مشارکت حداقلی به نفع هیچ کس نیست / مشکل بورس این بود که مردم در اوج وارد شدند

مشارکت حداقلی به نفع هیچ کس نیست / مشکل بورس این بود که مردم در اوج وارد شدند

سخنگوی دولت گفت: مشارکت حداکثری بیش از هر زمان دیگری کارکردهای متعددی برای ایران و ایرانیان خواهد داشت و مشارکت حداقلی به نفع هیچ کس نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا،‌ علی ربیعی امروز سه شنبه در نشست خبری با گرامیداشت سوم خرداد سالروز آزادی خرمشهر، گفت:‌ دیروز سالروز آزادی خرمشهر و نقطه عطفی تاریخی در راه پیروزی نهایی ملت ما در برابر اشغالگری و تجاوز رژیم بعثی بود. محمد جهان‌آرا روزی که خرمشهر را غصب کردند، چه زیبا گفت که : «بچه‌ها اگر شهر سقوط کرد؛ دوباره فتحش می‌کنیم؛ مراقب باشید ایمانتان سقوط نکند». 

وی ادامه داد: آزادسازی خرمشهر نماد ایمان سروقامت شهیدانی بود که نامشان را تا ابد بر تارک این خاک و بوم نشاندند. آزادی خرمشهر به عنوان الگویی از "مقاومت یک ملت در مقابل ظلم و تجاوز" برای همیشه در تاریخ ایران و جهان ثبت شد.  

سخنگوی دولت افزود: امروز یک حادثه تاریخی صرف نیست بلکه نمادی است از مقابله با اشغالگری و تعرض به حق تعیین سرنوشت یک ملت؛ چه در بعد مادی و اشغال سرزمینی و چه در بعد معنوی و سلب حقوق مشروع برای یک زندگی شرافتمندانه است، که متاسفانه هنوز کانون های ظلم و شدادت در گوشه کنار جهان زندگی آزاد ملت ها را تهدید می کند. تجربه آزادسازی خرمشهر زیر قاب بزرگتر دفاع مقدس، ما را آب دیده کرد و به ما آموخت که ایستادن همدلانه و برادرانه در برابر زورگویی و ظلم تنها را نجات از آن است.    

ربیعی ادامه داد:‌ الگوی مقاومت در فتح خرمشهر را می‌توان برای این سال‌ها نیز دوباره تکرار کرد؛ سال‌هایی که با تجاوز به حقوق ملت از طریق تحریم‌های ظالمانه ترامپ همراه شده است. تحریم‌هایی که در بعد تروریستی کنونی، نوعی اشغالگری در شکل جدید است. اگر آن روزها، خاک، غصب شد؛ امروز، حق زیست ملت ایران مورد تعرض قرار گرفته است؛ اما به تاسی از شهدای فتح خرمشهر پیروزی، به مردم و گروه‌های سیاسی می گوییم که این اشغال‌گری جدید را هم که در قالب تحریم ظهور کرده، دوباره شکست خواهیم داد.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری اظهار کرد: برای نسل ما که آن روزها را دیده ایم عجیب نیست که عاملان و آمران آن جنایت اشغالگرانه در خرمشهر و این جنایت انسانی در سلب حق زندگی آزادانه و رها از بند تحریم و البته جنایت سازمان یافته دیگری در سرزمین های اشغالی فلسطین که در روزهای اخیر به حقارتی دیگر از سوی محور مقاومت تن در داد، هنوز همبستگی خود را ادامه داده اند.  

وی اضافه کرد:‌ شهدا و رزمندگان ما تنها با خون و شهامت خود خرمشهر را آزاد نکردند بلکه قبل از آن با ایمان به خدا توام با خودآگاهی نسبت به حق تعیین سرنوشت و عزت و عظمت نهفته در هویت دینی و ملی ما بود که آن اراده مهیب و شکست ناپذیر را در برابر دشمنان به نمایش گذاشتند.  

ربیعی با تاکید بر اینکه امروز هم برای آزادسازی ایران عزیزمان از بند تحریم‌ها پیش از هر چیز به تجدید خودآگاهی و وفاق ملی نسبت به حق سلب ناشدنی مردم در بهره مندی از اقتصاد بدون تحریم نیاز داریم، تصریح کرد: باید مراقب بود آدرس غلط درباره بانی این تجاوز ندهیم. مراقب باشیم تا متجاوز معاصر تاریخ ایران را از تعدی‌ به حقوق ملت، تبريه نکنیم.

 وی تصریح کرد: نتیجه تبريه متجاوزان، مشروعیت‌بخشی به تحریم و رسمیت‌دادن به اشغال است. ما اطمینان داریم و اطمینان می دهیم که ملتی که حریم سرزمین اش را با خون و جان پاس داشته، در برابر تحریم و تحریم گران هم سر فرود نخواهد آورد.

هیچ گروه سیاسی برنده مشارکت حداقلی نخواهد بود

سخنگوی دولت با اشاره به انتخابات 1400، گفت:‌ این روزها بحث‌های انتخابات ریاست جمهوری مطرح است. دولت نه فقط به عنوان یک وظیفه بلکه به عنوان یک درک از وضعیت ایران و نیازمندی‌های فردای ایرانیان در جهان پر آشوب امروز، معتقد است مشارکت حداکثری در این دوره بیش از هر زمان دیگری، کارکردهای متعدد برای ایران و ایرانیان خواهد داشت.

ربیعی خاطرنشان کرد: مشارکت حداقلی به نفع هیچ کس نیست و اولین زیان‌کننده در نتیجه مشارکت حداقلی، مردم هستند و هیچ گروه سیاسی برنده مشارکت حداقلی نخواهد بود.  

وی افزود:‌ عمیقا باور داریم که وحدت در حضور، معنا می‌یابد و نه در عدم مشارکت؛ دولت عمیقا باور دارد که اسلامی بودن نظام سیاسی اقتضا می‌کند که از جمهوریت آن پاسداری شود؛ دولت عمیقا باور دارد که فراهم ساختن شرایط مشارکت سیاسی، حق شهروندان و تکلیفی بر حاکمان است و در مردمسالاری دینی، بیش از آنکه شهروندان در مشارکت، مکلف باشند، این ها هستند که مکلف‌اند و موظف.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری خاطرنشان کرد: از این روز دولت، از همه نهادهایی که در فرآیند انتخابات نقش دارند، انتظار دارد که با توجه به ضرورت تقویت وحدت ملی در شرایط کنونی کشور، با دوراندیشی، تعهد به روح حاکم بر قانون اساسی و وفاداری به منافع ملی، زمینه امیدآفرینی و شورانگیزی در انتخابات را فراهم آورند و با تقویت زمینه مشارکت در انتخابات، تداوم ثبات و امنیت و پیشرفت کشور را تضمین کنند.

ربیعی در پاسخ به پرسش خبرنگاران و درباره خاموشی‌های چند روز اخیر گفت: اتفاقات پیش بینی نشده در همه جهان رخ می‌دهد و این معضل هم روی داد. اما وظیفه ماست مانند هشت سال گذشته در زمینه برق، خدمات ارايه کنیم.  

وی افزود:‌ در حوزه وزارت نیرو افتخارات بسیار بزرگی در این هشت سال داشتیم و این اتفاق غیرقابل پیش‌بینی حداقل در برخی موارد مانند استفاده از رمزارزها با این حجم یا موارد دیگر کام مردم را تلخ کرد. امیدواریم با تلاش‌هایی که انجام می‌شود به سرعت به گذشته برگردیم.

سخنگوی دولت با اشاره به توضیحات سخنگوی صنعت برق که رد نشست امروز حضور یافته بود،  اظهار کرد: اینکه می‌گویند هیچ کس از دولت در این زمینه صحبت نکرد درست نیست؛  دولت در این‌باره یکشنبه گذشته جلسه گذاشت و چهارشنبه هم روی این موضوع جلسه داریم. امروز در جلسه ستاد اقتصادی بحث رمز ارزها مطرح بود. قطعی برق و بروز مشکل برای شهروندان یک طرف و یک طرف هم اینکه استنباط کردند دولت همه چیز را رها کرده است.

وی افزود: صنعت برق با توجه به برنامه‌ریزی قبلی توانایی پوشش نیاز مصرف متعارف را داشته است و هیچ کسری در این زمینه نداشته‌ایم. در حال حاضر در مجموع 588 نیروگاه حرارتی در کشور فعال است و ظرفیت تولید نیرگاهی جدید در دولت‌های یازدهم و دوازدهم 20 هزار مگاوات افزایش یافته است. در سال 99حدود 66 هزار مگاوات تولید برق داشته ایم  در حالی که در سال 1400 این رقم به 85 هزار مگاوات رسیده‌ است.

ربیعی با بیان اینکه در دوران تحریم و زمانی که درآمد ارزی کفاف تهیه برخی اقلام را نمی داد درحال اجرای پروژه های نیرو بوده‌ایم، گفت: می گویند دولت این موضوع را رها کرده است، کاش دولتی در شرایط مشابه دولت تدبیر و امید قرار می‌گرفت تا به شما می‌گفتم رها کردن یعنی چه و آن موقع متوجه می‌شدیم این افتتاح 20 هزار مگاوات چه ارزشی دارد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: البته بیان این موضوع که باید پیش‌بینی درست و سریعتر انجام می‌دادیم را دولت نمی‌خواهد بپوشاند اما آن تلقی که تعمیم ناروا داده می‌شود و می‌گویند دولت رها کرده است را قبول ندارم.  

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری افزود: روزی خواهم گفت که در این دوران چه سختی‌هایی گذشت تا فشاری به مردم وارد نشود.

وی با بیان اینکه مصرف برق، به چند دلیل افزایش یافت اظهار کرد: سال گذشته در همین موقع 54 هزار مگاوات مصرف داشتیم که 9 هزار مگاوات به مصرف اضافه شد و این اضافه شدن یکباره مشکل ایجاد کرد. در واقع مصرف برق نسبت به مدت مشابه سال قبل 20 درصد افزایش یافت.

 ربیعی با تشریح چهار عامل مشخص رشد مصرف برق خاطرنشان کرد: یکی از این عوامل افزایش زودهنگام دمای هوا بود و سیستم های سرمایشی زودتر از آنچه برنامه‌ریزی شده بود وارد مدار شده‌اند.

سخنگوی دولت در ادامه با بیان اینکه حدود 320 مجوز رمز ارز دادیم، گفت: در مراکز فرهنگی برق مجانی دادیم. در شهرک‌های صنعتی که تصور نمی کردیم به عنوان منبع درآمد نگاه شود، یکباره دو هزار مگاوات از این بابت افزایش یافت.  علاوه بر این آب مخازن سدها به علت کمبود بارش کم شد. در این شرایط نگران آب شرب بودیم. در میان آب و برق موضوع آب حیاتی‌تر است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در ایام تحریم تولید رشد کرد که همین امر موجب افزایش مصرف برق شد. پیش بینی دراز مدت ما درست بود، اما وقایع کوتاه مدت، مصرف برق و پیش بینی‌ها را تغییر داد.

 ربیعی اضافه کرد: نیاز ما به سرمایه گذاری در بخش نیرو 13.5 نیم میلیارد یورو بود که به علت تحریم 6.5 میلیارد یورو آن تامین شد.

 وی با بیان اینکه سال گذشته حدود 1300 مرکز غیرمجاز رمز ارز کشف شد، گفت: فروردین امسال هم 2600 مرکز کشف شد که رشد دو برابری دارد. در حال حاضر800 هزار دستگاه ماینر در حال فعالیت است و سطح مصرفشان هم افزایش یافته است. با متخلفان برخورد جدی‌تری می شود.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری یادآورشد: دیروز 1000 مگاوات از نیروگاه هسته ای بوشهر به مدار پیوست که در این زمینه کمک کننده است.

 سخنگوی دولت همچنین درباره توییت یکی از فعالان رسانه ای مبنی بر نامه‌نگاری رییس‌جمهوری با مقام معظم رهبری درباره رد صلاحیت‌های کاندیداها توسط شورای نگهبان گفت: معمولا آقای رییس جمهور، در موارد مهم نامه‌نگاری می‌کنند؛ از آنجا که از صبح درگیر بحث سخنگویی بودم آخرین اطلاعات را ندارم. دقیق می پرسم و اطلاع رسانی می کنم، چون نمی‌خواهم اطلاع رسانی غلط داشته باشم فعلا اطلاع دقیقی از این موضوع ندارم.

 تمدید یک ماهه توافق با آژانس حسن نیت ایران بود

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره تمدید یک ماهه توافق بین ایران و آژانس و اینکه دلایل این فرصت یک‌ماهه چیست، گفت: بعد از بررسی‌ها و ارزیابی از روند مذاکرات، شورای عالی امنیت ملی پس از اخذ مشورت در سطوح عالی نظام نتیجه گرفت که مذاکرات مسیر رو به پیشرفتی را طی می‌کند و به منظور نشان دادن حسن نیت و جدیت طرف ایرانی، با تمدید یک ماهه توافق میان ایران و آژانس بین‌المللی انرژی هسته ای موافقت کرد.

وی ابراز امیدواری کرد: این اقدام سازنده ما پیام روشنی مبنی بر مصمم بودن جمهوری اسلامی ایران در به نتیجه رساندن هرچه سریع‌تر مذاکرات به دیگر طرف های 1+4 و همینطور آمریکا و آژانس است. از نظر ما تنها پاسخ مناسب و شایسته به این حسن نیت، تسریع مذاکرات و خاتمه دادن فوری به تحریم های یکجانبه و بازگشت همه طرف‌ها به برجام و عمل به تعهدات مطابق قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد است.

 سخنگوی دولت تصریح کرد: این فرصت محدود است و ما طبق رهنمودهای مقام معظم رهبری بنا نداریم که فرسایشی شدن مذاکرات را تحمل کنیم.  

 وی در عین حال گفت: به دلیل آنکه مذاکرات حول موضوعات باقی‌مانده همچنان در جریان است، نمی‌توانیم وارد جزییات شویم.

ربیعی گفت: تفاهم‌های کلی درباره اختلافات اصلی انجام شده و در مورد رفع تحریم در اکثریت موارد به توافق رسیده‌ایم. مواردی که باقی مانده بسیار جزیی است و با توجه به روند مذاکرات به حل و فصل موارد باقیمانده جزیی و اجرایی خوشبین هستیم.  

 دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری یادآورشد: برآورد ما این است که به‌زودی امکان و احتمال رسیدن به نتیجه نهایی و آغاز روند بازگشت همه طرف ها به تعهدات‌شان وجود دارد.

هیچ گفت و گویی بین ایران وآمریکا خارج از برجام موضوعیت ندارد

ربیعی در پاسخ به این سوال که‌ آیا رییس جمهوری برای گفت و گوهای فراتر از برجام و احیای روابط دوجانبه با آمریکا در مدت باقی مانده از زمان کار دولت برنامه‌ای دارد یا نه، گفت: در حال حاضر نه زمینه و الزامی برای گفت و گوهای فراتر از برجام بین ایران و آمریکا وجود دارد و نه ما برنامه‌ای برای این نوع مذاکرات مد نظر داریم.  

وی اضافه کرد: آمریکا در سال‌های گذشته در این آزمون شکست خورد و تحمیل تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی و امتناع از بازگشت به برجام تا به امروز نشان داده که نمی‌تواند طرف قابل اعتمادی برای تداوم گفت و گوها باشد. بنابراین هیچ گفت و گویی بین ایران و آمریکا خارج از چارچوب برجام و خارج از هدف احیای کامل برجام و بازگشت همه کشورها به تعهدات‌شان در این توافق موضوعیت ندارد.  

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد:‌ ما قویا به دولت آمریکا توصیه می‌کنیم که روند احیای برجام را تسریع کند. هر یک روز تاخیر در این فرایند، با مرتفع کردن دیوار بی اعتمادی، حل اختلاف را به ‌لحاظ سیاسی پیچیده‌تر می‌کند.

 احیای برجام مستلزم تصمیمات سیاسی در واشنگتن است

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس‌جمهوری در پاسخ به سوالی درباره تصمیمات سیاسی که قرار بود در پایتختها گرفته شود، گفت: بخش عمده مذاکرات درباره لغو تحریم‌ها و اقدامات طرفین برای بازگشت به تعهدات پایان یافته و تفاهم‌های مقدماتی حاصل شده است.   اختلافات جزيی باقی مانده است که مذاکره درباره آنها تا رسیدن به نتیجه نهایی ادامه خواهد داشت.  

ربیعی با بیان اینکه دولت با موفقیت تاکنون به وظیفه خود عمل کرده، گفت: با رعایت همه ملاحظات و مصالح ملی و تحت نظر مقام معظم رهبری، تقریبا درباره رفع تحریم‌های ناقض برجام با دیگر طرف ها به تفاهم رسیده‌ایم.  بر اساس تفاهم انجام شده، دقیقا به آنچه که در سال 94 توافق کردیم و آمریکا با بدعهدی ترامپ از آن خارج شد باز خواهیم گشت. البته آمریکا با عناوین دیگر و به بهانه برجام تحریم‌های دیگری را انجام داده که موظف است آنها را هم لغو کند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما همچنان مذاکرات را با دقت دنبال می‌کنیم، گفت: تجربه تلخ بدعهدی آمریکا به ما می‌گوید که ذره‌ای از منافع ملی خود کوتاه نیاییم. دولت کارگروهی برای راستی آزمایی تعهدات آمریکا و لغو تحریم‌ها با مشارکت وزارت نفت، راه و شهرسازی و بانک مرکزی تشکیل داده و به محض آغاز روند اجرای تعهدات از سوی آمریکا، با دقت به وظیفه خود برای اطمینان از اجرای واقعی تعهدات عمل خواهد کرد.

وی اضافه کرد: امروز آغاز قدم‌های اصولی برای احیای برجام مستلزم تصمیم سیاسی به ویژه در واشنگتن است. ما همچنان منتظریم ببینیم که آیا دولت آمریکا آماده است که با کنار گذاشتن تردید به‌سوی تحقق موارد تفاهم شده حرکت کند یا نه. برای ادامه کار، همه نگاه‌ها به واشنگتن است.

حمایت مردم جهان و امت اسلامی از فلسطین دستاورد بزرگی است

سخنگوی دولت درباره پیام اخیر مقام معظم رهبری که خواهان تقویت نظامی مردم فلسطین توسط دولت‌های مسلمان شده‌اند و اقدامات ایران دراین زمینه گفت: از نگاه جمهوری اسلامی ایران، تقویت مقاومت فلسطین تنها بحث نظامی نیست و از آن مهمتر حمایت معنوی و سیاسی همه ملت‌های آزادی خواه جهان از فلسطینی است که تحت اشغال و آپارتاید قرار دارد.

وی ادامه داد: در جنگ اخیر که محصول تداوم اشغالگری رژیم صهیونیستی بود، در نتیجه بیداری سیاسی و به درد آمدن وجدان‌های انسانی، شاهد بودیم مردم نوع دوست و آزادی خواه از سراسر جهان و از بین امت اسلامی به حمایت از فلسطین در برابر تجاوز و رفتارهای غیرانسانی رژیم اسرايیل برخاستند که این دستاورد بزرگی برای ملت فلسطین و حامیان آن بود و از نظر اخلاقی در جهان به حمایت از فلسطین برخاستند. 

ربیعی افزود: حمایت سیاسی، حقوقی و اخلاقی از مردم فلسطین که در توازنی نابرابر نظامی با رژیم اسرايیل قرار دارند، کمترین حقی است که ابتدایی ترین قواعد بین‌المللی و هنجارهای بشردوستانه به آنها اعطا کرده است. 

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری با اشاره به تجربه دهه‌های گذشته، اظهار کرد: بعید می‌دانم که حمایت سیاسی از فلسطینیان در برابر تنها رژیم آپارتاید برجا مانده در جهان کافی باشد و آن رژیم، بی‌اعتنا به قوانین و مقررات بین‌المللی، رفتارهای اشغال‌گرانه و ضدانسانی خود را عوض نمی‌کند و مجموعه این قوانین و مقررات نتوانسته آن را وادار به این کار کند.

وی ادامه داد: ما حق فلسطین برای دفاع از خود را به رسمیت می‌شناسیم و از همه کشورها دعوت می کنیم که مسيولیت خود را برای تقویت بنیه دفاع نظامی مردم فلسطین در برابر اشغال و تجاوز انجام دهند. جمهوری اسلامی ایران از هر گونه کمکی که بتواند به مردم فلسطین کمک کند دریغ نخواهد کرد.

موضع دولت حضور همه سلیقه‌ها در دو سطح کاندیداها و سبد آراست

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره فرایند برگزاری مناظره های انتخاباتی در صدا و سیما گفت: موضع مشخص دولت حضور همه سلیقه‌ها و جریان‌ها در دو سطح کاندیداها و سبد آرا است تا مردم بتوانند همه آرزوها و خواسته‌های خود را پیگیر کنند. 

وی افزود: باور داریم سطح مشارکت باید به قدری باشد که انسجام عمومی و سرمایه اجتماعی برای حل مشکلات در داخل کشور ایجاد شود و همانطور که رهبری انقلاب فرمودند برآیند آن بازدارندگی در برابر دشمنان باشد. از دولت و نهادهای تصمیم گیر برای حضور در صدا و سیما انتظار می‌رود رویکرد مشارکت حداکثری مد نظر مقام معظم رهبری را به نحو احسن اجرا کنند.

سخنگوی دولت با اظهار بی اطلاعی از برنامه‌های صدا و سیما درباره انتخابات، گفت: دولت با جدیت رویکرد مشارکت حداکثری را دنبال می‌کند و معتقد به رفتار منصفانه نه در صدا و سیما، بلکه در تمامی دستگاه‌های داخل دولت و همه نهادهای بیرونی است.

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری ادامه داد: با توجه به شرایط کرونایی و ضرورت اهتمام همه به حفظ سلامت شهروندان، نقش صدا و سیما برای انعکاس وسیع بیان دیدگاه‌ها و نظرات کاندیداها در این دوره از انتخابات بسیار مهم است و انتظار می‌رود رسانه ملی با اطلاع رسانی گسترده زمینه مشارکت حداکثری را فراهم کند. حوزه عمومی که دیدار چهره به چهره نامزدها با مردم به صدا و سیما انتقال یافت و صدا و سیما باید نقش سفرهای استانی و دیدار چهره به چهره و میتینگ‌ها را برعهده بگیرد. 

ربیعی گفت: دولت نیز با کمک همه دستگاه‌ها به خصوص وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت کشور تمام تلاش خود را در جهت افزایش مشارکت مردم به کار خواهد بست.

افزایش کد بورسی از 7 میلیون در سال 92 به 37 میلیون در سال 99

ربیعی درباره وضعیت بازار سرمایه و برنامه‌های دولت در این زمینه گفت: اتفاق رخ داده در بازار سرمایه و متضرر شدن عده‌ای از هم‌وطنانی که در شرایط خاص وارد بورس و در کوتاه مدت دچار ضرر شدند را نه تنها فراموش نکرده‌ایم و بی توجه نبوده‌ایم، بلکه همواره از موارد نگرانی‌های دولت بوده و دولت از هر فرصتی هم برای حمایت بازار سرمایه دریغ نکرده است و تا روز آخر کار هم دریغ نخواهد کرد.

وی افزود: آنچه که رییس جمهور گفتند مسيله روند تکاملی بازار سرمایه در این سال‌ها بود و افزایش نقش بازار سرمایه در اقتصاد ایران بود. در یک اقتصاد سالم بازار سرمایه نقش خود را یافته به رغم همه فراز و نشیب‌ها راه خود را پیدا کرده که این قابل انکار نیست.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ابتدای سال 92 شاخص بورس حدود 40 هزار واحد بوده و امروز حدود یک میلیون و 100 هزار واحد رسیده است، اظهار کرد: تعداد کدهای بورسی ابتدای سال 92حدود 7 میلیون بود و امروز بدون احتساب سهامداران عدالت به 37 میلیون رسیده است.

به گفته دستیار ارتباطات اجتماعی بازار سرمایه به تامین کننده نیازهای سرمایه‌گذاری در کشور تبدیل شده است و  اینها زیرساخت‌هایی است که برای سالم سازی اقتصاد ایران به وجود آمد. اما متاسفانه عده‌ای از هم وطنان صرفا در مقطع اوج‌گیری بورس وارد بورس شدند و امروز مسيله ما حمایت از این افراد است. 

ربیعی ادامه داد:‌ افرادی که دراز مدت در بورس بودند هیچ گاه متضرر نشدند. نقش دولت‌ها در همه کشورها در بازار سرمایه نقش ضامن نیست و نقش حامی دارد.اکنون باید از این افراد حمایت کنیم، در این خصوص تصمیماتی گرفتیم. به عنوان مثال افرادی که به دعوت دولت به بورس آمدند و سهام‌های صندوق های دولتی را خریداری کردند سیاست‌های جبرانی اتخاذ کردیم و سهام جبرانی به آنها تعلق خواهد گرفت.

سخنگوی دولت با اشاره به هفت تصمیم مهم گرفته شده در دولت و سران قوه که پس از امضای مقام معظم رهبری ابلاغ خواهد شد، گفت: دیروز در جلسه سران قوه چند تصمیم جدید اتخاذ شد و این مسیر تا پایان دولت ادامه خواهد داشت. برخی از تصمیمات اتخاذ شده دولت به زیان مالی دولت بود.  دولت از محل درآمدهای خود برای جبران زیان و تثبیت بازار اقدام خواهد کرد.

وی افزود: اقتصاد دوران تحریم و فشار در دوران تحریم و افزایش قیمت ارز و بی ثباتی بازار باعث شد مردم برای حفظ دارای خود به هر طریق ممکن اقدام کنند و متاسفانه عده‌ای از هم وطنان که به دنبال حفظ دارایی خود بودند متضرر شدند وگرنه بازار سرمایه رو به تکامل بوده است و هم‌چنان خواهد بود و دولت از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

درخواست رییس قوه مقننه از یک مسيول اجرایی قانونی نیست

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس‌جمهوری همچنین درباره نامه‌نگاری رییس مجلس و دستور به رییس بانک مرکزی درباره رمزارزها و قانونی بودن یا نبودن آن، گفت: رییس مجلس طی نامه مفصلی مسيله را مطرح کرد و از رییس کل بانک مرکزی خواست نسبت به مسدود ساختن درگاه‌های پرداخت اقدام کند. 

وی افزود: البته در جلسه عصر روز گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا گفتند که منظورشان چنین چیزی نبوده است. ضمن اینکه این درخواست رییس قوه از یک مسيول اجرایی جنبه عملی ندارد و قانونی نیست. 

ربیعی تصریح کرد: در حالی که رییس کل بانک مرکزی هم طی مصوبه‌ای اعلام کرد موضوع رمز ارزها ابعاد مختلفی دارد و بانک مرکزی اقدام شتاب‌زده‌ای در این زمینه انجام نخواهد داد اما کارگروهی با مسيولیت بانک مرکزی در دولت تشکیل شده که در حال بررسی نحوه اقدام در این زمینه هستند و نیاز به تصمیم دولت و مجلس دارد.

سخنگوی دولت با اشاره بررسی این موضوع در نشست روز گذشته شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا و امروز صبح ستاد اقتصادی دولت، تصریح کرد: سیاست دولت نظم و انضباط دادن به این فعالیت‌ها و جلوگیری شدید از سوء استفاده است.

مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز

مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده ب...

رای‌گیری برای انتخابات 1400 به ساعات پایانی رسیده است اما بازار ارز فردا چگونه به رییس‌جمور کابینه سیزدهم واکنش نشان می‌دهد؟

TejaratNews.com/
بازارهای مالی بعد از انتخابات 1400/ دلار در دولت بعدی گران می‌شود؟

بازارهای مالی بعد از انتخابات 1400/ دلار در دولت بعدی گران می‌شود؟

عبدالله مشکانی، کارشناس اقتصادی، در گفتگوی زنده اینستاگرامی با تجارت‌نیوز نرخ تعادلی دلار در سال 1400 را 24 هزار تومان ارزیابی می‌کند و معتقد است تغییر دولت احتمالا مسیر پیش روی بازار ارز را دشوارتر م...

TejaratNews.com/
واکنش نايب‌ريیس مجلس به نامزدی در انتخابات 1400/ ضرورت تشکیل شورای عالی مسکن

واکنش نايب‌ريیس مجلس به نامزدی در انتخابات 1400/ ضرورت تشکیل شورای...

نایب ريیس مجلس گفت: امیدوارم در اسرع وقت شورای نگهبان، مصوبات مجلس درباره طرح جهش تولید مسکن را تایید کند و این طرح تبدیل به قانون شود.

TejaratNews.com/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/

انتخابات ریاست جمهوری 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟

بعد از انتخابات 1400، آینده بورس چه خواهد شد؟

سخنگوی دولت: رقم‌های اعلام شده درباره کسری دولت از بورس در مناظره‌ها جعل واقعیت است

سخنگوی دولت: رقم‌های اعلام شده درباره کسری دولت از بورس در مناظره‌...

سخنگوی دولت: رقم‌های اعلام شده درباره کسری دولت از بورس در مناظره‌ها جعل واقعیت است

BourseNews.ir/
توضیحات سخنگوی دولت در مورد نوسازی بافت‌های فرسوده و مصاحبه ظریف

توضیحات سخنگوی دولت در مورد نوسازی بافت‌های فرسوده و مصاحبه ظریف

سخنگوی دولت گفت: دولت با هدف کمک به مسکن‌دار شدن ساکنین مناطق کمتر برخوردار مرزی و ایجاد جذابیت برای نوسازی بافت‌های فرسوده و انبوه‌سازان، با اصلاح آیین‌نامه اجرایی برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار مو...

TejaratNews.com/
توجه به بورس در مباحث انتخابات ریاست جمهوری 1400

توجه به بورس در مباحث انتخابات ریاست جمهوری 1400

با اهمیت یافتن بازار سرمایه در سال‌های اخیر و افزایش نقش این بازار در اقتصاد کشور، نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 نیز در برنامه‌های خود برای آینده به بورس...

EghtesadOnline.com/
تاثیر انتخابات 1400 بر بازار ارز سال آینده / دلار سال بعد چه می‌شود؟

تاثیر انتخابات 1400 بر بازار ارز سال آینده / دلار سال بعد چه می‌شو...

پیش‌بینی می‌شود عوامل مختلفی در وضعیت بازار ارز سال آینده اثر گذار باشند که احتمالا یکی از مهم‌ترین‌ آن‌ها انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 است. همچنین اجرای بخش عمده‌ای از بودجه‌ دولت دوازدهم بر عهده دولت ...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی نوسانات شاخص بورس تا انتخابات 1400

پیش‌بینی نوسانات شاخص بورس تا انتخابات 1400

یک تحلیلگر بازار سرمایه گفت: انتظار می‌رود صنایع کوچکی که از لحاظ بنیادی در وضعیت مساعدی قرار دارند، مورد توجه بازار در ماه‌های آتی قرار گیرند.پیش‌بینی می‌شود که در برهه کنونی شاخص از رقم 1٫2 میلیون و...

TejaratNews.com/
سیگنال بورسی سخنگوی دولت / دلار ارزان می‌شود؟

سیگنال بورسی سخنگوی دولت / دلار ارزان می‌شود؟

علی ربیعی با بیان اینکه دولت نیز همواره در پی تقویت و حمایت از بورس بوده است، گفت: روی کار آمدن دولتی که کشورمان را تهدید نمی‌کند نیز در کاهش قیمت دلار موثر بوده است.

TejaratNews.com/
علی ربیعی، سخنگوی دولت هم حذف ارز 4200 تومانی را تایید کرد+عکس

علی ربیعی، سخنگوی دولت هم حذف ارز 4200 تومانی را تایید کرد+عکس

علی ربیعی، سخنگوی دولت هم حذف ارز 4200 تومانی را تایید کرد+عکس

BourseNews.ir/
سخنگوی دولت در نشست خبری: میزان انسانی بودن هر جامعه ای به میزان توجهی است که به گروه های کم توان دارد

سخنگوی دولت در نشست خبری: میزان انسانی بودن هر جامعه ای به میزان ت...

سخنگوی دولت در نشست خبری: میزان انسانی بودن هر جامعه ای به میزان توجهی است که به گروه های کم توان دارد

BourseNews.ir/
واکنش سخنگوی دولت به ریزش قیمت دلار / ارز در حال سرازیری است

واکنش سخنگوی دولت به ریزش قیمت دلار / ارز در حال سرازیری است

علی ربیعی گفت: منحنی ارز در حال پایین آمدن است و این در نتیجه تلاش‌های بانک مرکزی برای بازگشت ارز به قیمت واقعی خود است و قیمت واقعی ارز بسیار کمتر از قیمتی است که امروز در بازار است.

TejaratNews.com/
لبنیات 70 درصد گران می‌شود؟ سهام عدالت امروز یک تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به 11 میلیون می‌رسد؟ کاهش قیمت مسکن در پردیس/ وضعیت بازار اجاره مسکن در شرق پایتخت توضیح توانیر در مورد جدول‌های خاموشی‌ برق تلیسه چقدر سود توزیع کرد؟ | آیا شرکت برنامه‌ای برای افزایش سرمایه دارد؟ عرضه اولیه لطیف چهارشنبه 2 تیر 1400 می‌آید| چقدر نقدینگی نیاز دارد؟ + فیلم بیت کوین کانال 30 هزار دلاری را هم از دست داد پراید 111 امروز چند؟ وضعیت قرمز در بازار رمزارزها رشد 351 درصدی خالص درآمد کارمزدی بانک تجارت طی 3 سال چین وضعیت بازار رمزارز‌ها را قرمز کرد 40 درصد کالاهای بورسی، مشمول قیمت‌گذاری دستوری کشف بزرگترین مزرعه استخراج رمزارز در تهران تحلیل قیمت بیت کوین | آیا سقوط نزدیک است؟ پیش‌بینی بورس دوم تیر 1400 / شاخص به یک میلیون و 200 هزار واحد می‌رسد؟ پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 2 تیر 1400 قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | گرانی دلار در کانال 24/ سرعت خرید دلار در بازار... ثبت سرمایه "وسنا" در مرجع ثبت شرکت‌ها افزایش قیمت 30 درصدی محصولات بتنی "سفاسی" "غبهپاک" نرخ را بالا برد ارزش روز سهام عدالت چقدر شد؟ چین بر رمزارزها سایه انداخت انعقاد قرارداد میان "دبالک" و "دسبحان" تحلیل صورت های مالی یک بانک | زیان انباشته وبصادر کاهش یافت نرخ رسمی تورم خرداد اعلام شد آغاز چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کاغذ، مقوا، فرآورده‌های سلولزی و ماشین‌آلات وابسته خاموشی‌های بیشتری در راه است/ لطفا صرفه جویی کنید 30 دستگاه استخراج رمز ارز غیرمجاز در اهواز کشف شد کشف و ضبط 24 دستگاه ماینر در استان سمنان تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد پالایشی | شبریز صعودی می ماند؟ شناسایی بزرگترین مزرعه استخراج رمزارز کشور با 7 هزار ماینر در تهران "غپاذر" آماده پرداخت سود شد "کگل" از ماه آینده سود می‌دهد "کماسه" روز مجمع را مشخص کرد افت قیمتی کم‌سابقه ارزهای دیجیتال دیدار سهامداران "غاذر" در مجمع جلسه مجمع عمومی عادی سالانه شرکت احیا استیل فولاد بافت برگزار شد بیمه مرکزی به دنبال ساخت سریال طنز 300 میلیارد ریالی قیمت طلا و سکه در بازار امروز علت صف مقابل صرافی‌ها چیست؟ ارزش سهام عدالت امروز 1 تیرماه گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی ایران برای ساخت مسکن در سوریه رقیب ندارد بورس امروز اول تیر ماه چگونه به پایان رسید؟ افزایش 70 درصدی قیمت لبنیات از هفته آینده چرا بازار بیت کوین و ارزهای مجازی ریزشی شد؟ رونمایی از گران‌ترین سوپراسپرت قرن ارزش پالایشی یکم 1 تیر 1400 چقدر است؟ شتاب در صعود شاخص بورس با رشد 18 هزار واحدی ریزش سنگین ارزهای مجازی/ بیت‌کوین در کمترین قیمت دو هفته اخیر

در حال بارگیری...