برای واگذاری سرخابی ها عجله ای نداریم / عرضه اولیه پالایشگاه شازند؛ به زودی

برای واگذاری سرخابی ها عجله ای نداریم / عرضه اولیه پالایشگاه شازند؛ به زودی

رییس سازمان خصوصی‌سازی اظهار داشت: برای واگذاری باشگاه استقلال و پرسپولیس نیاز به یک تضمین در مورد موفقیت بعد از واگذاری داریم. تا این تضمین اتفاق نیافتد ممکن است...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  ایلنا، حسین قربانزاده در حاشیه نشست امروز خود با اعضای اتاق بازرگانی ایران در جمع خبرنگاران گفت: آسیب‌شناسی گذشته اولویت کاری من بوده و بخش عمده آن هم متکی بر نحوه واگذاری‌ها است. هدف‌گذاری که در این مدت برای ما روشن شده این است که باید بتوانیم دارایی‌هایی دولت را به نحو شایسته‌ای اداره کنیم که بخش عمده آن با واگذاری اتفاق می‌افتد. در مورد بنگاه‌های چالشی تدبیری شده که بتوانیم این بنگاه‌ها را در یک مصالحه بین طرفین به نتیجه برسانیم. در مورد پالایشگاه‌هایی که بورسی نشدند درحال پیگیری هستیم که هیيت پذیرش بورس تشکیل شده، قواعد لازم اجرا و موانع برداشته شود.

وی افزود:‌ برای پالایشگاه شازند به زودی عرضه اولیه خواهیم داشت و هیيت پذیرش آن هم تشکیل شده است. یک سری الزامات مقدماتی وجود دارد که در حال انجام است. امیدواریم که در ماه آینده این اتفاق رخ دهد، برخی شرکت‌های دیگر مانند آلومینای ایران و شرکت‌هایی که مارکت گپ کمتری دارند در ماه آینده عرضه اولیه خواهند داشت. سه هلدینگ نیروگاهی در دست بررسی و اصلاح ساختار هستند و واگذار خواهند شد.

رییس سازمان خصوصی‌سازی تصریح کرد: شرکت‌های بزرگ بورسی هم که بخشی از سهام دولت در آنها باقی مانده مانند مس، فولاد، ایران خودرو، سایپا، بانک های تجارت، ملت و صادرات، هلدینگ خلیج فارس، مخابرات، کشتی‌رانی و ... نحوه واگذاری باقیمانده سهام دولت در آنها در دست بررسی است و احتمالا تا پایان سال بخشی از آنها واگذار می‌شود. در مورد بخشی از سهام باقی مانده از پالایشگاه‌هایی که بورسی هستند باید در نحوه عرضه تجدید نظر کنیم. مدل ETF که در سال گذشته انجام شده نقایصی در تفکیک مالکیت از مدیریت داشته که برای آن باید تدبیری اندیشیده شود. ما تلاش می‌کنیم تا با تفکیک مالکیت از مدیریت، مالکیت را پاداشی برای مدیریت بهره‌ور بدانیم یعنی بهره‌وری و کارایی بنگاه برای ما اولویت باشد.

وی همچنین خاطرنشان کرد: مهم‌ترین چالش کلان، عدم اتفاق نظر و نگرش واحد در مورد مفهوم خصوصی سازی بوده است. این اتفاق در مورد نهادها و دست‌اندرکاران امر از جمله مجری، ناظر و سیاست‌گذار وجود داشته است. بخشی هم مربوط به مقاومت وزارتخانه‌های ذی‌ربط و شرکت‌های مادر تخصصی می‌شود. ما باید تلاش کنیم تا قانع کنیم که همه ما در یک کشتی نشسته‌ایم و باید راهی را برویم تا آن شرکت برای کشور آورده بیشتری داشته باشد. همچنین نیاز به یک استاندارد نظارتی واحد داریم. در بخش‌های مختلف واگذاری حتما در هر مرحله نیاز به بازنگری داریم. این راهکارها استخراج شده است.

قربانزاده بیان کرد: از دو هفته پیش سایت سازمان خصوصی‌سازی، پروسه زمانی از مرحله واگذاری تا بررسی اختلاف حقوقی از جمله صورت جلسه، قرارداد، مصوبه هیيت واگذاری، نحوه قیمت‌گذاری و رای قضایی در مورد بنگاه‌های پرچالش قابل مشاهده است. در ادامه هم ما این روند را خواهیم داشت تا شفافیت وجود داشته باشد.

وی در پاسخ به سوالی در مورد واگذاری باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس گفت: برای واگذاری باشگاه استقلال و پرسپولیس نیاز به یک تضمین در مورد موفقیت بعد از واگذاری داریم. تا این تضمین اتفاق نیافتد ممکن است واگذاری آنها به سرنوشت بقیه بنگاه‌ها دچار شود. باید تکلیف حق پخش این بنگاه‌ها و تبلیغات محیطی آنها باید مشخص شده و سودآوری آنها تضمین شود. البته ما ارزش‌گذاری و قیمت‌گذاری برند آنها را انجام داده‌ایم و آماده پذیرش هستند. با این حال در مذاکره با دست‌اندرکاران امر باید حتما اطمینان خاطر ایجاد شود. چراکه این دو باشگاه طرفداران چند ده میلیون نفری دارند و عاقبت برخی از بنگاه‌ها که به خاطر برخی از غفلت‌ها شکل گرفته، اگر در مورد این دو باشگاه اتفاق بیافتد حتما عواقب خطرناک‌تری خواهد داشت. هیچ تعجیلی نداریم و با آرامش این باشگاه‌ها را در مسیر خصوصی‌سازی قرار خواهیم داد.

قربانزاده گفت: بازپس‌گیری‌هایی که اتفاق افتاد، بازه وسیعی دارد و نمی‌توان در مورد آنها حکم کلی صادر کرد، در مورد اموال دولتی و بیت‌المال باید حساس باشیم. باید نسبت به آنچه واگذار شده دقت و بررسی صورت بگیرد. ولی ما باید به هدف نهایی خصوصی‌سازی دقت کنیم. ما برای رشد اقتصادی پروسه‌ای را طی می‌کنیم که باید سرانجام آن حتما باید بهره‌وری باشد. کشورهای زیادی این مسیر را رفتند و روشن است که ما باید در این مسیر غایت کار را که افزایش اشتغال به واسطه بهره‌وری بیشتر است را مدنظر قرار دهیم. اگر در این بین نکاتی مبنی بر اختلاف نظر در مورد واگذاری وجود داشته یا دولت در این مورد ایراداتی داشته نباید به بخش خصوصی تصری پیدا کند. باید بخشی را که در مورد آن غفلت شده اصلاح کنیم.

وی اضافه کرد: در مواردی که عدم تعهدات در مورد واگذاری‌ها وجود دارد یعنی بنگاهی واگذار شده اما تعهدات انجام نشده، باید حتما بر اساس تعهدات قراردادی دقت نظر داشته باشیم. دولت به دنبال آن نیست که حداکثر سود را از یک معامله داشته باشد، بلکه بنگاهی را واگذار می‌کند که یک شهر با آن در ارتباط هستند. وضعیت اجتماعی و فرهنگی را باید در نظر بگیرد چراکه آینده اقتصادی کشور با آن مرتبط است. ما امیدواریم که یک بار در مورد فرهنگ خصوصی‌سازی و نحوه عملکرد سازمان خصوصی‌سازی بازنگری شود تا برای همه بدیهی و روشن شود که ما به چه مقصدی می‌رسیم و برای رسیدن به آن چه مسیری را باید طی کنیم.

رییس سازمان خصوصی‌سازی در پایان تصریح کرد: واگذاری پالایشگاه نفت کرمانشاه در دست بررسی هیيت داوری است و به دلیل مشکلات در حوزه ارزش‌گذاری دارایی‌های این شرکت بررسی ادامه دارد. پالایشگاه نفت کرمانشاه هم جزو موارد چالشی است که یک بار باید در مورد برآیند مواردی از این دست که فسخ در مورد آنها انجام شده یا در دست انجام است، صورت بگیرد.

local_offerبرچسب‌ها:
اعلام یک عرضه اولیه جدید برای چهارشنبه / توسن به روش ترکیبی عرضه اولیه می‌شود

اعلام یک عرضه اولیه جدید برای چهارشنبه / توسن به روش ترکیبی عرضه ا...

عرضه اولیه سهام شرکت توسعه سامانه‌های نرم‌افزاری نگین به روش ترکیبی در نماد معاملاتی «توسن» چهارشنبه 24 شهریور انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
عرضه اولیه هفته آینده چیست؟ | شرکت 400 میلیاردی آماده عرضه اولیه شد

عرضه اولیه هفته آینده چیست؟ | شرکت 400 میلیاردی آماده عرضه اولیه ش...

در حالی بازار سرمایه با رونق مواجه می‌باشد، انتظار می‌رود شرکت‌هایی که درج نماد شده اند، عرضه اولیه شوند. کدام نمادها هفته آینده در صف عرضه اولیه هستند؟

NabzeBourse.ir/
با عرضه اولیه این هفته آشنا شوید | وهامون کی عرضه اولیه می شود؟

با عرضه اولیه این هفته آشنا شوید | وهامون کی عرضه اولیه می شود؟

هفته گذشته بود که عرضه اولیه وهامون برای روز سه شنبه 29 تیر 1400 آگهی شد، اما با تعطیلی بورس این عرضه اولیه هم لغو شد. چهارشنبه این هفته عرضه اولیه وهامون انجام خواهد شد.

NabzeBourse.ir/
جزيیات مهم از عرضه اولیه جدید بورس | وطوبی آماده عرضه اولیه شد

جزيیات مهم از عرضه اولیه جدید بورس | وطوبی آماده عرضه اولیه شد

شرکت سرمایه گذاری اقتصاد شهر طوبی با سرمایه 110 میلیارد تومانی در بازار اول معاملات فرابورس درج شد تا در صف عرضه اولیه 20 درصدی سهام قرار گیرد .

NabzeBourse.ir/
عرضه اولیه غکورش چهارشنبه می‌آید/ عرضه اولیه غکورش چقدر نقدینگی می خواهد؟ + فیلم

عرضه اولیه غکورش چهارشنبه می‌آید/ عرضه اولیه غکورش چقدر نقدینگی می...

تعداد 240 میلیون سهم شرکت صنعت غذایی کوروش، چهار‌‌شنبه این هفته به‌عنوان سومین عرضه اولیه امسال بازار سرمایه با نماد

NabzeBourse.ir/
عرضه اولیه فگستر چهارشنبه می‌آید/ این عرضه اولیه چقدر نقدینگی می خواهد؟

عرضه اولیه فگستر چهارشنبه می‌آید/ این عرضه اولیه چقدر نقدینگی می خ...

بعد از ماه‌ها ریزش بازار و توقف عرضه اولیه شرکت‌ها، عرضه اولیه شرکت گسترش صنایع روی ایرانیان در فرابورس ایران از سر گرفته شد.

NabzeBourse.ir/
پشت پرده یک عرضه اولیه / عرضه اولیه اپال برای جبران زیان‌های یک بانک؟

پشت پرده یک عرضه اولیه / عرضه اولیه اپال برای جبران زیان‌های یک با...

بر اساس گزارش منتشر شده در سامانه کدال، شرکت اپال کانی پارس متعلق به شرکت سرمایه‌گذاری پارسیان است. سوال اینجاست که آیا هدف از این عرضه اولیه برای بهبود زیان انباشته بانک پارسیان است؟

TejaratNews.com/
چه خبر از عرضه اولیه های جدید؟ / لیست نمادهای در انتظار عرضه اولیه

چه خبر از عرضه اولیه های جدید؟ / لیست نمادهای در انتظار عرضه اولیه

پس از مشارکت 2٫7 میلیون نفری در آخرین عرضه اولیه یعنی عرضه اولیه اپال، به نظر می‌رسد احتمال اعلام عرضه اولیه دیگر تا پایان سال خیلی پایین باشد.

TejaratNews.com/
بزرگترین عرضه اولیه بورسی چه شد؟ / لیستی از 20 عرضه اولیه جدید

بزرگترین عرضه اولیه بورسی چه شد؟ / لیستی از 20 عرضه اولیه جدید

میانه بهمن ماه امسال آخرین باری بود که سهامداران شاهد یک عرضه اولیه بودند، آن هم با مشارکت تنها 3٫7 میلیون نفری. در همین حال لیست بلندبالایی از نمادهای در صف عرضه اولیه وجود دارد.

TejaratNews.com/
آخرین خبر از عرضه اولیه ها/ دو عرضه اولیه تا پایان سال 99

آخرین خبر از عرضه اولیه ها/ دو عرضه اولیه تا پایان سال 99

در نیمه دوم سال به دلیل شرایط بازار عرضه اولیه‌ها به مانند نیمه اول سال انجام نشد و تا اینجای کار تنها 5 نماد در نیمه دوم سال عرضه اولیه شده اند. آخرین خبر درباره ادامه عرضه اولیه‌ها در سال 99 چیست؟

NabzeBourse.ir/
عرضه اولیه بعدی در بورس چیست؟ / فهرست نمادهای در انتظار عرضه اولیه

عرضه اولیه بعدی در بورس چیست؟ / فهرست نمادهای در انتظار عرضه اولیه

پس از عرضه اولیه سپیدار، سهامداران منتظر عرضه اولیه چه نماد دیگری هستند؟ آیا ممکن است در آینده نزدیک شاهد عرضه اولیه جدید دیگری باشیم؟

TejaratNews.com/
خوب و بد عرضه اولیه از نگاه مردم / عرضه اولیه بازار خراب‌کن است؟

خوب و بد عرضه اولیه از نگاه مردم / عرضه اولیه بازار خراب‌کن است؟

اعلام خبر عرضه اولیه جدید برای فردا، اعلام قیمت‌گذاری محصولات فولادی در بورس بر اساس 70 درصد قیمت CIS از سوی وزیر صمت، گلایه روحانی از سیاه‌نمایی و عملیات روانی تخریبی در بورس، طرح استیضاح وزیر اقتصاد...

TejaratNews.com/
چرا از عرضه اولیه خبری نیست؟ / آسیب احتمالی عرضه اولیه برای بورس!

چرا از عرضه اولیه خبری نیست؟ / آسیب احتمالی عرضه اولیه برای بورس!

برخی شایعات در فضای مجازی حاکی از توقف عرضه اولیه تا اردیبهشت ماه سال آینده در بازار سهام است، اما آیا اصلا بورس در حال حاضر کشش عرضه اولیه دارد؟

TejaratNews.com/
سه عرضه اولیه 99، دوباره عرضه اولیه شدند!

سه عرضه اولیه 99، دوباره عرضه اولیه شدند!

امروز 13 دی 99 معاملات در بازار سرمایه به گونه‌ای در حال پیگیری است که سه تا از عرضه اولیه‌های سال جاری به زیر قیمت عرضه اولیه رسیده اند.

NabzeBourse.ir/
آخرین گمانه‌زنی‌ها درباره عرضه اولیه هفته بعد / عرضه اولیه اپال چه شد؟

آخرین گمانه‌زنی‌ها درباره عرضه اولیه هفته بعد / عرضه اولیه اپال چه...

با بهبود احتمالی شاخص بازار سهام در هفته پیش‌رو ممکن است مجددا سهامداران شاهد عرضه اولیه جدیدی باشند. با این حال طبق تجربه‌های قبلی بعید است عرضه اولیه بعدی مربوط به نماد اپال باشد که هفته پیش لغو شد.

TejaratNews.com/
سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟ تیر خلاص دولت به طرح حذف ارز 4200تومانی؟ عربی‌ترین خودروی «بی ام و» روانه امارات می‌شود! سعید محمد: یکی از مریض‌ترین اقتصاد‌ها را داریم کم‌کاری صندوق تثبیت بازار در بازارگردانی سهام عدالت/ مخابرات و مپنا سود سهام عدالت را ندادند اعلام نرخ ارز بدون ذکر منبع ممنوع شد میرکاظمی: فقیر، فقیرتر و دارا، داراتر شد شرایط فروش و قیمت پیکاپ کلوت اعلام شد +جدول رونمایی از کیا‌ نیرو 2023/ مدل جدید چه ویژگی‌هایی دارد؟ شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال 207 اتوماتیک 480میلیون تومان قیمت خورد بلیط هواپیما ارزان نشد که هیچ، گران‌تر هم شد! محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06 شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار" عضو جدید هیيت عامل سازمان خصوصی سازی منصوب شد "فنفت" صورت مالی میاندوره ای زیرمجموعه را منتشر کرد واردات لوازم خانگی کره‌ای همچنان به‌صورت قانونی رشد 40 درصدی تجارت خارجی کشور عربی‌ترین شاسی‌بلند ب‌ ام‌ و روانه امارات می‌شود! سقوط قیمت نفت با ظهور کرونای جدید کراس جدید سوزوکی معرفی شد «پلاک تاریخی» برای خودرو‌های بالای 30 سال هیات مدیره "ومعادن" با مصوبه مجمع تغییر کرد عراقچی: هیچ پولی در پرونده من جابجا نشده! فردا، مجمع صندوق اختصاصی بازارگردانی آرمان اندیش برگزار می شود "حپارسا" در مجمع 345 تومان تقسیم کرد هر فرد تا پایان سال چقدر یارانه دریافت می‌کند؟ سوددهی "وپاسار" آغاز شد دورهمی سهامداران "فسازان" در هفته آینده شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی منهدم شد افت شدید قیمت دلاردر صرافی بانک‌ها / بازگشت دلار به کانال 26 هزار تومان قیمت آپارتمان در اطراف تهران افت کرد چرا تراکتور گران شد؟