افزایش خودسرانه قیمت محصولات لبنی/ خلف وعده یا عدم نظارت

افزایش خودسرانه قیمت محصولات لبنی/ خلف وعده یا عدم نظارت

کشاورزیقرن نو نوشت: با وجود اعلام سخنگوی انجمن صنایع لبنی مبنی بر عدم افزایش قیمت محصولات لبنی تا پایان ماه رمضان مشاهدات میدانی حاکی از افزایش 15 درصدی قیمت محصولات لبنی از درب کارخانه در روزها اخیر است.

بنی طبا، سخنگوی انجمن صنایع لبنی در روزهای گذشته گفت: لبنیات به قیمت اسفند سال گذشته عرضه می‌شود و تا پایان ماه رمضان نیز قیمت لبنیات تغییری نخواهد داشت.

این مقام مسيول در ادامه افزود: قیمت اقلام ضروری سبد کالای خانوار تغییر نکرده، فقط یکی دو برند افزایش هزار تومانی قیمت داشتند که با تذکر وزارت جهاد کشاورزی و انجمن صنایع لبنی به قیمت قبل برگشتند. به طور کلی روند کنترل قیمت لبنیات تا پایان ماه رمضان ادامه دارد.

در این بین اما مشاهدات میدانی حاکی از افزایش چراغ خاموش قیمت محصولات لبنی از درب کارخانه است؛ به گفته فروشندگان برخی از کارخانه‌های محصولات لبنی قیمت محصولات خود را برای عرضه در روز جاری تا 15 درصد افزایش داده‌اند.

نرخ مصوب محصولات لبنی در حالی از سوی کارخانه‌ها تا 15 درصد افزایش یافته است که براساس گزارش مرکز آمار از شهریور 1399 تا شهریور 1400 قیمت محصولات لبنی به طور خیره کننده ای افزایش داشته است.

براساس گزارش این مرکز قیمت شیر از شهریور 1399 تا شهریور 1400 نزدیک به 69.2 درصد، قیمت ماست 75.7 درصد، قیمت پنیر 68.4 درصد، قیمت کره 107.5 درصد و قیمت خامه 69.7 درصد افزایش داشته است.

اما افزایش قیمت محصولات لبنی به شهریور 1400 ختم نشده است؛ مشاهدات میدانی حاکی از آن است که قیمت هر بطری یک لیتری شیر از 13 هزار تومان در شهریور 1400 امروز به 16 هزار تومان رسیده است.

در این بین برخی از محصولات لبنی در سال گذشته نوسانات قیمتی شدیدتری را تجربه کردند که از میان آنها می توان به کره اشاره کرد؛ نوسانات شدید قیمتی کره به سال 1399 باز می‌گردد زمانی که عرضه این محصول مختل شد و با تغییر ارز، واردات کره از رسمی به نیمایی، واردکنندگان از واردات این محصول امتناع کردند.نوسانات شدید قیمتی کره اما به سال 1399 ختم نشد و در سال 1400 و در سال جاری نیز روند افزایش قیمت آن ادامه داشته است؛ بررسی های میدانی حاکی از آن است که قیمت هر 100 گرم کره از 12 هزار و 800 تومان در شهریور ماه سال گذشته امروز به 16 هزار تومان رسیده است.

قیمت دوغ نیز از شهریور 1399 تا امروز افزایش چشمگیری داشته است؛ بطری‌های یک و نیم لیتری دوغ درحالی امروز در بازه قیمتی 18تا 20 هزار تومان خرید و فروش می‌شوند که این محصول در شهریور ماه سال گذشته 12 هزار 600 تومان قیمت داشته است.

بررسی های میدانی حاکی از آن است که افزایش قیمت کالاهای اساسی در ماه رمضان به محصولات لبنی محدود نشده است و سایر کالاهای اساسی مانند نان، گوشت، خرما و برنج نیز در روزهای اخیر گران شده است.

طبق بررسی های به عمل آمده قیمت برنج درجه یک ایرانی در روزهای اخیر در خرده فروشی ها از کیلویی 100 هزار تومان نیز گذرد کرده است و این در حالی است که در اواخر اسفند ماه سال گذشته هر کیلوگرم از برنج درجه یک ایرانی در بازه قیمتی 85 تا 90 هزار تومان خرید و فروش می شده است.

قیمت گوشت قرمز نیز در روزهای ماه رمضان افزایش چشمگیری داشته است و در حال حاضر هر کیلوگرم گردن گوسفندی به قیمت 180 هزار تومان در بازار خرید و فروش می شود که نسبت به میانگین قیمت یک سال گذشته 36 درصد گران شده است.

223227

90 هزار میلیارد تومان سهام بابت رد دیون تامین اجتماعی واگذار می‌شود/ سهام ایران‌خودرو و سایپا بلوکی ... شفافیت بازار خودرو با عرضه در بورس کالا متقاضیان یارانه جدید عجله کنید چه کسانی در لیست دریافت سهام عدالت هستند؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌عالی مسکن پاک‌کننده شیشه در بازار چند؟ مصرف برق رکورد زد/ عبور مصرف برق از 49 هزار مگاوات زور آزادسازی واردات به افزایش قیمت خودرو نرسید/ آخرین... ترس شدید رمزارزها برای صعود 10 خبر تاثیرگذار بورس فردا 28 اردیبهشت 1401 |فردا پنجمین عرضه اولیه جدید بازار سرمایه واگذاری زمین و خانه اقساطی به این افراد | ثبت نام 30 هزار نفر راه اندازی 3 شهرک صنعتی تصویب شد هیچ مشکلی در فراوانی و ذخایر کالاهای اساسی در کشور وجود ندارد خبر خوب برای خریداران خودرو |ریزش قیمت خودرو در راه است؟ برای خرید 206 چقدر لازم است؟ جزيیات خرید خودرو از بورس کالا | اولین خودروها فردا به بورس می رسند پرونده ارزان فروشی بنزین به کجا رسید؟ آخرین اخبار مجامع 1401/02/27 سهم 1.5 درصدی صنایع پلیمری و پلاستیکی از تولید ناخالص داخلی برای رسیدن به تمدن اسلامی نیازمند ایران قوی هستیم/ 20 درصد درآمد باید از اقتصاد دانش بنیان باشد سهامداران پتروشیمی پارس بخوانند | امروز در پارس چه گذشت؟ جدیدترین جزيیات خرید خودرو در بورس نفت روسیه جایگزین نفت ایران در چین شد؟ شرایط واگذاری زمین و خانه اقساطی اعلام شد شاخص کل بورس رکورد زد خانوارهای دارای سه فرزند بخوانند | جزيیات واگذاری زمین و خانه اقساطی بررسی میزان وام خرید و ودیعه مسکن در جلسه ستاد تنظیم بازار نقشه راه تهاتر کالایی ایران و کوبا امضا شد تهران-هاوانا وارد همکاری های بندری و دریایی شدند قیمت مزدا از 1 میلیارد عبور کرد سه ماه با تلسکوپ بودجه می‌نویسند آخرش وزیر از ما پول می خواهد | با ما شوخی نکنید، ما بانک و بورس نیس... پیش بینی بورس فردا 28 اردیبهشت 1401| توجه دوباره به سهام شرکت‌های بزرگ و بنیادی خرید اتو مو چقدر خرج دارد؟ ادعای عجیب ترکیه درباره گرد و غبار در ایران | منشاء طوفان های گرد و غبار کجاست؟ تصویب وام جدید خرید مسکن در شورای‌ عالی مسکن متقاضیان یارانه عجله کنید جزییات جدید از مکانیزم فروش خودرو/ مالیات جدید در راه... اخبار مهم کدال 27 اردیبهشت 1401 | نمادهای شاخص ساز تحت تاثیر عوارض صادراتی امسال قطعی برنامه ریزی شده آب و برق نخواهیم داشت برگزاری نشست هماهنگی و سیاست‌گذاری مدیران روابط عمومی صنعت آب اولین دستاورد اتحاد استراتژیک ایران خودرو و سایپا به ثمر رسید بازماندگان دریافت یارانه برای ثبت‌نام به «درگاه ملی خدمات دولت» مراجعه کنند قدردانی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از حمایت بانک صادرات ایران در نمایشگاه کتاب 4.2میلیون تن موجودی کالای اساسی در بنادر و گمرک /33شناور در صف تخلیه کالای اساسی مشکلات بچه‌دارها با قیمت پوشک | جدول جدیدترین قیمت‌ها وام جدید خرید مسکن در شورای عالی مسکن تصویب شد جایزه مدیر فعال روابط عمومی به بیمه رازی تعلق گرفت منشا ورود گرد و غبار به ایران اعلام شد افزایش منابع و الزامات اجرایی سازمان تعزیرات برای برخورد با پدیده‌های گرانفروشی و احتکار شاخص کل بورس به کانال 1.6 میلیون واحدی وارد شد