در 6 ماهه 1400 کدام صندوق بورسی، بازدهی بیشتری داشت؟ (اینفوگرافیک)

در 6 ماهه 1400 کدام صندوق بورسی، بازدهی بیشتری داشت؟ (اینفوگرافیک)

یکی از ابزارهای بازار سرمایه که در دسته سرمایه‌گذاری غیر مستقیم قرار می‌گیرد و به عنوان واسطه‌های مالی شناخته می‌شوند، صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند. اما در نیمه نخست امسال، کدام نوع از صندوق‌ها بازدهی بهتری داشتند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، یکی از ابزارهای بازار سرمایه که در دسته سرمایه‌گذاری غیر مستقیم قرار می‌گیرد و به عنوان واسطه‌های مالی شناخته می‌شوند، صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند.

انواع صندوق‌های پرطرفدار

سه نوع صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی، مختلط و با درآمد ثابت در بازار سهام از متقاضی بیشتری برخوردار هستند و در بورس افراد بیشتری آن‌ها را نسبت به دیگر انواع صندوق‌ها می‌شناسد. به این دسته از صندوق‌های قابل معامله در بورس ETF هم گفته می‌شود.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام صندوق‌هایی هستند که موظقند حداقل 70 درصد از دارایی خود را در سهام سرمابه‌گذاری کنند این نوع از صندوق از ریسک بالایی برخوردار بوده و به طبع سود بیشتری را هم برای سرمایه‌گذاران دارد.
صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درامد ثابت شبیه‌ترین نوع به بانک است. درآمد ثابت‌ها موظفند که حداقل 75 درصد از دارایی‌های خود را به اوراق بهادار با درآمد ثابت مانند اوراق مشارکت، سپرده‌های بانکی و... اختصاص دهند صندوق‌های با درآمد ثابت از ریسک کمتری برخوردارند و به همین دلیل عمدتا سودآوری کمتری نسبت به صندوق‌های در سهام دارند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط هم نوع دیگری از صندوق‌ها هستند که بین 40 تا 60 درصد دارایی‌های خود را به سهام یا حق تقدم سهام (یا اوراق با درآمد ثابت) اختصاص می‌دهند و بقیه ظرفیت صندوق را به اوراق بهادار با درآمد ثابت (یا سهام و حق تقدم) اختصاص می‌دهند. این نوع از صندوق‌ها به طور کلی از ریسک و سود کمتری نسبت به صندوق‌های در سهام برخوردار هستند و در مقایسه با صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت دارای ریسک بیشتر و در نتیجه سود بیشتری هستند.

صندوق‌های کم‌تقاضا ولی جذاب

اما به غیر از این سه نوع صندوق، ابزارهای دیگری هم در بازار سرمایه برای سرمایه‌گذاری وجود دارند که متناسب با ریسک سرمایه‌گذاران دسته بندی شده‌‍اند.

از جمله صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر هستند که تحت عنوان جسورانه یا صندوق‌های سرمایه‌گذاری کارآفرینی نیز از آن‌ها یاد می‌شود. سرمایه‌گذاری در صندوق‌های جسورانه بیشتر به کسب و کارهایی پیشنهاد می‌شود که با وجود نوپا بودنشان پتانسیل سودآوری دارند و می‌توانند از سودآوری صندوق‌های جسورانه بهره ببرند.

نوع دیگری از صندوق‌های سرمایه‌گذاری صندوق‌‍‌های سرمایه‌گذاری کالایی قابل معامله (ETC)ها هستند که در رسته ابزارهای نوین مالی قرار می‌گیرند. این نوع از سرمایه‎گذاری این امکان را به سرمایه‌گذاران می‌دهد تا به جای تحمل ریسک از بین رفتن کالا یا ایجاد خسارت‌های احتمالی که متوجه کالا خریداری شده می‌شود، اوراق این صندوق‌ها را خریداری نمایند.

همچنین صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه هم نوع دیگری از سرمایه‌گذاری هستند که برای انجام یک پروژه خاص که صندوق تمایل به انجام آن دارد تشکیل شده است و افراد می‌توانند با خریداری واحدهای این نوع از صندوق در انجام پروژه همکاری کنند. این صندوق در نهایت برای انجام یک «شرکت پروژه» انجام می‌شود و به محض تکمیل و بهره‌برداری از پروژه مد نظر سهام شرکت به عنوان سهامی عام شناخته می‌شود و فرآیند عرضه شدن در بورس را طی می‌کند سپس تمامی سهام این شرکت از طریق بورس عرضه می‌شود و به دارندگان واحدهای این صندوق به همان میزانی که یونیت پروژه را خریدند سهام تعلق می‌گیرد.

صندوق سرمایه‌گذاری پروژه در ذیل انواع صندوق‌های برای تامین مالی ایجاد شده‌اند. نوع دیگری از صندوق‌هایی که می‌توان برای تامین مالی از آن استفاده کرد صندوق سرمایه‌گذاری املاک و مستغلات است که از سرمایه‌های کوچک افرا دبرای احداث یا تکمیل یک پروژه ساختمانی شکل گرفته‌اند.

مهمترین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران

صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران

تالار صادراتی بورس کالای ایران، امروز میزبان دادوستد 2 هزار تن مس کاتد بود.

YJC.news/
فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا

فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالا امروز 5 آبان ماه میزبان معامله 78 هزار و 433 تن میلگرد و 23 هزار و 690 تن تیرآهن بود.

YJC.news/
سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟

سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟

کارشناس بازار سرمایه گفت: استفاده از فیلترشکن کمترین مشکلی است که سرمایه‌گذار خارجی برای سرمایه‌گذاری با آن مواجه است.

YJC.news/
«فیدلیتی» به تالار بورس کالا نزدیک شد

«فیدلیتی» به تالار بورس کالا نزدیک شد

سید جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران و هیات همراه صبح امروز به منظور بررسی عرضه محصولات بهمن موتور با اولویت عرضه محصول فیدلیتی در بورس کالا از خط تولید این شرکت بازدید و در ن...

Sena.ir/
در سایه سکوت مسيولان، شاخص کل بورس حدود 3 درصد ریخت

در سایه سکوت مسيولان، شاخص کل بورس حدود 3 درصد ریخت

سهام‌های خرد و کوچک در هفته کاری گذشته نسبت به سهام بزرگ‌تر، افت قیمتی بیشتری را تجربه کرده اند.

YJC.news/
معاملات الگوریتمی بلای جان بورس یا عامل ارتقای نقدشوندگی؟/ 5 کارکرد معاملات الگوریتمی در بازار سرمایه

معاملات الگوریتمی بلای جان بورس یا عامل ارتقای نقدشوندگی؟/ 5 کارکر...

معاملات الگوریتمی که در همه بازارهای مالی جهان در حال انجام است، در بورس تهران،‌ سهامداران خرد و حقیقی را با چالش‌هایی مواجه کرده است.

FarsNews.ir/
ماه سرد و پاییزی بورس گیلان با عقب‌نشینی 57 درصدی ارزش معاملات

ماه سرد و پاییزی بورس گیلان با عقب‌نشینی 57 درصدی ارزش معاملات

گیلان رشت - ایرنا - بورس منطقه ای گیلان طی مهرماه امسال میزبان داد و ستد بیش از هشت هزار و 966 میلیارد و 447 میلیون ریال سهام بود که نسبت به به ماه گذشته بیش از 57 درصد کاهش یافته است.

Irna.ir/
بورس بالاخره صعودی شد

بورس بالاخره صعودی شد

شاخص کل بورس بعد از پشت سر گذاشتن روزهای نزولی و نوسانی امروز صعودی شد، البته این در حالی است که شاخص کل با معیار هم وزن نزولی ماند.

Bartarinha.ir/
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(5آبان) / کاهش خروج پول حقیقی به 20میلیارد تومان

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس(5آبان) / کاهش خروج پول حقی...

افراد حقیقی امروز 20میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه ماشین‌آلات و تجهیزات و همچنین سهام تولید...

EghtesadOnline.com/
نمای پایانی بورس (5آبان1400) / شاخص کل با رشد 9هزار واحدی معاملات را به پایان برد

نمای پایانی بورس (5آبان1400) / شاخص کل با رشد 9هزار واحدی معاملات ...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز 0.7درصد رشد داشت، شاخص هم‌وزن نیز 0.1درصد سقوط کرد.

EghtesadOnline.com/
" شبندر " بنزین یورو 4 تولید نمی‌کند بهره برداری از واحد تولیدی کودهای "شفارس" آخرین وضعیت سوخت‌رسانی در کشور آرامش در انتظار بازار ارز زمان اعلام اسامی برندگان قرعه‌کشی سایپا اعلام شماره‌های پیامکی به مشتریان بانک ایران زمین ادامه اختلال در پمپ بنزین‌ها / بنزین 1500 تومانی چه زمانی عرضه می‌شود؟ آخرین قیمت کارخانه‌ای پراید چقدر بود؟ قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بورس و اقتصاد " زقیام " گاوداری 10 هکتاری را روانه میز فروش کرد " وامین " در بازار دوم فرابورس پذیرفته شد آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو "نه" دلاریون به سیگنال بازارساز میرداماد اختلال در سامانه سوخت، حمله سایبری بود یا مشکل فنی؟ درخواست بازار سرمایه برای حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو دریافت مجوز افزایش نرخ فروش شیشه های " کساپا " افزایش عرضه «کوچک‌متراژ» در منطقه 13 تهران تهرانی‌ها مشغول چه کاری هستند؟ رکود به بازار معاملات خودرو بازگشت اوضاع بازار ارز از نگاه ريیس کل بانک مرکزی آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو + جدول فروش و جزيیات پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از بازار ارز/ آرامش در انتظار بازار ارز است علی رستمی مدیر عامل شستا کیست؟ افزایش جوجه‌ریزی در آبان ماه/ مرغ ارزان می‌شود؟ 60 ثانیه 5 آبان 1400 اعلام جزيیات توافق ایران و ترکمنستان قرعه‌کشی 5 محصول طرح فروش فوق‌العاده سایپا دستورالعمل درج قیمت بر کالاها ابلاغ شد احداث نیروگاه 400 مگاواتی برق در ترکمنستان درصد تغییر قیمت مسکن شیراز در یک سال گذشته / کدام مناطق کمترین میزان افزایش را داشته است؟ قطعی پمپ‌بنزین‌ها، مرغ را کمیاب کرد آخرین وضعیت از جایگاه‌های سوخت/ 340 جایگاه به سامانه هوشمند متصل شد آخرین وضعیت جایگاه‌های سوخت سراسر کشور سکه تمام بهار 75 هزار تومان گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/5 قیمت‌های عجیب قوری و کتری‌های لاکچری آغاز فصل جدید روابط همه جانبه ایران و ترکمنستان توزیع سود 170 شرکت سهامی از طریق سامانه سجام اتصال 340 جایگاه عرضه سوخت کشور به سامانه هوشمند تولید روزانه 940 میلیون مترمکعب گاز در زمستان امسال سود سهام شستا واریز شد بهره گیری صحیح از فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران سناریو کلاغ ها برای بازار سرمایه فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا 2 پیش‌بینی از روند هفته آینده بورس/ شاخص رشد می‌کنند؟ بهره گیری صحیح فناوری‌های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟ «فیدلیتی» به تالار بورس کالا نزدیک شد وقتی وزیر نفت هم از حضور سرزده ريیسی غافلگیر شد در سایه سکوت مسيولان، شاخص کل بورس حدود 3 درصد ریخت