رشد 47 درصدی ارايه اظهارنامه‌های مالیاتی در سال جاری/ رویکرد دولت مالیات ستانی متناسب با درآمد است

رشد 47 درصدی ارايه اظهارنامه‌های مالیاتی در سال جاری/ رویکرد دولت مالیات ستانی متناسب با درآمد است

ريیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور با اعلام اینکه 4 میلیون و 300 هزار اظهارنامه اشخاص حقیقی در سال جاری ثبت و ارايه شده است، از رشد 47 درصدی آن نسبت به سال قبل خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سازمان مالیاتی کشور، داوود منظور در دیدار با مدیران سازمان‌های امور اقتصادی و دارایی سراسر کشور با بیان اینکه در دولت سیزدهم تغییرات در سازمان امور مالیاتی با رویکرد تحولی در حال انجام است، گفت: با اجرای این تغییرات و برنامه‌های پیشرو به دنبال ایجاد یک نظام مالیاتی پویا با درآمدهای پایدار مالیاتی در جهت عدالت اجتماعی، تامین منابع دولت، حمایت از بخش‌های تولیدی و شفاف اقتصاد و کنترل بخش‌های غیرشفاف اقتصاد هستیم.

وی افزود: در این دوره، سازمان امور مالیاتی با اجرای اقدامات تحول‌آفرین به دنبال اجرای مبارزه با فرار مالیاتی به‌منظور کاهش فشار بر بخش رسمی اقتصاد، جایگزینی پایه‌های مالیاتی جدید به‌جای فشار بر بخش تولید، افزایش مودی مداری و رضایت مودیان با ارايه خدمات الکترونیک و محوریت داده‌ها و سامانه‌ها به‌جای ممیز مداری است.

شناسایی و دریافت مالیات از تمام فعالان اقتصادی متناسب با درآمد

معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی بیان کرد: اجرای قانون مالیات بر ارزش‌افزوده مصوب سال 1400 با تدوین بیش از 40 آيین‌نامه و دستورالعمل اجرایی، تولید سامانه ملی مودیان و آغاز اجرای قانون پایانه فروشگاهی، تدوین پیش‌نویس قانون مالیات بر جمع درآمد، تحقق 113 درصدی درآمد وصولی در سال 1400 و وصول بالغ‌بر 140 هزار میلیارد تومان در چهارماهه اول سال جاری و حمایت از تولید ازجمله اقدامات انجام‌شده تاکنون بوده است.

وی با تشریح تغییر رویکرد سازمان امور مالیاتی در پرداخت مالیات، تاکید کرد: شناسایی و دریافت مالیات از تمام فعالان اقتصادی متناسب با درآمد رویکرد اصلی سازمان است و تمام فعالان اقتصادی باید مالیات متعلقه را پرداخت نمایند.

ريیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور گفت: بر اساس همین رویکرد با اتفاقی بی‌سابقه در تاریخ مالیات ستانی در کشور مواجه بوده‌ایم و با ثبت 4 میلیون و سیصد هزار اظهارنامه اشخاص حقیقی در سال جاری نسبت به سال قبل ارايه اظهارنامه‌های اشخاص حقیقی 47 درصد رشد داشته است.

تحقق عدالت مالیاتی با هوشمندی سازی و سامانه محوری

منظور با بیان اینکه سازمان مالیاتی اطلاعات کارتخوان‌ها، حساب‌های بانکی و کارت به کارت‌های بانکی را در اختیار دارد، اظهار داشت: نظام مالیاتی با هوشمندی، سامانه محوری و داده محوری می‌تواند عدالت مالیاتی را برقرار کند.

وی به تبیین برنامه‌های سازمان برای تحقق درآمد مالیاتی 454 هزار میلیاردتومانی برآوردی سال 1401 پرداخت و گفت: با اجرای برنامه‌ها و همراهی مردم می‌توان یک رکورد بسیار مهم برای کشور رقم زد.

ريیس‌کل سازمان امور مالیاتی کشور توسعه پایه‌های مالیاتی ازجمله مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات بر مجموع درآمد را از برنامه‌های آتی سازمان دانست که باعث مقابله با سوداگری و افزایش نقش تنظیم‌گری مالیات در اقتصاد کشور می‌شود.

برخی معافیت‌های مالیاتی را پاشنه آشیل نظام مالیاتی است

منظور، اعطای برخی معافیت‌های مالیاتی را پاشنه آشیل نظام مالیاتی عنوان کرد و افزود: در طی سالیان گذشته تور مالیاتی با برخی قوانین و معافیت‌های مختلف سوراخ شده است و یکی از برنامه‌های اصلی نظام مالیاتی، ساماندهی معافیت‌های مالیاتی است.

وی اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی را زمینه‌ساز تحول در نظام مالیات ستانی دانست و تاکید کرد: در حال حاضر مودیان می‌توانند به سامانه مربوطه مراجعه و برای خود کارپوشه لازم را درست کرده و صورت‌حساب‌های الکترونیکی صادر نمایند.

ريیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه فراخوان مودیان در اجرای قانون پایانه‌های فروشگاهی به طور تدریجی صورت خواهد گرفت، گفت: با اجرای این قانون شفافیت اقتصادی تحقق‌یافته و فرار مالیاتی به میزان قابل‌توجهی کاهش خواهد یافت.

درخواست از مخبر برای تمدید زمان ارايه اظهارنامه مالیاتی

درخواست از مخبر برای تمدید زمان ارايه اظهارنامه مالیاتی

انجمن حسابداران خبره در نامه ای به معاون اول ريیس جمهور خواستار تمدید مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی شد.

MehrNews.com/
اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در خصوص واحدهای مسکونی خالی

اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در خصوص واحدهای مسکونی خالی

سازمان امور مالیاتی کشور در مورد مالیات بر واحدهای مسکونی خالی اطلاعیه‌ای صادر کرد.

MehrNews.com/
مالیات بر عایدی سرمایه؛ حذف سوداگری مسکن و «رانت کمیابی» زمین

مالیات بر عایدی سرمایه؛ حذف سوداگری مسکن و «رانت کمیابی» زمین

در حالی که دولت سیزدهم بارها بر موافقت با تصویب قانون مالیات بر عایدی سرمایه در مجلس تاکید کرده، اما درعمل هنوز خبری از تصویب ابزارهای کنترلی بازار مسکن در مجلس نیست.

MehrNews.com/
تحقق عدالت مالیاتی با اجرای «اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم»

تحقق عدالت مالیاتی با اجرای «اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم»

در لایحه اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم که با هدف ایجاد پایه مالیات بر مجموع درآمد به هیات دولت ارسال شده، تنها ملاک تشخیص میزان مالیات پرداختی نیست و هزینه‌های زندگی از میزان آن کسر شده است.

MehrNews.com/
افزایش 47 درصدی ارايه اظهارنامه مالیاتی در تیر ماه

افزایش 47 درصدی ارايه اظهارنامه مالیاتی در تیر ماه

ريیس سازمان امور مالیاتی از ثبت 4 میلیون و 300 هزار اظهارنامه مالیاتی تا پایان تیر ماه امسال خبر داد و گفت: تعداد اظهارنامه‌های ارايه شده در سال جاری نسبت به سال گذشته 47 درصد رشد داشته است.

FarsNews.ir/
آمار 577 هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی ارسال شد

آمار 577 هزار خانه خالی به سازمان امور مالیاتی ارسال شد

مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: تنها 2 میلیون و 68 هزار نفر در سامانه املاک و اسکان خوداظهاری کردند.

MehrNews.com/
مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی تا 15 تیرماه تمدید شد

مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی تا 15 تیرماه تمدید شد

سازمان امور مالیاتی کشور اعلام کرد که مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی اشخاص حقیقی تا 15 تیرماه با اخذ مجوز قانونی تمدید شد.

MehrNews.com/
اعتراف نامزد نخست‌وزیری به بحران انرژی در انگلیس خودروهای ناقص در کف پارکینگ‌ها کمتر از 12 هزار دستگاه است دستورالعمل محاسبه قیمت نفت و میعانات گازی و فرآورده های نفتی پالایشی ها مشخص شد غول‌های زغال سنگ در بحران انرژی پول پارو کردند خبر خوش درباره حقوق بازنشستگان | حقوق این گروه از بازنشستگان افزایش یافت ارسال پیامک شماره اقتصادی جدید برای مودیان مالیاتی قیمت فروش نفت ایران برای ماه سپتامبر اعلام شد وزیر امور اقتصاد و دارایی: نگاه و تلاش استاندار مازندران برای توسعه اقتصادی و تولید جای قدردانی دارد جدیدترین گزارش از قیمت گوشت | هر کیلو گوشت گوسفندی چند؟ ورود کشتی‌های کروز به ترکیه 40 برابر افزایش یافت قرارداد جدید اختیار معامله سکه، از چهارشنبه آماده معامله است زمزمه بازگشت روس ها به خطوط ریلی ایران /آنها گران کار می‌کنند حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد چطور عمل می کند؟ قیمت مرغ پر کشید | هر کیلو مرغ تازه چند؟ 9 میلیون و 400 هزار کارتخوان غیرفعال شد 305 هکتار زمین در بستر رودخانه‌های استان تهران... وضعیت مغشوش بازار کار؛ کار هست اما بیکاران مشغول استراحتند ورود 145 کشتی گندم، برنج و روغن خام به بنادر کشور از ابتدای سال تاکنون شرایط جدید دریافت مزایای بازنشستگی توقف تولید 5 خودرو از ماه‌ها قبل به خودروسازان اعلام شده بود ریزش 3 هزار واحدی کل شاخص بورس امروز 23 مرداد 1401/ روند بورس نزولی شد کدام نماد پالایشی بیشترین بازدهی را در یکساله کسب کرد؟ خودروسازان پیش از تعهد به فروش از استاندارد اجازه نگرفتند/ برندهای کم‌فروش شناسایی شدند/ تغییر لیبل‌... روسیه گاز بیشتری به مجارستان می‌فروشد سهم بازار سرمایه از تامین مالی اقتصاد کمتر از 10درصد است بازنشستگان بخوانند/ شرایط جدید دریافت مزایای بازنشستگی واکنش استاندارد به اظهارات پلیس درباره کیفیت خودرو/ توقف قطعی تولید 5 خودرو زمان ثبت سفارش خودرو در بورس کالا ابلاغ شد سقوط قیمت‌ها در بازار خودرو؛ جدیدترین قیمت‌ها | این خودرو 60 میلیون تومان ارزان شد | خریداران مصرف ک... ورود متخصصان به نهاد سیاست‌گذاری پولی با تصویب طرح قانون بانک مرکزی قیمت دلار نزولی شد | قیمت دلار چند؟ تولید 300 هزار خودروی کامل/ 12 هزار خودرو کف پارکینگ مانده است منفعت هیچ گروهی در بورس، بر دیگری ارجح نیست افت بازار چه تبعاتی برای صنعت کارگزاری داشته است؟ | در موضوع شرایط سرمایه گذار حرفه ای، دغدغه های کا... رشد بازار سرمایه به توسعه اقتصاد کشور منجر خواهد شد بیش از 6.5 میلیون نفر سودهای سنواتی خود را دریافت کردند احداث 3 شهرک صنعتی خصوصی در استان یزد بازنشستگانی که کمتر از 10 سال حق بیمه دارند، حقوق دریافت می کنند دستگاه‌های دولتی 7 هزار هکتار زمین مسکونی مازاد دارند معوقات حقوق بازنشستگان پرداخت می شود | بازنشستگان پولدار شدند ضرورت پیش بینی پذیری اقتصاد و اصلاح زیرساخت های معاملاتی برای بازار سرمایه 22 بانک تسهیلاتی به طرح نهضت ملی مسکن پرداخت نکردند عملکرد "شپدیس" چگونه بود ارسال پیامک شماره اقتصادی جدید برای مودیان مالیاتی رشد صادرات کالا از ایران به مقصد اروپا+ اینفوگرافی جزيیات صنعتی سازی 50 هزار واحد نهضت ملی مسکن اثر نمادهای انرژی بر سرخ پوشی بازار بورس رتبه بسیار پایین ایران در رعایت حقوق سهامداران خرد/ دولت باید زیان قیمت‌گذاری دستوری در بازار سرمایه... ورود 145 کشتی گندم، برنج و روغن خام به بنادر کشور کاهش هروزه قیمت مرغ در بازار | قیمت مرغ کیلویی چند؟