کاهش 63 درصدی درآمد‌ شرکت بورس در سال 1400/ پاداش 910 میلیونی برای هیيت مدیره

کاهش 63 درصدی درآمد‌ شرکت بورس در سال 1400/ پاداش 910 میلیونی برای هیيت مدیره

شرکت بورس اوراق بهادار تهران در سال مالی 1400 نسبت به سال 1399 با کاهش 35 درصدی بازدهی دارایی ها و کاهش 48 درصدی بازدهی حقوق صاحبان سهام مواجه بوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شرکت بورس اوراق بهادار تهران یکی از نمادهای حاضر در بورس است که در سال 1400 مانند کل بازار سرمایه حال و روز خوبی نداشته و در سال مالی 1400 یکی از عملکردهای ضعیف شرکت بورس اوراق بهادار تهران رقم خورده است.

شرکت بورس اوراق بهادار تهران صورت های مالی سال 1400 را در انتهای هفته سوم تیرماه منتشر کرد.

این شرکت در سالی که گذشت با 63 درصد کاهش درآمد‌های عملیاتی، از یک میلیون و 395 هزار میلیارد تومانی که در سال 1399 کسب کرده بود به مبلغی در حدود 515 هزار میلیارد تومان رسید.

سود خالص شرکت بورس اوراق بهادار تهران نیز از مبلغ یک میلیون و 248 هزار میلیارد تومان به 499 هزار میلیارد تومان کاهش یافت که کاهش 60 درصدی سود خالص را نشان می دهد.

بررسی صورت‌های مالی این شرکت نشان می‌دهد، در سال مالی 1400 نسبت به سال 1399 با کاهش 35 درصدی بازدهی دارایی‌ها و کاهش 48 درصدی بازدهی حقوق صاحبان سهام مواجه بوده است.

بوجود این عملکرد مالی ضعیف، اعضای هیيت مدیره این شرکت در مجمع عمومی سالیانه حق حضور جلسات و پاداش سالیانه خود را بدون در نظر گرفتن این عملکرد ضعیف با ارقام قابل توجهی به تصویب رساندند.

سه دلیل کاهش درآمدهای شرکت بورس

احمد جلالی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره عملکرد این شرکت در سال گذشته می‌گوید: مدیران شکت بورس اوراق بهادار تهران، دلیل کاهش درآمد و سود خالص را متاثر از کاهش کارمزد نظارتی بر معاملات بورس و فرابورس می دانند.

وی ادامه داد: اما به نظر می رسد، کاهش ارزش معاملات بورس در سال 1400، تصمیمات هیيت مدیره این شرکت و خروج پول حقیقی از بازار سهام عنوان دلایل اصلی افت درآمد و سود شرکت بورس اوراق بهادار تهران دانست.

‌ کاهش نسبت‌های نقدینگی

گزارش های مالی شرکت بورس نشان می‌دهد نسبت وجه نقد و نسبت جاری شرکت بورس در سال 99 بین چهار تا پنج دهم بوده است و در سال 1400 به کمتر از 0.4 رسیده است.

برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند در شرکت‌های بازرگانی و صنعتی‌، نرخ این دو نسبت در شرایط مطلوب بین 1 تا 2 است و کمتر از 1 بودن آن توجیهی ندارد؛ در شرکت بورس اوراق بهادار تهران با توجه به شرایط فوق و تصمیمات دولت برای جلوگیری از وجود وجه نقد راکد منطقی است که این دو نسبت به کمتر از 1 برسند. این در حالی است که کاهش نسبت های نقدینگی به کمتر از 0.5 دهم توجیه پذیر نیست و آسیب‌های جدی برجای می گذارد.

ورود سهامداران به بورس دلیل رشد بازده های سال 99

در سال 1400 بازده دارایی‌های این شرکت 23 درصد و حقوق مالکانه شرکت بورس اوراق بهادار تهران به 25 درصد رسید که نتیجه افت عمق بازار بوده است. در سال مالی 1399، بازده دارایی‌های این شرکت 58 درصد بوده و بازده حقوق مالکانه آن به بیش از 73 درصد رسیده است که دلیل عمده آن افزایش ناگهانی ورود پول حقیقی به بازار بوده است.

در این سال ريیس جمهور وقت با جمله معروف، همه چیزتان را به بورس بسپارید، موجب ورود خیل عظیم افرادی به بورس شد که در انتها با ضرر و زیان زیاد بورس را ترک کردند. ورود سرمایه موجب رشد ناگهانی کارمزدها و معاملات بازار سرمایه شد و همین مساله باعث رشد بسیاری از شاخص های عملکردی بورس اوراق بهادار تهران نیز شد.

تصمیمات مجمع عمومی سالیانه

در مجمع عمومی سالیانه این شرکت که در تاریخ 30 تیر 1401 برگزار شد، اعضای هیيت ريیسه انتخاب شدند و بهروز خدارحمی به عنوان ريیس مجمع انتخاب شد. پس از تصویب صورت‌های مالی سال 1400 و انتخاب حسابرس و بازرس قانونی، روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه کثیرالانتشار انتخاب شد.

در مجمع شرکت بورس اوراق بهادار تهران، حق حضور اعضای غیر موظف 5 میلیون و 500 هزارتومان برای حضور حداقل یک جلسه در ماه به تصویب رسید. پاداش اعضای هیيت مدیره نیز در سال 1401 رقم 910 میلیون تومان تصویب شد. در انتهای این مجمع هزار میلیارد تومان به عنوان کمک هزینه به مصارف مربوط به ترویج و ارتقای سواد مالی تصویب شد.

انتهای پیام/

اصلاح قانون بازار سرمایه در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس

اصلاح قانون بازار سرمایه در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: تصویب اصلاح قانون بازار سرمایه این هفته در دستور کمیسیون اقتصادی مجلس قرار می‌گیر...

EghtesadOnline.com/
عرضه 1.2 میلیون تنی سنگ آهنی‌ها در بورس کالا

عرضه 1.2 میلیون تنی سنگ آهنی‌ها در بورس کالا

تالار حراج باز بورس کالای ایران امروز شنبه 8 مردادماه میزبان عرضه 204 هزار تن سنگ آهن دانه بندی و 350 هزار تن کنسانتره سنگ آهن است. همچنین 585 هزار تن گندله سنگ آهن و 65 هزار تن آهن اسفنجی نیز در تالا...

Sena.ir/
پیش بینی بورس امروز 13 تیر

پیش بینی بورس امروز 13 تیر

دیروز شاخص کل از سقوط در امان ماند. رقم یک میلیون و 500 هزار سطح حمایت شاخص است که مانع سقوط شاخص به کانال پايین‌تر...

Gostaresh.news/
رشد 6517 واحدی شاخص بورس تهران

رشد 6517 واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 6517 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس نقطه پایان ندارد

انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس نقطه پایان ندارد

بورستهران- ایرنا- معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: این سازمان در راستای ارتقای شفافیت، صورت‌های مالی خود را در سال گذشته برای نخستین بار منتشر کرد که این رویه در سال جاری و سال‌های آتی نیز...

Irna.ir/
روند شاخص بورس کماکان نزولی است

روند شاخص بورس کماکان نزولی است

روند شاخص بورس تهران امروز هم مانند شنبه نزولی بود و با افتی بیش از ده هزار واحدی به افتی که این هفته آغاز کرده بود...

Borna.news/
ورود چندین هیات خارجی به بازار سرمایه ایران

ورود چندین هیات خارجی به بازار سرمایه ایران

بورستهران- ایرنا- مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل گفت: در سطح دوجانبه یعنی روابطی که با نهادهای ناظر هدف خود داریم، اکنون سازمان بورس با بیش از 20 نهاد ناظر و بورس موافقت‌نامه ...

Irna.ir/
میثم میرزا زاده مدیرعامل جدید شرکت رایان بورس شد

میثم میرزا زاده مدیرعامل جدید شرکت رایان بورس شد

مراسم تودیع بابک درویش روحانی و معارفه میثم میرزازاده، مدیرعامل و عضو هیيت مدیره جدید شرکت رایان بورس با حضور معاون اجرايی و سرپرست مدیریت فن‌آوری اطلاعات سازمان بورس و اوراق بهادار، اعضا هیات مدیره، ...

Sena.ir/
انتظار صعود بورس در روزهای گرم تابستان

انتظار صعود بورس در روزهای گرم تابستان

انتشار صورت‌های مالی حسابرسی شده سال مالی گذشته شرکت‌ها و عملکرد خوب بسیاری از آنها و همچنین مجامع برگزارشده برخی از...

Gostaresh.news/
سبز کم رنگ بورس در 40 دقیقه ابتدایی

سبز کم رنگ بورس در 40 دقیقه ابتدایی

بورس امروز معاملات خود را در حالی آغاز کرد که شاخص کل با افزایش اندکی همراه بوده است.

EghtesadOnline.com/

بورس دوباره سبزپوش شد

تاثیر بورس بر شرکت‌های دانش‌بنیان

تاثیر بورس بر شرکت‌های دانش‌بنیان

مبلغ تادیه شده‌ سرمایه‌ صندوق‌های سرمایه‌گذاری خصوصی و جسورانه از مبلغ 939 میلیارد ریال یه 7.380 میلیارد ریال رسیده که...

Gostaresh.news/
سامانه ستاره سمات نقطه شروع بازار سرمایه است

سامانه ستاره سمات نقطه شروع بازار سرمایه است

وزیر اقتصاد با بیان اینکه سامانه ستاره سمات نقطه شروع بازار سرمایه است، گفت: ادامه مسیر پیوند بازار پول و سرمایه و نظام حقوقی کشور از طریق سامانه ستاره توسعه خواهد یافت.

MehrNews.com/
دادوستد 117 تن انواع محصول در بورس کالای ایران

دادوستد 117 تن انواع محصول در بورس کالای ایران

تالارهای مختلف بورس کالای ایران امروز (شنبه) شاهد دادوستد 117 تن انواع کالا بود.

MehrNews.com/

جزيیات عرضه خودرو در بورس کالای ایران

هنر آن است که بتوانیم با مردم ناراضی گفت‌وگو کنیم قیمت‌های متفاوت غذای نوزاد/ هزینه خرید سرلاک چقدر است؟ 80 درصد کالاها برای صادرات مشکل دارند/ خبر خوش به صادرکنندگان ثبت تقاضای 68 هزار مگاوات در روز‌های پایانی زمان اوج مصرف اعتراض اعضای کمیسیون انرژی به عملکرد وزارت نفت جزيیات وام 50 میلیون تومانی خبرنگاران/ اختصاص وام لوازم خانگی به زوج‌های تازه رفع ممنوعیت صادرات محصولات طیور به عراق پس از 6 سال سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد بابایی کارنامی رییس هیات تحقیق و تفحض از شستا شد پیش بینی بورس دوشنبه 24 مرداد 1401 | برجام ورق بورس را برمیگرداند مجمع کروی 1401 | برنامه شرکت برای افزایش سرمایه چیست؟ برنامه ریشه کنی 5 بیماری مشترک انسان و دام اجرا می شود رستوران‌های معمولی، لاکچری شدند/ فلافل هم دست نیافتنی شد! ده خبر مهم برای بورس فردا دوشنبه 24 مرداد | خبری مهم برای خریداران خودرو از بورس کالا سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد اعطای 200 متر زمین و وام به مردم برای ساخت مسکن پرداخت 2500 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پرفروش‌ترین موبایل‌های بازار چند؟ حباب برنج ایرانی ترکید/ کاهش 15 تا 25 هزار تومانی قیمت برنج فروش ماشین آلات خطوط تولید و صنعتی در مزایده مردادماه پیش بینی قیمت ارز سولانا | وقت خرید سولانا است؟ اخبار مهم کدال یکشنبه 23 مرداد 1401 | خبری مهم برای بورس تهران علل افزایش تورم/ حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد شکست پروژه آلمان برای جایگزین کردن گاز روسیه با گاز قطر هشدار امداد خودرو سایپا به متقاضیان خدمات امدادی سخنگوی دولت: وضعیت اقتصادی کشور در مسیر اصلاح قرار گرفته است قیمت فیله مرغ به 100 هزار تومان رسید/ افزایش قیمت سینه مرغ + جدول قیمت ببینید | اظهارنظر جنجال‌ساز محمدرضا پهلوی: سیستان ارزش اقتصادی ندارد! پیش بینی قیمت سکه | هشدار به خریداران سکه انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه افزایش یافت روزانه 2 هزار کامیون نفت نیجریه به سرقت می‌رود وام فوری 200 میلیون تومانی بدون ضامن | شرایط دریافت وام فوری با سود کم برای همه رشد 15 درصدی سود خالص "کچاد" طی 3 ماه نخست برای حضور در اربعین در "سماح" ثبت نام کنید انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی/ حرف حساب منتقدان چیست؟ اقتصاد ایران نیازمند بازتعریف اولویت‌هاست خروج سرمایه از کشور به دلیل نبود روند واحد درصدور مجوز ایجاد کسب و کار لیست قیمت خودرو امروز در بازار | ثبات قیمت خودرو امروز در بازار حباب قیمت برنج ایرانی ترکید مشکل آب چهار محال و بختیاری تا فردا برطرف می‌شود شاخص هم‌وزن افت کمتری به نسب شاخص کل ثبت کرد جراحی اقتصادی منجر به قطع عضو نشود! معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران منصوب شد قیمت این پنیر، 215 هزار تومان ناقابل! همه خودروهای وارداتی و داخلی در بورس کالا عرضه شوند شرایط تجمیع کارت‌های بانکی/ بانک مرکزی موافق تجمیع کارت‌هاست؟ خبرهای جدید از پرداخت سود سهام عدالت تامین خودروهای جایگزین سمند و تیبا با واردات خوردن صبحانه هم لاکچری شد/ قیمت این پنیر 215 هزار تومان ناقابل!