پشت پرده دلار 28 هزار تومانی / دستور ريیسی دلار را گران کرد؟

پشت پرده دلار 28 هزار تومانی / دستور ريیسی دلار را گران کرد؟

برخی می‌گویند سیگنال‌های خارجی قیمت دلار را به 28 هزار و 250 تومان رسانده است. سیگنال‌هایی که می‌گوید توافق برجام دور از دسترس است و معامله‌گران را از حالت انتظار خارج کرده است. برخی دیگر می‌گویند دلیل گرانی دلار، دستور جدید ابراهیم ريیسی است. اما کدام دستور؟

به گزارش تجارت‌نیوز،‌ یک ماه گذشته بازار ارز در حالت انتظار بود. معامله‌گران دلار منتظر سیگنال‌هایی بودند که حرکت بعدی دلار را مشخص کند. اینکه آیا دلار به زیر 27 هزار تومان می‌رسد و می‌ریزد یا مرز 28 هزار تومان را رد می‌کند و تقاضای جدیدی وارد بازار می‌کند.

روز گذشته سیگنالی که معامله‌گران در انتظارش بودند به بازار رسید. اما چرا دلار گران شد؟

بسیاری می‌گویند علت اصلی گرانی دلار در تاریخ هفتم شهریور، سیگنالی است که از فرانسه به بازار فردوسی رسیده است.

سیگنال فرانسه به معامله‌گران ارز

وزیر امور خارجه فرانسه روز گذشته در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت: «ایران دیگر نمی‌تواند فکر کند که زمان به نفعش است زیرا هرچه برنامه اتمی‌اش خطرناک‌تر شود، خطر بروز یک بحران عمده بزرگتر خواهد شد.»

از نگاه برخی فعالان بازار این سخنان نقش مهمی در رشد قیمت دلار داشت. چون نشان داد شرایط چندان به نفع ایران پیش نمی‌رود و توافق برجام در دسترس نیست. این سخنان به انتظار و احتیاط معامله‌گران بازار ارز پایان داد و تقاضای جدیدی وارد بازار شد.

جز این اختلاف‌های اخیر ایران با آژانس و احتمال توافق امریکا و چین برای کاهش خرید نفت از ایران، نگرانی‌هایی ایجاد کرده است. دو مساله‌ای که می‌گوید نه تنها توافق نزدیک نیست و دلارهای جدید وارد بازار نمی‌شود، بلکه آمریکا در تلاش است با بزرگترین مشتی نفتی ایران مذاکره کند. توقف خرید نفت ایران به معنای بسته شدن مجرای ارزی موجود بود.

دستور ريیسی به بازار دلار

اما برخی دیگر می‌گویند علاوه بر سیگنالی که از فرانسه به بازار ارز ایران رسیده، ابراهیم ريیسی هم در سخنانی بر کمبود منابع ارزی صحه گذاشته است. اشاره این افراد به دستور ممنوعیت واردات کالاهایی است که مشابه داخلی دارند. از جمله لوازم خانگی.

اگرچه دولت می‌گوید این دستور با هدف حمایت از تولید داخل صادر شده است. اما بازار می‌گوید دلیل اصلی دستور ريیسی کمبود منابع ارزی است. چون منابع ارزی دولت محدود است و دولت نمی‌تواند ارز مورد نیاز بسیاری از کالاها را تامین کند. در نتیجه دولت می‌خواهد با این کار تقاضای ارزی را مدیریت کند و مانع خروج ارز از کشور شود.

هفته گذشته هم ابراهیم ريیسی دستور عجیبی به بانک مرکزی داده و بانک مرکزی را مکلف کرده بود که منابع ارزی بلوکه شده را به داخل ایران برگرداند. دستور عجیب ريیسی دو دلیل عمده داشت، یا ريیسی در جریان نبوده که دولت قبل بارها برای آزادی منابع بلوکه شده تلاش کرد و به نتیجه نرسیده. یا اینکه با این دستور خواسته از طریق ایجاد انتظار برای تزریق منابع ارزی جدید، قیمت دلار را مهار کند.

اما به نظر می‌رسد بازار به اخبار منفی حساس شده و می‌داند اخبار و دستوراتی مانند بازگشت منابع ارزی حداقل در این شرایط شدنی نیست. در نتیجه به آن واکنش معکوس نشان داد.

چون فردای دستور ارزی ريیسی به بانک مرکزی، نه تنها قیمت دلار ارزان نشد، بلکه کمی افزایش هم یافت.

پیش‌بینی قیمت دلار

اما سوال مهم این است که نرخ دلار تا کجا پیش‌ می‌رود آیا تجربه افزایش قیمت دلار سال گذشته تکرار می‌شود و دلار رکورد جدید می‌زند یا اینکه تجربه شهریور ماه تکرار می‌شود و دلار ظرف چند ساعت، کانال 28 هزار تومان را ترک می‌کند؟

پیش از این معامله‌گران ارز می‌گفتند محدوده روانی دلار، مرز 28 هزار تومان است و اگر دلار به این نرخ برسد تقاضای جدید وارد بازار می‌شود و دلار را گران می‌کند. از طرف دیگر به نظر می‌رسد وضعیت منابع ارزی ایران چندان مطلوب نیست.

چین خرید نفت خود از ایران را کاهش داده و آمریکا در تلاش است همین میزان هم متوقف شود. افزایش تقاضا و کمبود عرضه می‌تواند دلار را همچنان گران کند.

مطالعه بیشتر: دلار 28 هزار تومانی شد! / آینده دلار چه می‌شود؟
نرخ ارز صرافی ملی امروز یکشنبه دوم آبان

نرخ ارز صرافی ملی امروز یکشنبه دوم آبان

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز یکشنبه نیز اعلام شد که قیمت دلار در رقم 26 هزار و 791 تومان تعیین شده است.

TejaratNews.com/

ربع سکه به 3٫5 میلیون تومان رسید/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/1

سیگنال افزایشی بایدن به بازار ارز / آخرین قیمت دلار پیش از امروز دوم آبان

پیش بینی قیمت دلار برای 3 آبان

پیش بینی قیمت دلار برای 3 آبان

دست به دست شدن خبری با مضمون امتناع بایدن از تعهد خود به لغو تحریم‌ها حتی پس از احیای برجام و ادعای مدیر کل آژانس بین‌المللی مبنی بر جلوگیری ایران از بازرسی‌ها منجر به رشد قیمت دلار در اولین روز آبان ...

TejaratNews.com/
نرخ ارز صرافی ملی امروز شنبه اول آبان

نرخ ارز صرافی ملی امروز شنبه اول آبان

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز شنبه نیز اعلام شد که نسبت به دیروز تغییری نداشت و قیمت دلار در رقم 26 هزار و 690 تومان ثابت ماند.

TejaratNews.com/
شروع افزایشی دلار در ماه آبان / قیمت دلار امروز اول آبان چقدر شد؟

شروع افزایشی دلار در ماه آبان / قیمت دلار امروز اول آبان چقدر شد؟

قیمت دلار در بازار آزاد امروز افزایش یافت و از کانال 27 هزار و 500 تومان عبور کرد و به نرخ 27 هزار و 530 تومان رسید. نرخ ارز صرافی ملی امروز 26690 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/

نخستین نزول دلار پس از 5 ماه / آخرین قیمت دلار پیش از اولین روز آبان

چرا قیمت دلار پایین نمی‌آید؟

چرا قیمت دلار پایین نمی‌آید؟

به عقیده ريیس اسبق کانون صرافان، تا زمانی که تفاضل نرخ تورم در کشور ما و کشورهای حوزه دلار حدود 36 درصد باشد، به طور طبیعی می‌باید روزانه یک در هزار به قیمت دلار افزوده شود و اگر نشود، معنی آن جمع شدن...

TejaratNews.com/
مهمترین خبر هفته جدید برای قیمت دلار

مهمترین خبر هفته جدید برای قیمت دلار

در حالی که قیمت دلار در کانال 27400 تومان در نوسان است در هفته جدید قرار است اتفاق مهم سیاسی رخ دهد که احتمالا بر بازار ارز تاثیرگذار باشد.

TejaratNews.com/
نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 30 مهر

نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 30 مهر

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز جمعه نیز اعلام شد که نسبت به دیروز تغییری نداشت و قیمت دلار در رقم 26 هزار و 690 تومان ثابت ماند.

TejaratNews.com/

آخرین قیمت دلار پیش از امروز 30 مهر/ پیش‌بینی‌ها در بازار دلار چه می‌گویند؟

قیمت نیم سکه به 6 میلیون تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/29

نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 29 مهر

نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه 29 مهر

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز پنجشنبه نیز اعلام شد و بر این اساس دلار 26 هزار و 690تومان قیمت خورد.

TejaratNews.com/
سیگنال گروسی به بازار ارز / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 29 مهر

سیگنال گروسی به بازار ارز / آخرین قیمت دلار پیش از امروز 29 مهر

در پنجمین روز هفته، دلار نتوانست به بالای سطح 27 هزار و 500 تومان برود. دلار که روز سه‌شنبه با 200 تومان رشد به محدوده 27 هزار و 420 تومان رسیده بود، روز چهارشنبه با فشار فروش معامله‌گران مواجه شد و ب...

TejaratNews.com/
حراج گواهی سکه، از ترس ریزش نرخ ارز

حراج گواهی سکه، از ترس ریزش نرخ ارز

تکانه‌‌‌های ارزی، سیگنال اصلی اثرگذار بر روند نوسان قیمتی معاملات گواهی سپرده سکه طلا در بازار مالی بورس کالا ظرف روزهای اخیر بود.

EghtesadOnline.com/
احتمال حذف قرعه‌کشی خودرو آغاز فروش فوری 5 محصول سایپا از فردا کسب وکار حوزه سوغات و زیارت تقویت می شود ارز 4200 تومانی؛ به نام مصرف‌کنندگان و به کام رانت‌خواران هشدار نسبت به سقوط شدید قیمت بیت‌کوین! پرداخت تسهیلات 200 میلیون تومانی مسکن با ضمانت زنجیره‌ای معامله‌گران بخوانند / سیگنال‌های اثرگذار بر معاملات بورس کدام است؟ قطع 2 روزه گاز مناطق 16 و 19 تهران از فردا دوشنبه چرا گزارش‌های 6 ماهه بورس را مثبت نمی‌کند؟ گرانی به جان این 4 خودرو افتاد زمان فعالیت مراکز معاینه فنی کشور + نرخ معاینه ريیسی: اقتصاد کشور را به مذاکره گره نمی‌زنیم دلیل افزایش قیمت رب گوجه فرنگی قیمت‌گذاری دستوری سهام شرکت‌های لبنی را غیرجذاب کرده است گزارش عجیب از بازار مسکن در تهران / اجاره 15 میلیون تومانی سويیت 20 متری پاسخ به ابهاماتی در مورد کارت سوخت پیش بینی قیمت دلار برای 3 آبان ریسک‌های فروش نفت به چین، هند و روسیه افزایش 20برابری قیمت بنزین در ونزويلا آغاز پرداخت خسارت نوسانات برق سال 1400 حذف ارز دولتی چه تاثیری در قیمت لپ‌تاپ دارد؟ جزییات جدید از وام قانون جهش تولید مسکن ایران با همکاری ترکیه خودرو می‌سازد؟ چرا سود بانک ملت کم شد؟ / بدهی وبملت چقدر است؟ افزایش قیمت کالا‌ها چقدر است؟ جایگاه ایران در میان کشور‌های ثروتمند آسیا جزيیات تخصیص سهام عدالت به 20 میلیون جامانده پاسخ به ابهاماتی در مورد کارت سوخت / فرآیند غیرحضوری صدور کارت سوخت چگونه است؟ مجمع " بفجر " با محور سرمایه برگزار شد حباب مسکن در شهر‌های بزرگ جهان گرانی کرونایی به آمریکا هم رسید برای ساخت یک‌ میلیون مسکن زمین داریم / کاهش قیمت مسکن در پی اخذ مالیات از خانه‌های خالی کاهش ارزش دلار برای سومین روز متوالی مسکن و بورس پیشتاز در اولین ماه پاییز/ کدام بازارها افت کردند؟ جزيیات جدید از وام قانون جهش تولید مسکن درآمد قابل توجه ترکیه از خرید خانه خارجی‌ها نرخ ارز صرافی ملی امروز یکشنبه دوم آبان پیش بینی قیمت طلا در هفته اول آبان گرانی رب ربطی به گرانی گوجه ندارد ثبت نام یارانه پراید از فردا! / پرایدهای جدید در راه بازار پیشنهادی برای پایان سردرگمی سهامداران شرکت‌های پالایشی آخرین مهلت ثبت‌نام در حراج ایران خودرو / اختلاف قیمت خودروها با بازار چقدر است؟ اجاره 15 میلیون تومانی سويیت 20 متری! دلیل کاهش سود "خبهمن" شفاف شد خلق یارانه جدید از حساب 4200 آغاز فروش فوری محصولات سایپا فراوانی مرغ در راه است چرا مرغ گران شد؟ افزایش قیمت لوازم خانگی منتفی شد قیمت جدید گوشت اعلام شد