امروز در بورس چه خبر بود؟ / شناسایی روند بازار؛ در کوتاه مدت

امروز در بورس چه خبر بود؟ / شناسایی روند بازار؛ در کوتاه مدت

بازار سرمایه سومین روز از آخرین هفته آبان 1400 را به گونه‌ای پشت سر گذاشت که شاخص کل در پایان روز معاملاتی، همچنان تحت تاثیر حواشی صنعت خودرو بود و با افت بیش از...

برای آگاهی از آخرین اخبار بورس اوراق بهادار تهران اینجا کلیک کنید

اقتصاد آنلاین - هانا پاکمند؛ محمد شاهرخی، کارشناس و فعال بازار سرمایه در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین، با اشاره بر ارزندگی بازار، روند مشکلات بازار را تصویر کرده و گفت: کسی در ارزندگی حداقل 60 تا 70درصد سهم‌های موجود در بازار، که صنایع کامودیتی محور را تشکیل می‌دهد، شک و تردیدی ندارد. از نظر بازارهای جهانی هم اکثر کامودیتی‌ها همانند مس و روی، در سقف‎های چندساله خود هستند و شرایط خوبی دارند. به طور کلی از نظر بازارهای جهانی نگرانی و خطری برای بورس ایران وجود ندارد.

این کارشناس بازار ادامه داد: همچنین باید در نظر داشت که نرخ دلار نیز یکی از مهمترین عامل‌های تحلیلی و مفروض بازار سرمایه است و به دلیل اینکه شرکت‌ها محصولات خود را با نرخ سامانه نیما صادر می‌کنند، برای ما بسیار اهمیت دارد.

وی تصریح کرد: نکته قابل توجه فاصله و آربیتراژی است که میان نرخ دلار آزاد و دلار نیمایی ایجاد شده، به گونه‌ای که صادرکنندگان با نرخ دلار نیمایی صادر می‌کنند اما واردکنندگان بدون هیچ زحمتی، با نرخ دلار آزاد محصولات را به دست مصرف‌کنندگان می‌رسانند.

شاهرخی با اشاره به حجم نقدینگی، به اقتصاد آنلاین گفت: با توجه به حجم نقدینگی که بانک مرکزی، در مهر ماه اعلام کرد و حجم نقدینگی به بالای چهار هزار میلیارد تومان (4067میلیارد تومان) رسید و همچنین رشد پایه پولی و ضریب فزاینده، کف نرخ دلار در بازار آزاد را میتوان 27هزار تومان در نظر گرفت. بنابراین مادامیکه از نظر سیاسی اتفاقی نیفتد، هیچ کاهشی برای نرخ دلار در بازار آزاد نخواهیم داشت.

وی افزود: پس از این نظر می‌توان گفت احتمال اینکه در آینده، فاصله میان نرخ دلار آزاد و نرخ دلار نیمایی کاهش یابد، بسیار زیاد است و علاوه بر این، بالا رفتن نرخ دلار نیمایی، تاثیری تصاعدی در برخی شرکت‌های صادرات ‌محور خواهد گذاشت. در ادامه این موضوع، در این روزها برخی نگران افزایش قیمت گاز در پتروشیمی‌ها هستند اما باید در نظر داشت که در صورت افزایش نرخ دلار نیمایی، افزایش قیمت گاز کاملا پوشش داده شده حتی باعث سودآوری هرچه بیشتر این صنعت می‌شود.

این فعال بازار سرمایه ادامه داد: پس از نظر تحلیلی و بنیادی بازار ما، هیچ مشکلی ندارد، بلکه مشکلی اصلی بازار، نبود نقدینگی در آن است یا به عبارت دیگر می‌توانیم بگوییم، سیاستگذاران اجازه ورود پول به بازار را نمی‌دهد. شرایط کنونی بازار تحت تاثیر تورم و مشکلی اصلی بازار که کسری بودجه است و متاسفانه کسری بودجه‌ای که به دلیل اینکه دولت قبل، بدون توجه به منابع درآمدی محدود خود به مجلس پیشنهاد و در اقدامی مخرب‌تر مجلس فعلی، این بودجه را افزایش داده و آن را تصویب کرده است، به‌وجود آمد.

در ادامه این مشکل، مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرده است که حداقل 300هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهیم داشت. پس دولت برای جبران این کسری بودجه، مجبور به فروش اوراق است و از طرف دیگر بالا رفتن نرخ بهره، موجب سقوط بازار می‌شود. بنابراین تنها عاملی که هم اکنون با بازار سرمایه کشور ضدیت دارد و مانع ورود نقدینگی به بازار شده، کسری بودجه کشور و فروش اوراق است که فشاری مستقیم بر بازار وارد می‌کند.

محمد شاهرخی، ضمن انتقاد از معیار قرار دادن شاخص کل برای سنجش بازار، عنوان کرد: از نظر من شاخص کل، یک خط‌کش و معیار بسیار اشتباهی برای سنجش بازار سرمایه است و به دلیل دخالت‌هایی که سازمان و همچنین ناظر بازار بر روی سهام شاخص‌ساز دارند، شاخص کل عدد و رقمی کاملا بی‌اساس و پایه ارايه می‌دهد، ولی متاسفانه تمامی اهالی بازار طبق همین شاخص، بازار را تحلیل می‌کنند.

در زمینه روند معاملات این روزهای بازار می توان گفت که هرزمانی که عامل ارزش معاملات خرد و نه بلوکی به بالاتر از حداقل 6 الی هفت هزار میلیارد تومان برسد و حداقل یک هفته کاری در همین محدوده ارزشی باقی ماند، در چنین شرایطی بازار می‌تواند وارد چرخه رونق شود. مادامی‌که ارزش معاملات خرد بازار کمتر از پنج هزار میلیارد تومان است، بازار در روندی خنثی و خسته کننده باقی می‌ماند.

شاهرخی طرح آزادسازی قیمت خودرو و لغو آن را، بازی سیاسی دانست و گفت: وقتی آزادسازی قیمت خودرو اتفاق افتاد، ارزش معاملات رشد خوبی داشت و ارقام خوبی را ثبت کرد اما بلافاصله بعد از اینکه دستور لغو این اقدام صادر شد بازار مجددا دچار شوک شد و ارزش معاملات به زیر پنج هزار میلیارد تومان سقوط کرد. بنابراین می‌توان گفت تمامی این اتفاقات خواست خود بازار ساز است.

این کارشناس بازار در پایان تاکید کرد: مسايلی از قبیل حذف ارز 4200تومانی و قیمتگذاری دستوری خودرو، بلاشک اجرا خواهد شد و در نهایت دولت نه از روی عقل و درایت بلکه مجبور خواهد شد؛ ارز 4200تومانی را حذف کند. به نظر می‌رسد صنایع کامودیتی محوری که P به E زیر پنج دارند با توجه به مفروضات فعلی (قیمت کامودیتی‌ها و نرخ دلار)، به دید سرمایه‌گذاری بازدهی به مراتب بیشتری از بازار ارز، سکه و مسکن طی میان‌مدت و به دید مجامع خرداد 1401 خواهندداشت و همچنین گروه‌هایی که در میان‌مدت از حذف ارز 4200تومانی منفعت کسب می‌کنند (همانند دارویی‌ها، روغنی‌ها و برخی از غذایی‌ها).

local_offerبرچسب‌ها:
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 511واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد 511واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.04د‌رصد رشد داشت و شاخص هم‌وزن 0.08درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
رشد شاخص ادامه دارد؟ / پیش‌بینی بورس امروز 15 آذر

رشد شاخص ادامه دارد؟ / پیش‌بینی بورس امروز 15 آذر

بازار سهام پس از چندین روز افت، بالاخره دیروز روی سبز به خود دید و اکثر نمادها رشد داشتند. حال باید دید این رشد ادامه می‌یابد؟

TejaratNews.com/
بورس امروز منتظر بودجه 1401 است / 21 آذر روز موعود بازار سرمایه؟

بورس امروز منتظر بودجه 1401 است / 21 آذر روز موعود بازار سرمایه؟

بیش از یک سال است که بازار سرمایه، با رکود همراه شده و در سردرگمی به سر می‌برد. موضوعات مختلفی چون مذاکرات برجام، نوسان نرخ ارز، قطعی برق و گاز صنایع و بودجه سال...

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد سه هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد سه هزار واحدی شاخص کل ب...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.2د‌رصد رشد داشت و شاخص هم‌وزن 0.09درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد دو هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد دو هزار واحدی شاخص کل ب...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.2د‌رصد رشد داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.06درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.08د‌رصد افت داشت و شاخص هم‌وزن 0.06درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.1د‌رصد رشد داشت در مقابل شاخص هم‌وزن 0.2درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.1د‌رصد رشد داشت در مقابل شاخص هم‌وزن 0.01درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت 13هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت 13هزار واحدی شاخص کل بو...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.9د‌رصد افت داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.68درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت دو هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت دو هزار واحدی شاخص کل ب...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.15د‌رصد افت داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.09درصد افت کرد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد حدود 9هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد حدود 9هزار واحدی شاخص ک...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.63د‌رصد رشد داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.35درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد هزار واحدی شاخص کل بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.12د‌رصد رشد داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.1درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
بورس امروز هم قرمز بود / شاخص کل هفته را نزولی شروع کرد

بورس امروز هم قرمز بود / شاخص کل هفته را نزولی شروع کرد

شاخص کل بورس امروز با کاهش 27 هزار و 292 واحدی به یک میلیون و 383 هزار واحد رسید.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت سه هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / افت سه هزار واحدی شاخص کل ب...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.24د‌رصد افت داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.2درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد چهار هزار واحدی شاخص کل بورس

نقشه بورس امروز بر اساس ارزش معاملات / رشد چهار هزار واحدی شاخص کل...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران تا ساعت 9 و 30دقیقه، 0.33 د‌رصد رشد داشت همچنین شاخص هم‌وزن 0.5درصد رشد کرد.

EghtesadOnline.com/
انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار ورود 45 هزار تن شکر به کشور روایتی عجیب از قیمت‌گذاری زمین بابک زنجانی فعال سازی مخازن انرژی حوزه خزر دلار سر به 31هزار تومان زد! اثر مذاکرات اخیر 1+4 بر بازار مسکن شرکت اورگرند در آستانه فروپاشی/سایر بخش‌های اقتصاد چین ضربه می‌خورند؟ سکه گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/15 رونمایی از تویوتا یاریس در لباس مزدا 2 جدید! اسکان 30 درصد جمعیت شهری در بافت‌های ناکارآمد جزيیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی/ بعید است تا پایان سال 90 هزار میلیارد تومان سهام بفروشیم قیمت مسکن در منطقه محبوب تهرانی‌ها طعم شیرین آموزش لاکچری/اینجا "گندکاری" جرم نیست عرضه اولیه جدید در راه است؟ فروش فوری هایما S5 و S7 بدون قرعه‌کشی / در بازار چند؟ بزرگترین مزایده سازمان خصوصی‌سازی رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟ روسیه فعلا از ایران فلفل نمی‌خرد پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور تاخیر در وازیر سهمیه گازويیل / سهمیه سوخت کامیون‌ها تغییر کرد؟ سهامداران "خفنر" بخوانند دورهمی "وسبحان" با چاشنی افزایش سرمایه مجمع "بگیلان" 610 ریال تقسیم کرد سود 1200 ریالی مجمع "سدشت" در جیب سهامداران فروش خودرو‌های فیدلیتی و دیگنیتی با استقبال خریداران به پایان رسید کیش اینوکس 2021 در نود ثانیه کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس اخبار خوش ارزی ريیس کل بانک مرکزی/ اوضاع به زودی بهبود می‌یابد حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گران شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 15 آذر ماه شاخص بورس افت کرد آزادسازی صادرات شیرخشک و روغن به‌صورت مشروط/ شرط صادرات چیست؟ تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی توقف تولید در 28 شرکت خودروسازی بورس دوباره منفی شد | کاهش 865 واحدی شاخص کل قیمت خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا امروز 15 آذر 1400/ افزایش 5 میلیونی پژو 206 فروش اوراق دولتی برای بازپرداخت اوراق قبلی/ برنامه دولت برای حمایت از سهام‌داران خرد پیش‌بینی شگفت‌انگیز از اقتصاد ایران در سال آینده افزایش تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار خرید ربع‌سکه 3 میلیون تومانی در بازار / چرا قیمت سکه‌ها متفاوت است؟ بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟ ارزش سهام عدالت من (15 آذرماه) سیگنال‌های ارزی جدید ريیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟ دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس کاهش 865 واحدی شاخص بورس قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه آیفکس با شاخص بورس تهران همراه شد سرقت 196میلیون دلار از یک صرافی رمزارز کاهش 865 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 51 هزار میلیارد تومان گذشت