آقای خاندوزی! چرا مواضع خود را مدام عوض می کنید؟ / پول بسته 10بندی وزیر اقتصاد از کجا تامین خواهد شد؟

آقای خاندوزی! چرا مواضع خود را مدام عوض می کنید؟ / پول بسته 10بندی وزیر اقتصاد از کجا تامین خواهد شد؟

پس از آن که وزیر اقتصاد بسته ای موسوم به «10بندی» را برای آنچه حمایت از بازار سرمایه خوانده، ارايه کرده بود، عده ای از نمایندگان واکنش های گسترده ای را نسبت به این...

اقتصادآنلاین - سهند اینانلو؛ احسان ارکانی عضو کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با اقتصاد آنلاین گفت: در زمینه بسته پیشنهادی وزیر اقتصاد، یک اشکال اصلی که وارد می شود از لحاظ شکلی و ساختاری است؛ وقتی دولت لایحه بودجه را به مجلس ارسال کرده یعنی می‌گوید دولت تمام نظراتی که می‌خواسته براساس بودجه داشته باشد در لایحه جمع بندی کرده و پس از جمع بندی و در موعد مقرر تقدیم مجلس کرده است.

وی افزود: بعد از این اقدام اگر دولت بخواهد تغییری در لایحه ایجاد شود، طبق تصریحی که در قوانین وجود دارد این تغییر فقط توسط مجلس و کمیسون تلفیق می‌تواند ایجاد شود. بنابراین اولین بار است که ما شاهد این هستیم دولتی بعد از ارسال لایحه به مجلس، دوباره خودش در لایحه ارسالی دست برده و پیشنهادات جدید را اضافه یا حذف کند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس تصریح کرد: این اتفاق بسیار عجیب و بی سابقه است؛ از منظر محتوایی هم واقعا مشخص نیست که پایه و اساس این تصمیمات چیست؟ اگر هم برای خود دولت مشخص شده، حداقل باید گفت که برای نمایندگان مجلس هنوز روشن نشده که دلیل این اقدام واقعا چه بوده است؟ یعنی اگر واقعا قرار بود چنین تصمیماتی گرفته شود و جنبه کارشناسی و فنی و تخصصی داشته باشد قاعدتا باید مدت‌ها رویش وقت گذاشته می‌شد نه این که مجلس، بلکه حتی بخش هایی از خود دولت و سازمان برنامه و بودجه هم اطلاعی نداشته باشند.

این نماینده مجلس یادآور شد: چون اگر اطلاعی می داشت دقیقا در لایحه درج می‌شد که این بسته با هماهنگی و از سوی سازمان برنامه و بودجه تقدیم مجلس شده، نه این که بعد از یک هفته از ارسال لایحه دوباره بخواهند چنین بسته عجیبی را ارسال کنند.

ارکانی در ادامه به کلی بودن مفاد این بسته به اقتصاد آنلاین گفت: در زمینه محتوای این بسته نیز باید گفت که این پیشنهادات یک سری عناوین کلی هستند، اما این که چگونه با چه راهکاری و با چه تمهیداتی بدون این که باعث کسری تراز بودجه شود باعث حذف سایر آیتم‌ها، تبصره‌ها، احکام و فصول شود؟ دولت باید مشخص کند که این بسته چگونه قرار است بدون این که تحمیل بار مالی جدیدی به بودجه 1401 کند قابلیت اجرایی دارد؟

نماینده مردم نیشابور در مجلس شورای اسلامی، تشریح کرد: از جمله ابهامات جدی که در این زمینه وجود دارد بحث صندوق تثبیت بازار سرمایه است که در حال حاضر در لایحه بودجه سال آینده پیش بینی شده؛ مبلغ 6 هزار میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت واریز شود. این که به ناگاه و بدون هیچ توضیحی پیشنهاد می شود 24هزار میلیارد تومان دیگر به این مبلغ اضافه شود و این عدد به 30هزار میلیارد تومان برسد، بسیار عجیب بوده و باید از سوی دولت توضیحات لازم ارايه شود.

وی ادامه داد: مسيله اصلی این است که منابع مذکور از کجا قرار است تامین شوند؟ دولت باید توضیح دهد که آیا قرار است این منابع را یک شبه خلق کند؟ این نکته قاعدتا یا باعث کسری بودجه می‌شود یا باعث حذف یک سری از برنامه‌های دیگر سرفصل‌های برنامه بودجه و کارهایی که دولت باید انجام می‌داده خواهد شد.

با توجه به این پیشنهاد غیرمعمول دولت، همان نظم و نظامی که درباره لایحه اولیه بودجه 1401 نیز مورد شايبه و سيوال بود با این تغییرات تحت الشعاع قرار گرفته و به کلی برهم خواهد ریخت.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: به ویژه این که اساسا مشخص است این پیشنهادات با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه نبوده است و فردا بالاخره سازمانی که متولی تخصیص بودجه و اعتبارات خواهد بود سازمان برنامه و بودجه است. چطور سازمانی که خودش این برنامه را نه پیشنهاد داده و نه در لایحه درج کرده، فردا می‌خواهد در بحث تخصیص اعتبارات و تصویب این بودجه پیشرو باشد و کار را مدیریت را به نحو شایسته ای انجام دهد؟

وی در ادامه تصریح کرد: به نظر می‌رسد جای این موضوعات و این بسته حداقل در لایحه بودجه‌ای که ارسال شده نبود، که دولت خودش بیاید دوباره آن را دچار تغییرات کند. بهتر بود این بسته پیشنهادی به صورت مجزا به صورت یک لایحه توسط دولت به مجلس ارسال می‌شد.

این نماینده مجلس بیان کرد: مشکلی که ما در لایحه امسال داریم این است که لایحه بودجه تبدیل به «لایحه بودجه و سایر» شده است؛ یعنی خیلی از موضوعاتی که اصلا ارتباطی به قانون و لایحه بودجه ندارد را درون این لایحه گنجانده‌اند که این نکته واقعا محل اشکال قانونی دارد. برای مثال افزایش سن بازنشستگان و کاهش دریافتی بازنشستگان و بحث کلیات بسته اقتصادی که در بودجه تحمیل می شود از جمله مواردی است که جایش لایحه بودجه نیست و دولت باید در قالب دیگری این موارد را به مجلس ارايه می‌کرد.

نماینده مردم نیشابور در مجلس به اقتصاد آنلاین گفت: نکته مهم دیگر این است که در برخی از جزيیات دخالت هایی توسط وزارت اقتصاد در حوزه هایی مانند؛ وزارت صنعت و بحث حمایت از تولید و صنایع و اعطای تسهیلات اتفاق افتاده، دخالت در کار بانک مرکزی و تعیین تکلیف برای بانک مرکزی و یک سری احکامی صادر شده که ناقض استقلال این نهاد است. این در حالیست که جناب آقای خاندوزی قبل از تصدی پست وزارت اقتصاد از مدافعان سرسخت استقلال بانک مرکزی و مداخله نکردن دولت و وزارت اقتصاد در امورات مربوط به بانک مرکزی بودند. این که چطور به یکباره و همزمان با تغییر موقعیت و مسيولیت، نظرات ایشان 180درجه تغییر می کند جای سيوال دارد و بازتاب خوبی حداقل برای ایشان و وجهه وزیر اقتصاد ندارد.

ارکانی در پایان خاطرنشان کرد: ما حداقل مواضع آقای خاندوزی را در قالب تويیت‌ها، نطق‌ها و صحبت‌های ایشان در مجلس را به یاد داریم و این که در حال حاضر 180 درجه تغییر موضع داده‌اند نیاز به توضیح دارد که آن زمان اشتباه می‌کردند یا امروز ممکن است اشتباه کنند؟

قیمت یک آپارتمان نقلی در این منطقه تهران + جدول جزيیات مهم درباره حقوق و عیدی بازنشستگان ایلان ماسک بسیار ثروتمندتر می‌شود! شکاف عجیب قیمت آپارتمان در شمال و جنوب تهران/ این خانه... سفر ایرانی ها به تفلیس چقدر آب می خورد؟ این افراد در آستانه خطری اقتصادی و بزرگ! دو سناریو مهم پیش‌‌‌ روی بورس بازان کوچک‌ترین ویلا باغ‌های کردان چه قیمتی دارند؟ وزارتخانه‌ها عامل ورود ارز به کشور شوند ادامه ریزش قیمت طلا در بازار استقبال از سرمایه‌گذاری در صنعت دخانیات آیا عقل اردوغان نمی‌رسد؟! پیش‌بینی عجیب ريیس اتحادیه از قیمت گوشت! توافق ایران و ازبکستان در راستای توسعه ترانزیت ریلی دیدار فوتبال ایران و عراق تحت پوشش بیمه رازی پیش‌بینی عجیب رییس اتحادیه از قیمت گوشت/ این بخش از گوشت گوسفند کیلویی 180 هزار تومان شد پیش بینی سرسام آور درباره قیمت اتریوم برف در جاده‌های 17 استان و ترافیک در محور فیروزکوه/ ضرورت تجهیز خودرو به زنجیر‌چرخ‌ ورود دلار به کانال 24 هزار تومانی هشدار کولاک‌ و وقوع بهمن در برخی نقاط کشور/یخبندان در 25 استان و احتمال افت فشار گاز‌ زمان دقیق واریز سود سهام عدالت اظهارات مهم ارزی رییس کل بانک مرکزی/ چگونه صادرات تقویت... عیدی بازنشستگان به موقع پرداخت می شود؟ | آخرین خبر از افزایش حقوق بازنشستگان در سال آینده صدور اسناد مالکیت تک‌برگ توسط دفاتر اسناد اعلام زمان واریز سود سهام عدالت | هر نفر چقدر سود دریافت می‌کند؟ هماهنگی بین‌ بخشی‌ برای تسهیل صادرات و تامین مالی زنجیره تولید/نگاه اقتصادی‌ کشور‌ صادرات محور باشد پرمصرف‌ترین و کم‌مصرف استان‌ها در 24 ساعت گذشته/ کاهش 100 میلیون مترمکعبی مصرف گاز صعود چند ده دلاری قیمت پالادیوم در بازار جهانی/ امروز طلا چند دلار پایین آمد؟‌ اینماد اجباری باعث مهاجرت نخبگان می شود / تمایل مردم به فعالیت زیر زمینی با ایجاد طرح اینماد اجباری افزایش 30 درصدی جرایم بیت کوینی و دیگر ارزهای مجازی در سال 2021 پیش‌بینی بورس تا پایان سال/ بازار سهام سال آینده رونق می‌گیرد؟ «تامین انرژی پایدار» و «ثبات‌ ارزی» 2 مطالبه‌ صنعتگران/ کالای قاچاق بلای جان تولیدکننده رشد 60 درصدی 3 رمز ارز در بازار امروز قیمت پر فروش ترین گوشی های موبایل در بازار + جدول بالش های مخدر به انگلیس نرسید صالح آبادی: نگاه اقتصادی کشور باید صادرات محور باشد صادرات 345 هزار تن گاز مایع از بندر سیراف پارس جلوگیری از هدررفت منابع ارزی برای واردات کالاهای غیرضروری و لوکس دوره‌ای جدید را در بخش تعاون آغاز می‌کنیم کاهش قیمت مسکن / قدرت خرید افزایش می یابد؟ کدام شرکت‌ها افزایش سرمایه دارند؟ | مهلت پذیره نویسی 2 نماد تا چه زمانی است؟ جایگاه ویژه ایران در تعیین قیمت زعفران خبر وزیر کار درباره تحول در بخش تعاون ایران مرجع قیمت زعفران در دنیا خواهد شد قدرت خرید متقاضیان مسکن در حال افزایش است؟ واکنش همتی به اعتراف آمریکا/ یک توافق خوب می‌تواند... خبر مهم ريیس کل بانک مرکزی درباره مقرارت واردات قیمت نفت رکورد 7 ساله را شکست گوگل به دنیای رمز ارزها وارد می شود؟ نقشه راه توسعه تجارت کشور تدوین شد