هزار دلار بوده. ارزش صادرات خودرو به سوریه حتی یک میلیون دلار هم نبوده و 981 هزار دلار است.
در این فهرست، نام کشورهایی مانند ترکیه با 7 هزار دلار و امارات متحده عربی با 4 هزار و 600 دلار هم به چشم می‌خورد.
پیش از این گفته شده بود که قیمت تیبا در عراق حدود 7 هزار دلار است. با این حساب اولین مقصد صادراتی خودروهای ایرانی عراق بوده که زیر 500 دستگاه خودرو از ایران خریده.
البته چندی پیش اعلام شد عراق هم خرید خودرو از ایران را متوقف کرده چون معتقد است خودروهای ایرانی استاندارد لازم را ندارد!

صادرات یک دستگاه خودرو به ترکیه!

ما اعداد جالب‌تری هم درباره صادرات خودروی ایران وجود دارد. مثلا صادرات خودروی ایران به ترکیه فقط 7 هزار دلار بوده! یعنی ایران فقط یک دستگاه خودرو به ترکیه صادر کرده است!
در مورد صادرات 4 هزار دلاری به امارات متحده عربی هم اساسا مشکل بتوان اظهارنظر کرد!

ایران پیش از این نتوانسته بود بازار کشورهای اطراف را بگیرد، حالا این کشورها یکی یکی اعلام می‌کنند که از ایران خودرو نمی‌خرند. از جمله عراق و سوریه.

چندی پیش هم اعلام شد ایران و ترکمنستان قرارداد صادرات خودرو دارند. اما بر اساس داده‌های موسسه داده‌پژوهی «استاتیستا» (Statista) در سال 2020 میلادی، تنها حدود 600 دستگاه خودرو در ترکمنستان به فروش و در سال 2019 میلادی یعنی قبل از کرونا، تعداد معاملات خودرو در ترکمنستان فقط 5 هزار خودرو معامله شده است.

یعنی حتی اگر ایران کل بازار ترکمنستان را هم به دست بگیرد، می‌تواند 5 هزار خودرو به این کشور صادر کند. معادل دو روز تولید خودروسازان داخل!

واردات خودرو منتفی است؟

مساله این است که مجلس و شورای نگهبان گفته‌اند تنها شرط واردات خودرو، این است که هیچ ارزی از کشور خارج نشود. یعنی باید خودرو و قطعات خودرو صادر کنیم تا بتوانیم خودروی خارجی وارد کنیم.

این موارد نشان می‌دهد ایران تاکنون نه تنها در جذب بازار صادراتی موفق نبوده که بخشی از بازار خود را هم از دست داده است. از طرفی بعید است با صادرات 500 دستگاه به عراق و یک دستگاه به ترکیه و یا حتی فتح بازار کوچک ترکمنستان بتوان خودروی زیادی وارد کرد.

مطالعه بیشتر: واردات خودرو مشروط به صادرات شد / تکرار یک تجربه شکست‌خورده؟
پاسخ به برخی ابهامات واردات خودرو

پاسخ به برخی ابهامات واردات خودرو

عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه وزارت صمت سازوکار نظارتی برای واردات خودرو تدوین می‌کند گفت: می‌توان با صادرات قطعه و خودرو تا 200 میلیون دلار ارز به دست آورد و در مقابل خودرو وارد کرد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی عباس عبدی از آینده طرح مجلس برای واردات خودرو

پیش‌بینی عباس عبدی از آینده طرح مجلس برای واردات خودرو

عباس عبدی نوشت: قطعه و خودرو به صورت صوری و با قیمت بالا صادر و در عوض آن بنز و پورشه وارد می‌شود. وصله پینه کردن اقتصاد یعنی همین.

TejaratNews.com/
واکنش اینستاگرامی همتی به مصوبه واردات خودرو

واکنش اینستاگرامی همتی به مصوبه واردات خودرو

ريیس کل سابق بانک مرکزی نسبت به مصوبه مجلس درباره واردات خودرو مشروط به صادرات واکنش نشان داد.

TejaratNews.com/

مجلس با واردات خودرو موافقت کرد

واردات خودرو مشروط به صادرات شد / تکرار یک تجربه شکست‌خورده؟

واردات خودرو مشروط به صادرات شد / تکرار یک تجربه شکست‌خورده؟

واردات خودرو با اصلاحیه امروز مجلس در طرح ساماندهی صنعت خودرو جدی‌تر شد. در طرح مجلس، واردات مشروط به صادرات خودرو یا قطعات آن شده است. اما آیا می‌توان با چنین راهکاری بازار خودرو را به تعادل رساند؟ پ...

TejaratNews.com/

خبر مهم برای بازار خودرو / واردات خودرو یک قدم به آزادسازی نزدیک شد

تاثیر آزادسازی واردات خودرو بر بورس چیست؟

تاثیر آزادسازی واردات خودرو بر بورس چیست؟

طرح ساماندهی صنعت خودرو در صحن علنی مجلس رای‌گیری و تصویب شد. حال باید دید این طرح چه تاثیری بر بورس خواهد داشت.

TejaratNews.com/
آخرین وضعیت واردات خودرو از زبان معاون وزیر صمت

آخرین وضعیت واردات خودرو از زبان معاون وزیر صمت

قايم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی گفت: اگر قرار شود که در آینده قیمت‌گذاری برای خودرو انجام شود، تصویب ستاد تنظیم بازار برای آن کافی است اما ستاد تنظیم بازار نمی‌تواند در مورد واردات خودرو تصمیم‌گیر...

TejaratNews.com/
توضیح معاون وزیر صنعت درباره واردات خودرو

توضیح معاون وزیر صنعت درباره واردات خودرو

قايم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی اظهار داشت: اگر قرار شود که در آینده قیمت‌گذاری برای خودرو انجام شود، تصویب ستاد تنظیم بازار برای آن کافی است. وقتی شورای نگهبان تصمیم‌گیری در این رابطه را ستاد تنظ...

Bartarinha.ir/
واردات، خودرو را ارزان می‌کند؟

واردات، خودرو را ارزان می‌کند؟

یک کارشناس صنعت خودرو گفت: یکی از راهکارهای کنترل بازار در کنار حمایت از خودروسازان و افزایش عرضه، واردات است.

TejaratNews.com/
طرح واردات خودرو دستور کار این هفته مجلس

طرح واردات خودرو دستور کار این هفته مجلس

نایب ريیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: طرح واردات خودرو که از طرف شورای نگهبان اعاده شده بود، این هفته خارج از نوبت در دستور کار مجلس شورای اسلامی قرار می‌گیرد.

TejaratNews.com/
آزادسازی واردات خودرو جدی شد / خودروهای خارجی به بازار شب عید می‌رسد؟

آزادسازی واردات خودرو جدی شد / خودروهای خارجی به بازار شب عید می‌ر...

نمایندگان مجلس می‌گویند موانع واردات خودرو برداشته شده و احتمالا به زودی طرح آزادسازی واردات خودرو در مجلس و شورای نگهببان تصویب می‌شود. اما آیا واردات خودروی خارجی به سال جاری می‌رسد یا به سال بعد مو...

TejaratNews.com/
واردات خودرو از چه زمان آزاد می‌شود؟

واردات خودرو از چه زمان آزاد می‌شود؟

به نظر می‌رسد که بررسی مصوبه آزادسازی واردات خودرو به مراحل پایانی خود نزدیک شده و به زودی واردات خودرو آزاد می‌شود. این خبری است که نايب ريیس کمیسیون صنعت مجلس اعلام کرده است.

TejaratNews.com/
امکان واردات خودرو برای 2 گروه خاص / شرط جدید واردات خودرو چیست؟

امکان واردات خودرو برای 2 گروه خاص / شرط جدید واردات خودرو چیست؟

آزادسازی واردات خودرو به مجلس برگشته بود و حالا خبر رسیده که احتمالا این طرح در مراحل نهایی است و توانسته موافقت اعضای شورای نگهبان را هم جلب کند. اما با برخی از تغییرات. این تغییرات چیست و چه کسانی م...

TejaratNews.com/
رفع ایراد شورای نگهبان درباره واردات خودرو

رفع ایراد شورای نگهبان درباره واردات خودرو

نماینده مردم دماوند در مجلس با اشاره به رفع ایرادات شورای نگهبان در خصوص واردات خودرو گفت: در اصلاحیه جدید، منشا ارز مورد نظر برای واردات خودرو، مشخص شده و فقط افرادی می‌ توانند نسبت به واردات خودرو ا...

TejaratNews.com/
ورود بزرگترین کلاهبردار کشور از مسکو به تهران پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس احتمال ریزش شاخص کل تا 1 میلیون و 310 هزار واحد/ دو دیدگاه برای سرمایه‌گذاری حرکت خلاف جهت قیمت سکه و طلا /دلار پیشروی کرد جزيیات دستگیری کلاهبردار 12هزار میلیارد تومانی پرداخت وام 10 میلیون تومانی به سرپرستان مبتلا به کرونا رشد قیمت یورو و دلار در صرافی‌های بانکی خبر‌های جدید خودرویی از زبان ريیس سازمان بورس پیام پنهان بودجه درباره مذاکرات هسته‌ای/ دولت به لغو تحریم‌ها خوش‌بین است؟ قیمت سکه در بازار امروز جزيیات تخصیص و پرداخت حقوق با روش جدید تازه‌ترین قیمت گوشت در میادین میوه و تره‌بار ادامه سودآوری شرکت‌های بورسی تا پایان سال عرضه اولیه‌های جذاب زیادی در راه‌ است قیمت احتمالی نفت و دلار در بودجه 1401 کاهش 7 دلاری قیمت طلا/تورم آمریکا فعلا ادامه دارد "همکاران سیستم" در تدارک ورود به بازار لوازم خانگی و خرده فروشی آخرین وضعیت قیمتی کالا‌های اساسی در بازار تصمیمات جدید برای حذف قیمت‌گذاری خودرو فروش ویژه خودروهای جدید بهمن در هفته آینده کاهش قیمت طلا به دنبال واکنش بانک مرکزی آمریکا روند سودآوری شرکت‌های تحت پوشش بورس تا پایان سال ادامه دارد وام 10میلیونی برای سرپرستان خانوار مبتلا به کرونا ارزش سهام عدالت 2 درصد کاهش یافت ارزش سبد سهام عدالت آب رفت/ سهام عدالت 532 هزار تومانی چند شد؟ با 17میلیون تومان چه خودرویی می‌توان خرید؟ خبرهای خوب بورسی؛ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا عرضه اولیه‌های جذاب ‌ تجارت در مرز ایران و افغانستان عادی شد طرح ویژه فروش 2 خودرو فردا موتور افت بیش از 3 درصدی شاخص کل/ ریزش‌های متوالی بورس به پایان می‌رسد؟ قیمت دلار در صرافی‌های بانکی تهران، بیست و نهمین شهر گران دنیا شد! یارانه معیشتی آذرماه واریز شد انتشار صورت مالی میاندوره ای "مادیرا" توقف پذیرش محموله تجاری در مرز میلک "ساراب" صورت مالی تلفیقی 6 ماهه منتشر کرد "قنیشا" صورت مالی 12 ماهه حسابرسی شده منتشر کرد شرایط ثبت‌نام در مسکن دولتی آسان شد نرخ رسمی 29 ارز افزایش یافت قیمت خودرو در بازار امروز گمرک: تجار فعلا به مرز میلک کالا ارسال نکنند "لکما" در مناقصه خرید رک BBU حاضر شد "شسم" مجوز تولید محصول جدید گرفت مسکن در تهران گران‌تر از مسکو و استانبول یارانه معیشتی آذرماه واریز شد تعیین دبیر کل اوپک تا ماه آینده رکود نامیمون و سکوت بزرگ بورس‌باز‌ها هشدار وزیز نفت درباره بنزین/ پشت پرده کمبود بنزین در ایران چیست؟ پیشنهاد پرداخت وام 450 میلیون تومانی به هر واحد مسکن ملی قیمت خودرو امروز 11 آذر 1400(جدول)