فهم دستوری برخی از نامزدهای انتخابات از بورس / اظهارات بورسی برخی از کاندیداها ضد بازار است

فهم دستوری برخی از نامزدهای انتخابات از بورس / اظهارات بورسی برخی از کاندیداها ضد بازار است

سعید اسلامی اظهارکرد: تصور این حجم از بی‌برنامگی و کلی‌گویی را از این 7 کاندیدا نداشتم و درباره برخی از آنها که می‌دانستیم از ماه‌ها قبل برنامه ورود به رقابت‌های...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  ایلنا، سعید اسلامی درباره اثرپذیری بازار سرمایه از کاهش نرخ سود بین بانکی به 18.4 درصد اظهارکرد: موضوع نرخ سود بانکی حتما به بازار سرمایه ارتباط دارد و تغییرات آن می‌تواند آثاری در بازار سرمایه داشته‌ باشد.

وی ادامه داد: البته این روزها موضوعی که بیشتر از سایر عوامل بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد مساله اطمینان بخشی، اعتماد به بازار سرمایه و دو مبحث مذاکرات و رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری است و دو عامل تاثیرات بیشتری حداقل در کوتاه مدت در بازار سرمایه دارند. اما ممکن است در شرایطی که سایر عوامل ثابت باشند اخبار اقتصادی هم بتواند بازار سرمایه را چند روزی تحت تاثیر خود قرار دهد.

عضو شورای‌ عالی بورس با اشاره به تاخیر در اخذ برخی از تصمیمات اقتصادی اثرگذار در بازار سرمایه گفت: در کنار کیفیت تصمیم، به طور قطع زمان‌بندی تصمیم هم بسیار مهم است. زمان اخذ تصمیم و اجرای آن به شدت از اهمیت بالایی برخوردار است به ویژه در مورد تصمیماتی که آثار روانی هم می‌توانند داشته باشند.

اسلامی تاکید کرد: به همین دلیل است که معتقدم امروز بازار از تصمیماتی از جنس اطمینان بخشی متاثر می‌شود. البته انتظار برای تعیین تکلیف مذاکرات وین و رقابت‌های انتخاباتی از عوامل بسیار اثرگذار در بازار سرمایه هستند. البته بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که کاهش نرخ بهره بانکی آنقدر که گفته می‌شود هم بر بازار سرمایه اثرگذار نیست و امروز بازار به سایر محورهای اقتصادی متکی است؛ اخباری مانند حذف کامل قیمت‌گذاری دستوری کالاها و محصولات شرکت‌های بورسی آثار روانی سریع‌تری خواهد داشت.

این فعال بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که برنامه‌های اقتصادی 7 کاندیدای نهایی انتخابات ریاست جمهوری به ویژه در بخش بازار سرمایه را چگونه ارزیابی می‌کنید، اظهار کرد: به عنوان فعال بازار سرمایه انتظار بسیار بیشتری از کاندیداهای ریاست جمهوری داشتیم به ویژه چند نامزدی که مدت زیادی است که می‌دانیم در انتخابات این دوره حضور خواهند داشت. تصور این حجم از بی‌برنامه‌گی و کلی‌گویی را از این 7 کاندیدا نداشتم و درباره برخی از آنها که می‌دانستیم از ماه‌ها قبل برنامه ورود به رقابت‌های انتخابات را دارند، این انتظار را داشتیم که برنامه‌های دقیق‌تر و سنجش‌پذیرتری ارايه کنند و اظهارات دقیق‌تری از مسايل اقتصادی داشته باشند. اما به نظر می‌رسد که سطح صحبت‌های کلی سنجش‌ناپذیر باقی مانده‌اند.

وی ادامه داد: از نگاه من وعده انتخاباتی در کشوری که تحزب ندارد و نمی‌توانم عقبه یک کاندیدا را طبق حزب آن بررسی کنم، کاملا باید سنجش پذیر باشد. باید این امکان وجود داشته باشد که وعده‌ها با متغیرهای کمی مورد سنجش قرار بگیرد متاسفانه بخشی از اظهارات در بازار سرمایه از جنس حرف‌های کلی گویی یا غیر ممکن است یا برخی از اظهارات کاندیداها ضد بازار است.

اسلامی تاکید کرد: اینکه برخی از کاندیداها اعلام می‌کنند شاخص بازار سرمایه را به یک عدد خاص می‌رسانم، نشان می‌دهد که فهم وی از بازار هنوز یک فهم دستوری است و هنوز فهم درستی از بازار ندارند. برای بنده تعجب آور است کسانی که مدت‌هاست خود را برای کاندیداتوری در انتخابات آماده می‌کنند، نمی‌توانند برنامه مشخصی در اقتصاد و بازار سرمایه بیان کنند.

عضو شورای‌عالی بورس گفت: البته فعالان بازار سرمایه از اینکه این بازار به طور کم و بیش مورد توجه کاندیداها قرار دارد، خرسند هستند اما از اینکه برنامه‌های روشنی برای این حوزه از سوی نامزدهای انتخاباتی ارايه نمی‌شود ناراحت هستند و انتظار بیشتری از کاندیداها دارند.

وی با بیان اینکه تقربیا اینطور است که هنوز کاندیدایی هیچ برنامه روشنی درباره بازار سرمایه ارايه نداده‌ است، افزود: مساله قیمت‌گذاری دستوری، حقوق مالکانه، توسعه زیرساختی بازار سرمایه، اصلاح قانون و مقررات در بازار سرمایه، کاهش ریسک‌های سیستماتیک از سوی حاکمیت، هماهنگی سیاست‌گذاری‌های کلان در جهت توسعه بازارهای مختلف با هدف استراتژیک توسعه بازار سرمایه و... موضوعاتی هستند که کاندیداها می‌توانند هدف‌های سنجش‌پذیری را ارايه کنند تا درباره آن بحث و بررسی شود. ممکن است برنامه‌ای ارايه شود و مورد مخالفت قرار بگیرد اما مساله این است که برنامه‌ای مشخص ارايه شده است و امکان دفاع یا انتقاد از آن برنامه وجود دارد.

اسلامی ادامه داد: اینکه از سوی کاندیداها گفته می‌شود هدف ما افزایش ضریب نفوذ بازار است باید بگویند با چه روشی قصد اجرای آن را دارند و باید دید با چه شاخصی می‌توان آن را اندازه گیری کرد. البته بماند که برخی از اظهارات کاندیداها اساسا ضد بازار است و دستور می‌دهند که چه اتفاقی در بازار بیفتد، مشخص است که هنوز فضای ذهنی بازار را ندارند.

وی گفت: کاندیدای ریاست جمهوری باید در بیشتر حوزه‌ها حداقل سواد را داشته باشد اما انتظار نداریم که در تمام حوزه‌ها فوق تخصص باشند. اما انتظار داشتیم این کاندیداها برنامه‌ریزی جدی برای اقتصاد به ویژه حوزه‌هایی مانند معیشت دهک‌های پایین، تورم، نقدینگی و بازار سرمایه داشته باشند.

عضو شورای‌عالی بورس در پاسخ به این سوال که با توجه به شرایط، پیش‌بینی شما از شرایط بازار چند ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری چیست، اظهارکرد: با استقرار هر دولتی احتمالا آرامش تا حدی به مجموعه بازار بر می‌شود و حتما دولت آینده حتی در کوتاه مدت مجبور است که به بازار سرمایه توجه کند. در ماه‌های گذشته دايم با چالش تغییر دولت در بازار سرمایه مواجه بودیم بنابراین هر یک از این 7 کاندیدا انتخاب شوند، فعالان سعی می‌کنند برنامه‌ها مطابق ایده‌های آن ريیس‌جمهوری چیده شود. البته تغییراتی در نظام مدیریتی ایجاد می‌شود و شورای و نظام‌های تصمیم‌گیر تغییر می‌کنند اما آرامش نسبی در بازار ایجاد می‌شود و امیدواریم تصمیم‌های اقتصاد کلان به نفع بازار سرمایه باشد.

local_offerبرچسب‌ها:
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
بازارهای مالی بعد از انتخابات 1400/ دلار در دولت بعدی گران می‌شود؟

بازارهای مالی بعد از انتخابات 1400/ دلار در دولت بعدی گران می‌شود؟

عبدالله مشکانی، کارشناس اقتصادی، در گفتگوی زنده اینستاگرامی با تجارت‌نیوز نرخ تعادلی دلار در سال 1400 را 24 هزار تومان ارزیابی می‌کند و معتقد است تغییر دولت احتمالا مسیر پیش روی بازار ارز را دشوارتر م...

TejaratNews.com/
واکنش نايب‌ريیس مجلس به نامزدی در انتخابات 1400/ ضرورت تشکیل شورای عالی مسکن

واکنش نايب‌ريیس مجلس به نامزدی در انتخابات 1400/ ضرورت تشکیل شورای...

نایب ريیس مجلس گفت: امیدوارم در اسرع وقت شورای نگهبان، مصوبات مجلس درباره طرح جهش تولید مسکن را تایید کند و این طرح تبدیل به قانون شود.

TejaratNews.com/
تاثیر انتخابات 1400 بر بازار ارز سال آینده / دلار سال بعد چه می‌شود؟

تاثیر انتخابات 1400 بر بازار ارز سال آینده / دلار سال بعد چه می‌شو...

پیش‌بینی می‌شود عوامل مختلفی در وضعیت بازار ارز سال آینده اثر گذار باشند که احتمالا یکی از مهم‌ترین‌ آن‌ها انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 است. همچنین اجرای بخش عمده‌ای از بودجه‌ دولت دوازدهم بر عهده دولت ...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی نوسانات شاخص بورس تا انتخابات 1400

پیش‌بینی نوسانات شاخص بورس تا انتخابات 1400

یک تحلیلگر بازار سرمایه گفت: انتظار می‌رود صنایع کوچکی که از لحاظ بنیادی در وضعیت مساعدی قرار دارند، مورد توجه بازار در ماه‌های آتی قرار گیرند.پیش‌بینی می‌شود که در برهه کنونی شاخص از رقم 1٫2 میلیون و...

TejaratNews.com/
"کماسه" صورت سود وزیان زیرمجموعه خود را منتشر کرد اعطای فرصت به ناشر جهت رعایت دستورالعمل پذیرش اوراق بهادار "پارسان" انتشار صورت سودوزیان شرکت صندوق سرمایه گذاری مشترک پارس "لپیام" ترازنامه صورت‌های مالی 6 ماهه را منتشر کرد روز مجمع "دماوند بازار" معین شد پارکینگ خودروسازان در حال خالی شدن است مجمع صندوق سرمایه گذاری امین آشنا برگزار شد "خزر" صورت سود و زیان تلفیقی را منتشر کرد تورم زمین تک‌رقمی شد "شرانل" و انتشار صورت‌های مالی تلفیقی حسابرسی شده "حتاید" صورت های مالی تلفیقی حسابرسی نشده منتشر کرد نیمه مربیان زیر تابلوی بورس انتشار صورت‌های مالی 12 ماهه "وساپا" مهم‌ترین اخبار بورسی 25 اردیبهشت قبل از شروع بازار سبد معیشت حداقلی؛ 9میلیون و 120هزار تومان تا 10روز آینده برق خانگی محدودیت ندارد بیشتر بدهکاران، محصول دوره احمدی‌نژاد هستند پیش‌بینی بورس امروز 25 خرداد اگر روحانی نبود| کاهش 50 درصدی تقاضای عرضه اولیه در بورس/ از سود 300 درصدی تا صف فروش پس از یک هفته صاحبان املاک چقدر ضرر می‌کنند؟ / قطع یارانه فشار بیشتر روی مستاجران منابع ارزی سال‌های تحریم کجا خرج شد؟/ واردات مرغ شاخدار و سنگ‌پا! افزایش 15 تا 20درصدی کنسرو ماهی از تیرماه پاسخ وزیر اقتصاد به برخی اظهار نظرهای بورسی در مناظرات کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری قیمت خودرو افزایش یافت ارزش سبد سهام عدالت امروز 24 خرداد چقدر شد؟ قیمت نیم سکه به 5800000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/24 تاکید نماینده مجلس بر نقش موثر سایپا در رونق تولید کشور ماجرای آزادسازی قیمت خودرو چه شد؟ تورم سويیس بالاخره مثبت شد! پیش‌بینی قیمت طلا فردا 25 خرداد / احتمال کاهش قیمت طلا وجود دارد؟ یک اسباب کشی لاکچری/تاس گمشده شطرنج اقتصاد ایران رشد سنگین رمزارزها در معاملات امروز/ بیت کوین 12 درصد بالا رفت پیش‌بینی بورس 25 خرداد / نقدینگی جدید به بازار باید تزریق شود اعلام نتایج فروش فوق‌العاده محصولات سایپا + لیست برندگان سود 271 ریالی هر سهم "وتوس" چرا امروز بیت کوین و ارزهای مجازی مثبت شدند؟ "وسفارس" از محل واگذاری سهام درآمد نداشت قیمت هر متر آپارتمان در شیراز چقدر است؟ / قصرالدشت 33 میلیون تومان لوفت‌هانزا پرواز‌هایش به ایران را افزایش می‌دهد جلوگیری از رانت با عرضه کالاها در بورس دستگیری بیش از هزار نفر در چین به اتهام پولشویی با ارز دیجیتال قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | افزایش قیمت دلار در نیمه دوم بازار/ نگاه معامله... بازدید ريیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان کشور از پالایشگاه ایرانول افزایش قیمت بنزین تصمیم حاکمیتی بود پیش‌فروش بندر جاسک تکذیب شد هکر‌ها سراغ رمزارز مونورو رفتند احتمال کمبود برنج خارجی در کشور صدای مجمع "غکورش" به گوش می رسد زنگ مجمع "شفن" به صدا درآمد خدمتی نوین از بانک اقتصادنوین/ سامانه «نما چک» راه‌اندازی شد

در حال بارگیری...