تاثیر صنعت بانکداری در بورس

تاثیر صنعت بانکداری در بورس

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: بازدهی صنعت بانکداری در سال 99 در میان صنایع بزرگ با صد و هفتاد و یک درصد رشد رتبه دوم را کسب کرده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، محمد خبری زاد کارشناس بازار سرمایه، در پاسخ به این پرسش که، صنعت بانکداری چه جایگاهی در بورس و در اقتصاد کشور دارد؟ اظهار کرد: ارزش بازار صنعت بانکداری در ابتدای دوره 153 هزار میلیارد تومان بوده است که این ارزش بازار در حال حاضر به بیش از 420 هزار میلیارد تومان رسیده است و از ابتدای امسال رشد 170 درصد را تجربه کرده است.

وی در ادامه بیان کرد: صنعت بانکداری، بین صنایع مختلف در بازار سرمایه جایگاه 3 را به خود اختصاص داده است و تقریبا بین 7 – 8 درصد از ارزش کل بازار سرمایه را نیز به خود اختصاص داده است.

این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به اینکه چه شرکت‌های بورسی و فرابورسی در صنایع بانکی حضور دارند؟ تصریح کرد: از ابتدای سال نود و نه 18 نماد بانک و موسسه اعتباری که شامل، موسسه اعتباری توسعه، موسسه اعتباری ملل و از گروه بانکی، بانک آینده، بانک ایران زمین، بانک تجارت، بانک پاسارگاد، بانک دی، بانک صادرات، بانک سرمایه، بانک پارسیان، پست بانک، بانک سامان، بانک اقتصاد نوین، بانک خاورمیانه، بانک ملت، بانک سینا و بانک کارآفرین در بازار سرمایه معامله شدند.

خبری زاد در خصوص اینکه میانگین قیمت و شاخص صنایع بانکی در سال نود و نه، چه میزان رشد و کاهش داشته است؟ تشریح کرد: بازدهی این صنعت در سال نود و نه در میان صنایع بزرگ با صد و هفتاد یک درصد رشد رتبه دوم را کسب کرده است.

وی در ادامه بیان کرد: همچنین این صنعت در میان تمام صنایع رتبه چهارم را کسب کرده است.

کارشناس بازار سرمایه با اشاره به رشد و کاهش در صنعت بورس خودرو، علت این افت و خیز را این گونه بیان کرد: علت اصلی رشد صنعت بانکداری، رشد کلی بازار سرمایه در سال نود و نه بود و یک بخشی، به علت دارایی‌های ارزی با افزایش نرخ ارز، که این صنایع سود تسعیر نرخ ارز دارند و دارایی‌های این صنایع با ارزش شده و رشد یافته است و بخشی دیگر به علت، مسيله عملیاتی این صنایع بوده است.

خبری زاد در پاسخ به این پرسش که در سال نود و نه به جز عوامل درون شرکت یا درون صنعتی چه اتفاقاتی در سطح ملی و بین المللی برای صتایع بانکی افتاد که سبب رشد و زیان شد؟ تصریح کرد: بانک مرکزی در سال‌های اخیر نظارت خوبی روی بانک ها، از نظر شفاف کردن صورت مالی بانک ها، به شدت از نظر عملیاتی روی بانک‌ها متمرکز شده، در حالی که بانک صادرات در سال نود و هشت زیان ده بود، ولی در سال نود و نه سودده شد، تمرکز بسیاری روی سود‌هایی که اواخر دهه هشتاد و ابتدای دهه 90 می‌دادند، داشت، بسیاری از سود‌های مشکوکی که شناسایی می‌شدند، در حال حاضر دیگر شناسایی نمی‌شوند، تمام این دلایل، سبب افزایش استقبال به صنایع بانکی در سال نود و نه شد.

وی در ادامه تاکید کرد: همچنین عرضه صندوق دارایکم که جزو اولین صندوق‌های مورد عرضه در سال نود و نه توسط دولت بود، باعث رشد صنایع بانکی در بازار سرمایه شد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره بر پیش بینی تاثیر متغیر‌های داخلی و بین المللی بر سودآوری شرکت‌های بانکی، اظهار کرد: در حال حاضر صنایع بانکی با توجه به افت قیمتی در 6 ماه دوم سال نود و نه، بهبود شدید عملیاتی صنایع و سود تسعیر ارزی که در دل تمام شرکت‌ها امسال وجود دارد، این صنایع به شرط برگشت بازار، یکی از گزینه‌های خوب و کم ریسک برای سرمایه گذاری می‌تواند باشد.

وی در ادامه بیان کرد: صنایع بانکداری از نظر عملیاتی بهبود یافتند و همچنین دارایی‌های ارزشمندی هستند.

خبری زاد در خصوص اینکه سرمایه گذاری در صنعت بانکداری در سال آینده برای مردم چه ریسک‌ها و آورده‌هایی می‌تواند داشته باشد؟ تصریح کرد: برای سرمایه گذاران صنایع بانکی، صنعت کم ریسک تری است، اما بازدهی این صنعت به بازدهی بازار بستگی دارد، یعنی اگر روند بازار باز نگردد، مطمينا سرمایه گذاران این صنعت نیز دچار ضرر و زیان خواهند شد.

وی در پایان اظهار کرد: دورنمای این صنایع به توافقات بستگی دارد، اگر برجام احیا شود، صنعت بانکداری یکی از صنایعی است که شرایط به نفعش به پایان می‌رسد و اگر خبر‌های بدی در این حوزه بیاید، از نظر عملیاتی اثر گذار نیست، اما از نظر روانی ممکن است صنعت بانکداری را دچار مشکل کند.

local_offerبرچسب‌ها:
توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

BourseNews.ir/
پیشنهاداتی برای پایان دادن به مشکلات بازار سرمایه

پیشنهاداتی برای پایان دادن به مشکلات بازار سرمایه

عضو هیات مدیره کارگزاری بورسیران گفت: دل بستن به حمایت‌های حقوقی ها از بازار، بسیار ساده لوحانه است؛ چرا که هیچ گاه از بازار سرمایه به صورت جدی حمایت نکرده‌اند و شاید هم توان این کار را نداشته باشند.

BourseNews.ir/
چشم انداز بازار سرمایه در سال 1400/تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر بورس

چشم انداز بازار سرمایه در سال 1400/تاثیر انتخابات ریاست جمهوری بر ...

یکی از اقدامات لازم دیگر این است که سازمان بورس باید صورت‌های مالی خود را منتشر کرده و برنامه استراتژیک ده ساله اعلام شود.

BourseNews.ir/
اشک‌ها و لبخندهای بازار سرمایه/نگاهی به دو نیمه متفاوت بورس در سال 99

اشک‌ها و لبخندهای بازار سرمایه/نگاهی به دو نیمه متفاوت بورس در سال...

بورستهران- ایرنا- بازار سرمایه در سال 99 روزهای پرنوسانی را پشت سر گذاشت، معاملات این بازار را می‌توان به دو نیمه تقسیم کرد؛ در نیمه نخست، بورس با رشد بی‌سابقه‌ای مواجه شد و صدها هزار سهامدار جدید را ...

Irna.ir/
انتخابات ریاست‌جمهوری و برجام؛ دو مولفه اثرگذار بر بازار سرمایه

انتخابات ریاست‌جمهوری و برجام؛ دو مولفه اثرگذار بر بازار سرمایه

بازار سرمایه در سال 99 با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه شد. مجموعه عوامل بسیاری در این فراز و نشیب اثرگذار بودند و میتوان گفت در بسیاری از موارد، به بازار سهام...

EghtesadOnline.com/
آخرین اظهارات دژپسند درباره بازار سرمایه

آخرین اظهارات دژپسند درباره بازار سرمایه

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان اقدامات زیر ساختی فنی و حقوقی در سال 1399 از آمادگی دولت برای برداشتن گام های بلند در جهت تسهیل سرمایه گذاری در بخش تولید خبر داد.

NabzeBourse.ir/
تمدید دوره ویژه گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه تا شهریور1400

تمدید دوره ویژه گواهی‌نامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه تا شهریور1400

براساس اعلام مرکز آموزش سازمان بورس و اوراق بهادار، با توجه به شیوع بیماری کرونا و برخی مشکلات در برگزاری دوره‌های ویژه تمدید گواهینامه‌های حرفه‌ای بازار سرمایه...

EghtesadOnline.com/
رسیدن بازار سرمایه به تعادل پس از ریزش اخیر/ پتانسیل‌های جدید به بازار سرمایه معرفی شوند

رسیدن بازار سرمایه به تعادل پس از ریزش اخیر/ پتانسیل‌های جدید به ب...

خانکی، کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه به ریزش روزهای اخیر برای رسیدن به تعادل نیاز داشت.

EghtesadOnline.com/
راه‌اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی احتکار مسکن توسط موسسات مالی/ جزيیات تعویض خانه با زمین واحد‌های مرغ مادر جوجه‌ها را قاچاق کردند مجمع "دپارس" با محور افزایش سرمایه خبر جدید از همکاری ایران و کره "تماوند" تا 10 روز دیگر به مجمع می‌رود سوددهی "غمارگ" از نیمه اردیبهشت ماه قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس تسهیلات جدید مسکن پرداخت می شود نگاهی بر روند معاملات امروز بورس تهران برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور در ماه های آتی+فیلم انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، تحقق اقتصاد مردمی تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات حاشیه‌های امروز بورس 25 فروردین / معاملات مثبت شستا هم شاخص را صعودی نکرد ارزش سهام عدالت امروز 25 فروردین شاخص بورس دوباره منفی شد ارزش دارایکم و پالایشی یکم امروز 25 فروردین وجود بیش از 3‌هزار و 600 طرح نیمه‌تمام صنعتی بالای 80 درصد پیشرفت آخرین وضعیت قیمت‌گذاری سیمان با امید به تعیین نرخ تا 30 روز آینده + آمار صادرات تغییر مالکیت 510 میلیون اوراق بهادار مالی ارزش پالایشی یکم 25 فروردین 1400 کاهش ارزش سهام عدالت در آخرین روز هفته سوم فروردین قیمت روز خودرو در 25 فروردین قیمت روز خودرو‌های صفر بالای یک میلیارد آتش بی‌تدبیری در خرمن نمادهای کوچک "بورس" نرخ جدید دلار و یورو/ سومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدنی بورس فعالیت مجدد مزرعه استخراج رمز ارز رفسنجان عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت عرضه عمده سهام غیرمدیریتی در نماد معاملاتی آرمان 4 شاخص در پایان ریزش 1365 واحدی داشت موفقیت نخستین عرضه صادراتی آلومینیوم در بورس کالا/ فلز نقره‌ای آغازگر صادرات فلزات از مسیر بورس غرضی: ريیس‌جمهور شوم نرخ تورم صفر می‌شود گوشت و مرغ گران نمی‌شوند! قیمت طلا امروز 25 فروردین 1400/ صعود 150 هزار تومانی قیمت سکه تاثیر منفی "شپنا"،"فملی" و "شبندر" بر شاخص میزان افزایش قیمت سیمان مشخص می‌شود/ رایزنی برای عرضه سیمان در بورس کالا راه اندازی مرکز ارتباط نهادهای مالی راه‌اندازی ابزاری جدید برای شرکت‌های سرمایه‌گذاری / اوراق اجاره سهام، جذاب‌تر از سپرده بانکی برای صن... روند نرخ طلا و سکه صعودی شد یارانه رمضان امشب واریز می‌شود رشد 105 درصدی فروش شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بازار سرمایه دستگیری اعضای باند زمین‌خواری در کشور نرخ جدید دلار/ دومین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/25 واردات واکسن کرونا با ارز نمایی سرمایه "گوهران" 62 درصد افزایش می‌یابد معاملات منفی "اخابر" همراه با افت 2درصدی نحوه شرکت در در مجامع سرمایه‌گذاری سهام عدالت "همراه" در صفر تابلو منفی است

در حال بارگیری...