آزادی 500 میلیون از طلب 18 میلیارد دلاری دستاورد نیست/ ایران می‌تواند از خط اعتباری یوآن عراق استفاده کند

آزادی 500 میلیون از طلب 18 میلیارد دلاری دستاورد نیست/ ایران می‌تواند از خط اعتباری یوآن عراق استفاده کند

ایلنا: عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق گفت: نباید آزادسازی 500 میلیون دلار از طلب 15 تا 18 میلیارد دلاری از عراق را دستاورد بدانیم و به دنبال ایجاد موج باشیم که این...

علی شریعتی در گفت‌وگو با ایلنا در مورد خبر آزادسازی منابع مالی ایران در عراق اظهار داشت: این کشور همیشه سهم بالایی در تجارت خارجی ایران داشته و به نوعی شریک دوم تجاری ما محسوب می‌شود. اما متاسفانه به دلیل شرایط کنونی اقتصاد کشور، اذهان عمومی به دنبال جرقه مثبت و منفی است یعنی وصول مطالبات از عراق فی نفسه نباید در صدر اخبار کشور قرار بگیرد.

وی ادامه داد: ایران و عراق تبادلات بالایی به ویژه در حوزه انرژی دارند. منتها در سال‌های اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها طلب ایران از عراق به موقع پرداخت نمی‌شود و بازپرداخت آن رقم بالایی است. اینکه یک دهم از یک طلب بالایی آزاد شود نباید مایه خوشحالی در کشور شود و سرتیتر اخبار باشد، یعنی برای یک اقتصاد پویا با مولفه‌های صادرات، واردات و تولید ملی نباید زیاد تاثیرگذار باشد.

عضو اتاق بازرگانی ایران و عراق تصریح کرد: با توجه به شرایط تحریمی هرگونه تعامل با دنیا و حل مشکلات منطقه‌ای مانند برقراری رابطه با عربستان پس از 7 سال، می‌تواند نویدبخش شرایط خوبی برای اقتصاد کشور باشد. باید توجه داشت که در سال‌های اخیر، استکبار جهانی سوار بر موج ایران گریزی شدند اما اکنون که حاکمیت تصمیم به حل این مشکلات گرفته می‌تواند برای ایران نویدبخش باشد و حتی منجر به توافق هسته‌ای و تعامل با دنیا شود.

شریعتی متذکر شد: باید توجه داشت که وقتی بحث محکومیت کشور در سازمان ملل و یا تهدید به مکانیسم ماشه مطرح می‌شود، برای کشور مناسب نیست و باعث ایجاد موج و التهاب در بازار می‌شود. با توجه به شرایط اقتصادی کشور، این موج تاثیرگذار بوده و به دلیل چسبندگی قیمت‌ها، همیشه اخبار منفی تاثیر سریع و مخربی می‌گذارد.

این عضو اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: در مجموع، نباید آزادسازی 500 میلیون دلار از طلب 15 تا 18 میلیارد دلاری از عراق را دستاورد بدانیم و به دنبال ایجاد موج باشیم که این در شان کشور ثروتمند ایران نیست. ما می‌توانیم با صادرات روزانه 4 میلیون بشکه نفت این درآمد را برای یک روز داشته باشیم. بنابراین نباید اقتصاد ما اینگونه نسبت به اخبار هیجانی تاثیرپذیر باشد.

شریعتی در مورد آغاز مبادلات عراق با چین براساس یوآن گفت: با توجه به حجم مبادلات عراق و چین، دولت بغداد در راستای تسهیل‌گری برای تجار خود از یوان استفاده می‌کند. الان بازار ارز عراق نیز مانند ایران دو نرخی شده است، یعنی دلار دولتی با نرخ 1330 دینار و دلار بازار آزاد 1550 دینار است. البته اگر جابجایی پولی شفاف باشد دولت ارز دولتی تخصیص می‌دهد برای نمونه برای هر مسافر 7 هزار دلار ارز دولتی پرداخت می‌شود. بنابراین دولت عراق برای کاهش فشار نوسان دلار، خط اعتباری یوآنی گذاشته که از محل فروش نفت به چین تامین می‌شود و اینکه ما به چه اندازه از آن استفاده کنیم بستگی به سیاست‌های کشور دارد.

هر عدد از این تخم مرغ‌ها 3.5میلیون قیمت دارد! قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟/ سناریوی احتمالی... قیمت طلا در چند قدمی رکورد تاریخی؟ زمان ثبت‌نام مجدد متقاضیان خودروهای داخلی قیمت دلار از عهد قاجار تا سلسله پهلوی چگونه می‌توان خودرو ایرانی را نجات داد؟ فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 آغاز ثبت نام جاماندگان در سامانه یکپارچه فروش خودرو از دوشنبه واکنش خانه کارگر به مصوبه مزد 1402 شورایعالی کار / روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد 1402 را آغاز می ... برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود فایل‌های فروش در ارزان‌ترین منطقه تهران هم غیر قابل دسترسی شدند فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 فردا نخستین روز فعالیت بورس در سال 1402 مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از تعطیلات سیب و پرتقال تنظیم بازاری در تهران تا پایان فروردین توزیع می شود تیونینگ این خودرو، هوش از سر می‌پراند! تیونینگ این خودرو 3 هزار اسب بخاری، هوش از سر می‌پراند!/ عکس رشد تولید مستلزم جلوگیری از سوداگری‌/ "مالیات بر عایدی سرمایه" هر چه زودتر قانون شود ثبت مصرف بیش از 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از بهار 1402 برای جاماندگان ثبت‌نام خودروهای داخلی فردا سامانه بازگشایی می‌شود استعلام وضعیت چک‌های برگشتی صادرکننده چک از طریق پیامک 10 خبر مهم برای اولین روز معاملاتی سال 1402 | افزایش سرمایه یک نماد پالایشی اخبار مهم کدال جمعه 4 فروردین 1402 | خبری مهم برای سهامداران فملی جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ قیمت جدید قند و شکر اعلام شد چرا افزایش نرخ بهره فدرال رزرو به رغم سیستم مالی متزلزل صحیح بود؟ / خبری از قوانینی که قرار بود سیاس... با این روند تعطیلی نانوایی ها دور از انتظار نیست جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ راستی‌آزمایی آمار اشتغال دولت؛ واقعا یک میلیون شغل ایجاد شد؟ / حاج‌اسماعیلی : دولت اسناد و مدارک ارا... در بحبوحه ورشکستگی سیلیکون ولی فدرال رزرو بار دیگر نرخ بهره را افزایش داد / تاثیر آن بر بازار سهام چ... جاماندگان یارانه دولت چگونه ثبت نام کنند؟ به دنبال واردات مستقیم گاز از ترکمنستان هستیم/ سوآپ ادامه دارد اونس جهانی در مرز 2 هزار دلار تولد فاجعه‌ای دیگر در پدیده شاندیز طلا صعودی و دلار ریزشی شد واریز یارانه نقدی برای جاماندگان | یارانه نقدی جدید دو برابر شد افزایش 50 درصدی اشتغال مستقیم صنایع غذایی کدام خودروها در بازار افزایش قیمت داشتند؟ همتی: دولتی که پای خود را بیش از گلیمش دراز کند، بنزین بر آتش تورم می ریزد توان تولید برق 286 نیروگاه ارتقا پیدا کرد نسخه همتی برای عبور دولت از تورم مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سوم فروردین بیانیه مهم خانه کارگر درباره حداقل حقوق 1402 افزایش قیمت بیت‌کوین و اتریوم/از آخرین وضعیت ارزهای دیجیتال با خبر شوید مصرف 120 میلیون لیتر بنزین در سومین روز از سال جدید هشدار ريیس شبکه انرژی آلمان از احتمال کمبود گاز افزایش قیمت کوییک، ساینا و تیبا در بازار + نمودار ارزش بازار بورس لندن به دنبال نگرانی در مورد بحران بانکی سقوط کرد شتاب این خودرو تولید انبود هوش از سرتان می‌پراند/ عکس خانه کارگر: روال قانونی برای ابطال مصوبه مزد شورایعالی کار را آغاز می‌کنیم