واردات تنها 12 درصد کالای اساسی با ارز نیمایی!

واردات تنها 12 درصد کالای اساسی با ارز نیمایی!

گرچه هنوز تکلیف حذف ارز 4200 مشخص نیست اما در آستانه تصمیم‌گیری در این رابطه، سهم واردات اقلام اساسی با ارز ترجیحی تا چند برابر ارز نیمایی سنگین‌تر است، به طوری که فقط 20 درصد ارزش دلاری و حدود 12 درصد حجم واردات این کالاها در سامانه نیما تامین ارز می‌شود.

به گزارش تجات‌نیوز، از سال 1397 که واردات با ارز 4200 به صورت عمومی در دستور کار قرار گرفته، تاکنون فقط به واردات هفت قلم کالا محدود شده اما سهم قابل توجهی در واردات کالاهای اساسی داشته است.

این درحالی است که طی دو سال اخیر به تدریج واردات اقلام اساسی با ارز 4200 محدودتر شد و به یک لیست 25 قلمی رسید ولی با توجه به رانت ارز ترجیحی و عدم مدیریت صحیح آن در چرخه واردات و تبعاتی که در بازار داخل داشت، فقط به شش قلم که عمدتا نهاده‌های تولید دام و طیور است به همراه بخشی از دارو و تجهیزات پزشکی محدود شد.

با توجه به شدت گرفتن جریان حذف ارز 4200 تومانی در مدت اخیر و جایگزینی ارز نیمایی، وضعیت واردات کالاهای اساسی با نرخ‌هایی غیر از 4200 قابل تامل است.

2.3 میلیون تن با ارز نیمایی وارد شد

بررسی جریان واردات از ابتدای سال جاری تا 10 آبان‌ماه نشان می‌دهد که از 18.7 میلیون تن کالای اساسی وارداتی در 25 گروه، 16.4 میلیون تن با ارز 4200 و فقط 2.3 میلیون تن با ارز نیمایی وارد شده است، بنابراین از لحاظ وزنی 87.7 درصد واردات با ارز ترجیحی و 12.3 درصد با ارز نیمایی بوده است.

سهم ارزی چقدر است؟

از نظر ارزش نیز از 11.5 میلیارد دلار کالاهای اساسی وارداتی در این دوره، فقط حدود 20 درصد معادل 2.3 میلیارد دلار با ارز نیما وارد شده و مابقی یعنی 9.1 میلیارد دلار معادل 79.1 درصد با نرخ 4200 تامین ارز شده است.

تغییر قیمت 87 درصد کالای اساسی از 4200 به نیمایی

حجم سنگین واردات با ارز 4200 در شرایطی ثبت می‌شود که یکی از دلایل مخالفت با حذف ارز 4200 تومانی موضوع افزایش قیمت اقلام اساسی وارداتی و تبعات تورمی آن بوده است، در هر حال این‌که 87.7 درصد واردات از نرخ 4200 به نرخ سامانه نیما که معمولا هم سطح قیمت بازار بوده و در حال حاضر حدود 25 هزار تومان است منتقل شود می‌تواند به افزایش قیمت کالاهای اساسی دامن بزند.

اما رانت سنگین است…

اما مساله قابل توجه به همین فاصله بین نرخ 4200 و نرخ سامانه نیما و بازار و رانت سنگینی که وجود دارد برمی گرد که بارها نسبت به فساد ناشی از این اختلاف قیمت و عدم دسترسی مردم به کالاهای وارداتی با نرخ 4200 هشدار داده شده است و به دفعات اذهان عمومی شاهد انتشار خبرهای مربوط به عدم مدیریت مناسب تامین ارز با نرخ ترجیحی، فساد آن در واردات و عدم نفع این ارز برای مردم بوده‌اند.

منبع: ایسنا

مطالعه بیشتر: حذف دلار 4200 تومانی چه تاثیری بر بورس دارد؟
ارز نیمایی ؛ چشم امید این روزهای بورس

ارز نیمایی ؛ چشم امید این روزهای بورس

روز یکشنبه شاخص کل بورس با رشد 64/ 0 درصدی همراه شد.

EghtesadOnline.com/
احتمال اجرایی شدن واردات خودرو از ماه آینده

احتمال اجرایی شدن واردات خودرو از ماه آینده

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: تاکنون بازخورد منفی از شورای نگهبان در مورد طرح واردات خودرو اعلام نشده و امیدواریم که به تایید برسد. احتمالا در چند روز آینده ما بتوانیم نظر شورای نگهبان را ...

TejaratNews.com/
مجمع تشخیص، تکلیف واردات خودرو را مشخص کرد

مجمع تشخیص، تکلیف واردات خودرو را مشخص کرد

طحان نظیف: نظارت بر حسن اجرای سیاست‌های کلی نظام از چندین سال قبل، به هیات عالی نظارت در مجمع تشخیص مصلحت نظام تفویض شده است. شورای نگهبان بر اساس مقررات، مصوبه مورد ایراد از سوی این هیات را مغایر بند...

Bartarinha.ir/
رفع ابهام شورای نگهبان از طرح مجلس / واردات خودرو نزدیک است؟

رفع ابهام شورای نگهبان از طرح مجلس / واردات خودرو نزدیک است؟

دولت و مجلس ماه‌هاست که از واردات خودرو می‌گویند، اما هنوز تکلیف این موضوع مشخص نیست. طرح نمایندگان هم، میان مجلس، شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت سرگردان است. در جدیدترین اظهار نظر در این مورد، سخنگو...

TejaratNews.com/
کاهش 12درصدی واردات شکر با افزایش تولید داخل

کاهش 12درصدی واردات شکر با افزایش تولید داخل

مدیرکل هماهنگی توزیع و فروش شرکت بازرگانی دولتی ایران گفت: در هشت ماه نخست امسال حدود 758 هزار تن شکر خام وارد کشور شده است که به دلیل افزایش تولید داخلی، این مقدار نسبت به مدت مشابه سال گذشته، کاهشی ...

Bartarinha.ir/
پاسخ به برخی ابهامات واردات خودرو

پاسخ به برخی ابهامات واردات خودرو

عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه وزارت صمت سازوکار نظارتی برای واردات خودرو تدوین می‌کند گفت: می‌توان با صادرات قطعه و خودرو تا 200 میلیون دلار ارز به دست آورد و در مقابل خودرو وارد کرد.

TejaratNews.com/
فدراسیون اتومبیلرانی، خودرو وارد می‌کند؟ / اطلاعیه برای تکمیل مدارک واردات

فدراسیون اتومبیلرانی، خودرو وارد می‌کند؟ / اطلاعیه برای تکمیل مدار...

فدراسیون موتورسواری و اتومبیلرانی در اطلاعیه‌ای از کسانی که برای دریافت «مجوز واردات» پرونده تشکیل داده‌اند، خواسته است که برای تکمیل پرونده خود مراجعه کنند اما مجوز واردات فدراسیون اتومبیلرانی، برای ...

TejaratNews.com/
مصوبه مجلس درباره واردات مشروط خودرو را دریافت نکرده‌ایم

مصوبه مجلس درباره واردات مشروط خودرو را دریافت نکرده‌ایم

سخنگوی شورای نگهبان گفت: مصوبه جدید مجلس درباره واردات مشروط خودرو را هنوز دریافت نکرده‌ایم. ما هم معتقدیم صنعت خودرو باید ساماندهی شود و خودرو با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد.

TejaratNews.com/
به کدام خودروها مجوز واردات داده می‌شود؟

به کدام خودروها مجوز واردات داده می‌شود؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: مجوز واردات خودرو صرفا مشمول خودروهای نو خواهد شد، اما در تبصره‌ها الزام به داشتن نمایندگی فروش، با هدف از بین بردن انحصار وجود ندارد.

TejaratNews.com/
واردات طلا و مصنوعات خارجی به صورت مسافری

واردات طلا و مصنوعات خارجی به صورت مسافری

محمدولی گفت: با توجه به اینکه واردات طلا با این قیمت به صرفه نیست این احتمال به صورت قوی وجود دارد که مصرف لوکس داشته باشد. قاچاق طلا هم انجام می‌شود، اما در کل به صورت انبوه نیست، ولی شاید به صورت مس...

TejaratNews.com/
کاهش قیمت مرغ و تخم مرغ در ماه آتی/ واردات بازار را کنترل می‌کند؟

کاهش قیمت مرغ و تخم مرغ در ماه آتی/ واردات بازار را کنترل می‌کند؟

با توجه به افزایش جوجه ریزی و عرضه مرغ پیش بینی می‌شود که قیمت مرغ در آذرماه روند نزولی به خود بگیرد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی عباس عبدی از آینده طرح مجلس برای واردات خودرو

پیش‌بینی عباس عبدی از آینده طرح مجلس برای واردات خودرو

عباس عبدی نوشت: قطعه و خودرو به صورت صوری و با قیمت بالا صادر و در عوض آن بنز و پورشه وارد می‌شود. وصله پینه کردن اقتصاد یعنی همین.

TejaratNews.com/
واکنش اینستاگرامی همتی به مصوبه واردات خودرو

واکنش اینستاگرامی همتی به مصوبه واردات خودرو

ريیس کل سابق بانک مرکزی نسبت به مصوبه مجلس درباره واردات خودرو مشروط به صادرات واکنش نشان داد.

TejaratNews.com/
واردات خودرو مشروط به صادرات شد / تکرار یک تجربه شکست‌خورده؟

واردات خودرو مشروط به صادرات شد / تکرار یک تجربه شکست‌خورده؟

واردات خودرو با اصلاحیه امروز مجلس در طرح ساماندهی صنعت خودرو جدی‌تر شد. در طرح مجلس، واردات مشروط به صادرات خودرو یا قطعات آن شده است. اما آیا می‌توان با چنین راهکاری بازار خودرو را به تعادل رساند؟ پ...

TejaratNews.com/
آغاز خرید حمایتی زرشک از هفته آینده سال آینده قیمت تمام شده خودرو کاهش می‌یابد قطع همه درگاه‌های الکترونیکی و کارت دو بانک اختلال دو روزه در پرداخت بهای بنزین برای چند کارت بانکی نحوه محاسبه گازبهای مشترکان پرمصرف گازبهای مشترکان پرمصرف چگونه محاسبه می‌شود؟ اختلال 2 روزه پرداخت پول در پمپ بنزین‌ها چه کسانی از پرداخت مالیات ارز معاف هستند؟ سقف عیدی امسال کارگران‌‌ اعلام شد ماکارونی هم دو نرخی شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها توزیع هوشمند کالاهای اساسی از 5 به 9 قلم جهش شاخص کل بورس در آخرین روز هفته دلار ارزان و طلا گران شد توزیع هوشمند لبنیات با 15 درصد تخفیف سال 2022 سال طلاست یا دلار؟ «بورس رو به موت است» / دست دولت ريیسی در جیب سهامدار مشکل قطع گاز غرب تهران برطرف شد برداشتن نخستین گام از اصلاح قیمت‌ها یک هزار و 110 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد اختلال در پرداخت پول بنزین/ مردم پول نقد همراه داشته باشند! کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد افزایش سرمایه 700 درصدی "واحیا" در مجمع گذر تله مدیسین از پرونده سلامت قیمت گوشت قرمز کاهش یافته؟! توزیع هوشمند لبنیات تنظیم بازاری صرفه‌جویی 15 مگاواتی با تعدیل روشنایی ادارات تهران دیدار سهامداران "وتوصا" در مجمع "جم پیلن" هیات مدیره جدید را انتخاب کرد مجمع "وصنا" با موضوع افزایش سرمایه ارايه پیشنهادهایی درباره تعیین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها در بودجه کارگزاری مفید برترین کارگزار لیگ بورس‌های اروپایی-آسیایی سال 2021 شد آغاز طرح‌های فروش‌ فوق‌العاده خودرو به صورت هفتگی آغاز طرح فروش فوق‌العاده 5 محصول سایپا آغاز پذیره نویسی واحد‌های سرمایه گذاری این صندوق سرمایه گذاری افزایش سرمایه "سمازن" منتظر گزارش حسابرس رشد 11 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته بازگشت پرقدرت شاخص بورس به مدار رشد نرخ 13 ارز افزایش یافت عرضه سهام غیرمدیریتی "بزاگرس" به صورت عمده شرکت بیمه زندگی کاریزما پذیره نویسی می شود صادرات 4.5 میلیارد دلاری آهن و محصولات مرتبط در 8 ماه چرا نرخ دلار در بودجه، 23 هزار تومان تعیین شد؟ نامه به صرافی‌ها برای اعلام نیاز‌های جدید ارزی بازار سرمایه بلاتکلیف بین رشد و عقب‌گرد/ 8 عامل ریزش بورس در ماه‌های گذشته تکنولوژی جدید سامسونگ و بی‌ام‌دبلیو / گوگل گلکسی s21 را به سويیچ دیجیتال مجهز کرد قیمت‌های جدید ایران خودرو پس از افزایش پایان شاخص امروز با رنگ سبز بورس سبز پوش شد بورس سبز شد | افزایش 11 هزار و 349 واحدی شاخص کل