قیمت هر کیلو پسته؛ 250هزار تا 400هزار تومان

قیمت هر کیلو پسته؛ 250هزار تا 400هزار تومان

دبیر کل انجمن پسته ایران: قیمت پسته تازه در بازار میوه درحال حاضر کمتر از 100 هزار تومان نیست. رصد قیمت‌ها در بازار آجیل نشان می‌دهد؛ کمترین قیمتی که برای این محصول می‌توان یافت از 250 هزار تومان بیشتر است و قیمت ارقام باکیفیت پسته از 400 هزار تومان برای هر کیلو فراتر رفته است.

همشهری: خشکسالی امسال میزان تولید محصولات کشاورزی و باغی را کاهش داده است. آثار کاهش بارندگی کم‌کم خود را به‌صورت آمار و ارقام کاهشی از سطوح زیرکشت و برداشت محصولات مختلف زراعی و باغی در اظهارات مسيولان دولتی و صنفی نشان می‌دهد. واکنش بازار به این اظهارات بی‌تردید رشد قیمت‌هاست.

اظهارات دبیرکل انجمن پسته ایران درباره کاهش 70هزار تنی برداشت پسته نسبت به سال گذشته، نه‌تنها در حوزه تجارت و صادرات بلکه در حوزه مصرف داخلی و بازار آجیل نیز نگران‌کننده است.

حسین رضایی، کل تولید پسته امسال را 140تا 150هزار تن تخمین زده که در مقایسه با برداشت 230هزارتنی سال گذشته، کاهش قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد. این فعال صنفی با اشاره به از بین رفتن محصول و جوانه‌های پسته سال آینده بر اثر تغییرات اقلیمی، حفظ و مدیریت بازار امسال را «دشوار» توصیف و تاکید کرده دولت باید در این زمینه حمایت کند.

تولید پسته دو سال پیش هم خبرساز شد و بازار آجیل را با بحران قیمت پسته مواجه کرد. افزایش شدید قیمت پسته در سال 97باعث به راه افتادن کمپین تحریم خرید پسته شد تا بلکه قیمت‌ها در بازار کاهش یابد. تکرار چنین شرایطی با توجه به حجم به نسبت بالای افت تولید دور از انتظار نیست.

قیمت پسته تازه در بازار میوه درحال حاضر کمتر از 100هزار تومان نیست. رصد قیمت‌ها در بازار آجیل نشان می‌دهد؛ کمترین قیمتی که برای این محصول می‌توان یافت از 250هزار تومان بیشتر است و قیمت ارقام باکیفیت پسته از 400هزار تومان برای هر کیلو فراتر رفته است. مصرف آجیل بعد از ایام عید نوروز رو به کاهش می‌گذارد و در فصل تابستان به حداقل می‌رسد، به همین دلیل به‌طور معمول در فصول گرم سال تغییرات قیمت آجیل به حداقل می‌رسد، اما روند افزایشی قیمت این محصول در بازار امسال خلاف معمول بود؛ افزایشی که دبیر کل انجمن پسته ایران آن را به افزایش قیمت‌های جهانی و گران شدن محصول رقبای ایران نسبت می‌دهد.

با رسیدن پاییز، گرچه هنوز بخشی از میوه‌های آجیلی کشور روی درختند و برداشت، کامل نشده و آمار دقیقی از تولید در دست نیست اما نگاه‌ها نگران قیمت‌های بازارآجیل در شب چله است.

ارز مهم‌تر از تولید است

ريیس اتحادیه کشوری آجیل و خشکبار معتقد است: در تعیین قیمت پسته در بازار داخلی، نرخ ارز مهم‌تر و تعیین‌کننده‌تر از میزان تولید است. علیرضا ارزانی‌ ممقانی در زمینه تاثیر کاهش حجم تولید پسته امسال بر بازار آجیل با اشاره به بالا بودن تولید کشور در مقایسه با سرانه مصرف، می‌گوید: 60درصد محصول پسته صادر می‌شود و مصرف داخلی کمتر از 40درصد تولید است به همین دلیل تاثیر کاهش تولید، بیشتر خود را در آمارهای صادراتی کشور نشان می‌دهد تا بازار داخلی.

او می‌افزاید: با توجه به مصرف پایین داخلی به‌نظر نمی‌رسد کمبودی در بازار داخلی ایجاد شود اما قیمت خشکبار متاثر از نرخ‌های صادراتی خواهد بود. به‌گفته ارزانی ممقانی، با توجه به اینکه اقلام خشکبار کالاهای صادراتی هستند به‌شدت به نرخ ارز وابسته‌اند و با آن ارتباط مستقیم دارند و اگر دولت در ادامه سال نتواند نرخ ارز را کنترل کند، قیمت قطعا افزایشی خواهد بود. نرخ ارز از ابتدای امسال بازه تغییرات گسترده‌ای نداشته و بین 25تا 28هزار تومان متغیر بوده است.

افزایش قیمت آجیل تا شب عید

انتظارات کاهشی برای نرخ ارز با تغییر دولت، باعث شده به‌رغم اینکه تاکنون تغییر محسوسی در سیاست‌های خارجی ایجاد نشده، قیمت دلار در بازار داخلی مرز جدیدی را فتح نکند اما ابهام در این شرایط، بازار بیشتر کالاها را نیز در شرایط مشابهی قرار داده است. ريیس اتحادیه کشوری آجیل و خشکبار درباره قیمت احتمالی پسته تا شب یلدا و عید می‌گوید: پسته هم‌اکنون در میادین از کیلویی 200تا 280هزار تومان فروخته می‌شود و به‌احتمال زیاد تا شب یلدا تغییر محسوسی در قیمت‌ها نخواهیم داشت زیرا با وجود انتظارات کاهشی، عملکرد دولت به‌گونه‌ای نبوده که این اتفاق را شاهد باشیم. اگر در ادامه سال شرایط به همین صورت بماند تا شب عید قیمت‌ها قطعا افزایشی خواهد بود.

بادهای سوزان تولید را کاهش داد

ارزانی ممقانی درباره میزان تولید اقلام دیگر آجیل نیز کاهش تولید را محتمل می‌داند. به‌گفته او امسال علاوه بر خشکسالی، با تابستانی بسیار گرم مواجه بودیم که بادهای گرم و سوزان به بخشی از تولیدات باغی خسارت وارد کرد و اگرچه به‌دلیل تکمیل نشدن برداشت‌ها هنوز آمار دقیقی در دست نیست اما تاثیر این شرایط با افت تولید و افزایش قیمت‌ها در بازار خود را نشان خواهد داد.

او می‌گوید: هنوز بخشی از محصولات آجیلی شامل بادام، فندق و پسته، برداشت نشده و نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی در این زمینه داشت زیرا آمارها به‌صورت منطقه‌ای ارايه می‌شود و برداشت در بعضی مناطق کشور بسیار خوب بوده است، اما برآوردها نشان می‌دهد امسال حجم تولید در همه محصولات به‌ویژه فندق کاهش یافته است

local_offerبرچسب‌ها:
هشدار وزیر نیرو درباره خشکسالی بی‌سابقه در 52 سال اخیر

هشدار وزیر نیرو درباره خشکسالی بی‌سابقه در 52 سال اخیر

وزیر نیرو با بیان اینکه در این وزارتخانه مهمترین حوزه‌ای که به دنبال بهترین برنامه‌ریزی برای آن هستیم حوزه خوزستان است، گفت: در یک خشکسالی بسیار سخت در کشور به سر می‌بریم و براساس آمار و گزارش‌ها در 5...

TejaratNews.com/
کشاورزی ایران را به خشکسالی کشانده یا مصرف خانگی؟

کشاورزی ایران را به خشکسالی کشانده یا مصرف خانگی؟

خشکسالی و کمبود بارش‌ها در یک سال اخیر باعث به وجود آمدن چالشی بین کارشناسان شده است.نهادهای رسمی معتقدند با صرفه‌جویی مردم مشکلات آب حل می‌شود اما عده‌ای از کارشناسان اظهار می‌کنند روش‌ها غیر اصولی د...

TejaratNews.com/
آیا خشکسالی پاییز تمام می‌شود؟ / تهران 110 روز کمبود آب دارد!

آیا خشکسالی پاییز تمام می‌شود؟ / تهران 110 روز کمبود آب دارد!

با وجود این که برخی از فرا رسیدن شش ماه سرد سال ابراز امیدواری می‌کنند و گمان می‌کنند که با شروع سال جدید بارش‌ها جوی هم افزایش پیدا می‌کند اما هدایت فهمی، کارشناس آب و معاون سابق دفتر برنامه‌ریزی آبف...

TejaratNews.com/
احیای مردمی2 تالاب در سال خشکسالی شدید

احیای مردمی2 تالاب در سال خشکسالی شدید

برخلاف سایر تالاب‌های کشور،‌ در آخرین روزهای سال آبی و با وجود خشکسالی شدید، احیای 2 تالاب چغاخور و گندمان در استان چهارمحال و بختیاری به همت مردم محلی، باعث شده است حال آنها خوب باشد.

TejaratNews.com/
خشکسالی پسته را گران کرد! / قیمت هر کیلو پسته تر 140 هزار تومان!

خشکسالی پسته را گران کرد! / قیمت هر کیلو پسته تر 140 هزار تومان!

امسال خشکسالی پسته را گران کرد و علاوه بر آن افزایش قیمت نهاده‌های کشاورزی قیمت تمام شده محصولات را افزایش داده است. عضو هیات مدیره بارفروشان با تايید این خبر گفت: امسال قیمت هر کیلو پسته تر در سطح خر...

TejaratNews.com/
راه اندازی قرارداد آتی پسته تحویل مهر 1400

راه اندازی قرارداد آتی پسته تحویل مهر 1400

سررسید جدید قرارداد آتی پسته تحویل مهر 1400 از سه شنبه 19 مرداد ماه جاری در بورس کالای ایران راه اندازی می شود.

EghtesadOnline.com/
آب پرآب‌ترین استان ایران قطع شد!/ واردات آب بحران خشکسالی را رفع می‌کند؟

آب پرآب‌ترین استان ایران قطع شد!/ واردات آب بحران خشکسالی را رفع م...

در حالی که یک سوم آب‌های جاری کشور به خوزستان سرازیر می‌شود و این استان پرآب‌ترین استان کشور به حساب می‌آمد بحران مدیریتی کار را به آنجا رسانده است که تامین آب شرب در خوزستان چالش شود.

TejaratNews.com/
صدای پای خشکسالی با کاهش 53 درصدی بارش‌ها

صدای پای خشکسالی با کاهش 53 درصدی بارش‌ها

بارش‌های کشور از ابتدای سال آبی جاری (مهر1399 تا آخر شهریور1400) تا 26 اردیبهشت‌ 127.6 میلی‌متر گزارش شده که در مقایسه با مدت مشابه پارسال 53 درصد کاهش را نشان می‌دهد، این کاهش زنگ خطر پیشروی خشکسالی ...

TejaratNews.com/
پسته کرایه‌ای هم به بازار آمد!

پسته کرایه‌ای هم به بازار آمد!

عکس منتشر شده نشان می‌دهد که در برخی مغازه ها پسته برای سفره هفت سین اجاره داده می‌شود.

Bartarinha.ir/
ایران دومین صادرکننده بزرگ پسته به چین

ایران دومین صادرکننده بزرگ پسته به چین

آمریکا و ایران طلایه‌داران تولید پسته دنیا بوده‌اند و پس از آن ترکیه و سوریه قرار دارند. گرچه ایران دومین صادرکننده بزرگ پسته به چین است، ولی روند کمبود عرضه این محصول که سال 2018-2019 وجود داشت، پارس...

TejaratNews.com/
انعقاد بیش از 136 هزار قرارداد آتی زعفران، پسته فندقی و زیره سبز

انعقاد بیش از 136 هزار قرارداد آتی زعفران، پسته فندقی و زیره سبز

در جریان معاملات هفته گذشته در بازار مشتقه بورس کالا 136 هزار و 428 قرارداد آتی را بر پایه دارایی‌های زعفران نگین و پوشال، پسته فندقی و زیره سبز منعقد

BourseNews.ir/
معامله 2 هزار تن پسته در بورس کالا

معامله 2 هزار تن پسته در بورس کالا

سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران گفت: بورس کالا توانسته حدود 2 هزار تن پسته را از طریق اوراق گواهی سپرده معامله کند.

TejaratNews.com/
مصرف زعفران و پسته نصف شد

مصرف زعفران و پسته نصف شد

بررسی‌ها نشان می‌دهد سرانه مصرف کالاهای زعفران و پسته به سبب افزایش قیمت و کاهش قدرت خرید مردم بیش از 50 درصد کاهش داشته است.

TejaratNews.com/
"آبین" پسته می فروشد

"آبین" پسته می فروشد

شرکت کشت و صنعت آبشیرین قرارداد فروش پسته منعقد کرد.

BourseNews.ir/
اوضاع بازار ارز از نگاه ريیس کل بانک مرکزی آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو + جدول فروش و جزيیات پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از بازار ارز/ آرامش در انتظار بازار ارز است علی رستمی مدیر عامل شستا کیست؟ افزایش جوجه‌ریزی در آبان ماه/ مرغ ارزان می‌شود؟ 60 ثانیه 5 آبان 1400 اعلام جزيیات توافق ایران و ترکمنستان قرعه‌کشی 5 محصول طرح فروش فوق‌العاده سایپا دستورالعمل درج قیمت بر کالاها ابلاغ شد احداث نیروگاه 400 مگاواتی برق در ترکمنستان قطعی پمپ‌بنزین‌ها، مرغ را کمیاب کرد آخرین وضعیت از جایگاه‌های سوخت/ 340 جایگاه به سامانه هوشمند متصل شد آخرین وضعیت جایگاه‌های سوخت سراسر کشور سکه تمام بهار 75 هزار تومان گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/5 قیمت‌های عجیب قوری و کتری‌های لاکچری آغاز فصل جدید روابط همه جانبه ایران و ترکمنستان توزیع سود 170 شرکت سهامی از طریق سامانه سجام اتصال 340 جایگاه عرضه سوخت کشور به سامانه هوشمند تولید روزانه 940 میلیون مترمکعب گاز در زمستان امسال سود سهام شستا واریز شد بهره گیری صحیح از فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران سناریو کلاغ ها برای بازار سرمایه فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا 2 پیش‌بینی از روند هفته آینده بورس/ شاخص رشد می‌کنند؟ بهره گیری صحیح فناوری‌های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟ «فیدلیتی» به تالار بورس کالا نزدیک شد وقتی وزیر نفت هم از حضور سرزده ريیسی غافلگیر شد در سایه سکوت مسيولان، شاخص کل بورس حدود 3 درصد ریخت آیا بنزین گران می‌شود؟ + ویديو عذرخواهی وزیر نفت از مردم برای اختلال در سامانه هوشمند سوخت شرط مهم حذف یارانه پردرآمد‌ها گزارش عملکرد مهرماه بیمه دانا منتشر شد از مردم به خاطر اینکه در برخی جایگاه‌ها معطل شدند عذرخواهی می‌کنم اصول سرمایه‌گذاری رکود در بازار خودرو افزایش سرمایه بانک ایران زمین تایید شد قیمت گذاری دستوری خودرو را حذف کنید هفت ماه طلایی در کارنامه ونوین ثبت شد بازار سرمایه در آخرین روز معاملاتی هفته سبز شد؛ رشد 9 هزار واحدی شاخص کل بورس بهره گیری صحیح فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور علی رستمی مدیر عامل شستا شد شاخص گروه بیمه تا جبران زیان سهامدارانش 70 درصد فاصله دارد! معاملات الگوریتمی بلای جان بورس یا عامل ارتقای نقدشوندگی؟/ 5 کارکرد معاملات الگوریتمی در بازار سرمای... نامه ريیس سازمان بورس به وزیر صمت درباره قیمت گذاری خودرو جزيیات وام جهش تولید مسکن اعلام شد بورس چگونه به مسیر صعودی بازمی گردد؟ هشدار عضو کمیسیون انرژی مجلس درباره اتفاقات اخیر رشد 9 هزار واحدی شاخص بورس / تاثیر مثبت شیمیایی‌ها در شاخص