آب نمک به کام سهامدار

آب نمک به کام سهامدار

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به شوخی عجیب صمت با اهالی جاده مخصوص و خالی کردن جیب سهامدار به اسم حمایت از کشاورز و اوره ای که معلوم نیست کجا رفته و...

به گزارش بورس نیوز، امروز هم بورس تهران عزم عرش داشت و بالا رفت. ولی بعضی دوستان با تاسف به شاخص بورس نگاه می کردند و وقتی علت را جویا شدیم، آه کشیدند و گفتند دل خوش کردن به رشد بازارها به خاطر تورم، دل بستن به سراب است‌. هر چه بیشتر رشد کنند، انگار آب نمک به کام تان سرازیر کرده اند و جز تشدید عطش، ثمری ندارد و البته که وای به روزی که دلخوشی به برجام هم، نباشد...

 

شوخی عجیب با اهالی جاده مخصوص 

اما از جاده مخصوص خبرهای عجیبی به گوش می رسد. در شرایطی که بدهی خودروسازان به قطعه سازان به 40 هزار میلیارد تومان رسیده و خطوط تولید بعضی محصولات در معرض تعطیلی و توقف قرار گرفته، اهالی صمت سر شوخی را باز کرده و خبر داده اند دو سرمایه گذار جدید در راه هستند تا با دو خودروساز بزرگ جاده مخصوص رقابت کنند! اگر این خبر را کنار خبر چند روز پیش ماکارونی ساز بزرگ و برخی شنیده هایمان بگذاریم، به نظر می رسد که دوستان با چشم بادامی ها بسته اند تا بازار خودرو را به آنها واگذار کنند. ولی یادشان رفته یک سرمایه گذاری جدید، یعنی میلیون ها دلار سرمایه گذاری ارزی که بعدا قیمت محصول را افزایش‌خواهد داد و محصول گران قیمتی که صفر تا صد کارخانه تولیدی اش با دلار حداقل 25 هزار تومانی راه اندازی شده، حتما از خودروهای وطنی گران تر خواهد بود. دوستان فعال در صنعت خودرو هم که از وقتی این خبر مسرت بخش را شنیده اند، سر و صورت می خراشند که چرا لقمه را دور سرتان می گردانید و بعد دور می اندازید؟ حذف قیمت گذاری دستوری چه عیبی دارد که هم مردم را گرفتار می کنید، هم ما را، آخر هم هیچی؟؟؟ نکند قرار است به این بهانه، وام ارزی بگیرید و ما بی خبریم؟

 

بوی بحران می آید 

از بازارهای جهانی اما، بوی بحران می آید! بحرانی از جنس بحران سال 2008! آنها که در آن مقطع فعالیت اقتصادی داشتند یا سرمایه گذار بورس بودند، خوب می دانند بحران های اقتصادی چه اثری بر تقاضای کامودیتی ها و سودآوری شرکت های ما دارد! باید دید دوستان و دشمنان توسعه یافته مان، تا چه زمانی با چاپ پول، سور می گیرند و تبعات این مستی، کی دامنگیر دنیا خواهد شد؟

 

 

هدفمندی یا پرپر کردن یارانه

از حوزه برق هم خبرهای خوبی به گوش نمی رسد. آمار داده اند که کل صادرات برق ما، 50 مگاوات است و در مقابل حداکثر 650 مگاوات برق از 3 کشور همسایه وارد می کنیم. این اعداد در کنار کسری 12 هزار مگاواتی برق در کشور، تن مان را می لرزاند. بحران بی برقی، احتمالا حالا حالاها ادامه دارد؛ مگر آنکه تعرفه خرید برق از نیروگاه ها واقعی شود تا سرمایه گذاری در حوزه تولید برق جذاب شود که البته آن هم به معنای گرانی تقریبا 3 برابری برق خواهد بود! یادش بخیر؛ سال ها قبل که خواستند یارانه نقدی بدهند، چه وعده هایی از هدفمندی یارانه ها دادند که در گرمای بی برقی، آب شد و حسرتش ماند...

 

 

به نام کشاورز و از جیب سهامدار 
چندی قبل در مجمع یکی از شرکت های اوره ساز، بلوا به پا شد که چرا اوره را ارزان می فروشید و مدیران هم توضیح دادند که مجبوررررند! پیگیری ها هم نشان می دهد که بله، دوستان اوره ساز مجبور به ارزان فروشی بخشی از محصول خود هستند تا کشاورزان کود ارزان در دسترس داشته باشند! ولی انگار خبری از کود ارزان نیست و اگر هم کودی با قیمت دولتی به کشاورز بدهند، آنقدر کم است که کفاف نمی دهد و کشاورزان بی نوا باید از بازار آزاد چند برابر قیمت دولتی بخرند. حالا معلوم نیست کود ارزان چطور سر از بازار آزاد درآورده و چرا باید بنام حمایت از کشاورز، جیب سهامدار بی نوا را بزنند و با رانت این کار، جیب از ما بهتران را پر کنند.

پیام نوروزی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا

پیام نوروزی مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا

همزمان با فرارسیدن سال 1400 و نامگذاری آن به‌عنوان سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در پیامی ضمن تبریک سال نو به هموطنان، به پیام ره...

Bartarinha.ir/
آغاز فروش ویژه 5محصول گروه خودروسازی سایپا

آغاز فروش ویژه 5محصول گروه خودروسازی سایپا

فروش فوق العاده 5 محصول گروه خودروسازی سایپا از امروز ساعت 14 آغاز می شود و متقاضیان به مدت سه روز فرصت دارند تا در این طرح مشارکت کنند.

Bartarinha.ir/
شرایط انعقاد قرارداد تیوان با شرکت‌های خودروسازی فراهم شود

شرایط انعقاد قرارداد تیوان با شرکت‌های خودروسازی فراهم شود

استاندار قزوین گفت: امیدواریم با تداوم حمایت‌های لازم از سوی وزارت صمت و سایر متولیان مرتبط از مجموعه تیوان، شاهد به سرانجام رسیدن اهداف مجموعه در تولید موتور‌های پرقدرت و کم مصرف باشیم.

BourseNews.ir/
افتی در حدود 12 درصدی نرخ فروش اوره صادراتی "شپدیس"

افتی در حدود 12 درصدی نرخ فروش اوره صادراتی "شپدیس"

کل فروش 8 ماهه شرکت به 121 هزار و 324 میلیارد ریال رسیده که 167 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته محسوب می‌شود.

BourseNews.ir/

ایران خودرو همچنان پیشتاز شرکت های خودروسازی کشور

افزایش نرخ اوره کشاورزی و صادراتی پتروشیمی شیراز

افزایش نرخ اوره کشاورزی و صادراتی پتروشیمی شیراز

شرکت پتروشیمی شیراز در اردیبهشت ماه سال جاری موفق به کسب درآمد عملیاتی 6 هزار و 379 میلیارد ریالی شده است.

BourseNews.ir/
سود 20 هزار میلیارد تومانی بانک‌ها با رانت اطلاعاتی در بورس

سود 20 هزار میلیارد تومانی بانک‌ها با رانت اطلاعاتی در بورس

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: بانک‌های دولتی که در بازار بورس سود بسیاری را کسب کرده‌اند باید مکلف به خرید سهام در بازار بورس شوند.

TejaratNews.com/

جلوگیری از رانت با عرضه کالاها در بورس

سود و زیان خودروسازی در بورس

سود و زیان خودروسازی در بورس

طرح ساماندهی صنعت و بازار خودرو همچنان بین صحن مجلس و کمیسیون صنایع در رفت و آمد است و هنوز تکلیف آن مشخص نشده است.

EghtesadOnline.com/
واحد اوره "شلرد" تعطیل شد

واحد اوره "شلرد" تعطیل شد

شرکت پتروشیمی لردگان از توقف فعالیت واحد اوره خبر داد.

BourseNews.ir/

اوره شرکت کوده شیمیایی اوره لردگان پذیرفته شد

گروه بهمن یک گروه منسجم در خودروسازی به شمار می‌رود

گروه بهمن یک گروه منسجم در خودروسازی به شمار می‌رود

سفیر جمهوری ارمنستان در ایران ضمن تاکید بر قابلیت‌های جمهوری اسلامی در حوزه خودروسازی گفت: گروه بهمن یک گروه منسجم و با توانمندی‌های زیادی در خودروسازی محسوب می‌شود.

BourseNews.ir/
دولت با توجه به سهم اندک در خودروسازی، دست از تصدی‌گری در این صنعت بردارد

دولت با توجه به سهم اندک در خودروسازی، دست از تصدی‌گری در این صنعت...

در نشست خبری انجمن صنایع همگن و قطعه سازان خودرو استان تهران، نجفی منش از عدم توان پرداخت خودرو سازان درخصوص بدهی به قطعه سازان خبر داد.

BourseNews.ir/
قیمت‌گذاری دستوری همیشه باعث ایجاد رانت شده است

قیمت‌گذاری دستوری همیشه باعث ایجاد رانت شده است

مدیرعامل بانک توسعه صادرات ایران گفت:زمانی که کالا به صورت دستوری قیمت‌گذاری می‌شود و قیمت‌ها فاصله قابل توجهی را با قیمت بازار پیدا می‌کنند، زمینه ایجاد رانت در بازار فراهم می‌شود.

BourseNews.ir/
گروه خودروسازی سایپا به خودباوری رسیده است

گروه خودروسازی سایپا به خودباوری رسیده است

نایب ريیس اول کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه سایپا در شرایط تحریم توانست به خودباوری برسد و طراحی و تولید خودروهای جدید را عملیاتی کند، گفت: با شایسته سالاری که توسط مدیریت سایپ...

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی بورس هفته اول مرداد از نگاه کارشناسان بازار سرمایه جهش فروش و سود و رشد تولید لاستیک بارز در چهار ماهه ابتدایی سال 1400 قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در معاملات خارجی صعود کرد؛ در معاملات پشت ... روبرویی سیگنال‌های منفی و مثبت / تکلیف دلار در روزهای پایانی دولت چیست؟ جهش فروش و سود و رشد تولید لاستیک بارز در چهار ماهه ابتدایی سال 1400 بازار سیمان در قبضه 30 نفر! حداقل هزینه معیشت کارگری چقدر است؟ هزینه سرسام‌آور اجاره ویلا در شمال کشور! چرا بورس در یک ماه گذشته رشد کرد؟ / سیاست‌های دولت جدید درباره بورس چه خواهد بود؟ افزایش قیمت تخم مرغ در راه است؟ بورس در هفته آخر تیر/ پنجمین هفته مثبت بورس با طعم خروج پول حقیقی‌ها رشد دوباره بیت کوین در معاملات امروز/ روز سبز و قرمز ارزهای مجازی تخم مرغ گران می‌شود؟ هشدار دامداران درباره کمبود شدید دام آمار بارش‌ها هم محرمانه شد! / مشکل خوزستان قابل حل است؟ واردات برنج ممنوع شد تورم تیرماه از مرز 44درصد عبور کرد بازگشت رشد به بورس در تیرماه تحت تاثیر چه عواملی رخ داد؟ سه محصول جدید سایپا وارد بازار می‌شود لزومی ندارد همه اقشار از هواپیما استفاده کنند چه خبر از کریپتولند؟ | بازپرس پرونده چه گفت؟ روزهای کم‌نوسان بازارها در هفته اخیر اتفاق عجیب در بازار مسکن / هزینه وام مسکن تغییری نداشته است! قدرت نمایی بازار بدهی تحلیل تکنیکال و بنیادی وتوشه | هدف اول قیمتی وتوشه کجاست؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/5/1 کاهش نرخ بیکاری در استان تهران شاسی بلند جدید فولکس واگن رونمایی شد سود عرضه اولیه سپید کی و چگونه پرداخت می شود؟ پیش فروش مسکن در بورس کالا تایید شد رشد بیش از 12 درصدی بورس / بازارهای طلا و ارز به کدام سمت رفتند؟ فروش 90 میلیارد تومانی "بوعلی" در رینگ نقره‌ای قیمت جدید محصولات ایران خودرو در بازار آزاد اعلام شد ورود نقدینگی به صندوق‌ها، مجددا معکوس شد! تحلیل تکنیکال و بنیادی غدیس | روند صعودی تا کجا ادامه خواهد داشت؟ دومینوی خروج نقدینگی به 9 همت رسید «ایرالکو» درآمد 820 میلیاردی را زد سیگنال فروش در بازار طلا! / آخرین پیش‌بینی‌ها از قیمت طلا آخرین قیمت طلا پیش از امروز اول مرداد / پیش‌بینی‌ها در بازار طلا چگونه است؟ زمان عرضه اولیه وهامون کی است؟ مسکن به بورس می‌رود؟ وقفه در بازگشت نرخ دلار به کانال 23هزار تومان بورس فردا تعطیل است؟ / اولین روز کاری بورس کی است؟ پراید جدید در راه بازار / اعلام مشخصات و قیمت احتمالی آن آخرین قیمت دلار پیش از امروز اول مرداد / پیش‌بینی‌ها از بازار دلار چیست؟ قیمت مسکن در شرق تهران / افسریه ارزان‌تر است یا پیروزی؟ مرغ 100 هزار تومانی در راه است؟ واردات برق از سه کشور/ مشکل خاموشی‌ها حل شد؟ رشد 31 درصدی هزینه‌ زندگی/ هزینه مسکن در تهران، یک سوم درآمد خانوار اجاره مسکن غرب تهران؛ کدام مناطق ارزان شد؟

در حال بارگیری...