« 5 همت » سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در بورس

« 5 همت » سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در بورس

مشاور ريیس سازمان بورس در امور بین الملل گفت: فراموش نکنید که برای عضویت عادی در ISCO حدود 13 سال پیگیری و مذاکره جدی صورت گرفت. جالب اینجاست که بدانید عضویت عادی بازار سرمایه ما در ISCO در آذرماه 1397، یعنی چند ماه بعد از خروج آمریکا از برجام صورت گرفت.‌ این اتفاق نشان از قابلیت‌ها و پتانسیل‌های بازار سرمایه ما، دارد.

به گزارش بورس نیوز، اوایل اردیبهشت‌ماه اعلام شد به سرمایه‌گذاران خارجی که مبلغ 250 هزار دلار (یا معادل آن ارزهای دیگر موردقبول بانک مرکزی) را  با خرید سهام یا دیگر محصولات در بازار سرمایه سرمایه‌گذاری کنند مجوز اقامت 5 ساله تعلق می‌گیرد. اگرچه این خبر در ابتدا در نظر برخی فعالان بازار سرمایه به شوخی شبیه بود، اما بهانه‌ای شد تا خبرنگار بورس نیوز در گفت‌وگویی مفصل با بهادار بیژنی مشاور ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل، سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه کشورمان را زیر ذره‌بین بگذارد. بخش اول این گفت‌وگو را بخوانید.

کمی در مورد وضعیت سرمایه‌گذاری خارجی در بورس تهران توضیح دهید. در حال حاضر چه تعداد سرمایه‌گذار خارجی در بورس تهران فعالیت دارند؟

بیژنی: یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی که در چند سال گذشته در دستور کار سازمان بورس و اوراق بهادار قرار داشته، بیشتر بین‌المللی شدن بازار سرمایه ما بوده که البته جذب سرمایه‌گذاران خارجی در بورس تهران فقط بخشی از این برنامه محسوب می‌گردد و مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی در نهادهای مالی بازار سرمایه ما، فعالیت شرکت‌های بین‌المللی در بازار سرمایه ما، بالا رفتن استانداردهای این بازار و... هم جزو همین برنامه هستند. در چند سال گذشته تحولاتی در بازار سرمایه ما رخ‌داده که در بین‌المللی شدن بازار سرمایه ما هم بسیار موثر بوده است.

در حوزه جذب سرمایه‌گذاران خارجی شاهد رشد قابل‌توجهی بوده‌ایم. از زمان اجرایی شدن برجام تا زمان خروج آمریکا از برجام، حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سرمایه ما تقریبا 3 برابر شد. البته بعدازآن هم‌ شیب جذب سرمایه‌گذاری خارجی در بازار سرمایه ما افزایشی بود، ولی دلیل اصلی این اتفاق، عمدتا رشد شاخص بورس بود.

طبق آمارها در پایان فروردین‌ماه 1400 حدود 5 هزار میلیارد تومان ارزش سبد سرمایه‌گذاری خارجی در بورس تهران (سرمایه‌گذاری در سهام و اوراق بدهی) بوده است. تعداد سرمایه‌گذاران خارجی در بورس و فرابورس نیز تا پایان فروردین‌ماه 2705 شخص حقیقی و 939 شخص حقوقی بوده که درمجموع 3644 کد بورسی خارجی در بورس و فرابورس داریم و این تعداد از فعالان خارجی بورس کالا و بورس انرژی کاملا جداست.

بخش دیگری از فرآیند بین‌المللی شدن بازار سرمایه، مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی در تاسیس نهادهای مالی است. برای مثال چند شرکت رتبه‌بندی در بازار سرمایه با مشارکت خارجی‌ها تاسیس‌شده است.

مهم‌ترین تحول بین‌المللی در تاریخ بازار سرمایه ما، عضویت عادی ایران در فدراسیون بورس‌های بین‌المللی(ISCO) در آذرماه 1397 و داشتن حق رای در این فدراسیون بین‌المللی بود. همان‌طور که مستحضر هستید اعضای ISCO بیش از 95 درصد بازارهای سرمایه جهان را در بیش از 105 حوزه اجرایی، تنظیم و نظارت می‌کنند. ISCO با 3 هدف اصلی حمایت از سرمایه‌گذاران، ایجاد بازارهای منصفانه و کارآ و شفاف و نیز کاهش ریسک‌های سیستماتیک سرمایه‌گذاری در بازارهای سرمایه است. بین‌المللی شدن بازار سرمایه بیش از آنکه برای سرمایه‌گذاران خارجی منفعت به همراه داشته باشد، به نفع سرمایه‌گذاران داخلی است.

البته قبل از عضویت در این کمیسیون بین‌المللی هم خود را ملزم به رعایت استانداردهای جهانی می‌دانستیم؛ ولی با حضور پررنگ در ISCO این تعهد جدی‌تر شد. استانداردها و سیاست‌های ISCO بسیار جدی است و توسط تمام اعضا رعایت می‌شود و برای عضویت در ISCO باید به‌تمامی مقررات و دستورالعمل‌های این فدراسیون پایبند بود و به همین دلیل هم تاکیدداریم که عضویت در ISCO تحولی بزرگ برای بازار سرمایه ما بود. بعدازاین اتفاق، ارتباطات بین‌المللی بازار سرمایه ما به‌جای محدود شدن در چند موافقت‌نامه دوجانبه، به موافقت‌نامه‌های چندجانبه MMOU رسید.

علاوه بر این باید یادآوری کنم که بعد از اجرای برجام، استقبال سرمایه‌گذاران خارجی از بازار سرمایه ما به‌شدت افزایش یافت‌. در فرصتی که بعد از خروج آمریکا از برجام داشتیم، تلاش شد بسترهای قانونی برای سرمایه‌گذاری خارجی توسعه یابد و سازمان بورس و اوراق بهادار در این فرصت موفق شد دستورالعمل آیین‌نامه سرمایه‌گذاری خارجی و همچنین مشارکت خارجی‌ها در تاسیس نهادهای مالی را بازبینی و اصلاح کند. با این اصلاح و بازبینی، فرآیند حضور سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سرمایه کشورمان تسهیل شد. برای مثال صدور کد بورسی برای سرمایه‌گذاران خارجی مستقیما به شرکت سپرده‌گذاری مرکزی ارجاع داده شد. یا در مورد دستورالعمل مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی در تاسیس نهادهای مالی همچون یک شرکت سبدگردان یا تامین سرمایه و.‌.. مقررات شفاف‌تر و جامع‌تری تدوین شد.

در چند سال گذشته، سعی شده علاوه بر همکاری‌های بازار سرمایه در چارچوب مقررات بین‌المللی ISCO ، روی بازارهای سرمایه کشورهای همسایه هم به‌عنوان بازار هدف تمرکز شود تا با این بازارها هم وارد روابط 2 جانبه شویم و در سازمان بورس (و ارکان) با حدود 20 نهاد ناظر و بورس، موافقت‌نامه دوجانبه امضا کردیم. البته ایجاد روابط بین‌المللی کارآ و قوی و موثر با 20 بازار سرمایه خارجی، نیازمند صرف انرژی وقت و منابع بسیار است و شاید تمام این 20 بازار سرمایه، جزء بازارهای هدف ما نباشند. به همین دلیل تلاش شد تمرکزمان بر بازارهای هدف باشد. درنتیجه این کار با چند بورس خارجی ازجمله بورس‌های آلمان، هند و عراق توافقنامه دوجانبه امضا کردیم. انتخاب هر یک از این بورس‌ها نیز دلایل خاص خود را داشته است.

برای مثال انتخاب بازار سرمایه آلمان این بود که در مقطعی، بیش از 50 درصد سرمایه‌گذاران خارجی بورس تهران را (ازلحاظ ارزش سبد سرمایه‌گذاران) آلمانی‌ها تشکیل می‌دادند. این اعتماد سرمایه‌گذاران آلمانی به بازار سرمایه ما، مسيولان بورس تهران را بر آن داشت که با امضای توافقنامه‌ای دوجانبه با بازار سرمایه آلمان، فعالیت این سرمایه‌گذاران را در بازار سرمایه ایران تثبیت کنیم.

امضای توافقنامه همکاری با بازار سرمایه هند نیز در سال 1396 و با چین در خرداد 1397 انجام شد و برای امضای موافقت‌نامه با هند و چین و بعضی مقامات ناظر دیگر، نیاز به تايید برخی وزارتخانه‌ها و نهادها ازجمله وزارت امور خارجه وزارت اقتصاد بود.

در حال حاضر، سرمایه‌گذاران کدام کشور بیشترین سرمایه‌گذاری را در بازار سرمایه ما انجام داده‌اند؟

بیژنی: کشورهای اروپایی و کشورهای همسایه بیشترین میزان سرمایه‌گذاری را در بورس تهران داشته‌اند اما؛ نکته اینجاست که با توجه به اولویت‌ها، ترجیح دادیم به‌جای ارتباطات متعدد و کم‌عمق با بازارهای سرمایه دیگر کشورها، ارتباطات عمیق‌تری با کشورهایی که اقبال بیشتری به بازار سرمایه ما نشان داده‌اند، برقرار کنیم.

یکی دیگر از اقداماتی که در راستای بین‌المللی شدن بازار سرمایه ما صورت گرفت، همکاری با نهادهایی بود که بیشترین وابستگی و ارتباط را با این حوزه دارند. برای مثال می‌توان به سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران؛ وزارت خارجه اشاره کرد. برای مثال در چارچوب همکاری با وزارت امور خارجه، مهرماه 1399 یک کارگاه آموزشی برای کارشناسان اقتصادی وزارت امور خارجه برگزار شد و کارشناسان اقتصادی وزارت امور خارجه در کشورهای مختلف در این کارگاه حضور داشتند. در مقطعی هم همکاری‌هایی با سازمان خصوصی‌سازی داشتیم و...

معتقدیم برای بین‌المللی شدن بازار سرمایه، باید با نهادهای مرتبط همکاری داشت.

اخیرا اعلام شد به سرمایه‌گذارانی که در بازار سرمایه کشورمان سرمایه‌گذاری کنند، مجوز اقامت 5 ساله اعطا خواهد شد. این خبر چقدر اثرگذار خواهد بود؟ اصولا اعطای اقامت کشورمان آن‌قدر جذابیت دارد که بابت آن، سرمایه‌گذاری کنند؟ به نظرتان این مجوز برای چه اشخاصی و از چه کشورهایی جذابیت خواهد داشت؟

بیژنی: این طرح از دو جنبه قابل‌بررسی است؛ یک جنبه اینکه چه تعداد از افراد خارجی ممکن است درخواست اقامت در کشورمان را ارايه کنند و دومین نکته، تاثیر مثبت پیام این طرح به سرمایه‌گذاران خارجی است که کشور ما برای سرمایه‌گذاران خارجی، ارزش قايل است. به‌هرحال شاید برخی شرکای خارجی ما نسبت به نگاه حاکمیت ایران به سرمایه‌گذاران خارجی اطلاعی نداشته باشند و با این طرح، پیام خوشامدی به سرمایه‌گذاران خارجی خواهیم داد.

فعلا این طرح از طریق رسانه‌ها و... اطلاع‌رسانی شده، اما برای بررسی آماری تاثیر اعطای اقامت 5 ساله به سرمایه‌گذاران خارجی و 4 نفر از اعضای خانواده آن‌ها به ازای سرمایه‌گذاری 250 هزار دلاری در بازار سرمایه ما، باید کمی صبر کرد.

قطعا اعطای مجوز اقامت 5 ساله در ایران برای بعضی سرمایه‌گذاران خارجی جذاب خواهد بود؛ چراکه با دریافت این مجوز، محدودیتی در ورود و خروج به کشورمان را نخواهند داشت و نیازی نیست که هر بار، ویزا دریافت کنند.

ضمن اینکه برای بعضی از کشورهای همسایه، دریافت مجوز اقامت در ایران هم موضوع جذابی است‌ و باید دید استقبال از این طرح به چه میزان خواهد بود. 

این طرح برای افغان‌هایی که سال‌هاست در کشور ما زندگی می‌کنند و مشکلاتی برای مجوز اقامت دارند نیز جذاب خواهد بود؟

بیژنی: همسایگان ما جزء جامعه هدفی هستند که برای شیوه‌نامه اعطای اقامت 5 ساله کشورمان در نظر گرفته‌شده‌اند کمااینکه در حال حاضر هم تعدادی از دوستان افغان در بازار سرمایه ما سرمایه‌گذاری کرده‌اند. اما به‌هرحال حداقل سرمایه‌گذاری 250 هزار دلار خواهد بود و هر شخصی که شرایط ذکرشده در شیوه‌نامه را داشته باشند، می‌توانند درخواست‌های خود را ارايه کنند.

یکی از دغدغه‌های سرمایه‌گذاری در کشور ما، انتقال سرمایه خواهد بود‌. با توجه به تحریم‌ها و محدودیت نقل‌وانتقال ارز، سرمایه‌گذاران خارجی چطور می‌توانند سرمایه وارد کشور ما کنند یا بعد از فروش، پول خود را از کشور ما خارج کنند؟

بیژنی: بعد از خروج یک‌جانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌ها علیه ایران، در اردیبهشت 1397، مشکلاتی در این خصوص داشتیم، ولی سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشور ما حتی بعدازاین تاریخ افزایش هم داشته است برای مثال اگر اسفند سال 1399 را با فروردین سال 1400 مقایسه کنیم مشاهده می‌کنید که سرمایه‌گذاری‌های خارجی در کشورمان 2 درصد رشد داشته است که رقم قابل‌توجهی است.

اگرچه سازمان بورس نقشی در چگونگی نقل‌وانتقال پول سرمایه‌گذاران خارجی ندارد اما آنچه مشاهده می‌شود. این است که به‌هرحال پول به طرق مختلف وارد می‌شود. قطعا مشکلات و چالش‌هایی بر سر راه وجود دارد اما با قاطعیت می‌گویم که انتقال پول سرمایه‌گذاران خارجی داخل کشور در حال انجام است، اما در مورد خروج پول سرمایه‌گذاران خارجی از کشور؛ توصیه همیشگی ما به سرمایه‌گذاران خارجی بالاخص آن‌هایی که حجم سرمایه‌گذاری بالاتری دارند، این است که حتما برای سرمایه‌گذاری‌های خود در کشورمان درخواست مجوز به سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران ارايه کنند.‌ این مجوز در چارچوب حمایت و تشویق سرمایه‌گذاران خارجی بسیار مهم است؛ چون با این مجوز به آن‌ها سند اعطا خواهد شد که توسط وزیر اقتصاد امضاشده است و در آن ذکرشده که سرمایه‌گذاران خارجی امکان خروج اصل سرمایه و سود سرمایه‌گذاری‌های خود از کشور را خواهند داشت و دولت ایران متعهد می‌شود ارز موردنیاز برای خروج سرمایه‌های سرمایه‌گذاران خارجی را تامین می‌کند.

اگر هم سرمایه‌گذاران خارجی قصد استفاده از شیوه‌نامه اعطای مجوز اقامت در ایران به سرمایه‌گذاران خارجی را داشته باشند ، راه ورود سرمایه‌ها به کشور در آن لحاظ شده است.

طبق آنچه در این شیوه‌نامه تعریف‌شده سرمایه‌گذاری خارجی برای انتقال پول به داخل کشور از طریق سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران اقدام خواهند کرد و پول آن‌ها از طریق این سازمان وارد کشور خواهد شد و بعد از تايید ورود پول سرمایه‌گذاران خارجی به کشور درخواست استفاده از این شیوه‌نامه مطرح شد و در جلسه‌ای که با حضور نمایندگانی از سازمان بورس و اوراق بهادار کشور تشکیل خواهد شد این موضوع بررسی و پیگیری خواهد شد. بنابراین فرایند ورود به سرمایه‌گذاران خارجی و انتقال آن‌ها به داخل کشور فرایند سختی نیست.

نکته اینجاست که درصورتی‌که سرمایه‌گذاران خارجی مجوز فیپا را دریافت کنند، حتی در سخت‌ترین شرایط ارزی کشور، دولت ما خود را موظف به تامین ارز موردنیاز برای آن‌ها می‌دانند. کما اینکه در سال‌هایی که مشکلات ارزی داشتیم (مثل سال 97) دولت ما ارز موردنیاز سرمایه‌گذاران خارجی که مجوز فیپا را داشتند تامین کرد.

کلام پایانی؟

بیژنی: در نظر داشته باشید که برای تزریق نقدینگی از منابع صندوق توسعه ملی به میزان حدود هزار میلیارد تومان چند ماه فعال بازار سرمایه با چالش مواجه بودند حال‌آنکه ارزش سبد سرمایه‌گذاران خارجی در بازار سرمایه حدود 5 هزار میلیارد تومان است و در صورت تمرکز بیشتر برای حوزه به‌راحتی می‌توان به جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی در بازار سرمایه از بسیاری از مشکلات این بازارهاست.

با تغییر دولت آمریکا و روی کار آمدن بایدن ، بسیاری از نگرانی‌هایی که در مورد سیاست خارجی و روابط بین‌المللی دریایی کشورمان وجود داشت برطرف شد و فارغ از آنکه مذاکرات وین به چه نتیجه‌ای خواهد رسید، نگرانی بابت رفتارهای غیر دیپلماتیک ريیس‌جمهور سابق آمریکا برطرف شد.

البته این نگرانی فقط مختص به ایران نبود و بسیاری از کشورهای دنیا بابت رفتارهای غیر دیپلماتیک و مداخله‌های ترامپ نگران بودند.برای مثال بعد از تحریم‌های ظالمانه علیه ایران سفیر امریکا در یکی از کشورها با شرکت‌های مختلفی که در ایران سرمایه‌گذاری‌های انجام داده بودند تماس گرفته بود و اعلام کرده بود که اجازه همکاری با ایران را ندارند‌ که این دخالت و این حرکت‌های غیر دیپلماتیک بی‌سابقه بود.‌ خوشبختانه فشارها در محیط بین‌المللی علیه ما کاهش‌یافته و مذاکراتی برای احیای برجام در جریان است.‌کاهش این نگرانی‌ها تحول بزرگی برای بازار سرمایه ما بوده است که نوع آثار مثبت آن را هم مشاهده می‌کنیم و بعد از پایان دولت ترامپ ما در بازار سرمایه شاهد حضور 3 هیيت خارجی بودیم و بازار سرمایه ما به سمت هرچه بیشتر بین‌المللی شدن پیش می‌رود.

ضمن اینکه در حال حاضر هم بازار سرمایه ما نسبت به سنوات قبل وضعیت بهتری در فضای بین‌المللی دارد و در فضای بین‌المللی بازار سرمایه ما بازار کاملا شناخته‌شده‌ای است. فراموش نکنید که برای عضویت عادی در ISCO حدود 13 سال پیگیری و مذاکره جدی صورت گرفت. جالب اینجاست که بدانید عضویت عادی بازار سرمایه ما در ISCO در آذرماه 1397، یعنی چند ماه بعد از خروج آمریکا از برجام صورت گرفت.‌ این اتفاق نشان از قابلیت‌ها و پتانسیل‌های بازار سرمایه ما، دارد.

ارزش بازار سرمایه ما در مقطعی به حدود 300 میلیارد دلار رسیده بود که این رقم حتی در بین بازارهای سرمایه جهانی هم بسیار بااهمیت است. ارزش روزانه معاملات این بازار هم رقم قابل‌توجهی است. بازار سرمایه ما در سال‌های اخیر رشد قابل‌توجهی داشته و این موضوع برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی هم بسیار حايز اهمیت است.

 

صندوق‌ درآمد ثابت؛ کم ریسک ترین گزینه های سرمایه گذاری در بورس

صندوق‌ درآمد ثابت؛ کم ریسک ترین گزینه های سرمایه گذاری در بورس

در تمام دنیا صندوق‌های با درآمد ثابت، کم ریسک‌ترین سرمایه‌گذاری هستند چرا که ریسک آنها نسبت به سرمایه‌گذاری مستقیم بسیار کمتر است.

EghtesadOnline.com/
معرفی روش های سرمایه گذاری در بورس و مزایا و معایب هر کدام

معرفی روش های سرمایه گذاری در بورس و مزایا و معایب هر کدام

معرفی روش های سرمایه گذاری در بورس و مزایا و معایب هر کدام

BourseNews.ir/
از سرمایه‌های مازاد برای سرمایه گذاری در بورس استفاده کنید

از سرمایه‌های مازاد برای سرمایه گذاری در بورس استفاده کنید

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه استفاده ار سرمایه اصلی زندگی و یا اموال ضروری در بازار سرمایه یک اشتباه کاملا محرز است، تاکید کرد: توصیه ما به همه افرادی...

EghtesadOnline.com/
تسهیل سرمایه گذاری در بورس/حتی با کمتر از 100 هزار تومان بورسی شوید

تسهیل سرمایه گذاری در بورس/حتی با کمتر از 100 هزار تومان بورسی شوی...

سرمایه گذاران می‌توانند با کمتر از 100 هزار تومان و از طریق صندوق‌های سرمایه گذاری سبدگردان آسمان در بورس سرمایه گذاری کنند.

BourseNews.ir/
امکان سرمایه گذاری در بورس حتی با کمتر از 100 هزار تومان

امکان سرمایه گذاری در بورس حتی با کمتر از 100 هزار تومان

امکان سرمایه گذاری در بورس حتی با کمتر از 100 هزار تومان

BourseNews.ir/
تداوم جذابیت سرمایه گذاری در بورس/ 2 گروه جذاب برای سرمایه گذاری

تداوم جذابیت سرمایه گذاری در بورس/ 2 گروه جذاب برای سرمایه گذاری

دولت جزو مشوق‌های اصلی سرمایه گذاری در بورس بوده است و انگیزه هایش برای رشد بازارسرمایه از جمله به دلیل نیاز به واگذاری‌های صندوق

BourseNews.ir/
آموزش بورس، اولین قدم برای سرمایه گذاری در بورس

آموزش بورس، اولین قدم برای سرمایه گذاری در بورس

بعد از خواندن این مصاحبه کارشناس ارشد بازار سرمایه، مسیر صحیح سرمایه گذاری در بورس را یاد می گیرید.

BourseNews.ir/
آموزش بورس، اولین قدم برای سرمایه گذاری در بورس

آموزش بورس، اولین قدم برای سرمایه گذاری در بورس

بعد از خواندن این مصاحبه کارشناس ارشد بازار سرمایه، مسیر صحیح سرمایه گذاری در بورس را یاد می گیرید.

BourseNews.ir/
چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید ظهور سه سرباز سفید | بورس صعودی می ماند؟ تحقیق و تفحص از وزارت نفت در مجلس کلید خورد دورهمی سهامداران "خفولا" در نیمه تیرماه 60 ثانیه 2 تیر 1400 سقوط بیت‌کوین به زیر 30هزار دلار افزایش قیمت شیر منتفی شد دلار به دو شرط تک نرخی می‌شود مصرف آب تهرانی‌ها بیشتر از میانگین کشوری/ وضعیت جیره‌بندی آب در کشور افزایش قیمت بلیت هواپیما قانونی است؟ پکیج حرام گرگ های همیشه در صحنه بازار سرمایه تامین مالی بنگاه‌های کوچک را میسر می‌کند/ هدایت نقدینگی خرد به سمت بنگاه های کوچک تولید... پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه کارگران به ريیس جمهوری منتخب ضرورت تنظیم سیاست‌های پولی در راستای تقویت تولید پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / آیا نرخ بهره بین بانکی روند بازار را تغییر می‌دهد؟ دلیل سبز شدن شاخص بورس از نظر ريیس سازمان بورس + فیلم خاموشی مراکز مجاز رمزارز تا پایان شهریور 1400 "فولاد" از سهامداران دعوت کرد انعقاد تفاهم‌نامه تامین مالی تولید، با استفاده از سرمایه‌های خرد مردمی کارت اعتباری سهام عدالت به کدام سهامداران تعلق نمی‌گیرد؟ کارخانه قند ورامین به چرخه تولید بازگشت افزایش تسهیلات بلاعوض مسکن محرومان حجم معاملات نقدی دلار و یورو در بهار 1400 شرایط پیش فروش یکساله محصولات ایران خودرو + جدول تصاویری از «هیوندا النترا» جدید با ظاهر اسپرت دنده معکوس بیت کوین در معاملات امروز بیشترین ارزش معاملات سهام (2تیر) / مجموع ارزش معاملات پس از چهار ماه به بیش از 6هزار میلیارد رسید قیمت طلا به مسیر صعودی بازگشت بهار قرمز بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازارها سود کردند؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | نوسان دلار در محدوده حساس/ پیش بینی روند بازار ... میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ / به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ عملکرد سفارس در خرداد ماه1400/ ارزش بازاری سفارس دو هزار و 390میلیارد کاهش یافت افزایش هزینه خانوار؛ رشد 50درصدی برخی کالاها آخرین صورتحساب پالایشی یکم 2 تیر 1400 چقدر شد؟ قیمت طلا و سکه در بازار امروز پایان عرضه اولیه «لطیف» / به هر نفر چند سهم رسید؟ رشد ارزش سهام عدالت در آخرین روز معاملاتی هفته | ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی در 2 تیر 1400 پایان بورس امروز 2 تیر 1400 / شاخص کل کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی را رد کرد میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ | به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ پایان عصر دستور برای تعیین قیمت ثبت حجم معاملات هزار و 500میلیون واحدی برای خساپا / خساپا با سبزپوشی همراه شد ثبت رشد 0.05درصدی برای خودرو / خودرو با سبزپوشی به استقبال هفته آینده رفت رشد پرقدرت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته اگر سهام فولاد دارید، بخوانید(2تیر) / سهم 10درصدی فولاد مبارکه در رشد شاخص بورس تهران نگاهی به پرتفوی شرکت سرمایه گذاری غدیر در خرداد ماه / وغدیر در کدام شرکت های غیربورسی سرمایه گذاری ک... سهامداران «فملی» بخوانند (2تیر) / صعود پرقدرت فملی در آخرین روز هفته

در حال بارگیری...