ناکامی عجیب در بازار خودرو | زمان تحویل سهند S...

ناکامی عجیب در بازار خودرو | زمان تحویل سهند S...

شرکت خودروسازی سایپا تا به امروز چهار بار طرح فروش برای یک محصول جدید خود برگزار کرده است، اما این خودروی جدید هنوز به...

بررسی طرح‌های فروش سایپا نشان می‌دهد که سهند S تا کنون چهار مرتبه به صورت پیش‌فروش در دسترس متقاضیان قرار گرفته است، اما موعد تحویل این خودروها هنوز فرا نرسیده است.

این محصول جدید نارنجی‌های جاده مخصوص در بازه زمانی اسفند 1402 تا خرداد 1403 در چهار طرح پیش فروش حاضر بوده است.

بررسی طرح‌های پیش فروش این خودروساز نشان می‌دهد مدیران سایپا برنامه‌ریزی کردند تا سهندهایی که در اسفند سال گذشته در تیررس متقاضیان قرار دادند را در بازه مرداد تا اسفند امسال به مشتریان خود تحویل دهند.

فروردین امسال خودروساز ساکن کیلومتر 15 جاده مخصوص به مناسب عید فطر طرح پیش فروشی را تدارک دید که سهند در آن حاضر بود و بازه زمانی واگذاری این محصول جدید از سوی سایپایی‌ها شهریور و مهر 1403 تعیین شد.

اردیبهشت امسال بار دیگر سهند پشت ویترین خودروسازی سایپا قرار گرفت. اما این بار بازه تحویل زمستان 1403 مشخص شد تا فاصله پیش خرید‌کنندگان تا دریافت آن طولانی تر از پیش فروش دوم باشد.

نارنجی‌های جاده مخصوص از چهارشنبه 23 خرداد امسال (فردا) برای بار چهارم سهند را پیش فروش می‌کنند. این محصول جدید در کنار کوییک GX-L و ساینا S در دسترس متقاضیان قرار می‌گیرد.

نکته قابل توجه اینکه مدیران سایپا در چهار پیش فروشی که برای سهند برگزار کردند سه مبلغ مختلف را به عنوان پیش پرداخت در نظر گرفتند.

سهند S در اسفند سال گذشته با پیش پرداختی 224 میلیون تومان واگذار شد. اما در فروردین امسال پیش پرداخت این خودرو با رشد اندک به حوالی 228 میلیون تومان رسید.

اما خودروسازی سایپا در اردیبهشت و خرداد تنها زمانی حاضر بودند سهند را برای متقاضیان رزرو کنند که آنها مبلغی 231 میلیون تومان را به حساب‌های اعلام شده از سوی این خودروساز واریز کنند.

بنابراین شاهد هستیم که طی حدود چهار ماه مبلغ پیش پرداختی برای سهند رشدی حدود هفت میلیون تومانی را تجربه کرده است.

اما نرخ این محصول جدید خودروسازی سایپا در بازار با چه قیمتی عرضه می‌شود؟ با توجه به اینکه نرخ فعلی سهند در کارخانه حول و حوش 460 میلیون تومان است بنابراین پیش‌بینی می‌شود نرخ این خودرو همانند اطلس فاصله قیمتی حدود 150 میلیون تومان تا 170 میلیون تومانی را به خود ببیند.

این خودروها افزایش نرخ داشتند

بنابراین نرخ بازاری آن می‌تواند در بازه در حدود 610 میلیون تا 630 میلیون تومان تعیین شود.

الیته باید منتظر ماند و دید سهند S چه زمانی در بازار آفتابی می‌شود تا با توجه به استقبال متقاضیان نرخ آن مشخص شود.

به نظر می‌رسد احتمال اعلام نرخ این خودرو به صورت نجومی از سوی فروشندگان آن هم در روزهای اول ورود به بازار تقویت شود اما به‌تدریج با عرضه بیشتر، تب و تاب نرخ بازاری آن فروکش کرده و به نقطه تعادلی خواهد رسید.

 

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد